Autor: Ondrášeček
Čas: 2021-03-11 00:00:02
Socialismus nesocialistů
Andrej Babiš, vůdce České republiky, je osoba, u níž se skutečně lidé napříč politickým spektrem shodnou, že je kretén, což je věc nevídaná. Jednu věc ale umí skutečně dobře, a totiž populismus. Jeho politický program se od podpory živnostníků v roce 2011 posunul de facto k tvrdému socialismu, za který by se kdejaký komouš nemusel stydět. Ostatně, i ti naši „komouši“ by byli pro menší státní rozpočet než on. Přitom ANO 2011 jako takové žádné konkrétní ideologické pozadí nemá – je to prostě strana ideologicky vyprázdněného PR skřeta a jeho chodících mrtvol. O čem to vypovídá? Vypovídá to o tom, že receptem úspěchu politika není přinést hlubokou vizi nebo umožňovat lidem žít zodpovědně, ale spoustu toho naslibovat a pak rozhazovat peníze, kde se dá, a ideálně svojí cílovce. Náš demokratický stát je bohužel instituce, která podobné rozhazování podporuje tím, že shlukuje obrovské množství peněz do jednoho mocenského centra a pak umožňuje lidem ve volbách soupeřit o to, kdo se ho na příští čtyři roky zmocní – a tím i tíhne k socialismu bez ohledu na to, zda v něj jeho mocipáni věří. Tipoval bych, že tento princip nedokáže změnit ani jakkoli velký počet „chvilek pro demokracii“ nebo „Lidí PRO“.
Přečtení: 102908
Komentáře
Komentář 66024
Komentář 66038
Komentář 66039
Komentář 66073
Mal by sa vrátiť za ostnaté drôty k súdruhovi Stalinovi, kde sa presadzuje iba jediná línia a kto ju prekročí je vzápätí eliminovaný, niekde v Číne by našiel krásny svet, čo by sa mu páčil, bez triednych nepriateľov ako pásavka zemiaková.
On etatista tiež nebol pozvaný, vtrhol násilím na súkromnú stránku a nerešpektuje Pána Urzu, čo je obvyklé jednanie pre etatistov, kradnú súkromný majetok a ešte aj to, čo ešte zostalo a nerozhodlo sa o jeho definitívnom zhabaní je vnímané aj tak ako už majetok všetkých, ani ten neponechajú nepovšimnutý, by ho chceli skasírovať.
Etatisti nemajú čo pohľadávať na stránke, ktorá nie je etatistická, na základe čoho?
Komentář 66074
Ukážka, že etatizmus neskončí, bude tuhnúť a je naivnou predstavou očakávať, že sa otočí, je dokonca vylúčené, aby etatizmus mohol byť čo i len slušným a zdvorilým a láskavým.
Niet materiálu v aktívnych etatistoch, predpoklady chýbajú, a kde sa neuznáva žiadny, čo i len tieň morálky, je to ešte ťažšie predpokladať, ten trollistický vrieskač stále vypisuje v mene my, ale žiadne my neexistuje, ani nechce hľadať spoločníkov, čo by ho potvrdili, stačí jeho sebecké želanie, čo sa skryje pod my. V etatizme by sa už násilím vynucovalo od všetkých v mene záujmov mála, teraz sa iba anonymne vyhráža.
Komentář 66077
Všetko je vyvolané tým, že neveria, že pravý Boh Isus Christos má jedinečnú právomoc ich poslať do pekla na večnosť, nemajú žiadny strach, pretože žijú v absolútnej slepote vlastných lží, pričom v pekle niet lúčov, ani pohybu, len trýzeň a zúfalstvo, oheň pekla je vytvorený výslovne na mučenie.
Duša si pamätá, že bola vytvorená pre radosť a blaho, a skončí v najkrutejších bolestiach, obklopená démonmi.
Neveria, že Boh jestvuje a preto bežia iba za vlastnou vôľou, ktorá je okamžite opanovaná Satanom, čo si ani nevšimli.
Keď Boh nie je žiadnou autoritou, odstránila sa nádej navštíviť nebesia, budú hľadať smiešne dočasné márnosti na uspokojenie prázdnoty, usilovať sa o zaopatrenie najväčšieho podielu pre seba a potom začnú nenávidieť a závidieť, pokiaľ ich niekto predbehol.
Ich duša zahynula úplne pre nič a keď už je mŕtva, nenávidia. To je ich život, nenávidieť a osočovať aj živých, aj zosnulých, ale aký to nadobudlo účel, keď ich telo zhnije v hrobe a zároveň nenasleduje posmrtná odplata?
Presne ako nenávidia, by mohli konať aj úplný opak, keď na tom nijako nezáleží. Oni sa z akéhosi neznámeho dôvodu prilepia na etatizmus a túžia sa zmocniť súkromného majetku iných. Keď nič nie je po smrti, prečo by niečo malo byť pred smrťou? Pretože dokázali, že sami neveria, že nič nemôže byť, ale snažia sa to vyňať z pozornosti, ignorovať a zároveň konať skutky hodné zatratenia, o čo viac nenávidia, o to viac sa poškodzujú, tým väčšmi budú trpieť v pekle, až sa budú podobať na démonov, ktorými sa stanú, chcú byť navždy upadnutnými v temnote, nestarajú sa o pravdu a putujú na ceste do pekla.
Nenávidia a ohovárajú krátky čas a strávia večnosť v pekle, bez konca. Malý čas je pre nich prednejší ako večnosť. Plienia, lúpia, vraždia, aby potom večne plakali. Etatizmus a nenávisť je v rozpore s prirodzenosťou ešte aj vtedy, ak by niekto neveril, že práve Isus Christos vymodeloval človeka vlastnými rukami.
Nie je možné sa vyhnúť Božiemu súdu, ktorý už dokonca začal.
Komentář 66025
Bohužel duševně nemocný není. To by bylo jednoduché. Je to mazaný darebák, což je daleko horší.
Náš demokratický stát je bohužel instituce, která podobné rozhazování...
To asi každý demokratický stát. Demokracie inherentně tíhne k socialismu.
Komentář 66026
A souhlasím, jen ten náš to dělá obzvláště, protože toho v rukou má skutečně hodně.
Komentář 66027
Obzvlášť alarmující mi připadá, že ho mají v hrsti Němci - skrze ty jeho podniky u nich.
Komentář 66028
Prosím Vás zbavte se tohoto nesmyslného argumentu. Ano, demokracie, jakou tady máme ano. Ale dokážu napsat na papír takové principy demokracie a kontrolních mechanismů, které toto tíhnutí omezí, až vyloučí. Nepřejímejte automaticky každou blbost, ke které došel Urza...
Komentář 66029
Máme u nás snad nějakou zvláštní formu demokracie? Troufám si tvrdit, že je to prostě "vyšší" stádium, ke kterému se demokracie dopracovala: demokracie LIBERÁLNÍ. To není žádná česká specialita, to platí celosvětově. Pro tuto "demokracii" platí parafráze: "Všechnu moc menšinám a neziskovkám". Pro mladší účastníky: Je to parafráze komunistického hesla: Všechnu moc sovětům!
To vede zprvu k atomizaci společnosti a posléze k jejímu ovládnutí nejsilnější nátlakovou skupinou. Ta si získá podporu především masívním přerozdělováním.
Komentář 66030
Komentář 66033
Stručnější protipříklad: Myslíte si, že většina voličů chtěl v uplynulých 30 letech zvyšování daní? Já také ne. Kdo by se chtěl totiž dobrovolně více zdaňovat. Zajímavé, že daňová zátěž stále rostla a prakticky nikdy se daně nesnížily. Naposledy to bylo omylem a neschopností ale bude jen otázka času, než se to vrátí zpět.
Komentář 66036
No veď v koalícii každý presadzuje záujmy svojich voličov a výsledná dohoda je kompromis medzi ich požiadavkami.
Nie , medzi "kompromisom v záujme voličov" a "politickým handlom v prospech politikov" je zásadný rozdiel, asi ako medzi plnením zmluvy a neplnením zmluvy. A nie je ani pravda že by to voliči nemali vôbec pod kontrolou, veď aj pád komunizmu spôsobili davy ľudí v uliciach. Alebo existuje referendum.
Myslím si že väčšina bvoličov chcela viac a kvalitnejších služieb štátu a tie z niečoho platiť treba. Aby ste s tým prípadným hlasovaním o daniach nebol sklamaný, že by namiesto zrušenia daní odhlasovala chudobnejšia väčšina progresívne dane, korporátne dane, majetkové dane a pod. :-).
Komentář 66046
Komentář 66053
Nevím, co tvrdí ankapisté o demokracii. Možná to víte Vy sám lépe než já. Problém vidím v tom, že demokracie se posunula do další fáze, tj. demokracie LIBERÁLNÍ. A to vidím jako prů*er.
Komentář 66054
Komentář 66055
Komentář 66032
Jen ale s výhradou, že musí skákat tak, jak poskytovatel dotací píská podle hesla koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Jakmile přestanou pracovat pro stát, dotační penězovody se utnou. Moc tedy i nadále drží monopolně ten, kdo má monopol na daně. Tedy stát. A ty neziskovky mají moc pouze pokud je v prvním stupni stát nedotuje a v druhém nezakáže, protože mnohé si dokážou sehnat peníze sami přímo. Lidé jim je dávají dobrovolně, když vidí, že to, co dělají, jim dává smysl. Urza má také svou neziskovku, která striktně dodržuje princip nic od státu. Takže svobodně to jde také.
