Povinná školka – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-11-03 00:00:02

Povinná školka

Za jedno z největších svinstev ze strany státu považuji indoktrinaci dětí, jež jsou povinny docházet do školy, kde je jim již od útlého věku vtloukána do hlavy státní propaganda demokracie a establishmentu; jenže povinná školní docházka tak, jak ji známe nyní, je vládě zjevně málo – přišla totiž s novelou školského zákona, podle které budou rodiče nuceni dávat své předškolní děti ještě alespoň na rok do mateřské školky. Koaliční poslanci dali návrhu zelenou, teď je otázka, jak se bude situace vyvíjet dál; obávám se ale, že se opět jedná o jeden z těch zákonů, které i kdyby jednou či dvakrát neprošly, nakonec se je protlačit povede, přičemž pak už jej nikdy nikdo nezruší.

Zajímavé však je, jak proti tomuto zákonu argumentuje opozice; prý není dobré, aby stát neustále do všeho zasahoval a měnil pravidla hry, jsou to zbytečná byrokratická opatření, není nutné něco takového nařizovat, výchova patří rodině, nikoliv školce, za zdravý vývoj dítěte nesou odpovědnost rodiče. No tedy, to smekám, pánové z opozice; Vaše slova by se měla do kamene tesat. Otázkou však je, zda jsou to skutečně vážně vyjádřené názory dotyčných, nebo se jedná jen o to, že nemají rádi ty, kdož zákon navrhují, takže by vzali za vděk libovolným náhodným argumentem, který by jim mohli hodit na hlavu.

Kdyby si totiž opoziční politici skutečně mysleli, že za zdravý vývoj dítěte nesou odpovědnost rodiče, jejich výchova patří rodině a stát by neměl neustále do všeho zasahovat, pak je otázka, proč tu vlastně máme standardní povinnou školní docházku, protože jejich argumenty jsou samozřejmě beze zbytku použitelné i proti ní; kéž by tak byly myšleny vážně a nejen jako vata při politikaření. Vlastně jsme se dostali už tak daleko, že rozumné myšlenky připadají mocipánům tak absurdní, že když je sami říkají, ani se nezamyslí nad tím, že by na nich třeba mohlo být něco pravdy…

Zajímavou otázkou mimochodem je, jak moc se bude povinná školní docházka do budoucna rozšiřovat; nejlepší by bylo ji pochopitelně zcela zrušit, ale toho se asi nedočkáme. Naopak spíše dojde k jejímu prodlužování, jen jsem si doposud myslel, že postup bude spočívat v umělém zvyšování počtu maturantů a vysokoškoláků (což už se děje), dokud jejich počty tímto způsobem nevzrostou tolik, že daný typ vzdělání půjde prohlásit za povinný a skoro nikdo nebude proti, neboť se takové nařízení v praxi změní životy jen malého počtu lidí; cesty státu jsou však nevyzpytatelné, nyní to zkouší od těch nejmladších.
Přečtení: 31018

