Autor: Urza
Čas: 2015-12-18 00:00:02
Politická korektnost jak prdel
Přesně před měsícem jsem zde publikoval text »Politická korektnost jako kráva«, což se nyní ukazuje jako název unáhlený, neboť už nedává příliš prostoru pro gradaci nadpisů dalších příspěvků; jenže kdo mohl tehdy vědět, že už za měsíc bude ještě korektněji? Ano, máte pravdu, každý to mohl vědět. A co se stalo nyní? Rijksmuseum (Říšské muzeum) v Amsterodamu přejmenovalo historická umělecká díla, jejichž názvy byly v současnosti shledány politicky nekorektními; tak například z „Mohamedána“ se stal „Muž s vousy“, „Hotentotská děvka“ bude od nynějška „Kouřící žena z kmene Khoi“, „Hlava mouřenína“ jest v newspeaku „Hlava muže“, „Černošský sluha“ byl přejmenován na „Mladého sluhu“ a dalších více než dvě stě děl bylo znehodnoceno podobně… myslíte, že se v rámci dalšího upgrade dočkáme zásahů do barvy pokožky vyobrazených osob, aby byl poměr černých a bílých mezi boháči a chudáky vyvážený?
Stát tedy financuje z kapes daňových poplatníků kulturu, aby se o ni jakože staral lépe než hrozní soukromníci, avšak zřejmě nechápe ani to, co i každý barbar matfyzák Urza, tedy že součástí uměleckého díla je i jeho název, jehož změnou se przní umělcovo sdělení; nebo mi vážně bude někdo tvrdit, že když obraz „Hotentotská děvka“ volaký kokot přejmenuje na „Kouřící žena z kmene Khoi“, nedojde ke ztrátě informace a s ní i části autorova vyjádření? A co hůř – mizí historické souvislosti a duch doby, ze které ta díla pochází; jenže „je třeba“ naznačovat studentům, kteří muzeum povinně navštěvují, že politickou korektnost tu máme odjakživa. Nedávno jsem viděl vtip s obrázkem parlamentu a nápisem: „Vy idioti, Orwel napsal 1984 jako varování, ne jako manuál!“ Jenže ono to pomaličku přestává být vtipné, neboť přejmenování těch uměleckých děl je přesně ta činnost, kterou měl v popisu práce soudruh Winston Smith…
Stát tedy financuje z kapes daňových poplatníků kulturu, aby se o ni jakože staral lépe než hrozní soukromníci, avšak zřejmě nechápe ani to, co i každý barbar matfyzák Urza, tedy že součástí uměleckého díla je i jeho název, jehož změnou se przní umělcovo sdělení; nebo mi vážně bude někdo tvrdit, že když obraz „Hotentotská děvka“ volaký kokot přejmenuje na „Kouřící žena z kmene Khoi“, nedojde ke ztrátě informace a s ní i části autorova vyjádření? A co hůř – mizí historické souvislosti a duch doby, ze které ta díla pochází; jenže „je třeba“ naznačovat studentům, kteří muzeum povinně navštěvují, že politickou korektnost tu máme odjakživa. Nedávno jsem viděl vtip s obrázkem parlamentu a nápisem: „Vy idioti, Orwel napsal 1984 jako varování, ne jako manuál!“ Jenže ono to pomaličku přestává být vtipné, neboť přejmenování těch uměleckých děl je přesně ta činnost, kterou měl v popisu práce soudruh Winston Smith…
Přečtení: 83308
Komentáře
Komentář 2239
Komentář 2240
https://www.google.cz/search?q=Rijksmuseum+renaming
Například první odkaz:
http://edition.cnn.com/2015/12/14/world/rijksmuseum-renaming-artworks/
Nebo česky:
https://www.google.cz/search?q=Rijksmuseum+p%C5%99ejmenov%C3%A1n%C3%AD
Například první odkaz:
http://www.expres.cz/muzeum-prejmenovalo-obrazy-dp9-/zpravy.aspx?c=A151215_084519_dx-zpravy_pali
Komentář 2242
Komentář 2243
Komentář 2244
Komentář 2254
Komentář 2258
Komentář 2245
Komentář 2248
Prejmenovat Monu Lisu asi tak snadne neni, ale u Hotentotske devky bych to uplne nevylucoval.
