Autor: Přemysl K
Čas: 2018-04-04 00:00:02
Proč stát nemá rád volný trh?
Představte si, že chcete nějakou službu. Vyhledáte obchodníka, který ji nabízí, zeptáte se na podmínky smlouvy, na cenu... A následně se vám naskytnout tyto alternativy: 1) Jste spokojeni, berete a uzavíráte kontrakt k oboustranné spokojenosti. 2) Něco se vám nelíbí, začnete smlouvat. Buď se domluvíte a opět k oboustranné spokojenosti přistoupíte na podmínky, nebo se zkrátka nedomluvíte a zkusíte štěstí u konkurence. 3) Podmínky vám nevyhovují u žádného z konkurenčních poskytovatelů. Pak se buď spokojíte s tím z nich, který je pro vás stále nejpřijatelnější, nebo se raději obejdete bez dané služby (produktu). V neposlední řadě můžete využít neschopnosti poskytovatelů a danou službu začít sám nabízet, čímž si můžete (při)vydělat na živobytí.
Tímto způsobem funguje trh.
A pak tu máme stát. Ten k vám přijde, sebere vám nemalou část vašich prostředků a aby se vám omluvil, dá vám navrch nějakou službu, na kterou si dost možná vytvořil monopolní postavení prostřednitvím zákonů. "Nelíbí se ti to, občane? Pak drž hubu, tady máš nějakou (veřejně prospěšnou) službu, tak běž jednou za čas k volbám a dej nám pokoj!" Jenže pokud existuje něco jako "veřejně prospěšná služba", trh ji poskytne, nejspíše ještě v několikerém provedení v rámci konkurenčního boje a pak se vracíme k alternativám, které jsem popsal výše. Na trhu uspěje jen dobrý obchodník. A dobrý obchodník nepotřebuje svoje služby vnucovat. Jste-li zastánci státu a bojíte se, že by stát v tržní společnosti neobstál, buďte bez obav. Pokud by neobstál, znamená to totiž pouze to, že trh přišel s alternativou, která je pro lidi přínosnější, než stát sám.
Tímto způsobem funguje trh.
A pak tu máme stát. Ten k vám přijde, sebere vám nemalou část vašich prostředků a aby se vám omluvil, dá vám navrch nějakou službu, na kterou si dost možná vytvořil monopolní postavení prostřednitvím zákonů. "Nelíbí se ti to, občane? Pak drž hubu, tady máš nějakou (veřejně prospěšnou) službu, tak běž jednou za čas k volbám a dej nám pokoj!" Jenže pokud existuje něco jako "veřejně prospěšná služba", trh ji poskytne, nejspíše ještě v několikerém provedení v rámci konkurenčního boje a pak se vracíme k alternativám, které jsem popsal výše. Na trhu uspěje jen dobrý obchodník. A dobrý obchodník nepotřebuje svoje služby vnucovat. Jste-li zastánci státu a bojíte se, že by stát v tržní společnosti neobstál, buďte bez obav. Pokud by neobstál, znamená to totiž pouze to, že trh přišel s alternativou, která je pro lidi přínosnější, než stát sám.
Přečtení: 103046
Komentáře
Komentář 23444
Komentář 23445
Jste si jist, že jste pochopil pointu? Jsou služby, které by v konkurenčním prostředí sice existovaly, ale byly by (i při maximální efektivitě) pro část lidí příliš drahé. Jedním z řešení (přinášející jiné problémy) je, že taková služba bude pro chudé levnější a pro bohaté dražší. Pak je monopol nutný, jinak by Vám ti bohatší utekli k variantě, která pro ně dražší není. To je také důvod, proč jsou v ní povinně všichni (protože povinně tam musí být minimálně ti bohatí). Provozování takové služby tržně by jistě vedlo k tomu, že by pro mnohé byla levnější, ale pro mnoho by také nebyla dostupná. Chápu, že se vám takový princip nelíbí. Co byste ovšem dělali s takovými lidmi, kteří na nějakou službu nemají a považují to za nespravedlivé? Pokud ankap povede k takovému stavu, pak se nabízí otázka, zda tato masa lidí nepůjde proti ankapu. Vždyť proto Bismarck zavedl socialismus shora, aby nedošlo k socialismu zdola.
Komentář 23446
Komentář 23447
Komentář 23448
Komentář 23449
A tím spíše se tito lidé neboudou ostýchat použít zbraně také.