Autor: nannuck Čas: 2015-11-03 03:30:44 Titulek: Jdou na to lepe...
Web: neuveden Mail: lukasliebzeit v doméně gmail.com
to je od nich vcelku logicke... - preci jen u mladsich deti muzes formovat mysleni mnohem nez u vysokoskolaka (tam uz mas i takove lidi, kteri se nad tim treba i zamysli), coz dite v predskolnim veku tezko...
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 07:43:36 Titulek: Re: Jdou na to lepe... [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, je to velmi logické, leč neméně nechutné.
Autor: nannuck Čas: 2015-11-03 08:10:57 Titulek: Re: Jdou na to lepe... [↑]
Web: neuveden Mail: lukasliebzeit v doméně gmail.com
to samozrejme je a hodne...
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 08:32:29 Titulek: Re: Jdou na to lepe... [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jediné, co můžeme dělat, je šířit osvětu; a vychovávat své děti k anarchii xD
Autor: Dobrý Den (neregistrovaný) Čas: 2015-11-03 08:16:43
A to se ještě dočkáme odebírání dětí po vzoru Norska. Až se státní autority dozví, že rodiče doma korigují školní propagandu, prostě děti předají politicky uvědomělým pěstounům.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 08:31:56 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To naštěstí nemůže přijít moc záhy; ona vláda totiž viděla, jak tohle lidé nelibě nesou, takže si to nedovolí.
Za nějaký čas možná....
Autor: marek28 Čas: 2015-11-03 08:49:28 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Lidé to nelibě nesou jen v některých případech. To byste se divil, jak jsou najednou pro, když chce někdo třeba učit děti doma na křesťanských základech. To už by si myslím v ČR prošlo úplně v pohodě.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 09:02:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Myslím, že by prošlo je donutit chodit do školy, ale ne jim je vzít.
Je fakt, že protikřesťanských lidí je tu dost.
Autor: marek28 Čas: 2015-11-03 09:08:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak jasně, ale kdyby ti křesťani soustavně odmítali, lidi by podle mě naprosto v pohodě snesli to, že by je odebrali. A myslím, že podobně by to bylo třeba i s anarchistickou výchovou. Kdybyste třeba Vy odmítl posílat děti do školy s tím, že je učíte doma, tak věřte, že nějaký agilní režimní novinář by se nezapomněl rozepsat o tom, jaké hodnoty zastáváte a pak by se Vás už nikdo nezastal (respektive jen omezené množství lidí) a naopak by vám to klidně přáli.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 10:59:27 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Souhlas, ale nebylo by to odebrání dětí na první ránu; a když to bude hrozit, každý se raději stáhne, nikdo si nenechá sebrat děti, to se každý raději ohne.
Ergo ano, je to svinstvo, ale reálně to není moc proveditelné; kdyby je brali na první ránu, veřejnost s tím nebude souhlasit, kdyby je brali až na několik pokusů o nápravu, každý se raději skloní.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-03 09:52:21
Stejny ukol jako s hovnocucarem:jak skolkovemu diteti za par minut vysvetlit,ze svoboda(kazdy za sve)je lepsi nez statni urednici?
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 10:16:40 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Lze to prakticky demonstrovat; bude mu milejší hrát si po svém s hračkami, než aby mu někdo diktoval, co má dělat a ještě mu polovinu hraček vzal.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-03 11:53:01 Titulek: Re: [↑]
Chtelo by to pripravit pro rodice prirucku,protoze soudruzky ucitelky budou mit urcite svou(musis pujcit holcicce hracku,ona je nemocna a chuda;nemuzes si hrat a delat ramus,kdyz ostatni spi;tvoje hracky ti ale muzou ukrast!;kdyz nebude pani ucitelka,bude tady binec;....).
Mel jsem fofry,tak jsem jen nakoukl obcas do vasi diskuse o moralce.Dobry.Je to zacarovany kruh(stale vic nemoralnich ucitelu,rodicu a uz to jede).Nevim,jak ho rozetnout.Asi krachem statu,protoze trh udela z hovad alespon naoko slusne se chovajici lidi,protoze tam se slusnost vyplaci.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 11:55:53 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak jako mně zas nepřijde špatné vštěpovat dětem, že by měly pomáhat ostatním a že mají být ohleduplné a nedělat rámus, když ostatní spí; i já své děti takto vychovávám. Zároveň jim ale vysvětluji zásadní rozdíl mezi dobrovolností a donucením.

Krach státu ničemu nepomůže, když nějaký stát vyhlásí krach, oklepe se a jede dál, to už tu bylo.
Autor: marek28 Čas: 2015-11-03 18:37:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To jako že byste doma dětem vštěpoval, že mají být arogantní, považovat se za střed vesmíru a zásadně se s nikým nedělit? :)
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 19:44:57 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, ne že bych považoval jeden z těch extrémů za správný, ale přijde mi, že většina dětí má problém s přílišným respektem před nesmyslnými autoritami než s opakem.
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-03 22:49:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč zrovna tohle? Co třeba to, že jejich život je ten nejvzácnější dar, který dostali, takže dělat si ze života peklo (jako např. v podobě nesmyslných autorit atd.) je poněkud neúcta k takovému daru? Já vím, je v tom velká špetka mysticismu, ale i tak... Jinak na redditu existuje sekce ELI5, explain like i'm five, a [link:https://www.reddit.com/r/Anarcho_Capitalism/comments/3ekmhz/eli5_what_is_anarcho_capitalism]jedním z témat je i anarchokapitalismus[/link]. Jsou tam zajímavé nápady:

Tak chlapče, není dobrý mlátit lidi. Jediný, kdy je to dobrý, je, když by chtěli zmlátit tebe. Nemůžeš ničit nebo brát lidem jejich věci. A oni nemůžou tobě. Pokud od někoho něco chceš, musíš ho požádat. Pokud ti to nechtějí dát, zkus se domluvit na výměně nějaké tvé věci za jejich. Ale nikdy neber lidem věci, když ti to nedovolili - to není dobrý.
Můžeš dělat, co chceš, ale nesmíš nikomu ublížit, ani ničit či jim brát věci.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 23:47:10 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tohle zní skvěle; jak ten popis ankapu, tak ta sekce xD
Autor: marek28 Čas: 2015-11-04 18:52:43 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Asi by bylo nejlepší, aby si v ancapu každý umístil dítě do školy, která mu výchovou vyhovuje, protože já si třeba myslím, že okrást někoho, kdo se vychcaně a nemorálně pokouší něco vytěžit z cizího neštěstí, je naprosto v pořádku (př. kdyby se mi stala nehoda, někdo mi blízký by byl těžce zraněn a trpěl nevýslovnou bolestí a přišel by ke mně někdo, že když na něj hned přepíšu veškerý majetek, dá mi injekci morfia, tak bych neváhal ho napadnout a to morfium mu prostě vzít.
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-04 21:08:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je dost extrémní případ. Pravděpodobnější je, že bude chtít jen část majetku, a to někde cca okolo tržní hodnoty morfia. Může chtít míň, může chtít víc, takový je asi život. V ankapistánu je lidí nabízejících morfium hodně, můžete si většinou vybrat takového, kdo vám prodá morfium za přijatelnou cenu. Navíc, dík tomu, že se za to něco platí, se morfium může vyrábět. Ale popravdě, komunisté mi nadhodili podobný případ (že kapitalismus nechá chudé lidi mrznout, nebo něco v tom smyslu), a když jsem napsal, že mají hromadu možností (těch jsem asi deset konkrétně vyjmenoval), jak se z toho vylízat, jen jim to holt nikdo nenaservíruje na stříbrném podnose a musí projevit vlastní aktivitu, tak mě seštěkali jaká jsem cynická svině.
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 22:18:47 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, je to extrémní případ, takové jsou zajímavé.
Jinak tržní cena je sice hezká věc, ale v daném případě je tržní cena právě zatraceně vysoká.... ono to není o tom, že on by "byl hajzl a říkal si víc", ono je to o tom, že v některých situacích je prostě ta cena extrémní.
Přičemž to odůvodnění, jaké tady napsal Marek28 toto buď ignoruje, nebo má dotyčný prostě za to, že krást v takové situaci je OK každopádně.
Já ho rozhodně nesoudím, jen upozorňuji na to, že někdo, kdo si za takovou věc řekne celý majetek, si neříká "moc", prostě jen ta cena reálně JE v té chvíli vysoká.
Autor: Joe D Čas: 2015-11-05 08:49:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ten příklad Marka28 je hodně extrémní, ale to nevadí. Pokud Vy nebo Váš blízký potřebuje prostředek na tišení bolesti, tak jediná možnost, která Vám legálně zbývá, je získat ho na aktuálním trhu za tržní (nabízenou) cenu.

Pokud se Vám stala nehoda ve které držitel morfia není zapleten a je jeho legitimním vlastníkem, tak i kdyby jste ho potřeboval sebevíc, nemáte právo na něj zaútočit a sebrat mu ho. I kdyby to byl poslední tišící přípravek na celém světě a Vy ho skutečně hodně potřeboval. Jistě, někdo a dovoluji si tvrdit že mnoho lidí, by se slitovalo a dali Vám ho v takové extrémní situaci i zdarma, ale pokud by jste chtěl krást, budu stát na straně majitele a ten kdo dostane „přes prsty“ budete Vy.

