Trvale udržitelný rozvoj – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2019-02-22 00:00:02

Trvale udržitelný rozvoj

Trvale udržitelný rozvoj je doktrína velmi populární zejména mezi mladými lidmi, ale nejen mezi nimi, většina ji považuje za minimálně dobrý (i když možná ne moc reálný) nápad; pro mě osobně není tento koncept nic než klasický nedomyšlený nesmysl – ty jsou mimochodem v dnešní době velmi populární (pózy mnoho energii nestojí, myšlení ano). Náš svět je dynamický, společnost se vyvíjí velmi rychle a technologie ještě rychleji; trvale udržitelný rozvoj toto v zásadě ignoruje. Jeho zastánci nám říkají, že nemáme využívat neobnovitelných zdrojů, neboť tyto docházejí, ale ignorují technologický vývoj, díky kterému bylo například před sto lety majoritně spotřebováváno uhlí, dnes je to ropa a nikdo netuší, co to bude za dalších sto let; a vývoj bude naprosto logicky reflektovat nedostatky dané doby – čím méně bude třeba ropy, tím více vzroste její cena a tím více se začne vyplácet hledání alternativ.

A co až vytěžíme vše, ptáte se? Inu, oni podnikatelé nejsou žádní idioti, kteří by potřebovali státního úředníka, aby je vodil za ručičku; čím více se bude blížit „vytěžení všeho“, tím více se bude společnost přiklánět k obnovitelným zdrojům, neboť se to pak začne vyplácet i finančně (surovin bude málo a jejich cena astronomická). Dobrá, když to k tomu ale směřuje, proč na obnovitelné zdroje nepřejít už teď? No, jednoduše proto, že se to dělá tím lépe, čím lepší máme technologie; nemá tedy cenu na to plýtvat zdroji nyní, když za desítky či stovky let (těžko říci, kdy to bude třeba) půjde docílit stejného výsledku s vynaložením daleko menšího úsilí, případně se objeví nějaké úplně jiné řešení, jež si dnes nedovedeme ani představit (a v tržní ekonomice půjde vždy vydělat na tom, co bude potřeba) – jen arogantní hlupák, levicový intelektuál, politik a podobná pakáž má pocit, že to dokáže naplánovat lépe.
Přečtení: 14871

Autor: Szaszián Čas: 2019-02-22 06:55:04 Titulek: Komentář
Web: neuveden Mail: neuveden
Trvale udržitelný rozvoj rozhodně "klasický nedomyšlený nesmysl" není: není problém si představit neutěšené konce bezuzdného rozvoje; a mnohé zná každý, např. Aralské jezero. A mimochodem je to i klasický pohádkový motiv: jak někdo chtěl pořád víc a víc, až nakonec neměl vůbec nic.
Zastánci trvale udržitelného rozvoje nejsou žádní idioti, kteří si neuvědomují, že se můžou objevit nové zdroje díky novým technologiím; jen berou v úvahu, že se taky objevit nemusí anebo – v případě nevratných změn životního prostředí – ani nemůžou. Pokud dojde k degradaci celé biosféry, můžeme si snad "díky novým technologiím" vyrobit novou Zemi? Viz "Interstellar".

Autor nazývá postoj zastánců TUR "ignorování technologického vývoje". Oni by autorův postoj nazvali "opovážlivé spoléhání na technologický vývoj". Z jedné strany "ignorance", z druhé "opovážlivost".
Čili článek je jen rétorický akt. VŠECHNO má pozitiva i negativa, takže o VŠEM (fotbale, divadle) se lze vyjadřovat negativně. Z toho ale nic neplyne.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 08:26:17 Titulek: Re: Komentář [↑]
Obrovska moc lidi bez jakekoliv odpovednosti je trvale neudrzitelna
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-22 08:37:58 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A koho tým myslíte? Lebo politici sa zodpovedajú svojim voličom.
Autor: gregoryMc Čas: 2019-02-22 08:46:08 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: gregor v doméně dieselplus.cz
a vy už jste takového politika viděl?, vy šťastný iluzionisto .....
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-22 08:56:03 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A Vy nie? Zodpovednosť nie je iba trestnoprávna. Ja poznám mnoho politikov čo sklamali svojich voličov, prehrali voľby a už sa politikou neživia.
Autor: Roman Čas: 2019-02-22 09:31:05 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Uf. Politik způsobí krachy firem, ožebračení lidí, vyplýtvání jejich peněz atd. a zodpovídá se za to... jak? Prostě přestane být politikem a jde kurvit něco jiného, náprava žádná. Kdyby mi někdo něco nabízel a ručil za to tím, že když to podělá, dá od toho ruce pryč, stěží bych mu na to kývnul.
Autor: Honza Čas: 2019-02-22 10:15:31 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
To řekněte všem majitelům a zaměstnancům firem, na které zaklekl Bureš a jeho finanční komando.
Ať už Bureše volili nebo ne.
Podle téhle logiky je tedy v pořádku, když volím Bureše, ten zaklekne na firmu mého souseda, všechno mu ukradne a pošle ho do krachu a zodpovídá se tedy mně, takže je to OK?

