Vlastenec Ortel – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-12-29 00:00:02

Vlastenec Ortel

Značné popularitě se v poslední době těší skupina Ortel; zejména kvůli písni „Mešita“ se stala extrémně populární mezi islamobijci. Hned první verš této písně je oblíbený ultradementní argument, o kterém jsem dokonce již psal do Stok; hudební stránku věci komentovat nebudu, neboť se domnívám, že ta u písní s politickým sdělením není podstatná, zaujalo mě však něco jiného – vždy mě pobaví, když je někdo obrovský vlastenec, ale už jen v tom, jak se tím chvástá, naseká mraky hrubek; pan Ortel to však dotáhl ještě o level výše, když v nikoli psané, ale zpívané „Mešitě“, která má dvě a půl minuty, pětkrát nezvládl skloňování podstatných jmen (a nebylo to kvůli verši, správné tvary by tam normálně seděly; některé ty případy lze přičíst plzeňskému nářečí, ale ne všechny). Vlastencům však spíše než nějaký jazyk imponuje násilí, takže pana Ortela i s jeho Ortelem katapultovali do výšin v hlasování Českého slavíka, čímž jeho popularita ještě vzrostla.

Když už o Ortelu napsal i D-FENS, rozhodl jsem se jejich tvorbu trošku prozkoumat; a bylo to otřesné – mnohem horší, než jsem očekával. Čtenářům doporučuji píseň „Hadr“, protože to je síla; jen tak mimochodem, ten skvost je zároveň hymnou Dělnické strany. Největší bolest je však dílo „Zůstaň mým domovem“ – něco tak patetického jsem snad ještě v životě neslyšel; k tomu prostě nemám slov, to musíte slyšet (a ještě vidět; ten klip dokresluje všechnu tu ubohost). Nejlépe tuto píseň vystihuje tato věta George Carlina (nejsem si jist, zda je dotyčným původním autorem): „Nationalism teaches you to take pride in shit you haven’t done and hate people you’ve never met.“ Bohužel něco v životě dokázat stojí čas, energii, zdroje, úsilí, zatímco patřit k nějakému národu může bez námahy každý, takže je snazší být hrdý na to druhé; a proto je vlastenectví tak populární, jedná se vlastně o ideální ideologii pro zoufalce.
Přečtení: 20386