Komentář 23452
Komentář 23457
Ovšem stejně i tak Vám se přece může stát, že zemřete při obraně kapitalismu se zbraní v ruce a svých nezdaněným přijmů si vůbec neužijete. To je také důvod se zamyslet, jestli takový konflikt stojí za to, ne?
Komentář 23460
Komentář 23505
Nejlepsi kseft je starost o chude. A nevyhrozujte, jo?!
A jeste pozn k veci: V trzni spolecnosti nejsou takove rozdily mezi chudymi a
bohatymi. A kdo nema ani na doktora ve svobode(kde doktorem muze byt kazdy), tak nema.
Komentář 23509
Komentář 23513
Komentář 23514
Vy me furt berete jako asociala - ale uplny opak je pravdou. Skutecny pravicak nebije chude, ale bohate, kteri jsou na jejich pomoci prisati.
Komentář 23455
Komentář 23451
Komentář 23454
Například zdravotní péče. Ta by sice byla na trhu pro mnohé levnější, ale zároveň pro mnohé nedostupná.
Komentář 23515
Vyjmenoval jsem některé automobilky pro bohaté.
Je zajímavé, že ty automobilky pro bohaté se samy o sobvě neuživí. Nakonec se staly součástí nějaké matky, která vyrábí levnější auta pro plebs. Ty poslední dvě dokonce zkrachovaly. Due už dááávno.
Je zajímavé, že auta pro chudé se dobře prodávají. Taková Dacia nebo korejci jdou na dračku. Onoje to jasné. Chdých je haldy a haldy a bohatých pár. Na prodeji chudým se lépe bohatne, protože jich je mraky a mraky. proto zbohatnul Rockefeller, Baťa, Ford a další podobní, protože původně nějakou drahou nebo dokonce luxusní věc dokázali nabídnout chudým lidem za láci.
Chudých je taková spousta, že nabídnout jim nějaký přístupný pojistný produkt na servis jejich zdravotního stavu musí být nutně dobrý vejvar i při malé jednotkové marži.
Komentář 23517
Komentář 23518
Komentář 23521
Máte-li zájem, na http://www.baverk.eu (konkrétně zejména oddíly "19. století (divoký kapitalismus)" a "Otázka sociální") se dá najít dost článků na téma vzájemné a dobročinné sociální a zdravotní pomoci, kterou v minulosti běžně lidi provozovali. Jsou to články důkladně z archivů ozdrojované, popisující tyto jevy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a ve Velké Británii.
Komentář 23523
Jistě, pokud má někdo na Aspirin, pak si může dovolit zdravotní péči, a tedy problém neexistuje :-/
Komentář 23524
Komentář 23525
Komentář 23527
A nikde som nepísal že polovica obyvateľstva bude hladovať, iba že si pohorší ( a dnešní nezamestnaní a iní sociálne odkázaní na tom budú omnoho horšie než teraz ).
Komentář 23532
Komentář 23560
Komentář 23565
Komentář 23566
Komentář 23568
Komentář 23569
Komentář 23570
Podle čeho měříte, že trh funguje? Může nastat situace, že trh je neregulovaný a přesto nefunguje?
Komentář 23571
Komentář 23572
Dokáže uspokojit pouze ty, kteří mají na tržní cenu. Což pro Vás sice neznamená, že nefunguje, ale ne všichni to vidí stejně.
Komentář 23573
Komentář 23575
Meh... Ale na p. Fialu jeste zdaleka nemate, to uznavam.
Komentář 23567
První státní škola ve Velké Británii byla postavena v roce 1847 nebo 48. Před tím existovaly pouze a jedině soukromé způsoby vzdělávání. Ty jsou ale drahé, chudina (což bylo komplet osídlení ostrovů) na ně neměla. Kde se vlastně vůbec vzali ti dělníci s potřebnými a kurva nemalými znalostmi, potřebnými k výrobě, sestavení a rozpohybování parní lokomotivy??? Nechápu. Patrně nějaké kouzlo. Neargumentujte mi koloniema - první školu postavil stát až v polovině 19. století, kdy na ostrovech druhá fáze průmyslové revoluce dávno skončila. Do té doby z toho koloniálního bohatství žil král se šlechtou a různými pohůnky (guvernéry a dalšími státními vyžírky) a pár privilegovaných obchodníků.
NHS (Národní zdravotní systém = státní zdravotnictví) vznikl dokonce ještě o pár desítel let později!
