Autor: simonspl
Čas: 2021-11-08 00:00:02
Potřebujeme armádu!
Při předvolebních debatách se většinou vytahuje téma armády. Politici se dost často předhánějí o to, o kolik by se těch nynějších 90 miliard mělo navýšit. „Armádu potřebujeme, kdo jiný by bránil naše vnější hranice?!” je hlavní myšlenka etatistů (i minarchistů), ze které vyplývá, že hlavním cílem armády je vnější obrana hranic. Jakmile tuto hranici někdo ohrožuje, naše národní armáda okamžitě zasáhne!
Nebo ne? Rok 1968, vnější nepřítel podniká invazi dovnitř země. Postaví se mu armáda? Nikoliv, je s ním spřátelená… Rok 1938, na tohle naše národní vojska čekala! Roky se budovala Benešova linie, máme jednu z nejmodernějších armád, vojáci jsou odhodláni bránit se před zlým narušitelem… Tak… že by měli etatisti přeci jen pravdu?! Hitler si ani nevšimne, že by cosi jako armáda existovalo a bezpečností složky se následně aktivně zapojují do útlaku obyvatel. Tak kde se utrácí ty velké miliardy, proč máme 120 tanků a další stovky obrněných vozidel, kde teda jsou naši vojáci, minarchisto, když nebrání naši hranici? Odpověď je jednoduchá…
„V Somálsku.” Co tam dělají? „Bojují s piráty.” Aha, kde dál? „Mali.” Co tam dělají? „Staví školy.” Aha, ještě někde? „No, donedávna v Afghánistánu…” A tam dělali co? „Bránili demokracii…”
Nebo ne? Rok 1968, vnější nepřítel podniká invazi dovnitř země. Postaví se mu armáda? Nikoliv, je s ním spřátelená… Rok 1938, na tohle naše národní vojska čekala! Roky se budovala Benešova linie, máme jednu z nejmodernějších armád, vojáci jsou odhodláni bránit se před zlým narušitelem… Tak… že by měli etatisti přeci jen pravdu?! Hitler si ani nevšimne, že by cosi jako armáda existovalo a bezpečností složky se následně aktivně zapojují do útlaku obyvatel. Tak kde se utrácí ty velké miliardy, proč máme 120 tanků a další stovky obrněných vozidel, kde teda jsou naši vojáci, minarchisto, když nebrání naši hranici? Odpověď je jednoduchá…
„V Somálsku.” Co tam dělají? „Bojují s piráty.” Aha, kde dál? „Mali.” Co tam dělají? „Staví školy.” Aha, ještě někde? „No, donedávna v Afghánistánu…” A tam dělali co? „Bránili demokracii…”
Přečtení: 25425
Komentáře
Komentář 74413
Komentář 74415
To je tvoje naprosta neznalost, nebo jen trolis?
Komentář 74416
Komentář 74417
Vzdyt zrovna u te Francie je to PRESNE NAOPAK :-O
Komentář 74419
Máš nejaký zdroj že by Francúzsko od nástupu Hitlera k moci zvýšilo investície do zbrojenia?
Komentář 74421
Kde bych i citoval z toho textu: "Pokud jde o množství instalované výzbroje a vybavení, neměla Maginotova linie ve světě obdoby"
Komentář 74424
Oproti původním plánům však byly některé úseky vybudovány ve výrazně skromnější podobě, především pokud jde o jejich vybavení dělostřelectvem, což se negativně projevilo při bojích v roce 1940.
Od roku 1936 pokračovala výstavba pod vedením Ženijní technické sekce (STG). Tato organizace disponovala omezeným rozpočtem, přesto však stavěla relativně solidní objekty, byť většinou vyzbrojené zastaralými zbraněmi, pro které nebylo jiné využití.
Zvlášť slabé úseky se nacházely na severozápadě u belgických hranic, v pohoří Vogézy a u hranic se Švýcarskem.
A inak tú Maginotovu líniu stavali Francúzi práve preto že si mysleli že je lacnejšie a celkove výhodnejšie mať túto statickú sieť pevností namiesto veľkej a dobre vyzbrojenej armády. Akurát že podcenili možnosť obídenia Maginotovej línie cez štáty Beneluxu.
Komentář 74431
No ve Francii meli v te dobe neco, co nemeli nikde jinde na svete (pokud vim) a predpokladalo se, ze je to tak dobre, ze to nejde prekonat (zjednodusene receno).
Takze me neprijde, ze by Francouzi nejak neresili armadu a obranu. Sli na to jinak, nez nekdo jiny, ale rozhodne na to sli velmi rozhodne.
Komentář 74448
Komentář 74449
Myslis to, ze "vzdycky se da vzit lidem vice penez"?
Myslim si, ze napriklad vzit lidem naprosto zcela vsechno a pouzit to na armadu, je horsi, nez nejaka teoreticka okupace a prohra ve valce, to ano.
Komentář 74454
Komentář 74507
Proti nekterym agresorum by nestacili rozhodne, ted i v minulosti...
Co pak?
Pochopil jsem z tvych slov, ze reseni je jeste vice zvednout dane, protoze je to porad lepsi, nez se nechat okupovat.
Ale co kdyz i to nebude stacit?
Dopln si sam..
Komentář 74509
A áno, proti násobne silnejšiemu útočníkovi nemusí stačiť ani keby sa všetky zdroje štátu investovali do armády, ale bez armády sa neubrániš ani slabým útočníkom.