A když už se jim náhodou nějaké náhrady dostane, platí to snad Bureš? Ne, platíme to všichni z daní.

Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 10:31:03 Titulek: Re: Komentář [↑]
nudite se? kupte si medvidka myvala
Autor: Lojza Čas: 2019-02-22 10:56:49 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je takovy zajimavy koncept, ktery by mohl fungovat, ale nefunguje. A vis proc?
Protoze: Politik se zodpovida volicovi, ktery ho zvolil. Potud ok... Rekneme, ze politik neco zkurvi, nekoho poskodi. Zodpovida se tedy tomu, co ho zvolil, a protoze ten ho zvolil, mel by tedy mit zodpovednost za to, co ten politik udelal.
Politik se mu zodpovida za to, ze neco zkurvil, a ten volic by se mel zodpovidat tomu poskozenemu za to, ze zvolil politika, ktery ho poskodil.
POTOM by to cele davalo smyl a bylo by to vcelku spravedlive.
Jenze ten posledni krok tam chybi.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-02-22 11:08:18 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ako keby súkromní podnikatelia vždy zodpovedali za všetky škody čo spôsobia. Zaujímavé že bankroty sa dejú, ale zbankrotovaných podnikateľov nevidím chodiť po žobraní.
Autor: Lojza Čas: 2019-02-22 11:17:01 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A kdo za to muze? Nemohou za to nahodou ti politici, co spatne nastavili pravidla?
Ja totiz jsem JEDNOZNACNE pro to, aby podnikatel, co po sobe necha dluhy, mel povinnost tyto dluhy splatit.
Dokonce jsou staty, a kdyz uz tu ty staty jsou, tak s tim postupem docela souhlasim, ze podnikatel, ktery zkrachuje a necha po sobe dluhy veritelum, nema moznost zalozit si dalsi firmu, dokud tyto dluhy nejak neuhradi (ci se s veriteli nejak nedomluvi).
Btw i u nas je rozdil, jestli je firma sro, ci jestli se jedna o OSVC. OSVC skutecne ruci veskerym svym majetkem, takze OSVC si dost dobre nemuze dovolit zkrachovat s dluhama, protoze se jich nezbavi.
Pokud nekdo obchoduje s firmou, co je sro, tak na druhou stranu presne vi, ze kdyz sro zkrachuje, tak nic moc nedostane a proto potom po svete chodi lide jako jsem ja, kteri ty sro umi proverit, jestli jsou solidni, nebo nejsou solidni.
No porad, i kdyz system neni dokonaly, tak v soukrome sfere neco podelat/nekoho poskodit typicky znamena nejaky vetsi ci mensi problem pro toho, co to podelal a nese za to vetsi ci mensi zodpovednost.
U politiky vsak tato zodpovednost je minimalizovana na proste "tak toho politika priste nezvolej", coz je nepomerne mensi problem, nez jaky nastava v soukromem sektoru.
Cely ten politicky system ma fakt tu vadu, ze lide si s klidem muzou zvolit politiky, o kterych dokonce i vedi, ze budou nekoho primo poskozovat (komunisti budou znarodnovat, Babis bude likvidovat firmy a podobne) a kdyz se tak stane, tak za to nenesou (ti volici) zadnou zodpovednost. Kdyby mel kazdy, kdo volil Babise, platit cast odskodneni tem firmam, ktere Babis nezakonne zlikvidoval, tak to by se najednou ti lide divili a priste by si mozna rozmysleli volit nekoho takoveho. A mozna by si rozmysleli volit vubec kohokoliv
Autor: velkej Ká Čas: 2019-02-22 16:44:14 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To říkám furt, volební právo nemá být tajné a peníze na provoz státu se mají vybírat ve volbách. Jinak z toho lezou píčoviny.
Autor: Szaszián Čas: 2019-02-22 08:51:52 Titulek: Re: Komentář [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To je jiná otázka: Zastánci TUR by nemuseli mít žádnou politickou moc. A Urza kritizuje TUR jako koncept.
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 14:36:48
Nepoužívám brčka, třídím plasty a hlavně, sáčky používám aspoň třikrát. A koupil jsem si síťovku. Tohle téma v různých variacích je téma smalltalku u nás v kuchyňce tak jednou dvakrát týdně. Kromě jinejch pičovin.