Ale jasně. Dávám Vám za pravdu - chudí na vzdělání nemají a nemají na lékařskou péči. Prudký vzestup vzdělanosti setsakrachudého obyvatelstva na ostrovech během průmyslové revoluce mi však budete muset vysvětlit jinak, než že se vzdělali v souromých školách. To prostě nemůžete jako argument použít, aniž byste ze sebe udělal pitomce, protože na to ti farmáři :-))) = pasáci ovcí nemohli mít prostředky. Proto čekám, čím mi to vysvětlíte.
Komentář 23574
Jak je to MOZNE?! Cim mi to VYSVETLITE?!
Vy jste (po cestnem miste jisteho p. Navratila s jeho pulrozmernym vesmirem) teprve druhy realny, opravdu nefalsovany idiot, jejz poznavam. Tesi me. (Ano, vim, lokomotivu to nevysvetluje.)
Komentář 23631
Komentář 23456
Trh má tendenci podbízet se všem, chudým i bohatým. Bohatý si často rád zaplatí vyšší cenu (za vyšší kvalitu, značku, pocit) - i dneska si boháči kupují auta za miliony (přestože by si mohli koupit auto za pár set tisíc), jdou k dražšímu holiči, do dražší restaurace, zubaři...
Nebo takové pojištění. Mám například pojištěnou nemovitost a domácnost (existují různě drahé varianty) a vlastně vůbec netuším, jak moc bohatí nebo chudí lidé se na tom se mnou v té pojišťovně podílejí. Ale podílejí - není to specializovaná pojišťovna pro bohaté (nebo pro chudé, nebo co vlastně jsem :-)
Komentář 23459
Ale jistě to není tak, že ta drahá varianta poskytuje stejně kvalitní službu jako ta levná a je dražší jen proto, aby kryla ztrátu z té levné, že?
Komentář 23461
Komentář 23463
Neposouvám branku, jen se dopouštíte demagogie. Já říkám, že je tržně neudržitelné, aby lidé platili (výrazně) různé ceny za stejnou službu. Vy mi tento argument vyvracíte tvrzením, že to udržitelné je, protože i dnes přece lidé platí různé ceny za různé služby.
Komentář 23464
Jistěže ne (teda obvykle). Píšu to o odstavec výše.
...a je dražší jen proto, aby kryla ztrátu z té levné, že?
Možná jo, možná ne. Pokud jo, tak je to super, ne? Chudí to pak mají levnější díky bohatým, které to tak moc nepálí.
Komentář 23465
Pak ale trh přijde se službou, který poskytne stejnou úroveň, ale bude levnější, protože její provozovatel z ní nebude krýt ztráty služby pro chudé. To způsobí odliv uživatelů té původní služby a již nebude z čeho ty ztráty krýt.
Komentář 23453
Například zdravotní péče.
Komentář 23458
V současné době stojí průměrný pojištěnec okolo 20 tisíc Kč ročně. Výše uvedené věci dokážou tu částku srazit. Troufám si tvrdit, že přinejmenším na čtvrtinu. Pokud je přesto všechno pro někoho zdravotní péče příliš drahá, může se obrátit na rodinu / přátele / charitu. Lidé i dnes běžně pomáhají zejména postiženým.
Komentář 23462
Komentář 23466
Komentář 23467
Komentář 23468
Komentář 23471
Komentář 23472
Komentář 23475
Komentář 23480
https://www.mises.cz/?action=clanky&ID=sto-let-zdravotnickeho-fasismu-ve-spojenych-statech-104.aspx
Komentář 23484
Komentář 23506
Komentář 23537
Fungovat bude vsechno(jako ted), akorat budou vyobcovani zlodeji, vyzirky, lhari,.. a komunisti-staraci o chude za(pekny)cizi penize
Komentář 23538
To jako že v přírodě nedochází k přemnožení kobylek? Tu Vaši "rovnováhu" tu máme i nyní, jen se Vám jaksi ten stav nelíbí.
Komentář 23542
Komentář 23544
Komentář 23548
Protoze napr. nekdo omezil moznost mnozeni jejich prirozenych nepratel. Ptacků zpeváčků.
Komentář 23549
Komentář 23551
Taky mne napadlo, ze mit koule tam dole je uplne spatne, taky mam nutkani to udelat jinak. Ale pokud se nam nekdy vubec podari zjistit, o co te prirode vlastne nakonec jde, tak treba uzname, ze jiny, lepsi misto pro ne neexistuje
Komentář 23550
Bohužel silně nechápete pointu.