Komentář 66037
Komentář 66041
Ano. Nevadí mi to financování, protože já ho neplatím. Vadí mi ten lobbying u politiků, kteří mi vylobovanou věc vnutí silou.
Když nebude stát, nebude mi vadit neziskovka, protože
• 1. já ji nebudu muset platit ze svých daní a
• 2. nebude mě ohrožovat lobbyingem u politiků s následným přinucením mě k cinknutým zákonům.
Jestli kritizujete lobbying, jste na stejné straně s anarchokapitalisty, kteří v něm vidí další systémový nedostatek státu jako takového. Promyslete si, že jde o neodstranitelný problém státu, který je jeho inherentní vlastností a bude existovat vždy, dokud bude existovat stát. Já jsem s tímto problémem vypořádán konzistentně. Nechci stát. Jak se s problémem vypořádáváte Vy? Jestli doufáte, že se někdy s problémem politického lobbyingu ve prospěch těch, co s politiky dokážou mluvit, či jim nabídnout "protiplnění", podaří definitivně vypořádat, není to víra, naivita či optimismus rovnající se utopii? Anarchokapitalisté vědí, že je to nedosažitelný cíl, z praxe i z teorie.
Mimochodem, podle nějaké analýzy v USA se zjistilo, že 90 % zákonů z finančního sektoru je prolobováno bankami v jejich prospěch (a není divu, bankovnictví je jeden z nejregulovanějších sektorů, v podstatě i centrální banka v USA byla kdysi prolobovaná, ty evropské často vznikly jinak, přímou intervencí panovníků, kteří udělily vybrané bance speciální privilegia za to, že jim bude neomezeně půjčovat. Ale ekvivalent jakoby vybranému kriminálníkovi, co umí padělat peníze, nabídli beztrestnost za to, že může padělat ale výhradně a jen pro panovníka. V tzv. vyspělých demokratických zemích se to dělá oklikou přes komerční banky v rámci tzv. "poskytování likvidity" ale princip je týž, vládě to umožňí neomezeně dál emitovat dluhopisy, aniž by tím vyvolala krizi nedostatku likvidity bank ale princip je týž, jen s dalším mezičlánkem ale škodlivé vlivy jsou stejné, jako když dřív, ještě bez centrálních ale už s monopolem státu na peníze, panovníci zlehčovali mince nahrazováním zlata za slitiny.
Komentář 66050
A riešením problému s lobbingom určite nie je dať tým lobbistom a ich sponzorom moc priamo do rúk. Možno je to konzistentné, ale pochybujem že by s tým väčšina obyvateľov súhlasila.
Pokiaľ je pravdou že v USA si lobbysti presadia 90% požiadaviek, potom sa treba poučiť z ich príkladu a nedovoliť lobbing zakomponovať priamo do politiky. Ale s tými reguláciami nemáte pravdu, v USA je bankovníctvo a celkovo finančný sektor regulovaný menej než v Európe, veď preto aj krízy vždy začínajú u nich, počnúc Veľkou hospodárskou krízou a končiac hypotekárnou krízou z r.2008.
A s tými falošnými peniazmi je to presne naopak ako tvrdíte, banky falšovali peniaze ojakživa, až vďaka centrálnym bankám sa podarilo spraviť poriadok.
Komentář 66051
Komentář 66040
Souhlas. Ta moc neziskovkám je první stupeň. Pak začnou zdroje vysychat a mezi neziskovkami se rozpoutá boj na život a na smrt. Jen ty nejsilnější a nejloajálnější přežijí.
Komentář 66034
A bylo by právě asi férové bavit se o ideálech, protože představa ankapu je také ideál, nikoli žitá skutečnost. Považuji na neseriózní porovnávat teoretický ankap s žitou podobou demokracie, která opravdu demokratická pouze tím, že jednou za 4 roky někoho zvolíme a on pak jen páchá svévole. To je na 21. století hodně málo...
Komentář 66042
Jestli tomu dobře rozumím, domníváte se, že dnešní demokracie je nějak závadná (a v tom se nejspíše shodujete s anarchokapitalisty) ale máte zato, že ji lze systémově opravit? Přeji Vám mnoho zdaru v argumentování. Jistě Sisyfofská práce, těžší než má Urza, protože odmítnou stát a obhájit anarchokapitalismus je mnohem snazší, opírá se o významné a ceněné teoretické práce a celou jednu část ekonomie. A mnoho se tedy nemusí vymýšlet, stačí nastudovat a kriticky vyhodnotit to, co už vymysleli někteří dříve. Jestli je Váš systém opravdu neprůstřelný, jak píšete, máte to jistě dost podrobně promyšleno a já takovou jistotu ani nemám u anarchokapitalismu, kde je otazníků k řešení jistě hodně. Nechcete svůj postoj tedy někdy obhájit v živé debatě s Urzou? Výsledky by mohly být zajímavé.
Komentář 66044
Mám to trochu propracovanější. Ale je to jen jakási teorie, která nějak odráží mé hodnoty. Nikam to netlačím, to by mi přišlo hloupé. Jak píšete hodně spokojen bych byl i tehdy, pokud by se demokracie vrátila jen do trochu normálnějších kolejí. Ale jsem si naprosto jist, že je výrazně realističtější, než anarchokapitalismus, jehož nejvyšší chybu spatřuji v tom, že sice zcela vyhladí politiky, ale posktyne neomezené možnosti podnikatelským dravcům...
Komentář 66047
Komentář 66048
Komentář 66061
Omezení podnikatelů v oblasti odvádění nepřiměřených zisků bych si nechal na příště :-)
Komentář 66062
Komentář 66063
Komentář 66068
Dále to ale začíná být matoucí. Tohle je již dosti radikální změna systému a není mi jasné, jak by ten proces dále probíhal. Tohle by asi potřebovalo vysvětlit detailněji a na nějakých příkladech. Chápu-li správně, tak byste zprivatizoval státní správu. Jen by to probíhalo formou veřejných zakázek, o kterých by hlasovali lidé a měli tak stále kontrolu. Nebyla by to privatizace podle ankapu, kde je vyřazena demokratická kontrola.
Komentář 66069
Jedna z důležitých otázek je, kdo, o čem a v jaké míře vyvolává hlasování. Pomocí strukturovaných anket by politici zjišťovaly postoje občanů. Toto dnes docela dobře zkoumá sociologie, je to odborná záležitost. Metodika i výsledky anket by byly veřejné, sami občané by tuto práci hodnotili a tím by mohli upřednostňovat politiky, kteří se analýzy zhostí lépe. Hrubá data anket včetně textových poznámek od lidí by byly veřejně dostupné stejně jako analyticky zpracované výsledky. To je první část, otevřená diskuze, otevřené argumentování, otevřená data o tom, co si o tom lidé myslí. Nikdo není do ničeho nucen. Samozřejmě se předpokládá, že se do toho zapojí soukromé instituce a jednotlivci, kteří na základě toho také budou moct formulovat návrhy. A každý občan bude (na jeden klik) mít možnost označit akceptovatelné návrhy (i více, než jeden) a neakceptovatelné návrhy (více, než jeden). Samozřejmě bude hrát obrovskou roli delegace, pokud staří lidé svěří své hlasování třeba komunistům, tak za ně budou hodnotit a hlasovat třeba komunisté. Ve své podstatě celého procesu se může účastnit libovolný počet soukromých subjektů a firem, avšak politik je ten, kteří na základě povinnosti dohlíží nad tím, o čem bude vyvoláno hlasování. Není to však na jeho libovůli, byly by jasně dané tvrdé metriky, kdy nejen smí, ale i musí hlasování vyvolat. Výsledky hlasování narozdíl od výsledků anket jsou již všechny závazné pro realizaci. To, co se dostalo k hlasování je již ověřené, že to realizovat lze, že existují soukromé subjekty nebo jednotlivci, kteří mají zájem službu poskytnout a za jakou cenu. A tak dále.
Ale jinak píšete správně, že státní správu bych nejspíš téměř zcela privatizoval. Nevím, jestli s právě Vám třeba bude líbit, budu rád za oponenturu. Policejní služby by skutečně mohly poskytovat soukromé agentury, stejně jako provoz sociálního systému (pomiňme nyní, že jsem příznivcem nepodmíněného příjmu). Avšak tyto soukromé subjekty by podléhali jasným, z lidu vzešlým zákonům o takové činnosti. Jak jsem psal, podnikatele bych zcela nekompromisně omezil tak, že by nemohli ani jen tak propustit zaměstnance, pokud ostatní zaměstnanci budou proti nebo tím, že jeho osobní příjem by směl být maximálně 10x vyšší, než nejnižší mzda ve firmě. Zkrátka tak, aby pšenka hodně kvetla tomu, kdo má nějakou ideu a ne tomu jehož nejzásadnější ideí je jen vydělat peníze. Společenská prestiž zbylých podnikatelů by se nejspíš výrazně zvýšila a tím by mohl být překonán odpor k privatizaci státní správy. Podotýkám, že zisk by bylo povinné dělit mezi investice a zaměstnance tak, že alespoň na polovinu by měli nárok zaměstnanci (v poměru mezd). Podnikatel tak může zakládat vize, najímat lidi, určovat jejich mzdy. Jo a podnikatel by nikdy nesměl být tím výkonným politikem už z titulu toho, že on je tvůrce, kdežto politik strážce...
