Autor: Urza
Čas: 2021-12-22 00:00:02
Rovné příležitosti
Velmi často se od někoho (zejména od různých „pravičáků“) doslechnu, že dotyčný nenavrhuje státní zásah pro rovnost výsledků, nýbrž „jen“ pro rovnost příležitostí; co to ale znamená? Jak „srovnat příležitosti“? S ohledem na to, jak různí jsou lidé, nic jako „rovnost příležitostí“ principiálně ani nemůže existovat; ono také jak „srovnat“ příležitosti génia a hlupáka? Jak zařídit, aby měli krásní i oškliví lidé stejné možnosti? A čím vynahradit týraným a psychicky poškozeným dětem jejich utrpení, aby měli stejnou „startovní čáru“ jako ostatní? Hezky se o tom mluví, ale realizovatelné to prostě není; a všechny snahy se tomu přiblížit jsou absurdní, neboť vyrovnat lze z celého toho pestrého životního spektra jen pár aspektů. A ani to rozhodně není zadarmo; naopak za takové snahy musíme draze platit, což mimo jiné odnášejí i ti těžce znevýhodnění. Chcete dát lidem „rovné příležitosti“? Pro mě za mě… ale ze svého!
Přečtení: 119738
Komentáře
Komentář 76040
Mám trochu pochyby, že tím myslí to, co tu píšete - tedy srovnávání osobních kvalit. Spíš bych to tipoval na nějaké snahy o to srovnat materiální startovní čáru, bez ohledu na kvality "závodníků". Ale to se taky jen domýšlím.
Tím nijak nezpochybňuju to, že financování proběhne i z peněz těch, co s tím nemusí souhlasit.
Komentář 76043
Komentář 76063
Pokud je ale pointa článku v tom, že by při tom jejich přístupu, kdy srovnávají pouze tu materiální oblast, mohlo hrozit i to, že by sebrali peníze bohatému blbci a dali je chudému géniovi, čimž by jejich původně relativně srovnané startovní podmínky změnily (z bohatý blbec a chudý genius na stejně majetný blbec a genius), pak tedy OK, a tuhle pointu jsem nepochopil.
Komentář 76075
Já se snažím říci, že když nějak (materiálně) "srovnám příležitosti", stejně nejsou rovné, ergo je nesmysl to dělat (protože to má velké náklady a pochybný přínos).
Komentář 76044
Komentář 76062
Komentář 76065
Komentář 76066
Podle Urzovy odpovědi ale on vidí pointu svého textu jinde, pokud tedy jen neupravil výklad svého příspěvku na základě mé námitky.
Komentář 76069
Komentář 76071
Komentář 76045
Jak si představujete tu startovní čáru?
Budeme tu startovní čáru srovnávat jen při narození - nebo každý rok - nebo měsíčně - u každé štafety?
A co když jsou lidé, kteří makají proto, že jim na majetku záleží. A pak lidé, kterým záleží spíš na poklidném životě s minimem pracovních stresů a minimem výkonu. Budeme to také srovnávat?
Komentář 76064
Komentář 76041
Komentář 76042
Komentář 76048
Vy ale píšete o rovné příležitosti jako o něčem, co je patrně pro nějaké dva lidi nebo více lidí úplně stejně snadné dosáhnout a zároveň všechno započítává komplexní realitu. To samozřejmě nikdy nelze srovnat ani měřit.
Komentář 76057
Komentář 76058
Komentář 76060
Komentář 76061
Komentář 76067
Komentář 76068
Komentář 76076
Komentář 76078
A nemyslím si že je náš či váš štát taký slabý, aby si neustrážil čiernych pasažierov. Práve naopak, dohody medzi štátmi smerujú k obmedzeniu možností zneužívať daňové raje na vyhýbanie sa daniam a odvodom.
Komentář 76093
Čím větší budou snahy států o zvyšování výnosu z daní, tím víc budou „plátci“ hledat cesty, jak se placení vyhnout. Nejsou to jen daňové ráje, ale třeba zlato, bitcoin apod.
Mimochodem, nejedná se o černé pasažéry, ale zcela legitimní obranu proti agresi loupeživého státu.
Komentář 76073
Prostě přechod na jinak šikovné a ověřené ekonomické principy by dnešního libertariána stál hodně peněz. A mě jen zajímá, kdo je skutečně ochoten to podstoupit a kdo by jen ve svůj prospěch udělal nějakou šílenou zkratku...
Komentář 76077
Komentář 76080
Se zbytkem plný souhlas. Grýn dýly, dětinské hrátky s energetikou, LGBT, drahá nenávist vůči Rusku, to vše jsou přesně témata, která se klidně dají vyřešit skokově. Ale věřím, že to narazí na realitu jak píšete. Už se to snad i koneckonců děje...
Komentář 76083
Průběžný systém je sice v některých parametrech jednoduchý, ale hlavně – není dobrovolný (a už vůbec ne spravedlivý). Nutí k účasti i ty, kteří chápou, že se jedná o klasické letadlo. Noví účastníci vyplácejí ty staré a musí věřit, že se najdou další, kteří to zatáhnou po nich. Ale těch bude ubývat, dokud to nepraskne.
Pod polštář lze šetřit i bez státní měny. Pořád existuje třeba zlato nebo jiné investice. Je tu ovšem riziko odpovědnosti za vlastní rozhodnutí. To už se po státní převýchově hodně lidem podstupovat nechce.
Komentář 76084
Pod polštář šetřit lze, ale nic nenahradí stabilní a likvidní peníze. I to zlato má docela vysoké náklady na transakce, cena není garantována a nemusí být v každém období dostatečně likvidní. Ale jako nouzový a hodně nedokonalý prostředek při plné ztrátě důvěry v instituce nejspíš poslouží. Mě by se líbilo mít skutečně stabilní měnu vůči základnímu spotřebnímu koši, tedy cenám nemovitostí, potravin a energií. Takto jsem nucen pořád sledovat stav světa, inflační tendence a podle toho včas konfigurovat investiční portfolio. Mě to nevadí, už jsem se po mnoha letech v tom naučil dobře chodit. Ale nechápu, proč bych nemohl být třeba tramvajákem, sloužit poctivě lidem a mít díky tomu své jisté. Práce s rizikem je kontraintuitivní a nemá na to každý buňky. Asi jsem idealista, ale pokud je člověk slušný a poctivý, uznávám jeho nárok na to žít v jistém poklidu. Nevidím v tom státní výchovu. Nebo v to tu výchovu spatřovat i lze, ale neumím to odsoudit jako špatné. I některé komunistické myšlenky byly ušlechtilé a racionální. Akorát ta snaha o extrémní rovnostářství a centralismus byla dovedena do extrému a není tak divu, že se to vždy zhroutilo. Takže bych nerad lidi převychovával k opaku jen proto, že nějak jsou vychovaní. Jsem rád, pokud si na své mohou přijít všechny skupiny a tak nějak se to zkusí vyvážit, aby to co nejlépe fungovalo.
Komentář 76086
Komentář 76087
Komentář 76088
Solidarita znamená dobrovolnou pomoc. Průběžný systém není solidární v pravém slova smyslu. Jedná se o státní regulaci, tedy o „solidaritu“ podle představ státních úředníků. Státní „solidarita“ je navíc silně demotivující. Proč se sám snažit, když to stát zařídí? Pomáhat za cizí peníze je snadné, ovšem nemorální.
2. Stát přesvědčil lidi, že za ně vše vyřeší. Kdyby to byla pravda, je to pro „tramvajáky“ ideální řešení. Jenže stát jim sebere většinu výdělku na daních a znehodnotí i to málo, co se jim podaří uspořit. Na rozdíl od státu ankap žádné peníze lidem nebere a nechává jim svobodu své peníze použít na základě vlastního rozhodnutí. Kdo na to nemá buňky či odvahu, může využít služeb finančních subjektů. Konkurenční prostředí bude vždy efektivnější než současná likvidace úspor státním monopolem.
3. Dokážu i připustit, že některé komunistické myšlenky mohly být teoreticky ušlechtilé a racionální. Jen mě teď žádná nenapadá.
Komentář 76090
2/ Stát nevyřeší vše, ale jsou věci, kde má potenciál být nejefektivnější. Jestli tvrdíme, že vše jen znehodnocuje nebo tvoří prosperitu nakonec záleží spíš na našem úsudku. Dokud v tom někdo vidí smysl, má to hodnotu. Záleží na většinovém lidském soudu, kdy se užitek překlopí do škodlivosti. Je to jen věc názoru, nejde o realitu. Finanční subjekty nelze efektivně využívat, dokud financím člověk hlouběji nerozumí. Průběžnému systému a stabilní hodnotě peněz lze rozumět snadno.
3/ Nevím jestli jsou některé myšlenky komunistické, ale např. příliš velká majetková nerovnost je problém zcela neoddiskutovatelně. Ne kvůli majetku samotnému, ale kvůli moci tím získané. Takže je jedno, že hlady již nikdo neumírá. Momentálně mi není znám lepší způsob, než nějaké vyvažování.
Komentář 76092
Vloni byl deficit systému důchodového pojištění 40,6 miliard. Každá z vládních „důchodových komisí“ konstatovala, že současný důchodový systém je neudržitelný.
„Stát nevyřeší vše, ale jsou věci, kde má potenciál být nejefektivnější.“
Ještě docela nedávno jsem si myslel, že státní monopol na řízení výroby a spotřeby elektrické energie je vzhledem k fyzikálním principům elektřiny optimální řešení, jak po stránce ekonomické, tak i technické. Monopol, který nebrání vzniku konkurence ani jinak nezneužívá svého postavení a přesto si udrží dominanci, není v rozporu s principy volného trhu. Ale co se nestalo. Stát (státy) neuvěřitelným způsobem zneužil svého monopolu a na základě jakési šílené ideologie posílá celé odvětví do pekla.
„Finanční subjekty nelze efektivně využívat, dokud financím člověk hlouběji nerozumí. Průběžnému systému a stabilní hodnotě peněz lze rozumět snadno.“
Zdá se mi, že hodně lidí si jen myslí, že rozumí dnešnímu důchodovému a finančnímu systému státu. Spíš se jedná o slepou víru ve stát. Podobně se dá slepě věřit investičním poradcům, výhodou by mohl být široký výběr v konkurenčním prostředí, nejlépe na základě referencí spokojenosti ostatních zákazníků, jak je tomu ostatně i v mnoha jiných oblastech (kterým člověk hlouběji nerozumí).
„Velká majetková nerovnost je problém zcela neoddiskutovatelně.“
Je otázka, jestli je větší problém majetková nerovnost nebo její násilné odstraňování.
Komentář 76096
Ano, souhlas. Dochází k ohromnému zneužívání státem. Proto píšu o potenciálu.
Máte vlastně pravdu. Mnoho lidí se na stát dívá jako na dojnou krávu s nějakou divnou slepou vírou jak píšete. Široký výběr a dobře vymyšlený systém referencí je jistě vynikajícím řešením. Bohužel i s referencemi je nutné umět trochu zacházet. Třeba považovat za nerelevantní reference na webových stránkách daného subjektu. A dostat se vždy k těm relevantním referencím nemusí být dostupné, např. neznám nikoho s přímou zkušeností nebo mohu číst docela hloupé stížnosti nějakých cizích lidí, kteří si často vybíjejí frustraci neoprávněně. Je potřeba buď pečlivější vlastní rešerše nebo mít nějaký sofistikovanější a důvěryhodný systém referencí.
Komentář 76097
„Zpráva nejen že potvrdila nepříliš optimistické závěry zpráv z minulých let, ale navíc ukázala, že problém neudržitelnosti českých veřejných financí vlivem současné fiskální politiky eskaluje. … Prolomení hranice dluhové brzdy (55% HDP) hrozí Česku již za tři roky. Její dosažení by dle stávajícího znění Zákona významně ovlivnilo fungování jednotlivých složek veřejných rozpočtů. Navzdory této situaci však veřejným financím chybí ozdravná konsolidační strategie“.
A to ještě neberou v úvahu, co se může stát po pár blackoutech.
Ještě k tomu potenciálu státu. Stát by samozřejmě mohl fungovat jako slušný servis pro občany. Ale protože neexistují reálné brzdy proti zneužití státní moci, bude potenciál státu nakonec využit ve prospěch vládců na úkor ovládaných.
Komentář 76098
Měl jsem velmi dlouho tendence tíhnout k anarchokapitalismu. Ale je to prostě moc radikální, hlavně v tom, že to odvádí pozornost od detailů. Jsem pro opačný přístup. Vyřešit aktuální "detaily" současných systémů a tím se postupně dostat i k lepším základům. Pro současné problémy klasická demokracie zatím jako rámec docela postačuje. Jako zásadní výhodu vidím v tom, že dokážu podporovat oba systémy naráz a nemusím vést tak tvrdé konfrontační debaty na základní úrovni. A tím se dostat k těm detailům...
Komentář 76102
Komentář 76103
A logicky ak základ je správny tak každá zmena princípu by bola apriori k horšiemu, preto treba ten základný princíp chrániť.
Samozrejme že je to ľud, kto iný? Aj u vás aj u nás sa vláda zmenila o 180 stupňov, z opozície na koalíciu a naopak, čo je dôkaz toho že vládne ľud. Prostredníctvom volených zástupcov, ako keď akciovku neriadi najväčší akcionár ale zaplatený CEO.
Komentář 76104
Neni nutne byt otroky, kterym nekdo vladne, i kdyz se mnohym otrokum ta myslenka nezamlouva...
Komentář 76106
Iste, nie je nutné byť otrokmi, niekto môže byť aj otrokárom. Ale ja nechcem byť otrokárom a preto radšej než byť otrokom ankapistov budem svojprávnym občanom demokratického štátu.
Komentář 76110
Takze v cem je problem?
To jen ty porad chces, aby nekdo nekomu vladnul. Proste nikdo nikomu vladnout nemusi.
Vladnuti je prosty lidsky umely konstrukt. Lidi to chteji, aby jim nekdo vladnul, proto jim nekdo vladne.
Az to chtit nebudou, tak tomu tak proste nebude.
Vladnuti neni zadny kosmicky nezrusitelny zakon, tvl.
Komentář 76114
Nejde o to že by som chcel aby niekto vládol, ide o to že viem že niekto bude vládnuť a radšej chcem aby vládol niekto koho si väčšina ľudí dobrovoľne zvolila, než nejaký samozvaný a nenásilne neodvolateľný Lojzo.
Vládnutie nie je umelý ľudský konštrukt, veď vládnutie pozorujeme aj u živočíchov.
To aby všetci chceli to isté je utópia podobne ako komunizmus.
Komentář 76115
Neni vubec nutne, aby nekdo nekomu vladnul. Neni pravda, ze "vzdy bude nekdo vladnout". Pokud lide budou chtit, aby nikdo nevladnul, nikdo vladnout nebude.
Komentář 76116
Komentář 76117
Pokud by lide nad sebou nechteli vladce, potom nevidim moc moznosti, jak by jim nekdo mohl vladnout.
Komentář 76118
Komentář 76119
co se tyce vlady, nemusi nutne chtit vsichni to same, uplne by stacilo, aby lidi chteli, aby jim nikdo nevladnul. Ani ostatnim, samozrejme. Coz je ten problem, tohle stale jeste drtiva vetsina lidi chce, aby nekdo vladnul tem ostatnim
Komentář 76120
No keď majú ľudia protichodné názory ( potreby, požiadavky ) tak musí byť niekto kto vymyslí spôsob ako tieto spory riešiť a niekto ich musí riešiť. V opačnom prípade máš bezprávie ,vyhrá ten najsilnejší a bude vládnuť.
Komentář 76129
Komentář 76135
Komentář 76141
Komentář 76146
Komentář 76158
Komentář 76124
To je síce pekná teória, ale v praxi stačí, aby tých pár, čo chcú vládnuť nad ostatnými, bolo v aliancii silnejších, než najsilnejší z tých, čo nechcú, aby im niekto vládol, a vládu ustanovia aj bez súhlasu podrobených. Iste že odporcovia vlády nad sebou sa môžu do aliancie spojiť tiež, ale to vyžaduje nejaké spoločné velenie a teda hierarchiu. A to už je opäť len krok od toho, aby sa to velenie aliancie ne-vládnikov otočilo na "temnú stranu"...
Komentář 76125
Pokud vsak vyjdeme ze situace, kdy nikdo neni extremne silny a musi si tu extremni silu budovat, tak uz je to neco jineho.
na volnem trhu extremni silu vybuduje pouze nekdo, kdo ostatnim prinasi mnoho uzitku a zaroven i kdyz ji dosahne, muze ji lehko ztratit (proste ostatni od neho prestanou nakupovat). A ti, co nakupovali u neho, mohou zacit nakupovat jinde a vybudovat si "protisilu".
Teoreticky je mozne, ze nekdo vytvori genius evil plan, kdy trebas 50 let bude poskytovat ostatnim super sluzby, napakuje se a pak se preklopi evil modu. Neobavam se ale toho, ze by i tak vybudoval TAK MOC extremni silu oproti ostatnim, aby se mu povedlo vsechny znicit. Neumim si to moc predstavit, jak toho dosahnout. Mozna za radu generaci by to teoreticky bylo mozne, ale nevim nevim.
Komentář 76133
Komentář 76139
A teoretickú situáciu "kdy nikdo neni extremne silny a musi si tu extremni silu budovat" si viem predstaviť akurát tak po nejakom dystopickom rozpade spoločnosti a uvrhnutí do doby max. železnej. Rozhodne nie pri i čiastočnom zachovaní dnešných majetkových pomerov.
Komentář 76130
Komentář 76134
Komentář 76142
V Česku je cca sedm tisíc bezpečnostních agentur. Jistě mezi nimi mohly být (jsou) i nějaké nepoctivé. To je snad běžné v každém oboru lidské činnosti. „Dokud jim v tom nezabránil stát“ - právě stát je největším zdrojem agrese.
Komentář 76148
Isteže v štáte si bezpečnostné agentúry voči obyvateľom nemôžu toľko dovoliť ako bez štátu, kde práve tie agentúry budú najsilnejšími subjektami.
Komentář 76159
Komentář 76172
Komentář 76183
Komentář 76194
A ku slobode pohybu, ja si pod slobodou pohybu nepredstavujem smieť chodiť iba dookola medzi stenami môjho bytu a všade inde si musieť pýtať niečí súhlas. Alebo pod slobodou prejavu smieť rozprávať čo chcem výhradne iba doma a všade inde si musieť pýtať niečí súhlas.
Komentář 76203
Já si zase pod svobodou pohybu nepředstavuju, že mermomocí musím stát na tom samém místě, co zrovna teď stojíte Vy (jak jste hezky uvedl v minulém příspěvku).
Komentář 76212
No ja práve nemám dojem že by ste si svoj vysnený raj chceli budovať niekde kde tým nebudete obmedzovať práva nás etatistov.
Komentář 76221
Dojem může klamat.
Komentář 76228
Komentář 76155
Komentář 76160
Komentář 76140
Naopak, je to veľmi pravdepodobné, ak nie v horizonte rokov, tak desaťročí určite. Zabrániť by tomu mohlo len to, že by sa podobne silné subjekty trvale držali navzájom v šachu, ale to je argument "válka je drahá", ktorý som v týchto diskusiách už nedávno spochybňoval.
Komentář 76190
Komentář 76211
A ten trh s výrobkami je udržovaný práve tým, že dodržiavanie zmlúv je vymáhané aj hrozbou násilia (kde vymáhateľ stojí mimo trhu s danou vecou, t.j. toto dodržiavanie zmlúv v poslednej inštancii zaisťuje niekto silnejší než samotní pekári, hoc by boli aj v karteli), zatiaľ čo nad "bezpečnostnou agentúrou" (ak to má byť naozaj to, čo sa týmto pojmom v ankapových teóriách myslí, a nie nejaký príštipkár ako SBSky v rámci štátu) nijaký nadriadený vymáhateľ neexistuje. A je dokázané, že určité percento populácie túžbu po moci, aj chorobnú, má, a teda je len otázkou času, kedy sa takí ľudia dostanú do vedenia inštitúcií, ktoré majú moc...
Komentář 76220
Komentář 76128
Nenásilně neodvolatelný Lojza. Z čeho byste ho chtěl odvolávat? Z toho, že si hledí svého a Vás nechává na pokoji? A od Vás chce jen to samé?
Nějaká hierarchie je běžnou součástí společnosti. Tady jde o to, jestli je dobrovolná nebo násilná. Násilná je snad částečně obhajitelná, pokud jde o přežití, třeba ve válce. Jinak těžko.
Vy si myslíte, že anarchokapitalisti prosazují, aby všichni chtěli to samé? Měl byste si o tom něco přečíst.
Komentář 76136
S tým Lojzom to je irónia, skutočnému vládcovi by tento Lojzo akurát tak leštil topánky, ale ide o to že diktátora nemôžeš nenásilne odvolať, jedine nátlakom či v krajnom prípade hrubou silou. Kým demokratickú vládu môžeš zmeniť voľbami, viď SK a ČR, kde sa vlády v posledných voľbách kompletne zmenili.
A hierarchia znamená že jeden rozkazuje druhému, čo si teda ja pod pojmom sloboda nepredstavujem.
Komentář 76143
Zajímá mě Vaše definice pojmu svoboda. Pokud se dobrovolně rozhodnete začlenit se do nějaké hierarchie, nejedná se o svobodu? I když z ní můžete dobrovolně vystoupit?
Komentář 76151
Z môjho pohľadu mám tým väčšiu slobodu čím viac možností mám na výber. Reálnych, nie čisto teoretických. Čiže v mojom ponímaní slobody je stroskotanec na pustom ostrove málo slobodný, aj keď z pohľadu ankapistov ho tam nikto násilím neobmedzuje.
Aj z ČR môžete slobodne odísť, nikto Vás v ČR násilím nedrží.
Komentář 76161
Já jsem ovšem celou dobu mluvil o svobodě z pohledu spravedlnosti, práva, legitimity jednání. Svoboda létat vzduchem, chodit po vodě atd. je trochu něco jiného.
To mě jen zkoušíte. Z akciovky, zaměstnání, libovolné smlouvy mohu odstoupit jako z prostředí, kde jsem se svobodně dohodl s jinými svéprávnými subjekty na spolupráci a ta spolupráce už mi nevyhovuje. Ovšem práva na svůj majetek a svůj život s nikým nesdílím a nikomu jsem je nepostoupil. Nemám jediný důvod ustupovat, naopak je legitimní tyto hodnoty bránit.
Komentář 76170
Teoretizovanie je dobré na nejaké konferencie, pre reálny život je dôležitejšia prax.
A rovnako ak Vám nevyhovujú podmienky v DEMOKRATICKOM štáte tak môžete odísť. Žiaden policajt Vás na územie ČR násilím neprivliekol, takže ste občanom štátu dobrovoľne a rovnako dobrovoľne z neho môžete odísť. A keďže ste občanom štátu dobrovoľne tak nie je legitímne porušovať pravidlá štátu.
Komentář 76184
Komentář 76192
Komentář 76193
Ty vaše "negativní externality" se v ankapu rozhodně nebudou řešit vašimi socialistickými metodami.
Já vám diktuju svoje manýry? Já s Vámi diskutuju o tom, že nepovažuju za legitimní, abyste vy diktovali svoje manýry mně. Vy si dělejte co chcete, ale na svém a za své.
Komentář 76195
O tom ako by sa negatívne externality riešili bez štátu nemáte ani šajnu. Že by sa to riešilo ako si namýšľa Urza sú iba ničím nepodložené domnienky. Možno by sa riešili zákazmi ( ako sú limity na škodliviny ), možno platením ( ako emisné povolenky ), možno násilím ( ako sa v štáte neriešia ).
Vás ankapistov je tak úbohé množstvo že našťastie svoje choré nápady nemáte nikomu silu vnucovať násilím. Žite si ako chcete, ale nie tu v štáte kde sme si dohodli iné, lepšie, pravidlá.
Komentář 76202
Já nemám šajn, jak by "negativní externality" řešil ankap, zato Vy jste na ankap expert. Viz např. Váš názor že ankap vyžaduje, "aby všetci chceli to isté".
Vy jste si dohodli pravidla a ostatní, kteří s vámi nesouhlasí, ať drží hubu nebo táhnou. Protože stát je přece váš. Děkuji nechci. Ano, vás je víc, máte sílu nám vnutit vaši vůli násilím. To je podstata, o které se tu bavíme od začátku. Víc slov netřeba.
Komentář 76207
Komentář 76208
Komentář 76215
Komentář 76224
Komentář 76225
A odpovis mi uz konecne na moji minulou otazku, ohledne toho, kde jsem udajne napsal urazku?
Komentář 76226
Komentář 76227
Komentář 76229
Komentář 76230
Njn, zmrd, clovek na to nesmi zapominat.
Komentář 76233
Komentář 76239
Pokud se někdo chová jako ty, je to prostě zmrd.
Protože někoho z něčeho bez podložení obvinit, a při otázce na vysvětlení napsat, že prostě neodpovíš, tak takto se chovají zmrdi.
Komentář 76244
Komentář 76247
Komentář 76250
Komentář 76213
Komentář 76127
„Otrok ankapistů“? Co to má být? Jak byste toho chtěl dosáhnout? Co přesně je to „svéprávný občan“?
Komentář 76131
Komentář 76144
Komentář 76157
Asi proto me lehce irituje, ze kazda nova zblbla ovce (coz neni mysleno konkretne na Vas) tady ma kolumbovskou potrebu zopaknout si vsechna ta tisickrat prezvejkana tematka komplet znovu, protoze nekde ta Emerika precik bejt musi. Kdyz pritom (coz uz o Vas je) jeste sama rozseva argumentacni moudra typu "neco si o tom prectete" a "Urza o tom pise", zacinaji me svedit prstiky. No a kdyz to nakonec korunuje tim snad nejdebilnejsim a nejzprofanovanejsim kydem o statu a valce, to uz si pak na rukouch holt sedet nevydrzim.
Ale slibuju, ze se pokusim krotit. Aspon pokud pri te chuzi bahnem nebudete moc cakat okolo.
Komentář 76191
Ale to o tom státu a válce mě docela zajímá. Myslíte, že války vznikají přes odpor států z vůle nějakých protistátních skupin? A fakt to nemyslím ironicky.
Btw, neví tu někdo, jak se schvaluje „uživateli neschválený komentář“?
Komentář 76209
Komentář 76216
Komentář 76223
Komentář 76259
Komentář 76264
Komentář 76267
Komentář 76272
Komentář 76274
Komentář 76299
Komentář 76301
Komentář 76304
Komentář 76309
Komentář 76314
Komentář 76321
Komentář 76339
Komentář 76342
Komentář 76349
Komentář 76354
Komentář 76356
Komentář 76357
Komentář 76358
To je úplně normální ukázka dobrovolnosti. Jseš na soukromém serveru, nemáš nejmenší právo si tu určovat pravidla. Blábolit si tu můžeš naprosto co chceš bez omezení a kdokoliv chce si to může přečíst. Tvoje brečení je fakt trapné.
Komentář 76359
Veď ja ani netvrčdím že na svojej stránke nesmiete cenzurovať, len upozorňujem na ankapistickú nekonzistentnosť, cenzúra nie je sloboda.
Komentář 76361
Komentář 76362
Dostáváme se do bodu, když si myslím, že je lepší aby tvoje texty byly vidět a mohl ses ztrapňovat a dělat ze sebe hloupého maximálně veřejně.
Komentář 76369
A nemyslím si že zo seba robím hlupáka ak cenzúru nenazývam slobodou prejavu.
