Povedená státní věda – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: HynekRk
Čas: 2016-01-15 16:40:56

Povedená státní věda

V čísle 49 časopisu Euro z roku 2015 se lze dočíst o zajímavém případu dobývání renty v oboru státem placené vědy. Článek pojednává o Wadimu Strielkowskem, který působil na naší nejprestižnější univerzitě. Konkrétně na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity (UK). Tento svérázný „vědec“ vydal za tři roky 60 článků a knih s velmi širokým polem záběru od geotermální energie, turismu, rozvoj venkova, migraci, psychologii až po evropskou integraci a marketing. Pro příklad vydal třeba studii o marketingovém potenciálu Halloweenu, který vyšel v jednom pákistánském vědeckém časopise. Jeho vědecké dílo otiskly vesměs neznámé a pochybné časopisy (těm je dokonce nutné i něco zaplatit), což ovšem nebránilo tomu, aby za ně dostával body (RIV) a samozřejmě peníze (z článku se zdá, že jde o statisíce korun) z daní. Když se to provalilo, tak se to na fakultě snažili někteří lidé nejprve zamést (neúspěšně). Zajímavé je, že Strielkowski byl na tolik drzý (a vtipný), že si vymyslel u některých svých děl ještě imaginární spoluautorku. Pokud si to shrneme, tak nějaký šarlatán a vtipálek působil tři roky na nejprestižnější univerzitě v zemi a pomocí převážně kvantitativního měření vědecké činnosti nasbíral spoustu bodů a i peněž z veřejných rozpočtů. Není tohle selhání státu par excellence? Je a je to dáno mimo jiné tím, že výstupy vědců nejsou testovány na trhu a není jim tak přidělována žádná cena anebo alespoň odměna z peněženky nějakého soukromého filantropa. Jak máme věřit státem tvořené vědě? A státním vědcům?

Samozřejmě tento převážně kvantitativní systém nespadl z nebe, ale nahradil jiné systémy. Podobně neslavné. Některé umožňují dokonce vědcům brát peníze a nedělat téměř nic anebo si plnit své koníčky. Čili dejte mi peníze a já si budu zkoumat, co budu chtít (vědec Konrad P. Liessmann - Teorie nevzdělanosti: omyly společnosti vědění). Řešení situace dle UK? Předtím než články dostanou státní podporu, měly by prý projít hodnocením vědců v komisích. Problémy tohoto přístupu? Vědci se často dobře znají a budou si schvalovat články navzájem, a tak vesele dobývat rentu nadále (fungují tak už citační kliky), vědci s alternativním a nepohodlným názorem na to doplatí mnohem více než na dnešní systém, mladí vědci se budou hůře prosazovat proti starým komisařům, užitečnost výzkumu a článků se takto demonstrovat taktéž nedá. Nechme jít - místo těchto neúčinných byrokratických řešení – vědce s kůží na trh a k mecenášům.
Přečtení: 5117

Autor: Tomáš Macháček (neregistrovaný) Čas: 2016-01-15 17:09:02
Jo....no...kdyby tam byli jiní lidé, tak to bude všechno v pořádku a nekradlo by se. A vůbec za všechno může Kalousek!
Autor: Urza Čas: 2016-01-15 21:10:00 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jiní lidé jsou vždy řešením všeho xD
Hlavně neměnit zaběhnuté způsoby; vše je selháním jednotlivců xD
Autor: PeTaX Čas: 2016-01-16 15:09:34
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Obhájci samozřejmě říkají, že základní výzkum je nezbytný. Na druhou stranu vidíme, že AV zůstala prakticky beze zbytku organizována tak, jak byla koncipována za socialismu, kdy se jakýkoliv tržní přistup nepředpokládal a nakonec se ani nepředpokládal vědecko-technický pokrok. Pokud se ojediněle nějakému vědci navzdory podmínkám něco podařilo vyvinout, nebo objevit, režim mu výsledek ukradl. (Ať už třeba Heyrovský, nebo Wichtterle.)
A protože jsme se komunismu zbavili pouze formálně a ne věcně, pokračuje ten režim v zajetých kolejích dále. Od přepjatého centralismu a řízení ekonomiky, až po školství a vědu.
logo Urza.cz
kapky