Komentář 66075
Jako ze kdyz bude podnikatel, ktery bude poskytovat vynikajici sluzby, lide je budou chtit, ale nebude si za to moct vzit zisk? Nebo jak to presne myslis?
A chapu to spravne, ze bys tedy chtel zcela zrusit "trh prace", protoze proste zamestnanci by nebrali penize podle toho, jak moc jsou pro nekoho uzitecni, ale tak nejak proste podilem na zisku, I kdyz by vubec nic nedelali?
Vzdyt to proboha cele vubec nedava smysl a blizi se to necemu, jako "komunismus".
Proc by podnikatele pak nesli to obrovske riziko krachu,kdyz by jim to pak nemohl vykompenzovat pripadny zisk?
A nebo by to bylo tak, ze v pripade krachu pohledavky nejdou jen za podnikatelem, ale take za temi zamestnanaci? Takze proste zkrachuje fabrika a kazdemu zamestnanaci zustane na triku napriklad 1 milion korun, co musi zaplatit?
Nebo jak si to predstavujes?
Komentář 66076
Komunismu se to neblíží ani náhodou. Naprostá většina činnosti by byla soukromých, včetně policie, právních agentur, školství, všeho. Předpokládám, že tento druh vlastnictví v prostředí opravdu demokratických pravidel by nikdo nenapadal.
Riziko krachu by nenesl jen podnikatel na svých bedrech jako dnes. Naopak, o odpovědnost by se dělil se zaměstnanci. Nesmíte zapomínat na to, že riziko pro společnost je stejným rizikem i pro zaměstnance. Nikdo nechce, aby jejich podnik zkrachoval. A pokud by jim byla zajištěna větší bezpečnost pozice, mohli by více sdílet rizika a zisky s podnikatelem jakožto prvotním tvůrcem. Jak píšete, zaměstnanci by museli nést i případné ztráty spolu s podnikatelem. Zaručený plat by neexistoval. Ale mám promyšlenu strategii rezervního fondu.
Jinak poctivý podnikatel zasluhuje prestiž a úctu. Sám se mezi ně řadím. Ale naprosto výchozí premisa mých názorů je, že moc korumpuje. Ať politiky nebo podnikatele. A proto je třeba omezit nikoli jejich tvorbu, ale politickou i ekonomickou moc nad ostatními lidmi. A zamezit kombinaci těchto rolí.
Komentář 66078
Komentář 66079
Komentář 66080
Komentář 66082
Komentář 66084
Komentář 66083
Komentář 66087
Podnikatel investuje 1 miliadu kc do firmy.
MUze si ale vzit "plat" pouze xy penez (v pomeru k investici opravdu mala castka)
Proc by to delal? Proc by v takovem pripade investoval tolik penez?
Pokud to neudela, nevznikne firma, ktera nebude vyrabet….
Nebo ti prijde, ze postavit takove, ja nevim, zelezarny, jde za par korun?
Komentář 66088
Komentář 66089
no rozhodne to je vrcholne motivujici system pro podnikatele. Vis, ze kdyz budes podnikat, nikdy si nevydelas tolik, kolik bys chtel a jeste k tomu neses za vsechno rizika….
Komentář 66090
Komentář 66091
Komentář 66092
Komentář 66093
Komentář 66094
Komentář 66095
Komentář 66096
Komentář 66097
Ja docela jo za to, co dosahl na poli kosmonautiky…
Btw co je spatneho na tom, ze nekdo touzi ja nevim, po luxusni jachte za 1 miliardu korun?
To by se takove jachty mely prestart vyrabet?
Komentář 66099
Špatného na tom není vůbec nic. Je naprosto v pořádku chtít cokoli. A je samozřejmě prospěšné vyrábět na světě špičkové a luxusní věci, ono to v důsledku přinese vývoj i pro chudší vrstvy. Ale prostě to nesmí být výrazně na úkor ostatních v tom, že někdo jiný 20 let splácí hypotéku a nemůže si dovolit nic takového jen proto, že třeba špičkově provádí jinou náročnou činnost (učitel, zdravotní sestřička), ale majitel soukromé kliniky třeba skupuje sbírku drahých aut. Toto se běžně děje ne u těch skvělých technologických podnikatelů, kteří mají vizi jako Elon Mask. Ono je hrozně těžké přijmout fakt, že tito dravci jsou všude. A není to vždycky vidět jako u Babiše.
Mimochodem, zisku z investic na kapitálovém trhu nebo trhu nemovistostí bych nijak nebránil a lze tam vydělávat docela hodně. Ale do toho také investoři vkládají peníze dobrovolně. Nejde o peníze, které nespravedlivě neobdrželi - jako zaměstnanci. Krom toho můžete založit neomezené množství firem a pobírat mzdu ze všech. Také třeba z deseti firem už klidně můžete odvádět na své mzdě přes milion měsíčně. Tu miliardu našetříte asi fakt obtížně, ale třeba 10 mil za rok v pohodě. A já fakt jsem za to, aby takové bohatsví bylo alokováno lépe. Si prostě nemůžu pomoct. I kdybych měl být pro okolí za komouše. Nemotivuje mne nepřejícnost, ale naopak přejícnost daleko většímu množství lidí. Já mám prašulky taky rád. A je riziko, že i kdybych byl Mirek Duším, tak že budu páchat stejné zlo, jako Ti podnikatelé, o kterých mluvím. Třeba nevědomě nebo si to zracionalizuji. A až se nabažím bohatství a úspěchu, udělám ze sebe filantropa, hlavně, abych se pořád cítil dobře :-)
Pokud odevzdáte něco užitečného světu, tak našetříte
Komentář 66100
Komentář 66103
Já vlastně takhle na komunisty a socany nadával stejně a cítil jsem tu urputnou bezmoc stejně. Takže ve Vás vidím sebe dříve. A trochu nadávám pořád. Můžete být ale klidný, volil jsem vždy pravicové strany, ODS, fandil Klausovi. Teď už nevolím vůbec, můj názor na politiku nereprezentuje nikdo, takže Vás snad nijak neohrožuji ani tím jedním hlasem ve volbách. Ale komunisticky, ani socialisticky jsem se fakt nikdy nechoval. Přiznat se k ideologii jako Švorcová nemůžu, protože o svých názorech zdravě pochybuju a byl jsem vždy pravičák, takže bych působil směšně. Vím, že se i teď můžu totálně plést. A díky tomu se mi lépe akceptují i zcela odlišné názory, když mají aspoň hlavu a patu. Děkuju Vám, že mne učíte čelit takto extrémně negativním urážkám, přiznám se, že více se to nikomu asi ještě nepovedlo. Je to pro mne užitečná lekce, cítím se jaksi trochu silnější...
Komentář 66104
Pokud chces omezovat lidi tak brutalnim zpusobem, jakym chces, tak proste pravicak nejses, I kdyby ses 100x stavel na hlavu.
Komentář 66110
Komentář 66105
- Pro majitele (a nejlépe placené zaměstnance) by to bylo nevýhodné, tak proč se nepřesunout do jiné země, kde takové omezení není. A to včetně výroby.
- Tohle omezení jde snadno obcházet rozdělováním firmy nebo najímáním externích pracovníků. Kdy celkové zisky jsou stejné, ale ten desetinásobek se radikálně mění.
- Ať už si na odměnách majitel vyplácí cokoliv, pořád je to majitel. Vlastní firmu v hodnotě miliard, může prodávat akcie, může vyplácet dividendy.
- Úspěšní živnostníci v některých oborech by mohli brát více než majitelé úspěšných velkých firem nebo jejich nejlepší zaměstnanci. Pokud bereme zodpovědnost, přínos společnosti ale i motivaci těch lidí, tak to nedává moc smysl.
Komentář 66106
Ale inak vo všeobecnosti máte pravdu, štáty s nízkymi daňami či slabou ochranou zamestnancov tým prispievajú k narastaniu rozdielu medzi chudobnými a bohatými. Nehovoriac o daňových rajoch, kam sa firmy sťahujú iba virtuálne.
Komentář 66107
Rozdělovat firmu by samozřejmě šlo. Nevím, jestli jsem o tom psal, ale majiteli by neprošly změny, ke kterým by zaměstnanci neměli důvěru. Pokud se 50% zaměstnanců postaví proti, tak by majitel ztratil právo cokoli takového činit. On jim může své důvody vysvětlit a dokázat, že jsou sami proti sobě. Pokud si to ale myslet nebudou, může firmu prodat a začít jinak. Samozřejmě ji může prodat, avšak prodal by ji jin za cenu takto omezených privilegií, nikoli za cenu výrobních prostředků.