Komentář 76380
Komentář 76385
Komentář 76388
Komentář 76389
Komentář 76391
Komentář 76394
Komentář 76409
Komentář 76410
Komentář 76411
Komentář 76414
Zkusím vylučovací metodu - blábol o tom že tě tu cenzurují kvůli opozičním názorům (lež), že si tě někdo nemůže číst (lež), že je ankap nekonzistentní protože interpretuje svobodu jinak než ty (naprosto nesmyslná úvaha), že neregistrovaní ani nemůžou zjistit že se tu "cenzuruje" (lež, u každé diskuze se skrytými příspěvky je to napsané), brečení nad tím Ti tu Urza na svém soukromém serveru neposkytuje prostor podle tvých představ, překřikování se Lojzou... Vynechal jsem něco? Protože jsem na žádné zajímavé argumenty nenarazil.
Komentář 76437
Komentář 76440
Komentář 76444
Komentář 76445
Komentář 76452
Komentář 76457
Já zachytil jen, že moct si určit pravidla na svém serveru je v rozporu s tím čemu ty chceš říkat svoboda.
Komentář 76417
Komentář 76423
Komentář 76429
Komentář 76435
Komentář 76447
Komentář 76451
Komentář 76424
Komentář 76436
Komentář 76438
Komentář 76405
Komentář 76217
Copak o to, smet se smi, a to dokonce velmi nadstandardne temer cokoliv, to zase Urzovi vsechna cest. Lec mnohe z onech donekonecna omilanych nesmyslu jsou natolik zjevne, ze jakakoliv diskuse je cirym masochismem. Obdobne jiste nemusite cist (natoz vnimat) prispevky, na nez hodlate reagovat, pak ovsem neni divu, ze si vyfabulujete slamaky jako "že ankap je aby všetci chceli to isté".
Nejhroznější války vyvolaly právě státy. S trochou tolerance (porad jsou to lide, ne nejake abstraktum) se da uznat, ze nejde o primou lez - staty jsou "fsude a od furt", takze muzou... zafsecko. Valky, chudoba, nesvoboda, zaostalost, nevzdelanost, znicene prostredi, pandemie, kratke penisy, teple pivo. A presne podle stejne logiky muze stat u vsech tehle veci i za jejich pravy opak. Je to ciste o uhlu pohledu a nastaveni vah, coz uz ale prislusni soudruzi ve svych poctech srdnate a dusledne ignoruji, nebot rozkaz znel jasne. Nejslunickovejsi miry vyvolaly prave staty.
Samozrejme jsou zde i dalsi aspekty, napr. nakolik za to ci ono stat skutecne "muze", zda by bez nej nebylo jeste mnohem hur (ci lepe, ofkoz) ci zda ona hruznost neni dana nikoliv statem, alebrz prachsprostym vyvojem a pokrokem (byt, jak jsme si rekli, i ty jsou vinou statu, to uznavam). Ani ty ovsem nic nemeni na neprehlednutelne debilite podobnych udernych floskuli, ba prave naopak.
Komentář 76222
Ta Vaše argumentace ohledně válek tak, jak je podaná, je těžko napadnutelná. Ale není to třeba naopak? Že etatisti používají jako argument, že při rozpadu státu by vypukly války? Takže ta argumentace anarchokapitalistů je spíš defensivní. Možná by vznikly, ale se státem vznikají taky.
A teď si nejsem jist, jestli těma debilitama myslíte jen zjednodušené fráze, nebo celý názorový směr.
Komentář 76231
Etatisticke "pri rozpadu statu vypuknou valky" neznam, ale (takto receno) je to blbost obdobna (coz ale nijak nevylepsuje blbost one kontrahlasky). Pokud se ovsem temi valkami mysli i konflikty sub-statni (tedy drive vnitrostatni), pak bezpochyby zmizela sila, jez jim branila, a tudiz prinejmensim vypuknout MOHOU (a Murphyho zakony jiste znate).
Debilitama myslim skutecne jen ty propagandisticke vykriky. Smer je, rekneme, pouze naivni.
Komentář 76237
Dovolím si souhlasit, že vzápětí po vymizení státu by mohly vzniknout ozbrojené konflikty. Záleží na tom, jakým způsobem by se stát rozpadl. Ale řekl bych, že by ty války byly spíš omezené, jako flinty, kalašnikovy, občas kulomet, možná i nějaký tank. A až by došly patrony a/nebo lidi, tak by to nějak utichlo. Ne že bych to chtěl zlehčovat. Ale státní konflikt, to už je jiná váhová kategorie. To se asi nedá srovnat.
Díky za pokec.
Komentář 76395
Z hlediska neexistence centralni moci je zcela jedno, jak zmizela (ba i jestli drive vubec nejaka existovala). Stran rozsahu Vy stale dusledne pouzivate valky, ale jaky je rozdil mezi bitvou dvou centurii a stovkou indivindi rvacek?
To byla otazka jen recnicka, ofkoz. Taky dik.
Komentář 76137
Komentář 76145
Komentář 76152
Komentář 76162
Komentář 76169
Komentář 76171
Pokud se budeme bavit ciste o demokratickych statech, tak za sebou maji podrobovani si stovek milionu / mozna az pres miliardu lidi, obchody s otroky, genocidy, atd atd.
Komentář 76173
Komentář 76174
Komentář 76175
Komentář 76176
Komentář 76177
Komentář 76178
Komentář 76179
Komentář 76180
2. I kdyz ti primo napisu, abys pouzil google, neumis to?
3. Pokud jses vazne AZ TAK neschopnej, byla to Anglie.
Komentář 76188
Komentář 76197
Komentář 76185
Vy se domníváte, že během války může být zachována demokracie včetně těch vašich pozitivních práv? Zde byla řeč o tom, kdo ty války vyvolává.
Komentář 76126
Ad 1: K tomu je diskuse níž.