V Izraeli je po zvysenem vyskytu zacali soukromi hostinsti davat jako hlavni jidlo a byl klid.
Ti soukromníci to přece také nenechali na přírodě.
Dle Vaší logiky tu dnes máme socialismu "tak akorat", protože do současného stavu se to také tak nějak doregulovalo "samo".
Komentář 23552
??
Izrael:
to uz jen vytloukaji klin klinem. Napred se nekde neco udelalo, co rozhodilo rovnovahu.
Chtel jsem tim taky rict, ze soukromnik si poradi elegantneji a levneji nez urednik rozhazujici cizi prachy.
Komentář 23554
Ale přesně o to přece v přírodě jde! Neustále se něco udělá, což změní podmínky, a na změny podmínek se nějak reaguje. Ta reakce něco udělá, což ...
Komentář 23556
Komentář 23553
Komentář 23555
Clovek to svou domyslivosti proste posral uz davno. Byl vyhnan z Raje. Jeho ukol je vratit se domu.
Komentář 23557
To jako že kapitalisté jsou součástí přírody, ale socialisté součástí přírody nejsou :-D?
Komentář 23561
Socialista je samozvanec, ktery zacne menit prirodni zakony a ridit to cele. Usmeje se, slibi a je zvolen. I kdyz nema vubec poneti, co je cilem. Totalne krehkou rovnovahu nespravedlive rozhasi, a pak se divime, ze se to brani tak drsne. Rika se, ze nerovnovaha zacala osvicenstvim.
Prectete si treba Hayeka, Friedmana nebo Poppera(to trosku vic osvetluje nepochopitelne jednani Sorose)-ten prvni to ma skutecne vychytane a vymakane-filosoficky, pravne, ekonomicky.
Komentář 23563
Když se anarchokapitalisté začnou ohánět přírodními zákony, je to téměř vždy tragikomedie. Socialista přírodní zákony nemění, pouze používá strategii, která se Vám nelíbí. Připomínáte mi zajíce, který piští, že liška je samozvanec měnící přírodní zákony :-)
Komentář 23559
Komentář 23562
Komentář 23545
Komentář 23547
Statni urednik je hlupak-ten nikdy nic nevymysli.Jinak by totiz byl (svobodny)soukromnik. Dusledky rozhodnuti techto normalne nezamestnatelnych lidi jsou vzdy opakem zamysleneho. Nebo vytvareji problemy, aby je mohli resit(viz mladi absolventi zbytecnych skol)...a tak stale nove a nove kokotiny vymyslaju, jsou placeni, maji potravu a mnozi se. Jako ty kobylky ;)
Komentář 23488
Zdravotní péče je svým způsobem drahá ale především proto, že je v rukou státu (regulace, léková politika, nedostatek personálu, de facto jedna pojišťovna atd. klasický socialismus v plné parádě - nikdo neví a vůbec netuší kolik má co stát).
Jen pár postřehů - historie - není to tak dávno co mám státní péči o zdraví. Takže celá století bylo "zdravotnictví" privátní a nějak to fungovalo. Neslyšel jsem, nečetl, že by se umíralo na ulici a řešení byla spousta (charity, dobročinnost, církevní zařízení, spolky...). Dnešní státní péče, oprostěna od minulosti, je jen nekonečnou řadou problémů, kdy klín se vytlouká klínem a systémy jsou více či méně spíše ale méně efektivní a samozřejmě stále chybí peníze. A spravedlnost a rovnost. Určitě stejnou péči dostane Zeman, Babiš jako Fanda homeless? A také se řeší jakési standardy (opět klasické sociální inženýrství) ale ty nejde nastavit resp. tedy jde ale pouze blbě a nesmyslně. Nakonec každý má jinou míru rizika - někdo by si plastil doktora přímo, někdo via pojišťovny, někdo by se spoléhal na svou nesmrtelnost... každopádně tlak na vlastní odpovědnost a ne dnešní černá díra.
Dokážete si také představit, že bychom měli státní službu zajišťující potraviny - to tedy tady bylo před 1990 - a teď by zrovna tak někdo přišel, že to přece nemůžete dělat tržně? To by přece lidé umírali hlady na ulici (resp. místo potravin by byly jen butiky).