Najímání externích pracovníků by bylo ok. Přiznávám, že tohle je hodně silný argument a zatím nevím jak si s ním poradit a zasadit ho do celku. Budu o tom přemýšlet a je potenciálně schopen celý můj nápad shodit. Stejně tak třeba i umělec, který má asistenta, tak je nesmysl, aby sám bral pouze 10-ti násobek. To by bylo zjevně bizarní a nespravedlivé. Omlouvám, ale s tím si teď fakt nedokážu poradit. Teď poprvé mám pocit, že můj nápad je možná opravdu šílený, což je taky varianta. Děkuji Vám za trpělivou argumentaci, jsem vždy vděčný za takovouto zpětnou vazbu. Má to souvislost s tím vůbec definovat rozdíl mezi zaměstnancem a nezaměstnancem, zda nějaký rozdíl má vůbec existovat.
Koncept akciovek by nemohl fungovat jako důsledek principu, že zisk nelze vyvádět. Akcionář je dnes investor, která má definován podíl na zisku. Zisk by ale nebylo možné odvádět mimo zaměstnance (a sebe), a proto by toto nebylo možné. Bylo by možné investovat pouze zapůjčením prostředků své vlastní firmě s tím, že výnosem z investice by byla prosperita vlastní firmy a tím vyšší mzda. Zároveň by si samozřejmě mohl v rámci nákladů před výpočtem zisku odvádět libovolnou splátku, dokud dluh nebude splacen. Cizí akcionáři by museli mít výnos definován jinak, než podíl na zisku, např. procentem z investice (ne p.a.!)
Ano, živnostíci by mohli mít jakýkoli výnos. Tím se vracím k tomu, zda by firmu nešlo suplovat sítí živnostníků se zcela volnotržními kontrakty. Uvažuji o tom, zda by nakonec nestačilo jen zrušit zákoník práce, který nutí obě strany do něčeho, co třeba ani nechtějí. Akorát toho využijí většinou nějak nehezky, pokud se to hodí. Ty mé nápady možná nakonec dávají jakž takž smysl akorát v současném pojetí zákoníku práce...
Komentář 66108
Komentář 66109
Obecně nejsem příznivec neozkoušených radikálních zásahů do společnosti, kvůli nemožnosti domyslet důsledky. My tu debatu ale začínáme v podstatě od konce. Kdy se tu bavíme o nějakém finálním stavu společnosti, nějaké vzdálené vizi, ale není jasné, proč stávající společnost takto měnit. Spíše preferuji přístup definovat, jaký máme problém, co chceme a pak hledat cesty a nástroje, jak se ve vytyčeném směru posunout. I když samozřejmě je dobré mít nějakou vizi či větší cíle a neomezovat se jen na jednotlivé malé kroky. Pořád je pro mě hlavních těch několik nejbližších kroků.
Vezměte si tady ankapáky. Oni mají svou úžasnou vzdálenou utopii, ale netuší jak se k ní dostat a ani to moc neřeší.
Komentář 66111
Takže bych reálně šel úplně stejně jako Vy cestou definice problémů a hledání cest a nástrojů pro částečný posun. Co říkáte třeba na nepodmíněný příjem?
Komentář 66112
Komentář 66114
Komentář 66113
Záleží, jakou konkrétní podobu preferujete. Ale podle mě, dostatečně vysoký příjem, aby se z něj dalo vyžít, se nedá dost dobře ekonomicky utáhnout a nižší nedává moc smysl. A pak je tu ten problém s penězi za nic a co by to udělalo s motivací lidí. Líbí se mi na tom ta jednoduchost, pokud by se tím dalo zrušit všechny dílčí dávky, důchody apod. S těmi dalšími přínosy si ale moc jistý nejsem. Většinou jsem o tom četl např. na Deníku referendum či A2larmu, a tam k tomu mají dosti utopický přístup.
Já si třeba myslím, že lepší než nepodmíněný příjem by bylo mít možnost žít levně (a mít šlapající ekonomiku s nízkou nezaměstnaností). Kdyby Vám stát dával 5 – 10 tis. měsíčně, tak fajn. Ale raději bych, kdyby mi na přežití stačilo o 5 – 10 tisíc méně (viz současný růst cen nemovitostí a nájmů apod.). Většina těch progresivně levicových zastánců nepodmíněného příjmu rádi zvednou daně a dají Vám tento příjem. Ale zároveň Vám zdraží energie, vnutí dražší elektromobily, zavedou regulace, které prodraží ceny nových bytů atd.
Komentář 66115
Píšete, že by bylo přijatelnější žít levně. Podmínkou nepodmíněného příjmu by musela být jeho smysluplná výše. Takže když Vám život zdraží, musel by i ten příjem úměrně valorizován. Nezáleží na cenách samotných zhlediska cashflow, záleží, jaký je poměr mezi příjmy a výdaji. Problém inflace je ten, že se nevalorizuje automaticky, a že nesmíte nechat úspory ležet ladem. Musíte investovat nebo proděláváte. Ale jinak není špatná apriori ani inflační politika, ani politika omezeného počtu peněz, které dokáží uchovat hodnotu. V případě inflační politiky můžete zrušit celý výběr daní. Politik si v podstatě natiskne peníze a sníží hodnotu peněz všem. Tím je daň zaplacena. Nebo nechť se zafixuje množství peněz v systému, ale tak nebude ani cena peněz nízká (úrokové sazby). Což by vylučovalo to šílené zadlužování se vůči budoucnosti, kvantitativní uvolňování apod. Ale asi by se kola ekonomiky netočily tak rychle, což by mne osobně asi nevadilo. Nevěřím na neomezený růst. Tím jsme zase u té jednoduchosti. Prostě místo aby se protichůdné principy nezaváděly, tak se klidně zavádějí dohromady. Výsledkem je chaos, nepředvídatelnost a špatná nálada společnosti. Ale naprostá většina lidí postrádá základní gramotnost v těchto ekonomických záležitostech. Volají tuhle po tom, tuhle po onom, ankapáci chtějí stát zrušit úplně. Pochopil jsem, ale že vše je záležitost systému. A o něj je potřeba se starat jako o zahrádku, plít plevel, atak...
Komentář 66116
Dneska uz je holt "pravicak" kde kdo…
Komentář 66117
Komentář 66119
Komentář 66118
Ak by však NP dostávali všetci, nezanedbateľná časť populácie by si povedala, že stačí teda na rovnaký príjem menej pracovať, čo by viedlo k poklesu produkcie statkov a služieb pri nezmenenom dopyte, čiže k rastu cien. A tým by sa vplyv NP dokonale vymazal a ak by NP mal aj nahrádzať dôchodky a sociálne dávky, došlo by k veľkým spoločenským nepokojom...
Na to, aby sa mohlo všetkým dávať dostatočný bezpracný príjem, musela by existovať dostatočná bezpracná produkcia. Taký Kuvajt to pre svojich občanov má, lebo im tečie zo zeme bezpracná ropa, z ktorej to môžu platiť. Ale v globálnom pohľade ešte ľudská civilizácia dlho nebude na takej technologickej úrovni, aby sa to dalo zaistiť pre všetkých...
Komentář 66120
Komentář 66121
oooo, jak pravicove :-D
Komentář 66122
Ale jestli Ti pomůže se buď odblokovat nebo naopak zcela zablokovat, tak klidně přiznám levicovost. Není to pro mne směrodatné, takže mi to je jedno :-)
Komentář 66123
Komentář 66124
Me je docela jedno, co jsi, ale trosku me vadi lide, kteri neco jineho rikaji a delaji. A pak strasne vyzdvihuji, ze prece oni rikaji, ze…… A pritom to neni pravda.
Me slo jen o tuhle jednu vec.
Komentář 66128
Ale je fakt, že jsem pravičákem alespoň byl a změnilo se to nejspíš. Proto jsem to asi ze setrvačnosti psal.
Komentář 66125
Komentář 66126
Komentář 66127
Komentář 66130
Komentář 66132
Komentář 66133
Komentář 66135
Jinak myslím, že problém takového omezeného exprimentu bude v tom, že se pravděpodobně nějak bude financovat zvenčí, lidi se tam cíleně můžou stěhovat kvůli tomu apod. Zatímco když by se to zavedlo plošně tak to může dopadnou úplně jinak.
Komentář 66129
Komentář 66131
Když Vám seberu stovku a dám vám za ni starý kus chleba, budete to brát stejně jako když si za stovku koupíte jídlo jaké chcete? Hlady neumřete, právě naopak, já vám za vašich 100 korun jídlo zajistím, takže je to vlastně v pořádku, 0 = -1 + 1, ne?
Komentář 66138
Komentář 66137
Jinak je docela smutne, ze nechapes, co hajim. Ja totiz hajim princip. Napriklad ten princip, ze je spatne lidem brat penize, ktere ziskaly svoji praci.
Komentář 66139
Komentář 66148
Hajim svobodu jednotlivce na jakekoliv jednani, ktere neni utocne nasili.
Predevsim pak hajim svobodu jednotlivce domluvit si s jinym clovekem (pripadne s nejakou firmou) jakoukoliv smlouvu, obchod, cokoliv.
