Autor: BOMBON
Čas: 2018-01-10 00:00:02
Zpětná vazba
Na webu Reflexu vyšel rozhovor se mnou. Trvalo to dlouho, asi rok a čtvrt, a jedno kompletní předělání, než to RX dal aspoň do své elektronické verze. Výsledek je ZDE. Zajímavé jsou reakce. Potvrzují totiž ono dělení lidí podle Gallupova ústavu na angažované, neangažované a aktivně neangažované (viz ZDE). Někdo mě totiž chválí, někdo nadává a většina lidí… mlčí. Ale vnímá. A má názor. Jen o něm nevíme. Nemají totiž potřebu někomu cpát svůj názor. Jediné, kde můžeme zjistit aspoň trochu, co si lidi myslí, jsou průzkumy. Hodně totiž záleží na tom, jakým způsobem a na co se jich ptáme. Výzkumy našeho institutu (zatím většinou neveřejné viz ZDE) ukazují, že cca dvě třetiny lidí jsou „normální“. Že intuitivně chápou rozdíl mezi dobrým a špatným, což, v podmínkách neustálé masáže ze strany „angažovaných“ prudičů a násilníků není IMHO vlbec špatné.
Spíš se mi zase potvrzuje domněnka, že nemá smysl přesvědčovat ty, kteří jsou nastaveni na sdělování „své“ pravdy, nemá smysl snažit se přesvědčit ty, kteří „vědí“, že všichni ostatní jsou stejně blbci… má smysl se snažit dostat informace a názory k té „mlčící většině“, která prchne, jakmile jim nějaký věrozvěst začne olizovat mozek. Ale ovlivnit jdou. A nejsou blbí. Má to cenu!
Spíš se mi zase potvrzuje domněnka, že nemá smysl přesvědčovat ty, kteří jsou nastaveni na sdělování „své“ pravdy, nemá smysl snažit se přesvědčit ty, kteří „vědí“, že všichni ostatní jsou stejně blbci… má smysl se snažit dostat informace a názory k té „mlčící většině“, která prchne, jakmile jim nějaký věrozvěst začne olizovat mozek. Ale ovlivnit jdou. A nejsou blbí. Má to cenu!
Přečtení: 54958
Komentáře
Komentář 19790
Osobně mám výhradu právě k tomu výzkumu a k těm dvěma třetinám; je to prezentované podle mě příliš prolibertariánsky optimisticky, zavádějícím až nepravdivým způsobem; realita bude taková, že ty dvě třetiny nebudou nakloněny libertarianismu, ale budou mít pár styčných bodů, které lze najít skoro s každým; typu stát je špatný hospodář, daně by se mohly snížit (kdo by nechtěl platit nižší daně, že), dotace jdou na nesmysly... na těchto věcech shoda je (shodnou se na nich socky, komouši, proruští trollové i pravičáci), ale na nějakých hlubších principech už ta shoda není, a právě tam se láme chleba, jak ostatně ukazuje i ta diskuse. :|
Komentář 19800
b) opakování, matka moudrosti - je třeba to lidem neustále cpát do hlavy různými způsoby
c) diskuse pod článkem je přesně to, o čem píšu. Nejlepší zpětná vazba je množství přečtení bez reakce. Když mi před rokem vyšel podobný rozhovor na Svobodném fóru, mělo to na FB víc sdílení než lajků.
Komentář 19798
Komentář 19799
Navíc - v popsaném systému by přece ani stařec bez majetku a rodiny neumřel hlady. Nikde není psané, že "půjčka" by nebyla třeba i vyšší, než je stávající důchod. Jen by pak neměl majetek a nemohl volit.
Komentář 19801
Komentář 19803
Když je člověk mladej a dá na daních třeba 100 kč a pak ve stáří dostane 100 kč, tak to není přece tak, že okrade současné mladé, ale můžeš to brát tak, že ti vrací stovku, cos zaplatil (pochopitelně ti stát nedá tu samou částku, cos odvedl, ale to je teď jedno).
Takže teoreticky bys mohl přestávat obírat mladé a těm starým zaplatit, co oni odevzdali.
Pochopitelně je možné, že stát ty peníze mít už nebude, protože je rozházel za píčoviny.
Komentář 19809
Komentář 19835
Komentář 19836
Problem solved.
Komentář 19808
Komentář 19802
Komentář 19804
Komentář 19806
Komentář 19815
Kříž byl ostrej i na libertariány. Takovej typickej náfuka, který vše ví a všude byl. Možná se zlepšil anebo idiot Pánek na něj nemá už takový vliv anebo si změnil nick.
Komentář 19807
Komentář 19812
Komentář 19805
Co v Reflexu dělají, že jim trvá patnáct měsíců, než to zveřejní v elektronické verzi? Jaká je průměrná doba skluzu ve zveřejnění od uskutečnění rozhovoru?