Ad 2: Logicky když je základ nesprávný, je třeba hledat ten správný.
Ad 3: Co (kdo) je to „lid“? Většina? Zákony schvaluje nadpoloviční většina poslanců a senátorů, což je teoreticky 101 poslanců a 41 senátorů. Sto čtyřicet dva lidí z deseti milionů. Na ústavní zákon jich musí být o pár víc. Zodpovídají se někomu po tom, co byli zvoleni? Ani náhodou. Referendum není povoleno. Vláda se změnila o sto osmdesát stupňů? Opozice? Možná na papíře. Jinak jsou to jen jiné osoby jednající stejným způsobem. Asi tak osmdesát procent legislativy přichází z Bruselu. Akciovku řídí CEO. Ovšem v akciovce jsou akcionáři dobrovolně, nikoli z donucení.
Komentář 76138
Ad 2: Lenže základ je správny.
Ad 3: Ale tí poslanci a senátori sa nezvolili sami, do funkcií ich zvolila nadpolovičná väčšina hlasujúcich voličov. Čiže v tomto kontexte ľud=voliči.
Komentář 76147
Ad 2: Je to správně, protože je to správně.
Ad 3: V parlamentních volbách 2021 získala současná vládní koalice 2,333.681 hlasů. To mi nepřipadá jako většina z deseti milionů (případně z osmi a čtvrt milionu oprávněných voličů). Navíc hned druhý den po volbách jsou poslanci na voličích naprosto nezávislí.
Komentář 76156
A BTW, zaregistruj sa, lebo schvaľovanie komentárov neregistrovaných funguje až príliš "voľnotržne" a teda sa málokto unúva.
Komentář 76164
Už jsem se zaregistroval, i když se mi moc nechtělo :)
Komentář 76167
2. Je to správne lebo nič lepšie sa z princípu nedá vymyslieť.
3. A to je nadpolovičná väčšina hlasujúcich voličov. Že mnohí voliči nehlasovali je ich vec.
Komentář 76186
Ad 2: Do 16. století bylo taky správné, že středem vesmíru je Země, a to proto, že se z principu nedalo nic lepšího vymyslet.
Ad 3: Mnozí nehlasovali asi proto, že je jim ta vaše demokracie ukradená. Z toho nijak nevyplývá, že máte právo je do vaší hry násilím zatáhnout. Ale ani tak Vám ty počty nesedí. Pro vládní koalici hlasovalo 2,333.681 lidí, platných hlasů bylo 5,375.090. Zkuste kalkulačku.
Komentář 76198
2. A napriek tomu že odvtedy veda výrazne pokročila aj dnes existujú plochozemci či antivaxeri. Alebo fanúšikovia rakúskej školy :-D
3. Alebo preto že je im jedno kto ich bude zastupovať, lebo aj tak je to lepšie než ankapistická utópia. Ale na rozdiel od otrokárstva či feudalizmu im nikto hlasovať nebránil. A ani ich nemohol prehlasovať nejaký snob ako pri ankapistickom "hlasovaní peniazmi".
Komentář 76205
Ad 2: To je opravdu přiléhavá odpověď na konkrétní argument.
Ad 3: Hlasování penězi. To je nějaký nový pojem? Peníze jsou prostředek ke směně. Hlasování ve volbách je prostředek k zisku moci nad druhými.
Komentář 76210
Ad 2: Vďaka za kompliment :-D
Ad 3: Ten pojem som nevymyslel ja, odpozeral som ho od ankapistov. Myslí sa tým približne to že nakupovaním (či platením za služby) rozhodujete o tom ktorá firma (alebo živnostník) bude v zisku a ktorá skrachuje. Hlasovanie vo voľbách je spôsob ako si voliť zástupcov spravujúcich štát.
Komentář 76218
Komentář 76352
Toto je jen jeden z nápadů. Klidně by se dalo vymyslet něco jiného. Šlo mi jen demonstrovat, že řešení jsou. A pokud se politici vymknou kontrole a jejich náhlé zrušení by neudělalo nic dobrého, tak může být docela prospěšné trochu přitvrdit. Pšenka by měla kvést tomu, kdo to vnímá jako službu a poslání. A takoví lidé jsou, ale zatím pochopitelně nelezou příliš do politiky. I když existují moudří politici. Ale zdá se, že jsou v drtivé menšině, což je velmi nedobře. To by pak bylo lepší, aby tam nebyli žádní z té většiny...
Komentář 76360
V rámci politiky nemůžete měnit věci, když dostanete jedno procento. Ani když s odřenýma ušima přelezete pět procent. Kolik procent dostávají ti, kteří chtějí míň státu a víc svobody? Klienti a podporovatelé státu mají díky buď přímé závislosti na státu nebo podplácení různými dávkami a masírce médií dostatečnou většinu a budou ji mít tak dlouho, dokud nepřijde hodně tvrdý náraz. O ten se ovšem zřejmě brzo postará vrchnost EU a domácí kolaboranti.
Komentář 76363
Komentář 76365
Komentář 76368
Komentář 76487
Pěkně by znělo heslo "kapitalismus s lidskou tváří" :)
Komentář 76364
Komentář 76366
Komentář 76367
Generace nasich predku zkurvili planetu tak, ze jsme se dostali do stavu, ze kdyz ji jeste chvili budeme kurvit, tak uz to pak cele pujde do kytek.
Samozrejme, lidstvo jako celek prezije, toho se nebojim. Dokonce my tady v CR jsme na tak strategicky dobrem miste, ze to asi prezijem taky, az se stane skoro cokoliv.
Jini ale takove stesti nemaji, ziji tu u more, kde je to zatopi, tu nekde, kde je odnese vitr, tu nekde, kde se brutalne ochladi.