Hajim princip, ze pokud jeden clovek napriklad svou praci ziska nejake penize (tedy uzavrel smlouvu, ze provede nejakou praci a za to dostane penize), tak ty penize jsou jeho a nikdo nema pravo na to mu je vzit. Ani nema parvo na to ho nutit, aby je nekomu odevzdal "dobrovolne".
Btw, kdyz mluvim o penezich, mluvim o nich proto, ze to tak je bezne - bezne se veci / prace smenuji za penize, protoze to je takovy univerzalni prostredek smeny. Samozrejme toto plati I na vse jineho, pokud by si za praci nekdo domluvil cokoliv jineho, nez penize.
Jeste jedna vec - nekde jsi psal, ze mas dojem, ze nekteri lide berou penize jako zpusob, jak byt svobodny. Imho to je naprosty nesmysl. Penize jsou prostredek smeny. Nic vice, nic mene. (Imho)
Samozrejme, v dnesnim svete je bezne, ze kdo ma hodne penez,dokaze si nejakou tu svobodu navic "koupit". No to je absolutne spatne. Spravny je stav, kdy ti lide maji svobodu automaticky a nemusi nikoho uplacet, aby ji mohl mit.
Komentář 66151
Komentář 66153
Komentář 66156
Toto hájím také. Akorát mám zřejmě trochu jinou představu o tom, co to je útočné násilí a co obranné.
Predevsim pak hajim svobodu jednotlivce domluvit si s jinym clovekem (pripadne s nejakou firmou) jakoukoliv smlouvu, obchod, cokoliv
To hájím také. Ale považuji navíc za legální v mnoha případech smlouvu nedodržet.
Hajim princip, ze pokud jeden clovek napriklad svou praci ziska nejake penize...
Ano, to hájím také. Akorát by v mém pojetí nemohl ani získat neomezené množství peněz ze zisku, pokud na tom zisku spolupracuje s jinými. O takových penězích nehovořím, že je získal pouze svým přičiněním a tudíž, že to je jeho zisk. V tuto chvíli uznávám, že vlastně někomu jinému vnucuji nějakou hodnotu. Ale to jako anarchokpaitalisté děláte také. To totiž nejde nedělat. K tomu nucení: Ve státě se jedná o nucení na základě společenské smlouvy, kterou jsou zákony ČR. Ano, tuto smlouvu si člověk nevybere. Stejně jako když se narodí v ankap státě.
K poslednímu bodu o penězích. Když někomu zakážete postavit si v lese stan, zakážete mu ulovit si zvěř, zakážete mu v přírodě rozdělávat oheň, zakážete mu trhat ovoce na cizí zahrádce. A jemu nezbývá, než dělat jinou činnost, než pro uspokojení svých základních biologických a sociálních potřeb, tak se aspoň musíte o něho postarat do té míry, aby o něho bylo v míře těchto základních potřeb postaráno automaticky. Ale Vy byste ho nutil obstarat si peníze, aby si za ně tyto základní potřeby mohl uspokojit. On to ale třeba takto nechce, a může se cítit velmi nesvobodný. Nejjednodušší řešení je každému dát kus půdy a umožnit mu naplnění žaludku. A kdo tuto základní nerovnováhu neprokoukne a stále myslí na to, že si někdo jiný musí něco zasloužit tím, že bude vykonávat činnost, kterou třeba nesnáší, tak se jedná o myšlení dravce. A já nedělám nic jiného, než že na tyto dravce "civilizovaně útočím", protože nehodlám být v roli oběti. A samozřejmě je nemohu ani uznávat, to by byl sebedestruktivní program. Ale netvrdím, že jste nutně dravec. Je otázka, zda důsledky svého názoru máte zvědomnělé nebo ne.
Komentář 66158
Ty bys chtel, aby kazdy mel idealne skoro stejne, proste nemuzeme chtit po lidech, aby pracovali a byli nuceni si tak obstaravat obzivu, protoze nekdo to tak trebas delat nechce a proto by se mohl citit spatne, takze kazdemu musime dat tohle a tamhle to.
Hmmm....a jak mu to asi dame, zvlast, kdyz uz to, co mu chceme dat typicky je rozebrano mezi dalsi lidi...no....jak asi….proste je potreba jim to vzit a dat to tem, co to potrebuji, ze…
To zname…
Btw pro me myslenka, ze je v mnoha pripadech legalni nedodrzet smlouvu je pro me docela silena…
Ale muzeme to zkusit.
Ja si od tebe pujdu neco koupit….ty mi das tu vec...a ja pak nedodrzim smlouvu a proste ti nezaplatim. Beres? muzeme tu tvoji teorii ozkouset takto v praxi…
Komentář 66159
NE! Nechci, aby každej měl stejně. Akorát omezit extrémy. Fakt to není totéž.
Ne, není to rozdávání toho a tamtoho. NP má být těsně nad hranicí chudoby. Samozřejmě, dokud to někdo bere jako újmu jako Ty, tak to braní je. Až pochopíš, že je v tvém zájmu činit tak dobrovolně, už nepůjde o braní! Ale pochybuju, že máš tolik peněz, že jsi vůbec v té situaci. Mrkni sem:
https://www.czechcrunch.cz/2020/07/lidstvo-je-dulezitejsi-nez-nase-penize-desitky-milionaru-z-celeho-sveta-zadaji-o-vyrazne-zvyseni-dani-pro-bohate/
Tato iniciativa největších miliardářů mne naplňuje obrovským optimismem, protože není hezčí pocit, než vidět, že miliardáři rozumí problému. A můžeš se rozepsat o tom, proč jim asi nestačí majetek prostě rozdávat podle svého uvážení.
Jestli je podle Tebe šílená myšlenka nedodržení smlouvy za každou cenu, tak asi neuznáváš, že smlouva z podstaty věci nemůže být dokonalá co se úplnosti, ani přesnosti týká. Obě dvě strany si mohou představovat pod stejnými slovy něco jiného.
Když si ode mne něco koupíš, tak já Ti vždy zaplatím. Pokud bych Ti něco ukradl proto, že mi umírá přítelkyně a ty máš lék, nebudu příčetný a třeba to pochopíš. A já ti to budu ochoten v maximu svých možností pak splácet. Pro Tebe to bude furt krádež a budeš mi chtít třeba furt zakroutit krkem (skrz soud, to je už jedno). Pro mne ale v takovém případě nejsi partner, jehož vlastnictví budu respektovat.
Komentář 66164
Komentář 66168
Komentář 66173
Komentář 66174
NO A CO????
Komentář 66179
Komentář 66182
Ale chapu, ze vysvetleni, proc ne, zamerne ignorujes.
Komentář 66185
Komentář 66188
Komentář 66216
Komentář 66167
To mi pripomina neco z meho mladi…"Ja te mlatim proto, ze te mam rad". Aneb budto to pochopis, ze to mas delat dobrovolne, nebo ti to proste vezmem :-D
Existuje o tom docela slusne vysvetleni, proc je pro obe strany (jak darujiciho, tak obdarovavaneho) lepsi, kdyz se tak deje dobrovolne, a nikoliv z donuceni. Kdyz se tak deje z donuceni, tak je to spatne pro vsechny, VCETNE toho, komu se pomaha.
Proc miliardarum nestaci proste rozdavat dle sveho uvazeni nechapu. Nechapal jsem to nikdy. Pokud nekdo ma pocit, ze ma tech jachet a letadel moc, tak ok, at je proda a postara se o chude/nemocne/cokoliv. Je ale mozne, ze oni si mysli, ze by to stat dokazal lepe, nez oni sami. Coz muze byt zpusobemno tim, ze uz taky jsou od toho statu tak "zblbli", nebo se tim proste jen nechteji zabyvat (z nedostatku casu,lenosti...nevim proc presne)
Zeptam se: KDE je presne ta hranice, kdy uz mi muzes neco vzit a nebude to kradez? Hranice vede u leku pro tvoji pritelkyni, nebo nekde jinde? A proc vede presne tam, kde vede?
A ta hranice je dana, a nebo si ji kazdy muze urcit sam?
Muzu si ja tu hranici urcit trebas tam, ze proste nezaplatim tomu, kdo ma vetsi majetek, nez mam ja?
Pokud ne, tak proc presne? Kdo rohodne, jaka ujma uz je dost velka na to, aby ta hranice byla presne tam?
Komentář 66171
Snad jsem tím odpověděl na všechny jednotlivé dotazy...
Komentář 66175
Btw, vubec jsi nereagoval na spoustu dalsich veci,o kterych jsem psal.
Mimochodem...pokud naberu zamestnance a v pracovni smlouve mu napisu, ze musi souhlasit se vsim, co se tyce mych zisku, tak je to v poradku, nebo to je ta smlouva, kterou podepises, ale uz dopredu budes vedet, ze ji nedodrzis?
Ono by asi ale stejne bylo jedno, protoze pravne bych mel podepsanou smlouvu….takze v pohode.
Komentář 66192
Mimochodem...pokud naberu zamestnance a v pracovni smlouve mu napisu, ze musi souhlasit se vsim, co se tyce mych zisku, tak je to v poradku, nebo to je ta smlouva, kterou podepises, ale uz dopredu budes vedet, ze ji nedodrzis?