Urza Urzovič nedávno prezentoval svůj pasivní postoj, že prý převrat ani občanská válka není cesta pro libertariány ani anarchokapitalisty, že je nutné pouze tlačit svou ideologickou mantru mezi veřejnost, ale měl by si uvědomit, že ze své pozice už on i my všichni ostatní (libetariáni, anarchokapitalisté, ...) vlastně v občanské válce jsme, akorát naopak, protože nemáme šanci prosadit svůj názor/systém, proti nám stojí stát a s ním v lepším případě 97 % občanů ČR a situace se pořád zhoršuje, jediné co zvyšuje naší nezávislost a svobodu a ochraňuje nás před státem a nenažranými oportunisty a parazity je náš vlastní majetek.
2/3 chápou, že stát je nenažraná svině, která využívá neefektivně své zdroje a nadměrně zatěžuje své poddané, ale přesto akceptují systém natolik, aby se mu aktivně nebránili. Problém je v tom, že jakmile jsou oni sami, nebo někdo z jejich okolí, rodiny, napojeni na státní zdroje a systém, nemají důvod je potopit, ve chvíli, kdy oni sami čerpájí systémové výhody, raději vás prohlásí za blázna, zdiskreditují, zavřou nebo okradou.
Měli bychom lepší vyjednávací pozici, kdybychom disponovali jadernými hlavicemi, všechno ostatní je zbytečné. Pro většinu lidí jsme stejní extrémisté, jako Severní Korea, akorát z opačného spektra.
Komentář 19810
Komentář 19811
Komentář 19813
Komentář 19814
Komentář 19819
Komentář 19822
Komentář 19823
Ze všech vašich příspěvků a Urzových článků mám pocit, že jste těžce mimo, když definujete, co je váš problém. To není stát jakožto společenství lidí, který se primárně snaží sloužit, ale stát, který chce lidi nadměrně ovládat a využívat a to často nejen proti vůli menšiny, ale i většiny. Ale podobný problém nastával docela často, to je bohužel přirozenost některých lidí, že chtějí ovládat a využívat ostatní, ankap či stát v tom nehraje roli. Urza a spol. by zažili v ankapu tvrdé vystřízlivění, stejně jako spousta teoretiků v dějinách při boji za lepší zítřky. O
Komentář 19825
Komentář 19828
Komentář 19830
Komentář 19832
Komentář 19844
Komentář 19855
Komentář 19857
Komentář 19854
To je odvážné tvrzení. Já samozřejmě považuju za stejně odvážné tvrzení "my se ancapu dožijeme". Ale...
Dožijeme se naprosto spolehlivě toho, že stávající měnový systém se zhroutí. Pokud už de facto zhroucen není a čeká se pouze na to, až se na trh vyvalí hromady inflačních peněz vázaných v současnosti v nejrůznějších finančních, bankovních, burzovních ale i státnědluhopisových šaškarádách. Ono je totiž čím dál obtížnější onanovat s nějakými papírovými přísliby na budoucí sliby něčeho, co dost možná ani na téhle planetě v tom množství napsaném na těch papírech vůbec nemůže být - bůh suď kolik např. "papírového" zlata nebo ropy "pohání" ty nejrůznější finanční perpetua mobile. Nebo až některé ekonomicky zajímavé státy (Čína? Indie? ...) nabídnou šejkům za ropu něco, co jim bude připadat o něco lepší, než tzv. rezerní měna - doláče. To bude spojeno v prvopočátku s nějakými pokusy vlád o peněžní restrikci (rušení hotovosti např.). Domnívám se, že už v průběhu tohoto procesu na to budou lidi nějak reagovat a nebudou odevzdaně hledět na to, jak se jim státní peníze utržené za práci, službu nebo produkt v řádu týdnů, dnů a nakonec i hodin rozplývají pod rukama á la Výmarská republika. Patrně přejdou na nějaké "bony" a dost vážně pochybuju, že se jimi stanou "krypto"bolívary, "krypto"rubly, nebo vůbec jakékoli "krypto" etatolži. Že vlády zakážou nestátní platidla nebo dokonce i platidla cizích států? No to určitě zakážou! Vsadím všechno co mám na to, že takové zákony parlamenty napříč globem schválí. Ale čím budou tyhle zákazy vymáhat? Barvotiskem? No dobrá, jestli uspějí s barvotiskem proti "bonům", pak jsou v cajku a pojedou dál... :-D
A s tím bude právě spojen ten budoucí vývoj, který si netroufám tak jednoznačně odhadnout. On totiž Keynes jako první (nebo možná třetí po Hitlerovi se Speerem) odhalil, že stát dělá státem to, že vládce je vlastníkem monopolní penězoměnecké dílny a na tom postavil svou makroekonomii. Já si vůbec nemyslím, že v okamžiku, kdy jsou k dispozici technologie umožňující vznik a používání decentralizovaných měnových, platebních a kooperačních systémů, že je lidi nechají ležet ladem. Já jsem zároveň skálopevně přesvědčen, že už v průběhu hroucení států lidi budou volat po jejich restartování. Jen k tomu bude nutné, aby každý sám za sebe pochopil, že chce-li stát, musí jej ze svého taky financovat. Je otázka, jestli těch 80% státních a na stát nejrůznějším způsobem napojených vyžírků (které jen tak mimochodem nemá Urza šanci vůbec nijak přimět ani k přemýšlení) bude dostatečnou silou s dostatečnými prostředky, která "přebije" 20% produktivních. Kteří sice budou mít taky plnou hubu etatistických keců, ale pojedou po svém (můžeme to nazvat "načerno", "melouch", jakkoli chceme) bez faktur, bez DPH, bez daně z příjmu a o to všechno levněji, aniž by si uvědomovali ancapáctví svého počínání. Budou mít v takovém okamžiku konkurenční výhodu ti, kteří si poctivě napočítají všechny daňové odvody? Bude mít stát opravdu dostatečné prostředky pro to, aby dohonil nejen všechny ArcadeCity, ale všechny řemeslníky?