Reagujete na tento komentář:
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 18:47:42 Titulek: Re: Pohádka
Statisticky je mnedle monarchie lepší než demokracie; demokracie směruje k socialismu bohužel žákonitě.
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2015-12-29 00:18:47
Je zas hlavně věc toho kolektivistickýho sebeklamu. Na druhou stranu, já osobně se třeba za vlastnece do určité míry považuju taky. Mám rád město i zemi ve které jsem se narodil, mám k nim i ke zdejší kultuře vztah (v tom mě asi celkem poznamenalo i moje studium). Je to tak nějak součást mojí identity, ale rozhodně si na tom nezakládám. Každej se někde narodil a má nějakej základ. Je blbost to nějak hrotit, na druhou stranu ten zdravej vztah k tomu, co tu zanechali a vybudovali předci je podle mě taky důležitej (jinak ti předci sem přišli ze všech možných koutů Evropy).
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 00:30:20 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
I já mám pochopitelně pozitivní vztah ke svému domovu, vlastně i městu (i když spíše k Plzni, než k tomu, kde žiji teď; v Plzni jsem vyrůstal); mám pozitivní vztah i k jazyku (ale nepochybuji o tom, že stejně pozitivní bych měl ke každému jinému, který bych ovládal jako tento), řekněme možná i ke kultuře (i když moc nevím, co si pod tím představit, ale když si už něco představím, tak k tomu mám, řekněme, pozitivní vztah), mám rád vepřo knedlo zelo, mám rád i mnoho dalších typicky českých věcí, nevyhýbám se tomu.
Přesto si neříkám vlastenec, protože rozhodně necítím žádnou násležitost k tomu vykolíkovanému území. OK, mám nějaký vztah k místům, kde jsem žil jako mladý (západní Čechy), i k místům, kde žiji teď (střední Čechy), i nějakým třeba tradicím (i když některé mi přijdou stupidní, jiné mám zas rád), ale například k Moravě nemám o nic bližší vztah než třeba k Bavorsku; OK, s lidmi si tam pokecám lépe (kvůli jazyku), ale to třeba na Slovensku taky, proto mám taky k některým částem Slovenska bližší vztah než k některým částem Čech, protože s tím mám spojené krásné vzpomínky. Takže netvrdím, že nemám vztah k místu, ale to místo je třeba Plzeň, Praha, rozhodně to není "ČR", protože ten vztah mám k tomu, kde jsem něco prožil, ne k tomu, co nějaký politik vykolíkoval na mapě a označil jako "naše" území, na to házím z vysoka bobek. A protože existuje ještě Slovensko, kde se domluvím stejně dobře jako v ČR (ne že bych uměl slovensky mluvit jako česky, ale na poslech a čtení rozumím přibližně stejně; a Slováci česky typicky také umějí), tak s jistotou vím, že jestli cítím nějakou příbuznost třeba k Moravě či Slezku, pak je to dáno jen a pouze jazykem, protože mi nejsou tyto části světa o nic blíž než Slovensko.
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2015-12-29 12:46:41 Titulek: Re: [↑]
Tomu všemu rozumím. Jen se mi protiví takové to levičácké "všecko je to jen sociální konstrukt". Konkrétně v případě českých zemí je ten vývoj podle mě dost přirozený. Pokud se podíváme na mapu, tak to dělení vzniklo na základě povodí řek. Z Čech teče Labe do Severního moře, ze Slezska Odra do Baltu a od nás Dyje do Dunaje a pak do Černého moře. Čechy jsou pak obklopeny pohořím, Morava je zase otevřená na jih směrem do Panonské nížiny (odráží se to třeba v lidové hudbě) atd. Geografie taky hraje dost podstatnou roli ve vývoji kultury a hlavně rozvoji ekonomiky. Přímořské země měly odjakživa lepší předpoklady pro mezinárodní obchod, řeky byly nejdůležitějšími dopravními tepnami. V Anglii nebo Nizozemí vybudovali hustou síť umělých kanálů, což akcelerovalo obchod a průmyslovou revoluci.
Teď jsem ale asi hodně odbočil :D Šlo mi spíš o to, aby se (co se týče tohoto tématu) s vaničkou nevylilo i dítě. S článkem vesměs souhlasím, tohle plebsoidní vlastenčení se mi vždycky protivilo. Když jsem z povzdálí sledoval nějakej pochod takových nějakých nacionalistů, tak jsem jen kroutil hlavou nad těmi socanskými hesly co měli na transparentech. Ale to se celkem dalo čekat, spíš by si kluci měli trochu zopakovat češtinu a vlastivědu, aby nedělali tolik hrubek a věděli jak se správně věší státní vlajka :D
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 12:50:45 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
A náš stát snad není sociální konstrukt? Vždyť by vůbec neexistoval, kdyby si jej po první světové válce ti klauni nevysomrovali.... nemluvě o tom, že v roce 1993 se najednou rozpadl na dva? To není sociální konstruk? Ano, samozřejmě zpětně lze vždy najít nějaké řeky a hory, které to jakoby ohraničují, ale zároveň existuje milion řek a hor, které by ohraničovat mohly, ale neohraničují. Takže ano, státní hranice jsou sociální konstrukt.
Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Čas: 2015-12-29 12:57:52 Titulek: Re: [↑]
Já nemluvil o státních hranicích. Třeba hranice mezi Moravou a Čechami už oficiálně neexistuje, dnešní Kraje jsou totální úřednický výmysl. Ale to neznamená, že ta hranice zanikla, většina lidí ji tak nějak pořád uznává. To nějaké razítko nezmění.
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 13:54:16 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Pak se omlouvám, asi jsem Vás nepochopil; nebo spíše vlastenectvím nazývám něco jiného.
Autor: marek28 Čas: 2015-12-29 10:06:37
Web: neuveden Mail: neuveden
Já bych na začátek podotkl, že vlastenectví nemusí být jen hrdost na národ. Tu chápu spíš jako nacionalismus. Sám se naopak považuji za vlastence v tom smyslu, že mám velmi rád svou vlast, kterou neztotožňuji se státem, ale s částí svého kraje, kde jsem prožil většinu života.