No tak ta smlouva by musela být v souladu se zákonem. Takže si to do smlouvy napsat můžou a platí to. Ale pokud si to zaměstnanci rozmyslí a bude jich alespoň 50%, tak má pan podnikatel smůlu. Nepůjde to prostě zafixovat. Takže by bylo jaksi úplně zbytečné to do smlouvy psát. Což je přesně to, co já chci.
Komentář 66193
Takže reálně motivace si založit firmu je jaká? Píšete 10násobek. Uklízečka bere kolik - dejme tomu 20 000, takže max. plat ve firmě (včetně toho co si majitel vybere jako "osobní zisk") by bylo 200 000. Takže reálně nějaké větší firmy typu Amazon, Intel apod. asi vůbec nevzniknou. Jednak si na ně nelze moc "našetřit", a půjčit asi taky ne. Nemá smyls dělat nic moc rizikového protože na tom nelze vydělat. Kolik stojí základní strojní vybavení při výrobě s využitím pokročilých technologii (takový elektronový mikroskop stojí třeba 20 mil. CZK, takových drahých a dražších strojů může být potřeba spoustu, kolik stojí třeba těžební plošina?). Takže můžu jít od takového risku s tím že vydělám max. promile?
Nelze kalkulovat z větším ziskem, když si to můžou zaměstnanci za týden rozmyslet a o zisk je připravit. To co navrhujete je podle mě prakticky komunizmus. Firma nepatří majiteli, ale zaměstnancům. Ti si můžou kdykoliv rozmyslet že boudou "trpět" majitelův zisk a můžou takhle rozhodovat o naprosto zásadních finančních tocích. Myslím, že to už se experimentálně zkoušelo třeba za vlády Pařížské komuny, asi děkuji, znova bych to nechtěl.
Komentář 66194
Ano, s větším ziskem nelze kalkulovat, pokud Ti zaměstnanci nevěří a Ty jim. Prvek komunismu tam je, ala další znaky nikoli. Proto bych nenálepkoval, neexistuje pro to zařazení. To "patření" je něco mezi kapitalismem a komunismem. Narozdíl od kapitalismu nemá šanci podnikatel vykořisťovat. A narozdíl od komunismus se zisk neodvádí mimo zaměstnance, ale jsou zcela zainteresování na zisku. Což je trochu komunistické, ale tím zainteresováním na zisku zase kapitalistické. Proto popisuji myšlenku a jakákoli snaha o zařazování je nesmysl.
Mezí tímto a Pařížskou komunou je rozdíl asi jako mezi dnešní demokrací a anarchokapitalismem. Absolutní nesmysl to srovnávat. Je to zcela jinak nastaveno. Navíc druhou částí mého návrhu je státní aparát skoro úplně vyrušit a nahradit přímou demokracií. To nemá společného nic s ničím, co tady bylo. Protože přímá demokracie nedokáže být efektivní bez výpočetní techniky a Internetu. Takže to tady nikdy nebylo ani v náznaku...
Komentář 66195
Komentář 66196
urážku prosím,jen jste mě prostě nepřesvědčil.
Nemyslím že by ve vašem systému došlo k tomu že si majitel Amazonu odpustí zisk nebo přidá uklízečkám (a to vůbec neřeším že majitel Amazonu není jeden, jak se to bude řešit u více akcionářů /dividend a tak? ). Spíš se takové firmy rozpadnou a dal nebudou vznikat. Tipuji že kdyby se to zavedlo, tak to skončí zhruba jako komunismus (rozpadne se to, lidi budou umírat hlady nebo tak podobně).
Komentář 66198
Jak by fungoval prodej takové firmy? Nikdo by si ji asi nekoupil, když se na ni tom nedá vydělat. Co to udělá s funkcí peněz, když takhle zrušíte kus trhu?
Já nevím, mě to furt zní podobně katastroficky jako pařížská komuna a komunismus,bez ohledu na to jak moc byste osekal stát v dalších ohledech,což nevím jak souvisí s tou přímou demokracií. A to jsem zdaleka nepolozil všechny otázky, co mě napadly.
Komentář 66199
Zajímalo by mne, zda Vám tedy jde o peníze nebo taky o něco jiného. Mé omezení nepřináší žádné omezení svobod pro naprosto drtivou většinu lidí a podnikatelů. Má ambici pouze vyloučit motivaci velkými penězi a z toho nabyté moci na úkor jiných.
Komentář 66201
I kdybych měl pocit že mě nějak můj zaměstnavatel vykořisťuje, tak nevím proč bych to měl řešit vaším způsobem, ze kterého mám pocit, že to skončí katastrofou. Jen se totiž snažím domýšlet k čemu by to vedlo (vizte taky můj vedlejší příspěvek).
Váš systém není úplně komunizmus, ani kapitalismus, jak říkáte je to něco úplně nového. Ale operuje s tím samým s čím operují další jiní levičáci, komunisti apod., se závistí, a vede k demotivaci něco velkého tvořit. Třeba by to tak nefungovalo, můžete mě zkusit líp přesvědčit (ale samozřejmě vás nenutím).
Komentář 66203
Jasně, Elona Muska nechme bejt, to se shodneme. K tomu řeknu jen to, že ten by mým návrhem nebyl postižen nejspíš nijak, protože jeho majetek je dán hodnotou akcií jeho firem. Jeho firmy jsou údajně ve ztrátě. Takže by se asi k soukromým nemovitostem za cca 100 mil. dolarů nedostal. Ale jeho společnosti samotné by můj návrh neohrožoval, dokud nevygenerují zisk. Pokud by se dostaly ty společnosti do plusu, tak pak by samozřejmě směl investovat max polovinu zisku. Pokud se ze zaměstnanci nedomluví jinak. Mohl by rozhodovat o investicích do super-hitech technologií, ale rozhodovat by zase mohl pouze o polovině zisku z nich. Ale i o ztrátu by se podělil se zaměstnanci. Neumím si reálně představit, že by mu zaměstnanci mluvili zásadně do investici do té míry, že by mu je zarazily 50% většinou. Takovíto lidé bývají vždy bezmezně respektováni. A tak to má být. Jinak Elon Musk bohužel úplně šťastný život nemá. Bojoval a dosud bojuje se šikanou, má různé problémy z přepracovanosti, atak. Ale to jen na dokreslení.
Pokud byste měl pocit, že Vás podnikatel vykořisťuje, nemusel byste to řešit uvedeným způsobem. A váš pocit, že by to mohlo skončit katastrofou by mohl být i správným signálem, že tak postupovat fakt nemáte. A očekávám, že i ostatní spolupracovníci by měli stejný pocit. A asi si snadno představíte, že by muselo jít o hodně velkého debila, pokud by se 50% lidí postavilo proti němu. Ale v nějakých výrobách, kde vyrábějí třeba kuřata pro Babiše, tak si oprávněnou revoltu představit umím, pokud budou zaměstnanci ochránění před propuštěním. Ale domýšlíte to dobře, to je dobře, že nad tím přemýšlíte takto. Nedivím se, že Vám to přijde divné. A možná to i skutečně divné je. Sám to všelijak promýšlím a v podstatě se snažím přesvědčovat, že všichni slušní podnikatelé, které znám by to moc neomezilo. Takže jedinou otázku, kterou si sám kladu, zda to má vůbec smysl, když je to celkem benevolentní. Nesmím to zase omezit natvrdo, to by byla čistě škodlivá intervence, kdy by shora bylo vnucováno něco, co třeba nechce nikdo. A to teda nechci ani já. To radši myšlenku zahodím, kdyby něco mělo být absolutní a nepřekročitelné. Jinak nemyslete si, já si tím kdovíjak jistý nejsem. Je to útopie, tedy pouhá představa. A víte, jak to chodí s představami a s realizací. Dokonce to v nějaké společnosti může fungovat a jinde zase ne.
Komentář 66204
Komentář 66206
Pokud se vyčerpá rezervní fond, tak při takto velké ztrátě buď firma krachne nebo může být zainvestována. Ať podnikatelem nebo investorem. Samozřejmě může podnikatel libovolně ponížit mzdy a opět se dostává do režimu, že zaměstnanci rozhodovat nesmí. A to z titulu toho, že nyní se jede na peníze podnikatele nebo investora.
Komentář 66207
Pokud je v zisku, tak s nim o firme spolurozhoduji zamestnanci a pokud majitel bude chtit neco udelat a zamestnanci ne, tak ma smulu (to jsou tvoje slova).
A tomuhle ty rikas, ze to jako je nejak super, jo?
Ja tomu rikam peklo na zemi.
Komentář 66211
Komentář 66197
Btw chapu to spravne, ze i kdyz bych si podepsal platnou smlouvu se zamestnancem, tak stejne by proste neplatila?
Komentář 66200
Sorry, ale teď se fakt ztrácím. Klidně se zeptej znova...
Ano, chápeš to správně. To by bylo jako dnes. Ustanovení smlouvy, které není v souladu s zákonem platné není.
Komentář 66202
"Zeptam se: KDE je presne ta hranice, kdy uz mi muzes neco vzit a nebude to kradez? Hranice vede u leku pro tvoji pritelkyni, nebo nekde jinde? A proc vede presne tam, kde vede?
A ta hranice je dana, a nebo si ji kazdy muze urcit sam?