Nejde v tom o řešení problému. Jde o formu modlitby, otčenáše, zdrávasmaria, kterým si ti lidi vykupují hříchy za to že se mají dobře a reálně se nechtějí nijak omezovat. Odnést část odpadků do jiné popelnice je přijatelně malá forma odpustku. Otevřeně na to srát je cynický. Házet do toho těm lidem vidle je asociální. Nuže jsem za asociáního cynika :-D Navíc jsem v tom neústupnej, tzn. jsem i arogantní asociální cynik. Ještě bych mohl bejt zlej arogantní asociální cynik. To kdybych je navíc označil za pokrytce.

Ale tak, bejt arogantní asociální cynik mi stačí a tim jim aspoň tu chvilku v obědě spestřim výživnou a emotivní debatou. Bejt navíc zlej, to bych jim ten oběd i znechutil a to vlastně ani nechci. Naqvíc by se se mnou už nikdo z kolegů nebavil a zas tak asociální aby mi to nevadilo bohužel nejsem.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 16:20:59 Titulek: Re: [↑]
a ja mam jednu tycinku na stourani usi uz 6 let !
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 16:31:23 Titulek: Re: Abychom vedeli, co nas ceka [↑]
prvni by se melo zavrit vetsinu statnich vysokych skol, z kterych vychazeji tihle neproduktivni idioti, kteri si jen hledaji, kde se prisat ke statu a nahnat je k remeslu. Nemuzu sehnat zedniky kurvafix!
Autor: velkej Ká Čas: 2019-02-22 16:39:21 Titulek: Re: Abychom vedeli, co nas ceka [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Od těchto byste si chtěl nechat něco postavit?
Autor: pathy Čas: 2019-02-22 16:53:11 Titulek: Re: Abychom vedeli, co nas ceka [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Keby namiesto 5 rokov v nejakej humanitárnej fakulte sa učil 5 rokov murovať, tak by to zvládol.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2019-02-22 17:47:47 Titulek: Re: Abychom vedeli, co nas ceka [↑]
asaci,docenti a profesiri by sli taky
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2019-02-23 11:21:12
Trvale udržitelný rozvoj je minimálně nepřirozený, přirozené jsou balancované rovnováhy a cyklika, stačí se podívat na řadu přírodních jevů a systémů.

Nicméně pokud by měl být dosatžen nějaký plus ínus udržitelný rozvoj, pak tento musí vytvářet umělou nerovnováhu mezi spotřebou a možnostmi, tedy skutečně si něco odříkat, aby tím vytvářel rezervy na období propadu. Takový systém by se musel vyhnout konkurenčnímu střetu se systémy s vyšší časovou preferencí, protože ty ho dokáží zabít na fleku (a potom je putna, zda samy zdechnou po nějakém delším čase).
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Jestli voni tím nemyslej trvale udržitelný rozvoj voblbování vobčanů za účelem zachování státu i pro příští generace...
Autor: Standa Čas: 2019-03-03 14:10:48 Titulek: Obnovitelné zdroje
Web: neuveden Mail: neuveden
Nesmysl je už samotné označení obnovitelné zdroje. Fyzikální zákony nám jasně říkají, že žádné obnovitelné zdroje neexistují. To pouze politici některé zdroje arbitrárně označili za obnovitelné.
Autor: norbertsnv Čas: 2019-03-06 08:13:30 Titulek: Re: Obnovitelné zdroje [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Asi ste študoval inú fyziku než ja, neviem o tom že by sa mohol spotrebovať vietor či voda.
Autor: Vostál Petr Čas: 2019-03-06 09:40:33 Titulek: Re: Obnovitelné zdroje [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Na Marsu prej taky měli vodu ale už tam prej není,
ale jestli jim tam fouká, tak to nevím...

Ani s těma solárníma panelama bych to moc nepřeháněl, vono to Slunce má prý taky vyhasnout...
logo Urza.cz
kapky