Komentář 2251
Komentář 2252
Komentář 2246
Snad abyste začal uvažovat o změně názvu stránek. Místo stoky bych zvažoval třeba kolektor, to zní učeně.
Svobodného, svobodného… chcete snad naznačit, že lidé nejsou svobodní? Ostatně už Robespierre (i Lenin) psali jasně, že ke svobodné volbě musí být lidé donuceni terorem, jinak by si mohli vybrat jinou svobodu. Tak slovo raději vypustit, aby to něco nenaznačovalo.
A přístav? Proč jako přístav? To má symbolizovat nějaký separatismus? A co lodi na volném moři, na ty jste nepomyslel? Vy nemáte soucit s námořníky zmítanými bouřemi, zatímco vy si tu budete jen tak v přístavu bez soucitu přihlížet?
Je jasné, že název „kolektivní kolektor.eu“ bude nejlepší. ;-)
Komentář 2247
Jinak tyhle sachy s vyznamy slov spise nez ze by pusobily chaos, jak pisete na zacatku, pomerne cilene miri jednim smerem.... bohuzel.
Komentář 2249
Komentář 2250
Tohle je neorganizovane, ti lide jednaji temer nezavisle, funguje tam urcity vyber ve smyslu, ze normalni clovek nejde pracovat pro stat, pokud nema vazny duvod, takze ti, co tak cini, uz maji tohle mysleni.
Samozrejme velkou roli hraje vzdelavaci system, ktery takovych lidi produkuje vic, nez je prirozene.
Ostatne si predstavte, ze by se na tech mistech z niceho nic objevili sami libertariani. Tez by jejich rozhodnuti sla urcitym konkretnim smerem, aniz by to byla konspirace.
Komentář 2256
Komentář 2255
Komentář 2355
Komentář 2356
Komentář 2359
Komentář 2360
Komentář 2253
Komentář 2257
Komentář 2259
Komentář 2260
Komentář 2267
No prostě a jednoduše to bude "černé platidlo". Představte si, že jsem v roce 1985 vekslák a za stavbu garáže na mého Renaulta 9, VW Golfa nebo Forda Escorta vám zaplatím v nezákonných dolarech... Přijmete je nebo budete plácat něco o jejich nezákonnosti?
Komentář 2269
Komentář 2271
Komentář 2270
Já osobně bych byl samozřejmě nejraději, kdyby tomu tak nebylo; jen to bohužel moc jinak nevidím.
Komentář 2363
Je přitom zjevne, ze tahle zhovadilost není dilem 'statu'(co by z ni stat tak asi mel?), ale urcitych (nestatnich) zajmovych skupin, které jsou momentalne u moci; a byly by u moci i za jinych pomeru.
Cenzuru (a tohle je cenzura, zcela zjevne; 'politicka korektnost' je naprosto nevhodny a bohužel zazity eufemismus) nemusi provádět stat; ba například v USA udajne většina cenzorských zasahu byvala dilem všelijakých 'dobročinných spolku', 'spolku pro mravnost' a podobne.
Když se lidem, kteří mají moc, něco znelibi, dokazi si prosadit, aby to bylo zakazano. To plati za každého 'rezimu' a není to specifikum státu.
Komentář 2364
.........................................................
Jakoby zrovna každý režim nebyl právě tím státem (s vyjímkou anarchie)
Stát přece sám o sobě není nic jiného,
nežli nějaká zájmová skupina,
a v této zájmové skupinějsou další různé zájmové skupiny,
jenž prosazují své zájmy jenž často bývají protikladné...