Nikdo Vám před cestou nebránil v případě, že jste mohl očekávat následný tisícinásobný nárůst tržní ceny léku se předzásobit a nebo ho zkrátka poptávat po nehodě jinde. Tržní cena je tržní cena a rozlišení ekonomických statků podléhá subjektivnímu hodnocení každého spotřebitele, takže morfium koupené před nehodou pro Vás ani nemůže mít stejnou cenu jako morfium ve chvíli, kdy ho skutečně potřebujete.

Může se Vám to zdát neetické ale morálka nebo principy soukromého vlastnictví se nedají ohýbat, jen když se to zrovna někomu hodí..
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 09:11:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak to je pochopitelně jasné, nicméně ony jsou i extrémně vzácné příklady, kdy se to, jak by člověk dle mého názoru měl jednat, neshoduje s NAPem.
Typicky: Někdo se topí uprostřed jezera, já neumím plavat, ale u břehu stojí loďka, která není moje.
Vezmu si ji a pojedu dotyčného zachránit?
Já osobně na tu otázku odpovídám, že ano; na druhou stranu samozřejmě v právu je majitel loďky, který po mně může vymáhat odškodné, na druhou stranu udělá-li to, je to patrně čůrák (ale v právu).
Autor: Joe D Čas: 2015-11-05 09:32:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Souhlas, jednal bych stejně. To by byl „kreten“.. Tohle je další velmi dobrý a poměrně známý extrémní příklad.

Myslím ale, že se dá do souladu s NAPem uvést velmi jednoduše a to tak, že záchrana života (resp. odvrácení jeho bezprostředního a trvajícího ohrožení) má vždy přednost před porušením jiných vlastnických práv s výjimkou ohrožení dalšího těla, života (vyjma samotného aktéra pochopitelně).

Stejně jako právo na sebeobranu. Můžete ho delegovat, ale nemůžete ho pouhou delegací změnit v útok..
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 09:46:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Absolutně nesouhlasím; krom toho, že je to naprosto arbitrární, výjimka pro nic, přináší to s sebou neuvěřitelné důsledky.... tak například pro pomoc umírajícím, jejichž léčba stojí miliony, lze masově okrádat lidi.
Pro pomoc hladovějícím v Africe byste měl právo postavit si armádu, vytvořit tu totalitu a posílat jim humanitární pomoc z výtěžku.... a tak dále.

Tohle je přesně ten problém s výjimkami a zákony; někdo to v dobré víře zavede (jako teď Vy), ale je z toho naprostý průser.
Netřeba na tohle stavět nějakou výjimku, prostě se lze smířit s tím, že svět není dokonalý a majitel loďky má prostě to právo.... on ho většinou ani nebude vymáhat, a když bude, je to debil, ale debil v právu. A je vážně v právu, nemůžeme mu jej upřít jen proto, že se nám to nelíbí, to už bychom byli jako socialisté.
Autor: Joe D Čas: 2015-11-05 09:57:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak teď jsem si evidentně nerozuměli. Neřekl jsem že mu nějaké právo odebírám. Řekl jsem, že porušení vlastnických práv k loďce, kterou zrovna nikdo nehlídá a nevyžívá je menší „zlo“ než nevyužit možnosti zachránit jeden život. Nejde o žádnou výjimku z vlastnických práv, ale o akt jejich porušení za účelem bezprostředního odvrácení mnohem větší škodě.

To je velký rozdíl. Ale vidím, že jsem to špatně napsal. Samozřejmě to nemá nic společného se socialismem, nákladnou léčbou, pomoci hladovějícím atd. Ano souhlasím s Vámi, pokud bychom do tohoto typu porušení vlastnických práv vpašovali podobnou normu (jak mi chybně podsouváte) jsem rázem schopni obhájit i minimální stát a s ním zároveň také ten maximální.
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 10:08:56 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Aha, chápu, špatně jsem Vás pochopil; takto samozřejmě ano.
Jen musím podotknout, že nikdy nevíme na 100 %, že toto porušení vlastnických práv nemůže mít vážné následky, v tu dobu musíme jen hádat a doufat (i když pravděpodobnost je značná).
Autor: Joe D Čas: 2015-11-05 10:17:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přesně tak, asi jsem to špatně napsal, díky za upozornění.