Komentář 74437
Plus podobné statistiky za Československo: https://ekonom.cz/c1-66248870-mnichov-1938-odvratil-statni-bankrot
Nemyslím že by UK nebo Francie utrácely nějak výrazně málo. Jen holt Němce a jejich taktiku dost dost podcenily a utráceli špatně.
Komentář 74414
Komentář 74418
1) Armáda jako pohotovostní složka při živelných katastrofách
2) Armáda jako vykonavatel státního násilí na lidech v případě že "soft" nasilné složky státu (policie) nestačí na vynucení jejich poslušnosti.
Komentář 74420
Na druhou stranu je ale taky otázka, jestli by případně nesly řešit nějak levněji a efektivněji než armádou, kterou máme.
Ve výsledku tak stěží bude existovat nějaký ultimátní argument na jednu či druhou stranu.
Komentář 74425
Komentář 74422
Komentář 74426
Komentář 74428
Viz Švýcarsko, kde (ano, po státní vojenské službě) může mít každý doma zbraň.
Zrovna v Česku je na každém druhém rohu sběratel vojenské techniky a když si představíte, že by každý mohl mít doma střelné zbraně a ve stodole zaparkovaný funkční tank, dost byste si jako útočník rozmyslel, jestli tam chcete vtrhnout...
Takže nakonec by i ten útoční dobrovolně dodržoval NAP, protože by ho to vyšlo levněji než někam násilím vtrhnout :-)
Komentář 74441
Švajčiarsko tiež disponuje aj armádnymi zložkami s ťažkou technikou a ten "každý" podlieha spoločnému armádnemu veleniu.
Komentář 74443
Pokud chce proste zlikvidovat nejake uzemi za kazdou cenu a je mu jedno, ze tam dalsich 100 let neporoste ani trava, netoz brambory, tak nepomuze ani svecena voda. Jenom nejaky HODNE dobry protiraketovy destnik, ktery stejne nakonec nejaka atomovka proleti...
Pokud ale chce utocnik uzemi dobyt a hospodarsky ho pak vyuzivat, coz je docela typicke, tak to neplati. Utocnik totiz vetsinou potrebuje mimo jine i to, aby tam zbylo nejake velke procento puvodniho obyvatelstva, ktere nejakym zpusobem ovladne a toto pro nej bude neco produkovat.
Pokud by to tak nebylo a utocnik skutecne to uzemi chtel za timto ucelem, tak ma problem.
Modelova situace: Utocnik dobije nejaky stat, ktery ma bezne zabehle struktury, jako je armada, policie, a podobne. On tyto struktury po dobyti ciste jen prevede pod svoji spravu (namotivuje k prechodu ruznymi zpusoby, napriklad moznosti "se mit dobre", pripadne moznosti "budete-li spolupracovat, tak nejen, ze vas nezabijem, ale dokonce zapomenem, ze jste proti nam bojovali", coz je mimochodem docela obvykla strategie). A jelikoz tyto struktury uz predtim byly velice dobre v hlidani vlastnich obyvatel, aby delali to, co vlada chce, tak se vlastne nic moc nezmeni. Pouze vladne nekdo jiny...
No a ted jina modelova situace: Utocnik dobije vojensky nejake uzemi. Tam neni zadna policie, zadna vlada....je tam banda lidi, kteri nikomu nepodlehaji. Je tedy potreba jednoho po druhem nejak nutit ke spolupraci. Jak to udelat? Je to jak hlidat pytel blech. Jiste, mnoho lidi bude nejak ovladnuto, ale mezi tim ti jini budou skodit. Tak utocnik vrhne sily na potlaceni tech, co skodi, a mezi tim mu zacnou skodit ti, co je predtim ovladal, ale ted uz ma sily jinde a nema prostredky se jim venovat. V podstate je nemozne ovladnout uzemi, kde neni nejaka centralni vlada, pokud na to nebude utocnik chtit dat obrovske mnozstvi prostredku, pravdepodobne vetsi, nez z toho bude mit uzitek.
Nerikam, ze to nemuze udelat - klidne muze, ale v takovem pripade pokud bude mit silnejsi armadu, nez pripadny obrance, je uplne jedno, jestli se brani ancap, ci organizovana armada, uzemi stejne bude zplundrovano a zniceno. A nepomuze nic.
Komentář 74444
Komentář 74451
Komentář 74452
Komentář 74498
Komentář 74499
Utrati prostredky a nic z toho nebude mit.
A kdyz bude chtit tu zemi zacit vyuzivat, bude muset celou tu znicenou infrastrukturu vybudovat znova.
Coz jsou dalsi nemale prostredky...
Komentář 74500
Komentář 74501
Komentář 74502
Komentář 74503
Aby nie, to by ten subjektívny úžitok z nepodvolenia sa musel byť rádovo vyšší než všetky materiálne potešenia dnešnej civilizácie. A ten je takým len u nového sovietskeho, pardon, ankapového človeka...
Komentář 74504
Stejně s tím nikdo nic neudělá, ať už budeš žít v anarchii, demokracii či totalitě.
Stejně vid, že když se ten útočník rozhodně, tak do pár minut jsou všichni mrtví a Ned se s tím nic dělat.
V takovém případě si tedy můžeš nechat ty trapný kecy od cesty....
Komentář 74505
Komentář 74506
Mozna nekolik malo, a to jen mozna, spis ne.
Komentář 74427
Komentář 74429
Komentář 74432
Komentář 74430
Komentář 74442
Komentář 74552
Taky nejsem fanousek statni armady a zahranicnich misi. Ale nevim jestli lze poukazovat pouze na situace kde armada selhala nebo nebyla využita.
Primarni funkce armady at uz statni nebo soukrome je podle me preventivni odstraseni.