Prvořadým zájmem je OCHRANA občanů
a kam až ta ochrana bude sahat,
to záleží na zájmových skupinách,
může být že stát bude chránit občana i před protržením hajzlpapíru při utírání zadku..
A chránit se potřebujeme před těmi druhými jen proto,
protože máme strach
proto také existuje stát,
nebot živočišný druh člověk je vnitřně rozdělen
a jeden požírá druhého navzájem,
což u jiných živočišných druhů není až tak rozšířeno..
Komentář 2368
Je celkem jedno, kdo měl ten dementní nápad, vždycky bude mít někdo nějaké dementní nápady; pointou je, kdo dává prostor k jejich realizaci – a to je většinou stát.
Komentář 2372
..............................................................................
Přesně,
zájmové skupiny by na tom byly bez státu podobně jako jsou dneska Jehovisti,
někdo by je rovnou vykopnul, někdo by je jen vyslechnul a jinej se k nim přidal
a to by bylo asi tak vše...
Komentář 2373
Když by ty obrazy vlastnit někdo konkrétní, pak nejspíše proto, že k nim má nějaký vztah; a ten by si je prznit nenechal.
Komentář 2495
Komentář 2496
Komentář 2497
Ale furt tady lze (na rozdil od toho dodementnelyho DF) alespon zjistit, kdo co komu.
http://pz100000.rajce.idnes.cz/nastenka#stoky151228.jpg
Komentář 2498
Zkuste, zda to třeba nebude lepší?
Komentář 2499
To nebyla kritika, ten scrshot byl jenom jako takovy "demicko", ze prave v tom defaultu ona pripominka neni zase az tak absurdni; nepochybuju, ze i Vy sam jedete v jinem modu.
Nakonec dnes si kazdej muze preorat k obrazu svemu libovolny web celkem s minimem namahy (dokud z nej trefenej majitel neoreze data (to si jen prihrivam vlastni nasranost odjinud :), vsak vite)).
Komentář 2500
Napřed jsem udělal zelenou klasiku, věděl jsem, že to vypadá objektivně blbě, ale prostě "Stoky", hodí se to k tomu.... jenže lidé mi říkali, že to vypadá blbě, tak jsem to dal do jiného formátu, ale zas to není ono, chtěl jsem dát ten default co nejvíce neutrální; a teď vážně nevím. Nějaké doporučení? Samozřejmě budu rád za názory všech....
Komentář 2503
Zlata me (osobne a obecne) znacne irituje vizualne, navic se mi zda motiv bgrndu prilis vyrazny a az mirne rusivy pri scrollu. A mozna trosicku... vim ja? Nabubrely, archaicky? Neanarchisticky? :)
Zelenou skousavam celkem bez potizi a nakonec je to original (a ke stoce patri, jakkoliv naopak netusim, jak se k ni vaze Vas webu :)).
Ale fakticky by mi nejvic vyhovoval ten prosty, snad s nejakou kapkou barvy proti uplne "nuda nuda sed sed" treba u linku nebo v headrech. U nej mi ale znacne vadi neohraniceni jedn. komentu (celkove, frame nebo bgr, jako je u ostatnich dvou stylu) a mirneji pak i opet monochromaticka barva zvyrazneni parent-postu - zvlaste jsou-li v threadu za sebou, pri scrollu mi to vzdy taha oci na ten predchozi, jenz se zvyrazni (u tech barevnejch mi to buhviproc az tak nevadilo).
Tolik ciste muj osobni pohled na Vase styly, kazdopadne fpohode jsou vsechny a navic je to jiste jakysi nadstandard. Navic zajimavy, sam jsem si ta "proc" musel chvili ujasnovat. A kazdy je jiste bude mit jina, jak jinak. Za me plus.
