Nový web Svobody učení – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-03-15 00:00:02

Nový web Svobody učení

Ve Svobodě učení jsme konečně spustili nový web; a já bych této příležitosti rád využil k tomu, abych čtenářům Stok doporučil seznámit se se zajímavými myšlenkami, jež ve Svobodě učení šíříme – začít můžete kupříkladu manifestem, na jehož tvorbě jsem se též podílel a plně se s ním ztotožňuji (zejména s jeho čtvrtým bodem). Proč považuji myšlenky svobody učení (teď s malým s) za tak klíčové? Státní školství je totiž dle mého názoru jedním z klíčových – a myslím, že i nejdůležitějším – zdrojem státní moci; ano, jistě, vykonávají ji policisté a soudy, nicméně důvod, proč je lidmi tak široce akceptována, leží právě v propagandě, jíž jsme všichni vystavováni již od dětských let, kdy se naše mysl teprve formuje a odolávat jí je v důsledku toho velmi obtížné. Nevystavujme témuž i naše děti a zkusme zabránit státu v jejich indoktrinaci!
Přečtení: 6513

Autor: Rýže 58 Čas: 2017-03-15 09:44:06 Titulek: citáty
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
Mockrát děkuji za tuto iniciativu a taky podporu petici: http://e-petice.cz/petitions/petice-za-vytvoreni-otevreneho-prostoru-pro-vzdelavani-v-cr.html
Nerozumím, ale tomu, proč v citátech není ten snad nejlepší kritik státního školství - Claude-Frédéric Bastiat, ale na je tam polodementní citát Janka Ledeckého. Pokud jsem v níže uvedeném textu použil argumentační faul neváhejte na to upozornit.
Autor: Rýže 58 Čas: 2017-03-15 09:44:07 Titulek: citáty
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
Mockrát děkuji za tuto iniciativu a taky podporu petici: http://e-petice.cz/petitions/petice-za-vytvoreni-otevreneho-prostoru-pro-vzdelavani-v-cr.html
Nerozumím, ale tomu, proč v citátech není ten snad nejlepší kritik státního školství - Claude-Frédéric Bastiat, ale na je tam polodementní citát Janka Ledeckého. Pokud jsem v níže uvedeném textu použil argumentační faul neváhejte na to upozornit.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-03-15 09:44:46 Titulek: Vypadá to dobře
Web: neuveden Mail: neuveden
Gratuluju k novému celkem slušnému vzhledu. Mám pár připomínek, s nadějí, že se to ještě zlepší. Nejprve tablet:

- Ikony jednotlivých projektů jsou na mém tabletu na šířku přes celou šířku obrazovky; tím pádem jsou ty ikony vysoké zhruba dvě obrazovky. (Lze to vidět i na desktopu, zkus si dát šířku obrazovky nějakých 800 pixelů; chtělo by to ještě jeden bod zlomu, který to naláme na dva sloupečky po třech řádcích).
- Odkaz na přihlášení je na tabletu napůl dolů z hlavičky.
- Z nějakého důvodu se hlavní stránka chce rolovat kousíček do strany, textový i obrazový obsah je však umístěn dobře; tipnu si, že za to může fotka v hlavičce, ale jistotu nemám, na tabletu se blbě debuguje.
- Některé stránky, např. zmíněný manifest, mají celý rámeček s textem uskočený o půl obrazovky doprava.
- Odkazy v patičce na sociální sítě mi připadaly mrňavé.

V desktopu (mám full hd):

- Patička na mne působí nepřehledně. Všechno je zbytečně nastrkané do jednoho řádku, různá loga platebních společností se vizuálně perou (a v té rvačce bohužel vítězí) s odkazy na právní dokumenty. SvobodaUčení.cz dole v patičce by mohl být odkaz vedoucí na úvod.
- Prezentace akcí mi subjektivně přijde ošklivá. Zda je to více fotografiemi (ta posunutá fotografie ve fotografii u 1. dubna to kazí hodně) či těmi modrými rámečky s daty bojujícími s rámečky jednotlivých obrázků či písmem (názvy akcí mají jiné písmo než názvy článků v podobné oblasti výše), nevím. Podle mě tak nějak vším.
- Po prokliku na Publikace vidím nevábné obrázky přes celou šířku obrazovku a na výšku dvou obrazovek. Tohle je mnohem lepší: http://www.svobodauceni.cz/produkt/ekniha/ - vemte cca horní půlku a udělejte takový i ten přehled všech vašich knih.

Ale abych jen nesral do vzhledu. Rozhodně nový web působí přehledněji než starý (kdo si nepamatuje původní design - bylo tam víc barev, menší písmo a bylo to takové víc nahuštěné) a je to stoprocentně posun k lepšímu, i když je tam ještě pár designových prvků, které by se mohly vyhodit (pořád je tam příliš mnoho různých rámečků a zbytečných přechodů; např. ta šestice projektů by se dala udělat bez těch modrých kostek). Na čem vás ohledně webu čeká práce teď, je úprava obsahové struktury a textů. Obsah je nevyjasněný a potřeboval by, abyste si nad tím sedli, a ujasnili si, co vlastně prezentujete, co je důležité atd. Jen namátkou úvodní stránka:

- Title "Svobodné vzdělávání je klíčem ke všemu - SvobodaUčení.cz" - na úvodní stránce bych očekával v title jen název webu (Svoboda učení); vznosná myšlenka by naopak měla být viditelně prezentována v hlavičce; title stránky dnes není v prohlížečích vidět celý (vidím v nadpisu tabu "Svobodné vzdělávání je klíče", a to ještě to mám otevřeno v separé okně, jinak bych tam ve svých 50ti tabech viděl ještě míň).
- Konflikt vznosných sloganů v title a v hlavičce; dva různé slogany jsou spíše na škodu. Zvolte jeden a s tím pracujte.
- Dále vidím 2 části podobné výraznosti, které spolu soupeří: "uliční cedule" a "projektové modročtverce". Pokud něco takového spolu koliduje, případně se obsahově překrývá, je to kandidát na sjednocení a/nebo proškrtání.
- Pouhý přehled krátkých nadpisů či názvů mě nemotivuje k prozkoumávání dalšího obsahu webu, rozuměj k proklikávání zmíněných odkazů. U každého projektu by měl být stručný popis, něco, co mě navnadí k tomu, abych jej prozkoumal. Např. "Publikace - Objevte knihy renomovaných autorů a našeho průvodce světem svobodného učení" (no, nejsem copywriter, ten by to vymyslel lépe, ale aspoň základní představu máte).
- Důležité myšlenky z vašeho manifestu, alespoň bodově, by rozhodně měly být na úvodní straně. (Variace na předchozí bod.)
- Modročtverce "Akce" a "Blog" duplikují obsah, který je dále na stránce v aktualitách a událostech. Což znamená další kandidáty na proškrtání nebo na škatulata hejbejte se v rámci dalších úprav.
- Přehled aktualit (tedy článků) by snesl odkaz na další články, podobně jako je to u událostí.
- V menu máte věci jako videa, knihy, citáty... jak s tím souvisí obsah úvodní strany?
- Je stále aktuální Svobodum? Podle mne se profilujete především jako názorová skupina aktivistů, kteří předkládají různé argumenty pro svobodné vzdělávání, publikují různé materiály a jsou činní v různých diskusích a přednáškách. Mezitím jak houby po dešti vzniká plno svobodnějších škol a potřeba Svobodumu se už tak aktuální nejeví. Dle mého názoru je možné Svobodum přesunout někam hloub do nějakého dokumentu s dlouhodobými cíli.
Autor: Urza Čas: 2017-03-16 07:32:35 Titulek: Re: Vypadá to dobře [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky moc, předám webaři xD
Autor: velkej Ká Čas: 2017-03-16 10:24:53 Titulek: Re: Vypadá to dobře [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ok. Snad to nebude brát jako rýpání. Já to vypsal proto, abyste se mohli zlepšit :)
Autor: Urza Čas: 2017-03-16 10:39:07 Titulek: Re: Vypadá to dobře [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Naopak, oceňujeme to, děkujeme a jedna z těch věcí už byla opravena xD
Autor: pz100000 Čas: 2017-03-27 19:17:16
Web: neuveden Mail: neuveden
Pardon, velmi obsolentni a hole technicky reminder, ktery mi ted naskocil po dobliti nad jinym webem s touto ficurou dovedenou k nepricetne dokonalosti, pro pripad, ze existuji mne podobni exoti, jiz jsou z tohoto duvodu schopni dotycny web odeslat fprdel na vecne casy (coz jiste neni umyslem).

V momente, kdy na strance neco "hopsa", koncim. Tady hopsa, ve vsech mych ffoxech (v44..54) po odscrolovani nahoru hupsne celej content dolu, coz (zaplatbuh) nepovazuji za ficuru, neb treba Chrome takhle nejanci. (Technicky naskakuje jakasi height u divu id="panel-503-0-0-0", ale dal nad tim hodlat nebadam.)

Ja vim, blbina a jiste moje castecna obsesicka a framework a vubec, ale na rozdil od treba i mizernyho vzhledu (neminim zde/tam) me tohle odradi dokonale (a taky odradilo). No nic, to jenom tak cvicne, ze mi to naskocilo a znovu jsem nahledl.

(Nebrat jako odrazovaci navod! :))
logo Urza.cz
kapky