Jinak samozřejmě každé lidské jednání sebou nese rizika, některé více a jiné méně. Na odhadování a úspěšnosti dosahování zamýšlených cílů je dle mne to kouzlo.

Tak např. uvidíte se někoho potopit uprostřed jezera, nemusí to být na 100 % tonoucí, který potřebuje zachránit. Může to být člověk, co se např. jen rád potápí (freediver) a nebo rozhodnutý sebevrah, který i když ho úspěšně zachráníte, Vám asi děkovat nebude.. :-).
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 10:21:37 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesně tak; nebo sebevrah, který děkovat nakonec stejně bude. Ta rozmanitost života xD
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-05 10:32:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
V Ankapistánu budou fungovat sebevražedné budky, které jsou v dnešních státech zakázané, ale v ankapu jsou zcela OK. Takže ta šance, že by to byl sebevrah, bude ještě nižší, než jsme teď zvyklí.
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 10:39:57 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je fakt, někdo může nabízet tuto službu (i když budky z Futuramy jsou asi malinko přehnané xD); a vzniká tady zajímavá otázka – jak by trh vyřešil maniodepresivní jedince?
Nezanedbatelná část sebevrahů jsou lidé s maniodepresivní poruchou v depreseivní fázi, která za pár hodin pomine a nastane fáze manická; zajímalo by mě, jak by se tito proti takové službě obrnili, případně jak by ta služba tyto lidi reflektovala.
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-05 13:54:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Neodvažuji se hádat, ale u maniodepresivních jedinců prostě budou konkurovat různé služby - zdravotní (řešení problému a zachování jedince), sebevražedné (řešení problému skrze ukončení jedince), přátelé (obcházení problému a zachování jedince), různé další aktivity... Ano, někteří maniodepresivní jedinci půjdou do budky. A někdo jiný si strčí koupený šroubovák do prdele. Představu, že je potřeba chránit lidi před pitomostmi a před nimi samými, realizuje stát; další komentář není potřeba. :)
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 14:12:36 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já samozřejmě netvrdím, že by je měl stát chránit; jen mluvím o tom, že maniodepresivní jedinec je v poměrně blbé situaci v tom smyslu, že pro něj je nejlepší tu sebevraždu nemít dostupnou, protože v jednu chvíli je přesvědčen, že se chce zabít (a vůbec nemá schopnost nad tím uvažovat racionálně jako my, tedy že "bude dobře", pro něj prostě nebude a chce jen umřít), ergo pro tyto lidi jsou podobné sebevražedné služby celkem katastrofou.
Netvrdím, že bychom kvůli tomu měli takové služby zakazovat a omezovat něčí svobodu, jen by mě zajímalo, jak by se něco takového reálně řešilo; jestli by se dotyční pokoušeli třeba s těmi firmami podepisovat smlouvy o tom, že je nezabijí, pokud tak budou žádat, dokud si na tom nebudou trvat třeba půl roku v kuse a tak dále.... já osobně si umím sám sebe představit, že kdybych byl maniodepresivní, takové firmě zaplatím za to, že když k nim přijdu úplně vyřízený a budu požadovat zabití, neudělají to.