Komentář 2504
Komentář 2505
Komentář 2521
(Snad s nepatrnou korekci "jinou barvou nebo jinak", protoze ten zvyrazneny parent u Vas po par dalsich mezipostech definitivne zmizi, ale to uz hledam opravdu jen musky. Nicmene v zasade optimalni mi prijde napr. nam obema znamy DF (tedy co do designu/layoutu, jinak je ten novy pojeban dostatecne) s drobnou lokalni upravou - vizte napr. prave ten zobrazeny parent-post.
http://pz100000.rajce.idnes.cz/nastenka#dfnew.jpg
Pravda, muze to byt castecne vec zvyku, ale tohle se mi cte i prochazi vylozene prijemne.
To se mi ta zavorka nejak protahla...)
Ale opet zduraznuji pro mne s pripominkou zminovane konzervitosti/konzervovosti. Me vcelku sere vetsina tech dnesnich nezbytnych begraundaci, animaci, ikonizaci, smajlifikaci a podobnych vyfikulaci.
A druha vec, taky to vetsinou nelouskam na nejakym nablblym mikrofonu, ale fklidu na necem prihodnejsim - tam je pak zase vsechno jinak.
Komentář 2523
Jinak moc díky za připomínky, zamyslím se nad nimi a uvidím.
Komentář 2525
Ale sakra, co ze to neresi mistni? Ja tady byvam vicemene jen obcas (takze moje prechytrely navstevnicky pindy klidne ignorujte).
Komentář 2506
Ale chci mít nějak dobře pořešený ten default, to je to, co lidé uvidí, když sem prvně přijdou.
Komentář 2519
K zelenému skinu jsem se snažil přistupovat pozitivisticky, ale stejně na mě působil poněkud jako matrix. Asi té zelené bylo moc.
Po upgrade na možnost výběru CSS jsem prošel volbami a jednoznačně si vybral gold/black.
Souhlasím, že řada lidí má raději stránky zobrazené jako v Lynxu, ale pokládám to za únavné pro zrak.
Jsem ochoten souhlasit, že ten rolující bcgr trochu tahá za oči. Možná bych ozkusil buď vlastnost opacity (0-1) (pozor na dědění), anebo bckgr zafixovat background-attachment: fixed;
Podbarvení rodičovského příspěvku mě při rolování trochu znervózňovalo, ale už jsem si zvykl. (Nestačila by místo bcgr jen outline? (Anebo border, ale pak v pasivním stavu color transparent, aby se nerozhazoval layout při :hover)
Komentář 2522
Ten nápad s tím borderem se mi líbí, zkusím to v tom defaultním skinu.
Ohledně toho "únavné pro zrak", všiml jsem si, že to lidé hodně používají, já s tím nemám problém nikdy a nikde; je to nějaká relativně objektivní veličina, nebo je to čistě subjektivní?
Každopádně díky!
Komentář 2529
Pozor na border: ten má fyzickou šířku (na úkor celého elementu). Outline se vykresluje v jiné vrstvě Z (funkčně nezabírá prostor).
Únavné pro zrak: jsa starým mužem, koukat celý den do vysoce kontrastní obrazovky je nepříjemné. Doporučuje se vyhnout se zcela černé a zcela bílé. Raději tmavou a světlou šeď.
Zkusil jsem zakotvit ten attachment: to je o něco příjemnější.
Komentář 2530
Zajímavá mi připade ta poznámka o černé a bílé: Copak není nejpříjemnější čtení "černé na bílém"? Nejsou takové i knihy a vůbec?
Mohl bych udělat i černé pozadí a bílá písmenka, ale to by asi nepomohlo, což?
Zakotvit attachment? Myslíte to úplně pozadí?
Komentář 2531
Knihy tištěné nemají tak vysoký kontrast, jako obrazovky. Dokud byly jen tube obrazovky, moc se to nehrotilo, LCD tahají za oči více. Opravdu se doporučuje kontrast stránek mírnit (na druhou stranu: existuje státní úřad, která kontroluje soukromé firemní weby a pokud naměří příliš malý kontrast, tak vyměřuje pokuty; ne malé. A to naštěstí nevědí o chromatických vadách zraku, to by to bylo na zastřelení za úsvitu — trpí jimi nad 20 % populace.)