Lidstvo je aktualne schopne napriklad zastavit Golfsky proud(zamozrejme ne behem 1 dne). coz by vedlo k takovym zmenam klimatu, ze by se to nelibilo nikomu.
Generace a generace se stradaly malilililinkate problemy, ktere se secetly a ted uz se to sere ve velkem.
A ted otazka, co s tim.
Staty (s EU v cele) samozrejme neco "rozhodnou", a je uplne jedno, jestli to pomuze / jak moc to pomuze, protoze nic jineho neumej. V principu zadny stat / uskupeni statu neumi nic jineho, nez neco "plosne zavest" a modlit se, aby to pomohlo.
Je to takove to "staveni domu od strechy".
Imho by bylo mnohem lepsi, kdyz uz tu ty staty mame, aby tyto prestaly dotovat jednu urcitou vec (elektromobilita, napriklad), ale podporovaly vyvoj technologii obecne. Pokud nas z toho pruseru, co tu mame a jeste vetsi se na nas riti neco dostane, budou to technologie, ktere jsou dneska mnohdy v plenkach, jine naopak zname velmi dlouho, ale z politickych duvodu byly "utlacovane".
Kdyby byval nebyl brzden vyvoj jaderne energie, tak dneska mame male modularni reaktory klidne pro kazde mesto, ci pro kazdy panelak, a jezdime v autech, co nebudou potrebovat tankovat zadny benzin. Vzdyt jak uzasny vyvoj sel v oblasti spalovaich motoru. Kdyby nebyl brzden vyvoj napriklad v oblasti jaderne energie...
Myslim, ze lide ty prusery nakonec vyresi, pokud se jim dovoli je resit.
Problem je, ze EU a soucasne staty resen primo potiraji a tlaci jen to jedno, ktere vubec nemusi byt to spravne :-(
Komentář 76371
Komentář 76372
Napriklad byvala CSSR je toho zcela zarnym prikladem.
Komentář 76375
Komentář 76377
Samozrejme...
Akorat fakt nevim, jak se sem k nam z te alternativni reality dostavas na net
Komentář 76378
Komentář 76381
zajimava realita, ze ktere pochazis
Komentář 76384
Komentář 76386
Komentář 76390
Komentář 76082
Komentář 76089
Komentář 76091
Komentář 76165
Komentář 76168
Komentář 76187
Komentář 76196
Komentář 76199
Komentář 76200
Komentář 76201
Jeste, ze tu mame tu demokracii a kvuli tehle veci jsem zaplatil desitky tisic korun do kapes podvodniku.
Ale evidentne to chtela tuhlecta nadpolovicni vetsina lidi, nebo tak neco...
Komentář 76204
Komentář 76072
Velmi často se od někoho (zejména od různých „pravičáků“) doslechnu, že dotyčný nenavrhuje státní zásah pro rovnost výsledků, nýbrž „jen“ pro rovnost příležitostí. A to rozhodně není zadarmo. Chcete dát lidem „rovné příležitosti“? Pro mě za mě… ale ze svého!
Komentář 76074
Komentář 76049
Zrovna jsem viděl zajímavou přednášku Františka Koukolíka, který popsal obvyklou podobu demokracie jako způsob svobodné volby vlastních diktátorů :-) Docela zajímavé vyjádření, mohlo by se anarchokapitalistům líbit stejně jako mě.
Komentář 76059
Komentář 76070
Ty externí příspěvky ze kterých čerpám byly tyhle:
Hlavním systémem pro přerozdělování ve prospěch nejbohatších a rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými je především kapitalismus samotný. :-) Státní přerozdělování pouze tempo přirozeného tržního přerozdělování zpomaluje. Ano máte pravdu, že z části dochází také ke státnímu přerozdělování, které vede k bohatnutí bohatých. Tento vliv ale není natolik významný, aby převládl nad vlivem státního přerozdělování, které zpomaluje přerozdělování tržní.
--------------
Ano. Jedinou cestou k prosperitě celé společnosti je volné tržní prostředí doplněné sociálním státem.
Čirý kapitalismus bez sociálního státu je cesta k prosperitě pouze velmi úzké části společnosti.
Čirý komunismus je cesta k chudobě všech.
Jedině zlatá střední cesta dává smysl.
https://finmag.penize.cz/diskuze/412863-americe-by-slusela-socialni-demokracie-ne-sandersuv-socialismus
Komentář 76081
Státní přerozdělování nicméně eliminuje výpadek kupní síly, nastalý v důsledku odlivu části peněz do úspor a/nebo na kapitálové trhy, pouze částečně. Proto se ke státnímu přerozdělování připojuje i posilování kupní síly poptávky ze strany státu (a jiných subjektů) na dluh, tedy novými penězi, které stát (či kdokoliv jiný) společně s bankou vytvoří tím, že si je od banky půjčí.
Jinými slovy pro zachování rovnováhy nabídky a poptávky na trhu (a tedy i cenové stability) je třeba, aby všechny příjmy všech subjektů tekly zpět do ekonomiky, kde se za ně nakoupí v ní vyprodukovaná produkce. Pokud tomu tak není, pak se musí spotřebitelé a/nebo stát (a/nebo někdo jiný) zadlužit, aby jiní mohli spořit a investovat na kapitálových trzích. Další možností je pak ekonomický úpadek provázený deflací.
Potenciál zadlužení soukromých subjektů (resp. spotřebitelů) se vyčerpává velmi rychle, takže nakonec nezbyde, než aby nastoupilo trvalé zadlužování státu.
Smyslem výše uvedeného ale rozhodně není nějaká snaha o srovnávání nějakých startovacích pozic.
Komentář 76085
Komentář 76150
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.