Komentář 23489
I když bude (pro ty bohatší) levnější, pořád to neznamená, že bude dostupná i pro ty chudší, viz vlákno výše.
Takže celá století bylo "zdravotnictví" privátní a nějak to fungovalo.
Takže když Bismark zaváděl povinné zdravotní pojištění, tak k tomu nebyl důvod, protože všechno skvěle fungovalo?
Komentář 23491
Komentář 23493
Kde vidíte nějaké velebení? Ptám se, proč to tedy zaváděl?
Komentář 23504
Komentář 23508
Komentář 23510
Komentář 23496
Komentář 23500
Jinak zatímco v důchodovém spoření je to každého zodpovědnost (a každý se na stáří zajistí jinak a jak mu nejlépe vyhovuje), stát prostě přišel se systémem, který je nařízen pro všechny, ať už jim to vyhovuje nebo ne. Čili spousta lidí např. v Urzově generaci bude mít důchod od státu víceméně kulový, zatímco musíme sypat peníze na stávající důchodce (místo toho, abychom je sypali na zajištění své budoucnosti). A to ještě nepočítáme, že za tu dobu možná bude nějaká válka, nějaká měnová reforma, či dokonce nějaký státní krach, takže z víceméně kulovýho bude velký kulový. Prostě Bismarck rozjel letadlo, kterému dochází palivo a se kterým bude dost těžké bezpečně přistát.
Komentář 23469
Stát je nutné zredukovat na absolutní minimum a tím uvolnit regulace a blokace volného trhu.
Komentář 23470
Dobrovoľne to nedosiahnete a násilím sa vám to neoplatí.
Komentář 23473
Komentář 23477
Komentář 23478
Komentář 23481
Pokud máte pocit, že je tomu jinak, podlehl jste iluzi o svobodné společnosti, ve které většina společnosti NIKDY nežila.
Komentář 23483
A jedným z problémov ancap teórie je, že ignoruje možnosť (IMHO viac istotu ako možnosť) vzniku väčšieho psa spolčovaním sa menších psov a zároveň odlišnosti jednotlivých základných entít spoločnosti (osôb) v ochote sa za týmto účelom spájať. Spoločnosť/organizácia/komunita, ktorá je najrýchlejšia v budovaní veľkého psa (využijúc fakt, že veľká časť obyvateľstva toho nie je schopná a z nej vzniknú napr. "poddaní" vo feudalizme) získava praktický monopol na násilie a časom sa formalizuje do štátu.
História nám ukazuje, že toto nastalo zatiaľ po krátkom období anarchie v nejakom priestore vždy, pričom rýchlosť tejto zmeny je úmerná (azda aj exponenciálne) hustote obyvateľstva. Preto argumentácie Islandom či Divokým Západom sú v dnešnej dobe irelevantné, aj v Somálsku bezvládie trvalo len pár rokov, kým jednotlivé jeho časti prevzali miestni najväčší psi...
Komentář 23482
Komentář 23485
Komentář 23486
Komentář 23487
Komentář 23490
Komentář 23519
Prdlajs. Vládne ten, kdo ovládá má kontrolu nad kooperacemi lidí a nad jejich penězi = má královskou mincovnu. Čím silnější je královská mincovna, tím silnější je moc, čím slabší je královská mincovna, tím slabší je moc. Když si vládce zničí královskou mincovnu, může jeho plebs chtít cokoli, ale nic se nestane, protože není podstata moci = královaská mincovna. K čemu bylo chtění Němcům ve Výmarské republice, k čemu je chtění Venezuelanům chtění dneska. K ničemu. Stát nefungoval/ nefungujen a chtění Němců/Venezuelanů na tom houby změnilo/změní. J.M.Keynes vymyslel svým způsobem dokonalou terori jejíž součástí jsou teorie peněžní. Jejich aplikací lze relativně jednoduše nastartovat nový peněžní systém po krachu toho starého. Dokonce takovým způsobem, že vlastně není poznat, že nejde o poklračování toho původního, ale úplně novou konstrukci (viz Hitler v Německu nebo Klaus u nás v 90. roce).