Černé pozadí/bílá písmenka je postrach, to je nejúnavnější! Ne, rozhodně ne!
Jasně celé pozadí: body{background-attachment:fixed;} Zdá se mi to lepší. Ale nenechte se mnou viklat! Taky mám „své dny“…
Komentář 2532
Jinak jaké barvy jsou tedy vhodné? Momentálně tam mám pozadí ffffff a text 000000; takže třeba pozadí eeeeee a text 111111?
Komentář 2533
Osobně volím třeba:
:root {
background-color: rgb(247,246,246);
color: rgb(48,48,48);
background-image: url('../imgs/bcg.jpg');
font-family: Georgia, Cambria, Times, 'Times New Roman', serif;
font-size: 12pt;
}
(Když už jsme u té věcné kritiky: máte v title a description použity zástupné entity, to nemá rozumné opodstatnění.)
Komentář 2534
Jinak díky za tip, v příštím upgrade se tím budu řídit; akorát ty zástupné entity opodstatnění mají. Původně tam nebyly, já je tam pak dal, protože Facebook neumí číst CP-1250 a speciální znaky vynechává.
Neříkám, že je to dobré opodstatnění, protože bych mohl mít rovnou celý web v UTF-8, ale opodstatnění to je xD
Komentář 2535
(Na druhou stranu předělat to na unicode je otázka pár minut a je po starostech na věky. Vím, že jste psal historický důvod. Já, když na windows-1250 někde narazím, je to první, co předělávám, aniž by o tom klient věděl.)
Komentář 2537
Komentář 2540
Komentář 2541
Komentář 2543
Komentář 2542
Komentář 2545
Komunikační sada se nastavuje po připojení k DB, osobně užívám PHP objektovou knihovnu mysqli, pro extra případy mám z minula vlastní třídu, ale už ji moc nepoužívám.
Stránky PHP jen otevřít (viz výše) a uložit s novým kódováním. Pozor, některé editory používají BOM sekvenci pro utf, to pak blbne.
A hlavně změnit HTML hlavičku kódování pro stránky. (Když už bych to předělával, rovnou bych šel do HTML5.) Deklarace dokumentu je pak bez komplikací šablonového dokumentu:
<!DOCTYPE html>
<html lang="cs">
<head> atd…
Komentář 2547
Komentář 2548
Zejména té změny kódování, jestli to nezpůsobí ještě nějaké další problémy.
Jen uložit v jiném kódování se obávám, že rozhodně na některých místech způsobí problémy.
Mimochodem, neznáte něco, že bych měl kód stále v CP1250, ale server to překládal do UTF-8 samovolně?
Komentář 2555
Komentář 2544
Komentář 2546
Komentář 2549
Komentář 2554
Komentář 2556
To moc děkuji a možná toho využiju, akorát budu dělat Mises web, takže se spíše chci naučit dělat vše sám správně. Každopádně vážně díky, možná Vás o to ještě požádám.
Komentář 2557
Tak nabízím: pošlete jedno, nebo druhé, zkusím to udělat nějak lépe a druhé si pak udělejte sám podle toho mustru.
Konců konec, tak si pustíte na localu a když se nebude líbit, tak někde vpravo nahoře je Delete.
Jé, teď to vypadá, že mám patent na rozum. Nemám. Spíš jen dost praxe.
Komentář 2559
A co myslíte těmi tabulkami? Jakože databázové?
Komentář 2560
Komentář 2562
Můžeme začít s knihou návštěv, to je taková malá stránka, kterou tu mám (http://book.urza.cz/), jen abych se podíval, co to obnáší.
Komentář 2536
Komentář 2538
Komentář 2539
Ad blackwhite - je-li kontrast 00/FF prilis obtizny, je snizeni kontrastu otazkou jednoho whiilnuti, ani se dnes nemusite naklanet k monitoru. Opacne to ale bohuzel nefunguje.
Komentář 2524
Vysokoprocentni shoda, souhlas.
Komentář 2517
Komentář 2518