Papaláši tvoří seznam zvyků… – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
S tím rozhodně nesouhlasím,

nebot urputný alkoholismus vedl k vykořistování dětské práce,
kdy děti byli nuceni svými rodiči - alkoholiky k celodennímu sběru švestek
a mnohá štastná manželství byla rozvrácena odporně páchnoucím démonem slivovice,
takovéto tradice je třeba spíše odsoudit, nežli oslavovat coby kulturní dědictví....

Hůř na tom byla už jen mládež v řecku, kde byla nucena k nedobrovolnému sběru oliv...

Nedovolme proto současným alkoholikům aby prosadili pálení švestek coby kulturní dědictví národa,
vždyt se jedná o propagaci alkoholismu postaveném na vykořistování dětské práce...

Autor: Vostál Petr Čas: 2018-03-13 08:14:39 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
PS.

Tady máte jasný důkaz toho, k čemu vede švestková tradice na Moravě :

https://www.novinky.cz/krimi/465893-skolak-na-hodoninsku-zameskal-skoro-400-hodin-rodicum-hrozi-az-dva-roky.html
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-03-13 13:00:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nikde jsem se v tom článku nedočetl, že by důvodem k situaci byl jakýkoli alkohol. Ať už kupovaný nebo doma pálený.

No a? Ti rodiče se zavázali k tomu, že budou své dítě posílat do školy? Existuje někde nějaká oboustranně dobrovolně a svobodně uzavřená smlouva, kterou protistrana může prokázat, že ji rodiče svévolně porušili? Pokud ne, čeho je to důkaz? Stát je co nebo kdo, že může jednat zjevně zločinným způsobem = jednostranně násilím (eufemisticky "zákonem") vyžadovat na protistranách libovolná plnění, jaká si usmyslí? Co je komukoli včetně státu do toho, co se kdo ne/učí a v čem ne/má jaké ne/znalosti?
Web: neuveden Mail: neuveden
Jeden kolega v práci mi před lety vyprávěl příhodu:
Pochází tam odněkud z jakési vesnice. Po maturitě na chemické průmyslovce dostal umístěnku do Spolchemie v Ústí nad Labem. Tam si našel dívku a jel s ní na první návštěvu domů za rodinou. Shodou okolností zrovna v době pálení. Dohadovali se doma v rodině, kdo pojede s kárkou ke strýci pro "prístroj" a budoucí snacha se nabídla, že vezme kárku a doveze ji, ať je taky k něčemu dobrá. Že furt jen sedí, všichni ji jako návštěvu obskakujou... No a tak šla. Po chvíli přiběhla domů bez kárky i bez prístroje. Než stačila něco vysvětlit, ozval se zvonek. Za dveřmi stáli dva policajti, tehdy vlastně příslušníci VB, a podávali tatovi, který otevřel, kárku se slovy: "Tohle zapoměla vaše mladá na návsi, tak ať se vám to neztratí." A otočili se a šli pryč. Tata vzal kárku a ta budoucí snacha koukala jak péro z gauče, jak se všichni smějou a že nejde o žádný průser. Tam to prostě patří jako krajový zvyk.

Já to teda podepsal. Ona to fakt není recese, ale něco zcela krajově typického a dost nezaměnitelného. Tak proč si takhle nezatrollit.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-03-12 20:53:17 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mám pocit, že jsem tohle už někde četl, možná i slyšel... buď se to stalo více lidem, nebo je ta příhoda fakt rozšířená. I když pokud si vybavím detaily, tak se to týkalo jiného kontrabandu a bylo to v nějakém filmu. No nic. :)
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2018-03-12 21:48:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já to slyšel přímo od člověka, který pocházel z té "palírenské" části Moravy a v té Spolchemii jsem s ním dělal. V té vesnici se s ním dokonce při nějaké služebce zastavil a rodina se tam té příhodě ještě v té době smála. Vzhledem k tomu, že tam je pálení a s ním spojené pěstování vhodných slivek na vhodných pozemcích (zejména výběr lokace pěstování na opravdu dobrou slivovici to je fakt věda!) dá se říct součástí kulturních zvyklostí, není se co divit těm místním příslušníkům, že k tomu měli tento přístup. Dá se předpokládat, že taková příhoda nebyla ojedinělá, zvlášť v době umístěnkové manipulace s lidmi v 50. a 60. letech. Tudíž takovýchto příhod určitě zažilo víc lidí. :-)
Autor: marek28 Čas: 2018-03-12 16:18:28
Web: neuveden Mail: neuveden
Off topic - je možné si na stokách nějak nechat vyjet seznam článků konkrétních autorů? Něco se snažím najít, ale googlení není zrovna efektivní.
Autor: velkej Ká Čas: 2018-03-12 20:51:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Stoky by měly jít celkem dobře vyscrapovat přes kompletní archiv, stránky mají velmi dobře udělanou html strukturu (jo, stará dobrá webařina, žádný twitter bootstrap s desetimegabajtovýma přílohama a tunou javascriptu, jak to dneska dělá skoro každej). Zkusím z toho o víkendu vydolovat nějaký seznam.
logo Urza.cz
kapky