Jednoho krásného dne nastane situace, kdy se státní měnové systémy začnou po x-té opět rozpadat. Ale lidi nebudou odevzdaně čekat na jejich krach. Budou mít už v průběhu toho probíhajícího měnového rozkladu možnost exitovat do jiného decentralizovaného, nikým v reálném čase nekontrolovatelného směnného systému, který produktivní lidi začnou používat zejména v preostředí zárodků volného trhu = na tzv. černém trhu. Tento nový systém bude mít zhruba sílu "doláčů" nebo "mařen" proti Kčs. A bude pro vládce zhruba stejně (ne)kontrolovatelný, jako US/SRN měnový systém pro ÚV KSČ. V takovém případě vládce bude mít jistě dost sil na protahování své existence /(stejně jako ÚV KSČ), ale jednoznačně prohraje (stejně jako ÚV KSČ). Může nastartovat nové "obrázky" podle Keynese, může vytvořit nějaké lžikrypto. Všechno jedno. "Doláče" nebo "mařeny" nepřebije.
Lidi budou chtít stát. Fakt jsem skálopevně přesvědčen, že lidi na černém trhu budou volat po regulacích, pevné ruce, státu, normách, předpisech, blablabla. Ale to všechno nastane jen tehdy, když otevřou pro tato svá chtění své peněženky. Těžko však předpokládat, že všichni ti malíři pokojů, sádrokartonáři, prodejci čehokoli, ..., kteří už dnes (dávno) hledají jakoukoli možnost, jak uskutečnit kooperaci bez dokladu, aby neplatili daně = mohli nabídnout lepší cenu, tak najednou budou dobrovolně nabízet cenu vyšší o daně a zákazníci ji budou spokojeně platit a na levnější nabídku bez daní rezignují. Jak všichni "bezosové", kteří mají regitrovány své firmy někde v "lubemburkách", aby platili co nejmenší daně (a třeba ten Bezos má i v daňově rajském Lucembursku problém s daněmi) najednou budou strašně chtít zvýšit zákazníkům cenu o daně a zákazníci to zaplatí. Už teď vytvářejí webovky na způsob "firma-bitcoin.com". Proč to všichni dělají? Aby až ty státy - jejich měnové systémy zkrachují, strááášně nadšeně začali platit daně sami od sebe? Jak je k tomu kdo donutí? Že napíše na papír nadepsaný slovem "ZÁKON" větu: DANÍM BITCOIN? A co jako? Jak to udělá? Jak vůbec zjistí, kdo nějaké krypto má a kolik? Co udělá? Nařídí operátorům, aby vypnuli internet? Pošle na produktivní lidi, kteří budou mít své "doláče" a "mařeny" příslušníky Bezpečnosti placené v pytlích "bolívarů"? No a? Kdo těm žoldákům dá víc? Produktivní lidi v "mařenách" nebo rádobyvládce v papírových obrázcích/libovolně nakliklaných jednotkách v počítači?
Aby bylo jasno. Chraň bůh, že bych chtěl tvrdit, že v žádném případě v okamžiku, kdy lidi budou mít možnost kooperovat do značné míry anonymně, ten stát nemůže vzniknout a nevznikne. Pokud si ho dobrovolně a o své vůli ze svých peněženek produktivní lidi, opakuji produktivní lidi zaplatí a vládci dají dobrovolně kontrolu nad svými penězi, budou ho mít. Jen tvrdím, že toto je důvod existence státu v takové situaci - dobrovolně platit stát a dobrovolně umožnit vládci kontrolu nad svými penězi a kooperacemi, ne žádné "hubouchtění" nebo demokratické házení papírků do krabic.
Komentář 23522
Komentář 23526
Komentář 23530
Komentář 23531
Komentář 23492
Komentář 23494
Komentář 23495
Komentář 23501
Jen do toho násilím nenuťte všechny ostatní. My vás zase nebudeme nutit žít v souladu s volným trhem, když se vám nelíbí.
Komentář 23503
Komentář 23511
No a tu je je jadro pudla - túto tvoju žiadosť vyslyší len onen nový utopický anarchokapitalistický človek.
Komentář 23512
Komentář 23516
A holt takovy bezny, neutopicky neanarchokapitalisticky clovek je holt prachobycejna svine, vychcanej zmrd , ktery klidne okrade, zabije, znici, znasilni a milion jinych zpusobu, jak poskodi nekoho jine, kdyz mu to prinese uzitek...
Co uz no, holt musim v takovem svete, kde vetsina lidi okolo me je takovych, zit.
Komentář 23520
Komentář 23497
Komentář 23498
Komentář 23499
Komentář 23502
Komentář 23474
Komentář 23476
Komentář 23479
Komentář 23507