Proč stát nedekriminalizuje drogy? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-05-16 00:00:02

Proč stát nedekriminalizuje drogy?

V předchozím článku jsem uvedl důvody, proč je kriminalizace drog kontraproduktivní. Nabízí se tedy otázka, proč politici drogy nedekriminalizují. Vždyť by je mohl stát danit, a mít tak příjem do rozpočtu. Nabízím alespoň pár odpovědí: 1) Politik je především populista. Ve společnosti není v současné době významná poptávka po dekriminalizaci. Nezískal by tím tedy politické body. 2) Drogy budí emoce. Stejně jako válka a nemoci. Jsou to tedy skvělé budoucí příležitosti předstírat, že politik něco dělá a možnost odvádět pozornost od jiných věcí. 3) Legislativní válka proti drogám se takto takřka nikdy nevyřeší, takže politici budou moci využívat tuto situaci ještě velmi dlouho pro své předvolební kampaně a předstírání, že dělají něco užitečného. Navíc se tím zvyšuje – falešné – ospravedlnění nutnosti státu. 4) Policie bojem proti drogám vykazuje „záslužnou“ práci a zvyšuje tím své Public relations a pocit potřebnosti.
Přečtení: 9557

Reagujete na tento komentář:
Autor: Thevar Čas: 2022-05-16 09:34:32
Ohledně monopolu bych dodal, že jen s posvěcením státu může někdo vyrábět léky a uvolněním legislativy by mohlo na trh vstoupit daleko více hráčů a také, jak jsem již psal, mohl by se rozvíjet výzkum ohledně psychoaktivních látek ve smyslu léčiv apod. Jinak vlastně ano a stát má monopol na heroin. :-) Morfin a heroin jsou totiž v podstatě totožné látky a nyní morfin může vyrábět jen a pouze někdo s povolením státu.
Autor: Rudolf Čas: 2022-05-16 06:19:50
Web: neuveden Mail: neuveden
1. Gaziliony statnych uradnikov by prislo o pracu.
2. Staty o moznost spiclovania pod zamienkou ochrany.
3. Farmaloby by steatili monopol.
4. Politik elektorat, ktory je desatrociami vymyvania mozgov presvedceny, ze ublizovat a zabijat ludi kvoli pestovaniu rastliny na svojom dvore je spravna vec.
Autor: HelleneHell (neregistrovaný) Čas: 2022-05-16 06:29:09
Přeji hezký den....a Váš návrh řešení?....totální legalizace? nebo nějaká forma regulace?...
Co se týká konopí, tak se ve světě legalizuje ne?
ad Rudolf...4. to mluvíte o Slovensku, Nizozemí ,Česku nebo obecně o světě?
3. Monopol na co má farma loby? na heroin? nebo jakej by ztratila?
2. a 1. Argument typu a kdo bude stavět silnice akorát od ankap příznivce....
Web: neuveden Mail: theva v doméně seznam.cz
Zdravím. :-) Podle mě by měl mít každý právo si sám za sebe určovat, jaké látky si do těla vpraví či nikoliv a stát bych z toho úplně vynechal. On ten celkový legislativní balast má pak i za následek, mimo jiné, že se velmi ztěžují výzkumy psychoaktivních látek (např. psilocybin), které by reálně mohly velmi dobře posloužit lidem s kupříkladu farmakorezistentní depresí a nebo by mohly nahradit současné léky, na kterých vzniká závislost apod. Současná legislativa tyto výzkumy velice komplikuje. Pokud si dobře pamatuji, tak právě zde: https://youtu.be/4798vrHsV5I o tom mluví Eva Césarová, spoluzakladatelka České psychedelické společnosti.
Web: neuveden Mail: theva v doméně seznam.cz
Ohledně monopolu bych dodal, že jen s posvěcením státu může někdo vyrábět léky a uvolněním legislativy by mohlo na trh vstoupit daleko více hráčů a také, jak jsem již psal, mohl by se rozvíjet výzkum ohledně psychoaktivních látek ve smyslu léčiv apod. Jinak vlastně ano a stát má monopol na heroin. :-) Morfin a heroin jsou totiž v podstatě totožné látky a nyní morfin může vyrábět jen a pouze někdo s povolením státu.
Autor: v6ak Čas: 2022-05-16 08:59:24
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Pod „není poptávka“ bych si spíše představil, že to bude lidem jedno – pak by to politici mohli bez povšimnutí změnit. Neměli by k tomu sice moc motivaci, ale s trochou štěstí by se to mohlo stát.

Obávám se ale, že problém je větší. Kdyby se o toto politici pokusili, hádám, že by se to velmi rychle obrátilo proti nim… Takže pokud se bude politik chtít zachovat v drogové politice co nejlépe (počítám s tím, že nebude chtít obětovat znovuzvolení, zvlášť pokud by následující vláda vrátila předchozí status quo), může mlčet, nebo jen velmi opatrně pozvolna měnit status quo (dnes se nabízí nějaké uvolnění u marihuany).
Web: neuveden Mail: theva v doméně seznam.cz
Zdravím. :-) Děkuji za doplnění a v podstatě souhlasím.
Autor: Imperialist (neregistrovaný) Čas: 2022-05-16 16:27:54
Myslim, ze nikoliv. V prve rade - stat neni akter, stat je konglomerat akteru, tudiz, ze se pripravuje o prijem z dani - ten, kdo bude zavadet legalizaci a zdaneni drog - ten prijem neni jeho prijmem, ale onoho konglomeratu jmenem stat, tedy proc by se obtezoval s legalizaci, kdyz to nebude on, kdo bude tezit z noveho prijmu do statniho rozpoctu. Spolecenska poptavka s tim nema co delat. Kuprikladu prohibice - kdo ji chtel - relativne mala, ale vysoce motivovana skupina. Nemyslim, ze je populace nejak zvlast naladena proti drogam. Podstatne je - kdo je v tomto pripade stakeholder a jak politik z toho bude tezit politicky kapital ... Jedno je jasne - hlavnim stakeholderem v systemu je policejni aparat - spousta dustojniku by prisla o tepla mistecka a ti by se postarali, ze media by prezentovala jakykoli delikt spojeny s drogou jako osobni odpovednost onoho politika - starou babicku prejede na silnici clovek se stopou psychotropni latky - a jste najednou babkovrah. Jaka je vase odmena, ze to prosadite - zadna, protoze bude trvat pekelne dlouho nez se ukaze, ze se v zasade nic na drogove scene nezmenilo, nikoho nebude zajimat kolik stat usetri na policii, kolik penez navic bude v rozpoctu, kolik se usetri na zdravotnim a ze kriminalita zoufalych uzivatelu poklesne ...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky