Autor: Urza
Čas: 2018-10-01 00:00:02
Neoliberalismus
Neoliberalismus. Nový liberalismus. Co to vlastně znamená? Na Wikipedii lze najít původní význam i mnoho novějších; a zmínku o tom, kolikrát došlo k významovému posunu. V současnosti je termín používán téměř výhradně hrdými levičáky, většinou jako nadávka. Když se jich však člověk zeptá na nějakou definici, odpovědi bývají žádné či extrémně vágní (i panelová diskuse na téma „Diagnóza: Neoliberalismus“, kvůli níž jsem zavítal na Kliniku, začala explicitním prohlášením, že termín definovat nebudou, což dodrželi), pročež když už z nich něco vypadne, bývá to prohlášení, že se jedná o proces uvolňování státních regulací, „zvolnotržňování“ společnosti a privatizace státního majetku; to je však v rozporu s tím, že neoliberalismem často označují současnou realitu, kde jsou trendy přesně opačné. Ptám se tedy – zejména hrdých levičáků, pokud tento text čtou: Je slovo „neoliberalismus“ více než jen nadávka a klišé?
Přečtení: 38284
Komentáře
Komentář 27521
7. Pugna
je figura příbuzná figuře předešlé Záleží v tom, že se odpůrci nebo věci, kterou zastává, dá falešný název, načež se polemizuje s těmito libovolnými obecnými slovy To se dělá hlavně v tzv. boji zásad. Odpůrce se nařkne z nějakého nepatřičného ismu, a pak se tento ismus vítězoslavně potírá.
zde: http://manipulatori.cz/karel-capek-dvanactero-figur-zapasu-perem-cili-prirucka-psane-polemiky/
Komentář 27522
Komentář 27523
Komentář 27524
To je pak debata těžká, když hned na začátku vycházíte z něčeho, co tam není...
Přečtete si to ještě jednou:
T.F. - lidé běžně používají...
N: Proč by podle vás nemohly být...?
To jsou dvě rozdílné situace :-)
Komentář 27525
Komentář 27526
Komentář 27529
Komentář 27555
Vase problemy se sestavenim smysluplne ceske vety nevyresite pouzitim matematickych znamenek, jejichz vyznam zjevne ani netusite. Symbol "=" totiz znamena "jest", "rovna se", nikoliv "jako", "v pripade" apod. Upsat se muze kazdy, to jiste, ale po explicitnim upozorneni ze sebe dokazete delat takto dokonaleho idiota opravdu snad jen Vy.
Komentář 27528
..........................................................
Já to taky tak běžně používám,
on totiž jazyk není vytesané desatero do kamene,
nýbrž se vyvíjí a slova pak získávají i jiné významy než původně měly...
Koupím-li si třeba to auto, pak mně to auto přináší v budoucnosti zisk, v tom, že nemusím chodit pěšky, podobně i hodinky či i případná investice do maželky...
Pokud si vzpomínám, tak i třeba slovo "idiot" mělo podobný vosud,
dneska nejspíše většina lidí neví že to je lékařský pojem,
a kdybych vám řekl, že jste idiot,
tak to můžete klidně považovat i za kompliment, nebot :
Slovo idiot je odvozeno z řeckého idiōtēs, které znamenalo "soukromník" a v městských státech antického Řecka označovalo muže, kteří se starali jen o své soukromé záležitosti a vyhýbali se účasti na veřejných věcech. V dialozích Mikuláše z Kusy († 1464) se jako "idiota" (soukromník) označuje velmi bystrý řemeslník bez formálního vzdělání.
Komentář 27538
Komentář 27545
Mimochodem já vím, že jste přesně s tímhle "lidé jsou blbci, kteří ani neví, co je investice" už před mnoha lety onanoval na Misesu. A tam jste taky s tím začal jen tak, sám od sebe. Čili Vy jste jako zrychlená Halleyova kometa – máte pětiletou periodu.
Komentář 27532
Komentář 27534
ale na mě je to příliš optimistický náhled,
dle mého kulhá každé slovo (myšlenka) a měli bychom se své víry ve slova zbavit, se slovem je to mnohem horší, nežli s ohněm...
Komentář 27535
Komentář 27537
určíme nebo vysvětlíme také význam termínu. Aristoteles pokládá definovaný termín za jméno podstaty věci a definující formuli za popis této podstaty. Trvá na tom, že definující formule musí podat vyčerpávající popis podstaty oné věci a je zároveň premisou, ze které je tento definovaný termín vyvozován.
Definice podle Aristotela může tedy dát odpověď pouze na otázku: "Co je to?", např.
"Co je to štěně?" - ptá se, jaká je podstata označená definovaným termínem.
Tento způsob je, ale již překonán, neboť ve vědě fungují definice jako těsnopisné symboly, které pouze zkracuji dlouhý příběh. Takže vědecký názor na definici: "štěně je mladý pes" není odpověďí na otázku, co je to štěně, ale spíše, jak nazveme mladého psa.
Komentář 27539
A přesně tohle se stalo termínu liberál a liberalismus. Byl vykraden původní obsah toho slova a nahrazen levičáckou slátaninou. I Vymysleli si liberálové termín nový - libertarián. A teď jen mohou čekat, kdy s nějakým vznešeným blábolem na rtech jim ten termín bude opět zprzněn k nepoznání.
Komentář 27557
To uz zase jste na Urzu, myslim, az prilis prisny.
Komentář 27551
2. Máte v tom ale zmatek. Už první věta Aristotelés učil, že popisem podstaty, na niž poukazuje termín, který máme definovat vůbec nedává smysl. "Definovat" je česky "stanovit rozsah pojmu": odkud kam pojem sahá. Takže když definujete/vymezujete TERMÍN, nepopisujete žádnou podstatu ničeho, protože máte jen slovo a přiřazujete mu význam: tzv. syntetická definice.