Jinak k hrdosti na národ a stát se toho moc říct nedá. Připadá mi to prostě blbé. Hrdost na něco, o co jsem se absolutně nijak nezasloužil, je úplně nesmyslná. Cítil bych se vážně trapně, kdybych byl takový zoufalec, abych se musel chlubit cizím peřím.
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 10:10:51 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já tedy upřesňuji, že o tom vlastenectví mluvím jako o hrdosti na národ, používám to slovo téměř jako synonymum k nacionalismu; vím, že vlastenectví je nadmnožinou nacionalismu, nicméně ctím to, že ti lidé sami sebe označují za vlastence, takže jim tak říkám též (ačkoliv Ortel je bezesporu i nacionalista).
Autor: Pedro Čas: 2015-12-29 11:35:51
Web: www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Myslím, že dost záleží, jak velké jsou tyto hodnoty pro každého jednotlivce. Pokud jsou pro něj velké hodnoty, kde se narodil, předci, ať se klidně označuje za vlastence. Z mého pohledu si stát slovo vlastenectví přivlastnil v rámci své propagandy, a tím mi ho znechutil.
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 11:44:35 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, souhlas, stát s tím operuje velmi šikovně; dokonce až tak šikovně, že já se vlastencem nenazývám, ačkoliv mám kladný vztah k místu, kde žiji, jenže to tím skoro nikdy myšleno není.
Autor: PeTaX Čas: 2015-12-29 13:23:27 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Už jsem to zmínil někde dříve, ale u slova „vlast“ došlo k významovému posunu a ke sjednocení s výrazem „stát v těchto hranicích“.
Původní smysl výrazu spočíval v návratu na „vlast“ní majetek; když se syn vracel do vlasti, vracel se zpět na rodnou hroudu, na majetek otcův, majetek vlastní. Ostatně otčina je odvozena podobně.
Ve vztahu k většímu prostoru pak vlast měla smysl například u krále, který se vracel na své země.
Vlast, v tom novém smyslu, míní hlavně osobní před-souhlas s absolutním altruismem. Nevyjadřuje z těch původních pozitiv nic. Představuje falešný a vyprázdněný pojem.
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 13:56:01 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Pak jsem i já podle toho původního pojmu vlastenect; leč používám jej v tom novém významu, protože už se skoro nikde jinak nepoužívá....
Dále mám na Vás prosbu, mohl byste sdělit svůj názor do této diskuse?
http://stoky.urza.cz/index.php?action=showdrop&DID=106#l2495
V této oblasti si Vašeho názoru velmi cením, možná přijdete s něčím, co mě nenapadlo. Díky.
Autor: Pedro Čas: 2015-12-29 18:23:34 Titulek: Pohádka
Web: www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Pár dní zpátky jsem se díval na pohádku Tajemství staré bambitky (odkaz níže). Děj se v podstatě točil na tom, jak vrchnost, správcovská rada (Lábus, Vladyka) sdírala lidi na daních. Vybírala dokonce daně i za vzduch. A pak ty daně kradli. Král (Klus) pak tyto šarlatány zavřel a zavedl zpátky desátky z příjmů. Docela se mi postesklo. Ta paralela s dnešním státem byla bohužel velmi blízká. Tak si říkám, bylo by lepší mít takového krále (monarchii), místo našich socialistických správců (demokracie).
http://www.csfd.cz/film/307726-tajemstvi-stare-bambitky/prehled/
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 18:47:42 Titulek: Re: Pohádka [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Statisticky je mnedle monarchie lepší než demokracie; demokracie směruje k socialismu bohužel žákonitě.
Autor: Antos Bulba (neregistrovaný) Čas: 2015-12-30 12:09:03 Titulek: Re: Pohádka [↑]
Ano, jeden z předních žijících libertariánských autorů toto téma dobře (dědičná monarchie>demokracie) analyzuje, např. zde: https://mises.org/library/aristocracy-monarchy-democracy.
Což neznamená, že monarchie je nejlepším zřízením, tím je "vláda" (v úvozovkách, jelikož nemají politickou, nýbrž přirozenou moc) přirozených elit, kterou lze označit za tržní aristokracii.
Autor: Urza Čas: 2015-12-30 12:20:49 Titulek: Re: Pohádka [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
+1
Autor: Urza Čas: 2015-12-29 23:03:51 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
V tomto slova smyslu není to vlastenectví blbé xD
Bohužel v tomto slova smyslu se už dávno nepoužívá.
Autor: DISP Čas: 2016-01-02 23:48:50
Web: neuveden Mail: disp v doméně email.cz
nebudu si tak nějak hrát na vlastenectví, narodím se v "Česku", od maturity žijí v USA, přesto: hymna, facebook rodiny mne nenechá - "chladným", "něco" ve mne je,: hory, řeky, knížata - život jde dál, ale "kořeny", to je to, co by mnělo být v každým z nás ,...
Autor: Urza Čas: 2016-01-02 23:50:14 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Proč v každém? A jak kořeny souvisí s hymnou?
logo Urza.cz
kapky