Uvidím. Nechám se překvapit a upřímě se na to těším. Bude to jednak tóčo a jednak pro mě osobně docela prča. Třeba vlády vymyslí ono zázračné NĚCO, obnoví monopol penězoměnecké dílny (bez ní nelze stát provozovat) a pojede se nanovo. Nepadělatelné kryptoměny (tím nemyslím jen provařené BTC a jeho deriváty, Monero nebo Ethereum) bídně zahynou v soupeření s novou státní měnou, která za účelem prostého provozování státu bude muset nutně být inflační, jako jakákoli jiná státní měna kdykoli v jakkoli vzdálené historii i v současnosti. I to je možné...
Komentář 19859
Komentář 19925
Komentář 19869
Komentář 19926
Já osobně netvrdím, že státy nebudou vznikat a existovat. Jen se domnívám, že to slovo "stát" se sice bude používat, ale na pojmenování struktury, která s tím, co známe dneska, nebude mít mnoho společného - zejména ne tzv. měnový (ve skutečnosti penězoměnecký) monopol. Pančování vlastní měny je totiž skutečná podstata existence států. Od okamžiku jejich vzniku kdysi v historii až dodnes.
Vsázet se nemusíme. Měnový systém už je zničen. Drží ho nad vodou pouze to, že podstatná část měn je vázána kdesi mimo první fáze trhu. Proto to, co se používá jako oběživo má ještě jakž takž nějakou hodnotu a zatím si domácí, hostinský nebo pekař za svoje služby/produkty vezmou státní měnu. Jinak bychom jim ji vozili na trakařích po pytlech a marně se dožadovali škopku píva nebo krajíce chleba. Vzhledem k tomu, že v oněch zmíněných finančních a burzovních kafemlejncích už o ně přestává být pomaličku zájem (všichni ti "bufetové", "šorošové", "goldmani sachsi", "číny" apod. už nemají nově vznikající prachy kam strkat a ty staré způsoby jsou už narvané k prasknutí), je fakt jen otázkou času, kdy je jejich držitelé "vylejou" do těch prvních fází trhu ve snaze je na poslední chvíli ještě rychle směnit za něco hodnotného. A oni to už dělají, že kupují investiční kovy a dost možná už i krypto. Někteří z nich o investicích krypta nepokrytě do blízkého budoucna vážně uvažují.
Komentář 19816
Jaderné zbraně se přeceňují, ve skutečnosti s sebou jejich vlastnictví malou skupinou nebo státem nese víc problémů než přínosů. Více např. Brodyho The Absolute Weapon.
Komentář 19817
Komentář 19820
"Libertariáni označují přesun bohatství od bohatých k chudým prostřednictvím daní za násilí, krádež a zločin."
Což je jenom čtvrtina toho, co říkáme, zatímco s těmi zbylými třetinami by s námi nejspíš museli souhlasit. Považujeme totiž stejně tak za zločin i přesun peněz skrze daně od chudých k chudým, od bohatých k bohatým a od chudých k bohatým. A to prostě proto, že naše hledisko v otázce daní a lidské spolupráce není chudý / bohatý, ale krádež / dobrovolná směna. My stavíme na morálce, a2larm na závisti. Tečka.
Komentář 19821
Komentář 19824
Komentář 19826
Komentář 19827
Komentář 19829
Komentář 19831
Komentář 19833
Komentář 19834
Komentář 19837
Komentář 19840
Komentář 19846
Komentář 19841
Komentář 19847