Kdežto, když už máte nějakou "podstatu, na níž poukazuje termín", tak se jedná vlastně o studium něčeho (a je velký rozdíl mezi otázkami typu "co je to vlastnictví" a "co je to elektřina"). Sice se tomu taky říká definice, analytická definice, ale lépe je nazývat to "kategorizace" – protože rozlišovat tak důležité pojmy pomocí výrazů "kategorizace" a "definice" je zjevně praktičtější, než k tomu používat výrazy "analytická definice" a "syntetická definice". To se pak snadno plete.
Věta Aristotelés učil, že popisem podstaty, na niž poukazuje termín, který máme definovat, určíme nebo vysvětlíme také význam termínu. vlastně znamená: "Aristoteles učil, že kategorizací pojmu se dobereme jeho významu". To je sice správně, ale… je to zbytečně složité.
3. Trvá na tom, že definující formule musí podat vyčerpávající popis podstaty oné věci a je zároveň premisou, ze které je tento definovaný termín vyvozován.
- Premisou? Proč premisou? Definující formule kategorizuje pojem, tj. obsahuje kategorie, ze kterých je pojem složen. Definovaný termín (tedy analyticky definovaný/kategorizovaný) je název pojmu = souboru kategorií. Dále jakém smyslu se termín, tj. jméno pojmu, "vyvozuje"? Termín se pojmu přiřazuje. Použití těchhle výrazů mate.
Komentář 27561
2. Kritizuji právě Ankapisty za jejich vztah k definicím, který nejspíš vychází z Aristotela. Je to jako bych četl o boji o univerzalie.
3. Aristoteles věřil, že všechny pojmy se dají definovat pomocí základních premis. Takže veškeré poznání podle něj bychom ovládli tehdy, kdybychom pořidili seznam základních premis.
Komentář 27589
- Nemají ty "premisy" být kategorie?
Komentář 27540
Komentář 27543
Komentář 27544
Komentář 27601
Porad tvrdim, ze se jim nemaji davat prachy. V normalni praci nebudou mit vubec cas na vymysleni picovin. A rodi se dalsi “vysokoskolaci”
dalsi
Komentář 27602
Komentář 27603
jedinej kdo se tady mýlí v tématu jsem povětšinou já,
kdo si taky má pamatovat vo čem je řeč ???
Komentář 27604
Komentář 27606
dokud jsem si nepřečetl reakci na níž jste reagoval,
pak u to dávalo smysl...
Komentář 27610
Komentář 27611
no voni by se uživili, co by jim taky zbejvalo, jen by z toho nebyli štastní, páč jsou lidé co preferují kolektivismus a jiní individualismus,
a to co je vůči nim protikladné tak tomu pak dávají neg. význam,
což je docela logické...
Já jsem např. zkoušel v mládí dvakráte kolektivní sport, ale přišlo mně to hrozně debilní a tak jsem přešel na sport individuální a to bylo OK,
stejně tak dávám přednost podnikání, než-li zaměstnání v nějakém kolektivu pod něčím vedením...
Kolektiv mně nevadí, ale prostě si vystačím sám,
stejně tak na cestách jsem potkával lidi co preferovali individuální cestování a naopak zase lidi co měli raději kolektiv a být sami tak by si připadali poněkud ztracení...
Komentář 27638
To bylo k levicackym hratkam se slovem “liberalni”.
Zkreslujici, matouci, podrazacke akce delaji vetsinou jen lide, kteri usiluji nejak neferove o nase penize. Mlzit
skutecnost, to je jejich existencialni nutnost. (Skutecnost, ze bez urednika by vsechno mnohem lepe fungovalo a i ti dnes nejchudsi by se meli mnohem lepe nez za dnesni vlady monopolu chranenych urednikem). Kazdy, kdo podnika jen se svym umem, pracovitosti a slusnosti, ma vsechno pruhledne, nekomplikujici, maximalne zjednodusujici-ve vlastnim i zakaznikove zajmu.
Komentář 27639
https://www.youtube.com/watch?v=DW5I34n6_N4
Komentář 27556
Zda se, ze kulha jiz definice definice. Nicmene prinejmensim ve smyslu "vyjasnit si, o cem je vlastne rec" je to extremne zadouci. Coz zrovna zde (a v celem ankapu potazmo, obavam se) jest zhusta opomijeno. S nevyhnutelnymi nasledky, nebot "kolik debatujicich, tolik ankapuu".
Komentář 27562
Komentář 27563
.............................................
Vono záleží pak na tom,
kterou orientační funkci ve světě jak který člověk používá
(myšlení, cítění, vnímání, intuice)
takže někomu je to šumák, zatímco jiný na tom silně lpí,
např.mně ani až ta moc nezáleží ani na tom, co píšu, natož aby to bylo nějako logický...
Komentář 27579
(Plus mozna kompletni slovnik p.t. p. Fialy - jako plausibilni alternativa k doposud detekovane idiocii. :))
Komentář 27533
Komentář 27541
Komentář 27542
Komentář 27546
Komentář 27547
Komentář 27548
Komentář 27549
že liberalismus je politický smět jenž se od anarchismu liší v tom,
že považuje stát za nutný,
tak fakt nevím, proč bych se měl nějako tímto pojmem zaobírat,
nebo snad zejtra bude na pořadu dne socialismus ???
No klidně, ale já jediné co chci je, že chci bejt Jirous na jeden den :
https://www.youtube.com/watch?v=tEcL2ILi4Nw
Komentář 27550