Nemluvě o tom, že ve svobodné společnosti by byli lidé pravděpodobně ozbrojeni; zbraně by nebyly regulované, daly by se koupit kdokoliv.
Bráno z tohoto pohledu je klidně možné, že sebevraždy jako službu by nikdo nenabízel, protože se každý prostě může zastřelit, neboť zbraň má.
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-05 14:51:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud připustíme, že není svéprávný v depresi, kdy se chce zabít, jak víme, že je svéprávný v mánii, kdy se nechce zabít? Je možné, že firmy budou nabízet před sebevraždou konzultaci, otázka je, zda firma, která udělá sebevraždu bez konzultace, nebude levnější a vyhledávanější. Co se týče těch pistolí všude, ono to není tak jednoduché. Sebevražedné budky ve Futuramě mají výhodu v tom, že je sebevražda vybavena kompletně a automaticky. Kdežto když se někde zastřelím, zůstane po mně mrtvola a bordel okolo, které někdo musí odklidit (teda, samozřejmě nemusí, ale většinou potřebuje). Dále se sebevraždou na vlastní pěst mohu mít velké náklady s tím dostat se z civilizace (aby mě nikdo uklízet nemusel, protože se zabiju někde hodně daleko), případně pořídit si zbraň (přestože budou všude, nebudou zadarmo). Je pravda, že pokud je sebevražda to poslední, co udělám, mohu za ni utratit všechno, co mám, ale i tak...
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 15:10:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
K tom mám dvě důležité připomínky:
1/ Maniodepresivní člověk není jen v mánii a depresi, on má ještě stavy normální; navíc jsem vůbec neříkal nic o svéprávnosti, s tím jsem vůbec neoperoval. Já přece teď můžu uzavřít smlouvu s někým o tom, že mi neposkytne službu, nebo ne? Tak proč by to nemohl udělat on? Nemám tušení, jak s tím vůbec souvisí svéprávnost, nic podobného jsem vůbec nepsal ani z toho nevycházel. Ten člověk prostě drtivou většinu času umřít nechce, ale má chvilky, kdy ano, přičemž v těch chvilkách si myslí, že je to jediné řešení, nevidí dopředu ani dozadu, nechápe, že to může být lepší. Prostě uzavřu s někým smlouvu o tom, že mi v budoucnu neposkytne službu, to přece není nic proti ničemu, ne? Svéprávnost s tím nemá nic společného.
2/ Úvahy o tom, že když se zastřelíte, co bude s mrtvolou, komu to způsobí problémy a podobně, mají lidé ohledně sebevrahů často, ale pro většinu sebevrahů jsou irelevantní. Ano, existuje malé procento "racionálních" sebevrahů, kteří se rozhodnout, že na světě už nechtějí být, ti budou i řešit, aby se zabili nějak "ohleduplně". Drtivá většina sebevrahů však logicky prostě neuvažuje. Následky svého činu (krom ukončení své existence) typicky neřeší.
Problematika sebevražd je specifická tím, že se velmi často vraždí lidé naprosto nelogicky uvažující, případně lidé, kteří to nemají v hlavě v pořádku (či alespoň srovnané); lidé tohoto neznalí často rádi předpokládají opak.
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-05 15:11:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Problém je, že byste musel uzavřít takovou smlouvu s každým, kdo takové služby poskytuje. A to Vám pořád nebrání zabít se sám na vlastní pěst.
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 15:14:34 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nebrání; ale myslím, že tolik těch poskytovatelů nebude, protože ono je to o určité lokalitě.
Když budu maniodepresivní, bude mi stačit uzavřít smlouvu se všemi, kdo to poskytují v okolí; než dojedu někam dál, rozmyslím si to (navíc v tom stavu největší deprese nebudu schopen nikam dál dojet).
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-05 10:10:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ta souvislost s NAPem tam je. Jde o zásah nezbytný k odvrácení bezprostřední hrozby na životě. Do toho se schová jak zabíjení jiných, když chtějí zabít tebe, tak vypůjčení si věci k záchraně tonoucího. Ovšem, a to se asi velmi rychle ustálí po pár precedentech, ten zásah, byť účinný, musí být co nejmenší. Nebude OK zabít útočníka na ulici tím, že na něj nechám spadnout sousedův dům, stejně tak nebude OK nechat si půjčený záchranný kruh. A pokud poškozený není zdrojem nebezpečí, kompenzace škod se stane pravidlem. Takže vypůjčím si záchranný kruh, zachráním tonoucího, záchranný kruh vrátím a zachráněný tonoucí zaplatí škody (v tomto případě nějakou cenu za vypůjčení kruhu). Kdybych ale spáchal větší škody, asi bych jejich placení na zachráněného nemohl přehodit a normální soud v Ankapistánu by mě s takovým nápadem poslal do prdele.
Autor: Urza Čas: 2015-11-05 10:19:35 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak ono hlavně.... nikdo moc reálně něco takového chtít nebude, aby nebyl za čůráka.
A pokud ano, tak co? Dobrá, někdo se topil, já si půjčil Váš člun, vážený pane, užíval jsem ho po dobu 10 minut, tady máte odškodné ve výši tisíc korun, nashledanou; jako v tom v podstatě nevidím problém.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 07:42:13 Titulek: Re: [↑]
Tak tak jsem to samozrejme nemyslel.Spis tak,ze vsichni zastanci spolecneho vzdycky zneuzivaji dobrych lidskych vlastnosti pro sve certovske rejdy.A ze by se mela najit nejaka jednoducha,jednoznacna a neokecatelna sestava argumentu(pro deti,ucence i kolotuky-jako napr Bible,kde si kazdy vezme,na co ma,ale vsichni jsou vedeni jednim smerem-byt lepsi),proc je pro vetsinu slusnych lidi mnohem vyhodnejsi volit maximalni svobodu.Ze svet ma svuj neviditelny,vnitrni rad,ktery vse spravedlive ridi a neni potreba do nej( domyslive )zasahovat a vylepsovat ho.Atd
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 07:50:43 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Těch argumentů je pochopitelně celá řada, jenže problém je v tom, že ti učitelé prostě šíří něco jiného (dokonce to mají i oficiálně zadáno podle Národního vzdělávacího plánu).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 10:52:09 Titulek: Re: [↑]
Protoze sami ti ucitele nejsou (nikym)presvedceni o tom,ze by to mohlo fungovat bez rizeni.Spousta slusnych a rozumnych lidi(napr clenove starych sedlackych rodu na tvrde Vysocine)si mysli,ze by zavladl chaos,agresivni a silni by ovladli slabe a hloupe;jsou stale podvedome presvedceni,ze spolecna pokladna se da nejak ohlidat proti rozkradeni;ze spolecnost se da nejak presne ridit(dnes stale lepe diky moderni technice);ze za vsechny prusery a jejich chudobu mohou nenazrani,kapitalisticti bankeri(nejlepe jeste zidovsti),....atd atd .
Asi nepresne formuluji(specham),tak me nechytejte za slovicko,ale smysl je tento:najit jednoduche mantry ,zalozene na zavisti....protoze nechapu,ze temhle vysocinskym dricum nevadi ten snadny a zlodejsky zivot st uredniku....takovy maji asi strach ze svobody.A pak nechapu verici,ze maji tu "drzost"fusovat Sefovi do remesla a opravovat jeho dilo(napr lidovci jsou temer socialiste)