Muzu si ja tu hranici urcit trebas tam, ze proste nezaplatim tomu, kdo ma vetsi majetek, nez mam ja?
Pokud ne, tak proc presne? Kdo rohodne, jaka ujma uz je dost velka na to, aby ta hranice byla presne tam? "
A jinak - sorry, ale system, kde se zakazuje se 2 lidem domluvit na tom, jakou spolu uzavrou smlouvu, ja proste akceptovat nemuzu.
Opravdu nemuzu akceptovat system, kde se jednak lidem zakazuje se domluvit tak, jak chteji a jeste k tomu se majiteli prostredku zakazuje s nima nakladat dle sveho uvazeni.
Chapes ty vubec, co to chces stvorit?
Tobe prijde normalni, ze majitel firmy by investoval SVOJE penize do firmy, nacez zamestnanci by si s tou firmou mohli delat CO BY CHTELI, aniz by za to nesli JAKOUKOLIV ZODPOVEDNOST???
Jejich penize to nejsou….zkrachuji? No a co, pudjou jinam...
Komentář 66205
Muzu si ja tu hranici urcit trebas tam, ze proste nezaplatim tomu, kdo ma vetsi majetek, nez mam ja?
To by mi přišlo zcestné. Tady se asi shodneme. Ale jen proto, že zde sdílíme stejnou hodnotu.
Pokud ne, tak proc presne? Kdo rohodne, jaka ujma uz je dost velka na to, aby ta hranice byla presne tam?
Demokratická většina v referendu, pokud by o téma byl zájem. Do té doby se to nesmí zavést.
A jinak - sorry, ale system, kde se zakazuje se 2 lidem domluvit na tom, jakou spolu uzavrou smlouvu, ja proste akceptovat nemuzu
Jasně, pracuju s tím. A je to OK. Každý máme jiné hodnoty a odlišné představy. Nevadíš mi proto a tvůj názor nepovažuji ani za lepší nebo horší než můj. Jen momentálně jiný.
Chapes ty vubec, co to chces stvorit?
Chápu, že to může selhat. Kdyby to někdo chtěl prosadit naráz, byl bych jednoznačně proti. Byl by to naprosto nepřijatelný sociální experiment. Momentálně bych navíc experimentoval pouze se zavedením přímých voleb a přímé demokracie. Tohle bych nechal na potom. A navíc bych začal ne s 10-ti násobkem, ale s nějakou vyšší bezpečnou hodnotou na základě celorepublikové analýzy účetních výkazů firem. Výsledky analýzy by musely být posouzeny, zhodnocena realizovatelnost a nakonec by to muselo projí referendem.
Tobe prijde normalni, ze majitel firmy by investoval SVOJE penize do firmy, nacez zamestnanci by si s tou firmou mohli delat CO BY CHTELI, aniz by za to nesli JAKOUKOLIV ZODPOVEDNOST???
S touto interpretací nesouhlasím. Už jsem vysvětloval, že pokud podnikatel zainvestuje, tak dokud se podnikateli investice nevrátí, tak Ti zaměstnanci žádný nárok mít nebudou. To přímo vyplývá z toho, že investice je půjčka firmě, jejíž splátky jsou v nákladech, které poníží zisk. Zaměstnanci nemohou ovlivnit to, co nestvořili spolu s podnikatelem. Kdyby tomu tak bylo, je to celé úplná blbost.
Jinak potom od chvíle, kdy se investice podnikateli vrátí, tak pak je zisk o ztráta jejich. Očekávám proto vyšší pocit jejich odpovědnosti, a tedy i lepší porozumění si s podnikatelem. A stejně tak příživníka se budou chtít zbavit sami zaměstnanci, nebudou jistě chtít vše jako dnes odbory...
Komentář 66208
Takze to znamena, ze existuje nejaka hranice, za kterou uz proste nerespektujes moje vlastnictvi.
A nasledne jsi potvrdil, ze proste ty sis tu linii nekde vytycil a tak je to proste spravne.
Takze je otazka, jestli to tak beres i u druhych. Ostatni si tu linii take mohou nejak vytycit a tak je to spravne.
Nekdo se trebas blbe vyspi a potrebuje se nutne ozrat, jenze nema penize. Takze te okrade, aby si mohl koupit chlast. Pokud ty se proti tomu budes branit, tak te nebude povazovat za partnera, jehoz vlastnictvi by mel respektovat, takze te klidne muze okrast a je to v poradku.
Chapu tvoje myslenkove pochody spravne?
Komentář 66209
Komentář 66212
Vy jste slusny clovek, to je videt na prvy pohled, takze to jiste myslite dobre, jenom pozor na ty termity. Ale uznavam, ze slova komunista a komediant jistou vnejsi podobnost vykazuji.
Komentář 66210
Ano. v některých případech tvé vlastnictví respektovat nemusím. Stačí mi k tomu, že se přesvědčím, že jsi majetku nenabyl morálně únosným způsobem (samozřejmě z mého pohledu). Samozřejmě v systému, který chrání vlastnictví s tím nic dělat nemohu. A je to v pořádku. To by jinak vládla anarchie :-) Ale osobně to cítím jinak a demonstruji to pak třeba v politických názorech. Mé zdejší názory jsou přesně tímto ovlivněny. Absolutního respektu vůči tomu, kdo se mne pokusil podvést nebo zradit nejsem schopen.
A nasledne jsi potvrdil, ze proste ty sis tu linii nekde vytycil a tak je to proste spravne
Pro mne ano. Chápu, že druhý tu linii jiný může mít jinde. Nic jiného, než svůj pohled nemám. A ty nemáš nic jiného, než tvůj pohled.
Nekdo se trebas blbe vyspi a potrebuje se nutne ozrat, jenze nema penize. Takze te okrade, aby si mohl koupit chlast. Pokud ty se proti tomu budes branit, tak te nebude povazovat za partnera, jehoz vlastnictvi by mel respektovat, takze te klidne muze okrast a je to v poradku.
Ne, tohle pro mne asi nikdy důvod nebude. Ten důvod by musel být patřičně morální a můj pocit nějak rozhodne, které strany se zastanu.
Jinak si ale myslím, že mé myšlenkové pochody chápeš dobře. Působíš jako chápavý člověk, i když jistě nesouhlasíš. Já si myslím, že se chceš držet nějaké jednoznačné metriky a logiky. Poměrně rozumím matematice, logice a práci s tvrdými čísly. Ale prostě v těchto věcech zapojuji cit, kterým rozeznávám ani ne tak co je dobré a co špatné, ale řekněme co je v souladu s mou duší a co ne. Proto raději říkám, že něco není se mnou v souladu, než-li, že je něco dobré nebo špatné. A také nechci vytyčovat jasné a tvrdé hranice ve věcech morálky. Potřebuji mít širší prostor než logicky striktní pravidla. Odpovědi hodně často nalézám v jemných mezerách mezi. A proto jsem potřeboval asi odbočit od ryze pravicového vnímání světa. Jeví se mi nyní příliš zjednodušený. Vnímám nyní úplně jiné věci, než tehdy. A daleko víc.
Komentář 66215
A kdyz beres jako zaklad tveho chovani to, co se TOBE zda jako spravne, tak nekdo jiny bude mit ten bod, ktery se mu jeste zda jako spravny nekde jinde.
Pokud TY reknes "to, co uz se mi nelibi, me opravnuje k tomu nerespektovat tvoje vlastnicka prava", potom zcela logicky nekdo JINY muze pouzit TO SAME vuci TOBE a ty s tim musis byt v pohode.
Protoze jinak jsme se dostali ke klasickemu "co je tvoje, to je moje a co je moje, do toho ti nic neni"
Coz je uprimne neco, co ze tvych textu cisi opravdu vyrazne...
Komentář 66217
Vezměte si majitele pozemku. V ankapu je tam neomezený vládce a může vám libovolně diktovat, pokud na tom pozemku chcete být. Může omezit vaše jednání, může omezit uzavírání smluv a může vám brát to, co jste si vydělali. A není tu žádný princip, který by ho v tom limitoval. Žádný NAP, respektování vlastnictví, svobody jednání nic takového pro něj při stanovování pravidel neplatí. A anarchokapitalistům to přijde naprosto v pořádku, protože pobyt na jeho pozemku je forma smlouvy.
Vezmete si tento stát. Pokud by tu byl ankap, a tohle byla akciovka, kde každý občan by měl jednu akci, která by mu dávala volební právo a vláda by tu byla jmenované vedení této akciovky. To, že se někdo rozhodne sem přijít nebo zde zůstat, je jeho svobodná volba. Dobrovolně tak přistupuje na smlouvu se státem a ten by po něm mohl vyžadovat dodržování jakýchkoliv pravidel nebo od něj vybírat daně. Stejně jako ten majitel pozemku.
Problém anarchokapitalismu je, že nemá žádnou morálku. Můžete vraždit, zotročovat, tyranizovat pokud to máte podloženo smlouvou. Majitel by mohl přijít sebrat anarchokapitalistovi veškerý majetek, vypálit dům, manželku prodat do otroctví, děcka nechat umřít na ulici a jeho zastřelit, pokud by takto měl nastavena pravidla. A zločinec by byl ten, kdo se tomu pokusil zabránit.