Udelat tak porad v nasivasi ve forme souteze Hledame superstar,kde by se vyvracely lzi
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 11:00:29 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Problém je, že to Superstar se lidé chtějí dívat; o vyvracení bludů, kterým věří, nestojí, protože to není příjemné.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 11:09:40 Titulek: Re: [↑]
Mohl by to mit Ivan Mladek v nejake nove Cundr kaantry sou.Chce to for...jako to delal nenapadne Zelezny...mezi srackami,po spetkach...,aby je to neunavilo a ani si toho nevsimli.
Zavolam jedne pribuzne od Mladka.On je vystudovany ekonom,a kdyz se ho ptali,jestli mu ta skola neni k nicemu,kdyz hraje,tak pry ne,ze ma aspon jistotu,ze socialismus je blbost
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 11:13:49 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já si ani nemyslím, že by byl hlavní problém v tom, že to "neumíme prodat" (i když taky), ale že se prostě něco prodává lépe a něco hůře.
To, zda máme pravdu, je irelevantní, většina lidí prostě preferuje příjemnou nevědomost před nepříjemnou pravdou; ten proces přehodnocení je nepříjemný (i když pak to za to stojí).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 13:10:59 Titulek: Re: [↑]
Jo,psychika je zakerna jako sracka.Ale vsadim se,ze neni pro kazdeho pracujiciho cloveka prijemnejsiho pohledu,nez kdyz by urednici vyklizeli ministerstvo.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 13:16:44 Titulek: Re: [↑]
Stvorit velke spolecne ohrozeni,ktere spoji temer vsechny...neco jako blizici se kometa-by mel byt statni urednik.Odstranit ty vsechny falesne cile.Na to jsou mistri:okamzite vyciti,kdyz nekdo jde k podstate a zacnou mlzit jako chobotnice
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 13:29:15 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To je naprosto skvělý nápad, jen nevím, jak to udělat; respektive se o to snažím svými texty a vůbec, ale zatím mi to moc nejde....
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 14:27:34 Titulek: Re: [↑]
Jde!
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 16:21:03 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Díky, ale není to dost xD
Autor: Joe D Čas: 2015-11-04 18:52:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dost? Když se to tak vezme, tak všechno je jen relativní..

Podle mě je to víc než „dělá“ velká většina populace.

Co chcete víc? Vysvětlovat lidem, kteří nejsou ochotni naslouchat? Ti kteří raději nevidí a neslyší, protože nechtějí a ani naslouchat nemusí? Jak přesvědčit někoho kdo už předem „ví“, jak „všechno“ dopadne?

Ten kdo je skálopevně přesvědčen jen o té svoji pravdě? Např., že k takovému šroubování se nejlépe hodí kladivo, aby místo něj zkusil použit např. šroubovák?

To co děláte, má dle mého soudu alespoň pro některé lidí dost velký význam.. (být Vámi, tak bych se tak nepodceňoval :-)) xD

To samozřejmě platí pro všechny autory píšící v podobném duchu a nejen na tomto webu..

Díky
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 22:15:39 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jojo, já vím; myslel jsem to tak, že i když já třeba přesvědčím za rok desítky či stovky lidí, státní školství vychrlí řádově více přesvědčených o opaku.
Ale samozřejmě se snažím a jsem rád, když to má nějaké výsledky, nebo když to někdo ocení.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-11-04 11:01:37 Titulek: Re: [↑]
Protoze pravda je na nasi strane,jen ji neumime prodat....protoze nemame cas a tech,co ji nechcou slyset, uz je pres caru ponoru a diky vlade lidu to uz nedovoli.Jak rozseknout zacarovany kruh?a ze se koule nabaluje(Vas povedny primer Urzo)je evidentni z nepochopitelnych tahu eurouredniku,kteri jednaji jako smyslu (a pudu sebezachovy)zbaveni .Myslim,ze situace je fakt vazna a schytaji to ti nejchudsi
Autor: marek28 Čas: 2015-11-04 18:47:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak až na to, že by to měla být Bible, souhlasím.
Autor: PeTaX Čas: 2015-11-03 11:54:43
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Opoziční politici? Jak já to vnímám, tak tady není žádná (relevantní) politická opozice. Celé spektrum se dělí pouze na ty, kteří jsou momentálně u moci a na ty, co u ní zrovna teď nejsou. Jinak se od sebe liší jen nepodstatnými detaily. Samozřejmě, kdyby se prohodili, situace bude v zásadě stejná v opačném gardu.
Mimochodem: etatisté (lhostejno kteří) si školství vzít nedají, protože dobře znají jeho moc.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 11:58:49 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tak tou opozicí jsem samozřejmě nemyslel žádnou konzistentní názorovou opozici, ale ty, kdo náhodně píčují do vlády.
Jinak si myslím, že etatisté moc školství neznají; oni bohužel nejsou organizovaná klika zla, fungují naprosto podvědomě a automaticky. Ta propaganda ve školství je šířena spíše ze setrvačnosti a blbosti, než aby se o to někdo se zlým úmyslem snažil (respektive ti nahoře ano, existuje klíčová kompetence občanská, ale jinak ti učitelé už ani ne, ti to berou tak, že podobně jako naučí děcka Pythágorovu větu, naučí je i o nezbytnosti státu).
Autor: velkej Ká Čas: 2015-11-03 22:52:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já ten připravený překlad jednoho komentářového vtipu asi do stok vyleju, posílal jsem to i Urzovi... je to sice na lehčí notu, ale vystihuje to fungování vlády přesně. Jdu lejt, on už si to Urza někam zařadí.
Autor: Urza Čas: 2015-11-03 23:46:09 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
To budu moc rád!
Textů tu sice máme ve frontě dost, ale rozhodně to vydám, nic protistátního není pro Stoky dost "na lehkou notu" xD
Autor: Urza Čas: 2015-11-04 00:15:33 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ve Stokách není nic offtopic xD
Všichni sem račte házet, co je libo.
Díky za odkaz.
Zítra si ho projdu podrobně, vypadá zajímavě.
logo Urza.cz
kapky