Při debatě s demokraty se to láme na tom, že demokraté soudí, že faktickými vlastníky určitého území je lid a tudíž on má právo určovat ta pravidla. I v ankapu by mohl majitel prodat kus pozemku, a nový majitel by stále podléhal jeho pravidlům, byla by to součást kupní smlouvy. A ve stejném postavení je majitel pozemku ve státě. Získá nějaká práva, ale pořád je pod kontrolou daného státu.
Nemá smysl se bavit o morálnosti nějakého jednání či pravidel v anarchokapitalismu. Jediné o čem má smysl se bavit je to, kdo má právo určovat pravidla.
Komentář 66227
Protoze jinak jsme se dostali ke klasickemu "co je tvoje, to je moje a co je moje, do toho ti nic neni"
Tuto interpretaci zcela odmítám. Mám pocit, že tíhnutí k tomuto extrémnímu pojetí způsobuje snaha vidět věci až moc jednoduše. Vlastnictví hmotných statků pro mne není nic jiného, naše dohoda o tom, že o nějaké hmotné, nebo nehmotné věci nechávám rozhodovat Tebe. Každý to chápe docela přirozeně. Komunisti od kapitalistů se liší tím, že Jedni Ti takových práv přiznávají málo (kartáček na zuby Ti i komunisti dovolili vlastnit) a druzí zase nesmyslně mnoho. Člověk vlastnit potřebuje. Ale naprosto dostatečně dokáže fungovat i sdílené vlastnictví v menší skupině, která něco autenticky sdílí. Je běžné, že se tam sice o materiální věci lidé nestarají tak dobře, ale pocit pospolitosti a spokojenosti tento materiální aspekt spolehlivě překoná. Důležité je, aby tento model nebyl vnucován tím, že by byl jediným existujícím.
Komentář 66176
Komentář 66177
Komentář 66140
Komentář 66144
Komentář 66145
Pokud budu predpokladat, ze ty si pod tim predstavujes to, ze zamestnanec dela za penize a za podminek, ktere si domluvil, tak to potom neodsuzuju, ba naopak podporuju, samozrejme.
Coz uz davno vis.
Komentář 66149
Komentář 66152
Komentář 66162
Komentář 66169
Prace je "sluzba / zbozi" jako kazde jine. Proste si nasmlouvam, ze clovek XY bude pracovat tolik a tolik hodin, bude vykonavat takovou a takovou cinnost, a ja mu za to zaplatim tolik a tolik penez.
Bez ohledu na to, jestli ja na tom vydelam, prodelam…
Coz se mi mimochodem ted stalo, ze jsem na necem takovem prodelal. Mel jsem nejakoumyslenku, nejaky plan. Rekl jsem kamaradce, ze ji dam xy penez za to, ze udela nejakou cinnost. Nakonec to dopadlo tak,ze ta cinnost si na sebe nevydelala ani z 50%. No penize ji samozrejme dam takove, jak jsme se domluvili.
Proste je to normalni "obchod", neco za neco. Prace za penize.
Komentář 66170
Komentář 66178
A nie je pravda že bez ohľadu na to či zarobíš alebo strácaš. Lebo práve prvým náznakom neprosperujúcej firmy sú meškajúce či až úplne chýbajúce výplaty a prepúšťanie zamestnancov. Ale inak áno, práve na príklade straty vidno nezmyselnosť ankapistami adorovanej rakúskej ekonomickej školy, podľa ktorej si v zisku aj keď si v strate.
Aj na normálnom obchode zarába jeden účastník obchodu na úkor druhého, v tom sa to principiálne od vykorisťovania nelíši.
Komentář 66183
Ale chapu...ty nedokazes rozlisovat mezi slovy jako je "zisk" a "uzitek".
A mnoho dalsiho...
Komentář 66184
Komentář 66187
Takze zamerne lzes.
No super...sam si rekni, co jses zac.
Komentář 66218
Komentář 66189
Samozrejme, ze kdyz podnikatel krachuje, tak z toho nema uzitek. Ukaz mi, kdo nekdy rekl, ze ma.
Samozrejme se snazi "maximalizovat uzitek" v kazdou chvili sve cinnosti, coz bude pravdepodobne znamenat, ze se bude snazit mit ty ztraty co nejmensi. Napriklad…
On je totiz rozdil mezi tim byt ve ztrate vice a nebo mene.
A nebo se na to uplne vysere a bude mu to jedno. Jeho uzitek je v tu chvili nikoliv v tom, ze je ve ztrate vice, ale v tom, ze nad tim uz nepremysli a nemusi se tim nervovat…
Atd atd
Takhle bych mohl psat hodne dlouho, a uz jsem tu takhle psal,ale ty jsi si z toho nic nevzal, takze neocekavam nejaky pokrok ani ted...
Komentář 66219
Z každej dobrovoľnej transakcie majú vraj úžitok obe strany. Takže logicky ten podnikateľ by mal mať podľa vašej teórie úžitok aj s transakcie ktorá mu prináša stratu. Ale podľa ankapistov má úžitok aj samovrah zo samovraždy, či gambler z toho že prehral majetok.
Samozrejme že je rozdiel byť v strate viac či menej, veď preto aj zamestnanci pracujú napriek tomu že podmienky sú pre nich nevýhodné, v prospech zamestnávateľa.
Komentář 66220
Nechcete už toho otravovaní s tím, jak nechápete vyložené základní pojmy a účelové si je dezinpretujete, nechat?
Komentář 66223
Komentář 66236
Komentář 66243
Komentář 66249
Takže třeba takový bankrotující podnikatel uzavírá transakce aby aspoň částečně pokryl svoji ztrátu (což anarchokapitalista popíše jako maximalizaci svého užitku). Je výhodné (nebo méně nevýhdoné) pro něj takové transakce uzavřít? Ano, protože jinou možnost nemá. Což je to co tvrdí anarchokapitalisti a nakonec to tak chápete i vy, jak jste napsal. Že to pro něj znamená finanční ztrátu není nijak v rozporu s tím co anarchokapitalisti tvrdí.
Ale vy anarchokapitalisty nemáte rád (nebo nevím co za tím jiného stojí), tak začnete vymýšlet něco co oni netvrdí a na základě toho je zesměšňovat (nebo nevím o co jiného se tím snažíte). Docela začínám souhlasit s tím co si o vás myslí Lojza.
Komentář 66251
Mne anarchokapitalisti ako konkrétni jednotlivci v princípe nevadia, okrem trollov a tých čo mi nadávajú, ale vadí mi tá teória. Lebo ja v nej vidím skôr vládu plutokracie než slobodu.
Komentář 66254
Nic to nemění na tom, že si některé výroky účelově dezinterpretujete, aby vám to vyšlo tak, jak chcete. Nikdo tu netvrdí že bankrotující podnikatel má užitek z toho že bankrotuje (možná v nějakých speciálních případech). To že udělá nějaká rozhodnutí a nevyjdou mu a skončí to pro něj špatně, nejsou nijak v rozporu s tím co anarchokapitalisti tvrdí (je to jen v rozporu s tím co jim lživě vkládáte do úst).
Komentář 66257
Komentář 66258
Komentář 66266
Komentář 66270
Jinak myslím, že už jsem vám to řekl jak to chápu. A bavili jsme se o tom už i někdy dřív (očividně bez výsledku).
Komentář 66273
Komentář 66278
To co předvádíte, je pěkná demagogie, a už mě to moc nebaví.
Komentář 66280
Komentář 66282
Komentář 66285
Komentář 66289
Komentář 66296
Komentář 66300
Komentář 66324
Komentář 66326
Komentář 66328
Komentář 66332
Komentář 66336
Komentář 66339
Komentář 66256
Komentář 66155
Ale vypada to, ze jses AZ TAK velkej dement, ze ten rozdil nevidis.
Komentář 66161
Komentář 66157
Komentář 66160
Komentář 66136
Prosim te, nemusis nam neustale dokazovat, ze jses uplne mimo….
Komentář 66142
Komentář 66147
Koukam, ze ty uz tam vidis ciste to, co chces ty, nikoliv to, co tam je…
No s takovym kokotem vubec nema cenu neco resit...
Komentář 66150
Komentář 66154
Protoze chapu, curak vubec nepozna, ze se chova jako curak...
Komentář 66101
Komentář 66102
ta pravidla by byla taková, že by se Vám nepodařilo pohádkově zbohatnout na úkor někoho jinýho. Takže buď teď pohádkově nebohatnete a můj (útopický) návrh by Vám měl být úplně fuk. Anebo pohádkově bohatnete, ale pak si na zaměstnance stěžujte jak chcete, ale ve finanční nouzi byste prostě nebyl. Takže jakej je problém?
Zisk prostě nemá být z principu neomezeně Váš, když jste ho nedosáhnul svépomocí.
Nastudujte si něco o tom, jak je ve světě přerozdělováno bohatství. Divíte se, že třeba musíte sám makat jako kůň a navíc Vás serou zaměstnanci, zákoníky, a tak. Ale nevím, jestli tušíte, proč se to v současné nesmírně bohaté době plné super technologií ještě děje. A kvůli vašim líným zaměstnancům to fakt není.