Zvolili mě poslancem. To je totalita! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: velkej Ká
Čas: 2017-11-02 00:00:02

Zvolili mě poslancem. To je totalita!

V týdnu po volbách se začaly sčítat škody. Někteří lidé emigrovali, někteří imigrovali, a někteří se jen přesunuli o pár metrů. Majitel a ředitel textilky Juta, pan Hlavatý, jehož podnikatelský příběh je jistě zajímavý, patří do té třetí skupiny. Do svého zvolení poslancem byl senátorem. Nyní už není senátorem, ale je poslancem. Když to zjistil, prohlásil, že to je nespravedlivé, že si nemůže vybrat, že chce zůstat senátorem a že to je totalita, když musí být poslancem a nemůže být senátorem. Nyní je pan podnikatel všem pro smích, protože to, že se stal poslancem, není totalitou (ač by to bylo zajímavé), ale následkem jeho vědomého činu - kandidoval na poslance. A když někdo kandiduje na poslance, předpokládá se, že chce být poslancem; proč jinak by kandidoval. Kromě smíchu to ale ukazuje i několik zajímavých věcí:

- Do Poslanecké sněmovny kandidují lidé, kteří poslanci být nechtějí.
- Do Poslanecké sněmovny kandidují lidé, kteří neznají ani základní zákony týkající se funkce poslance.
- Existují "dospělí" lidé, kteří mají důvěru velkého množství jiných lidí a přitom netuší, co dělají; a když to udělají, nechápou následky.
- Přestože mají tací lidé problémy s chápáním důsledků svých činů, nebrání jim to vést firmu k prosperitě. Tedy pokud ji opravdu vedou oni.
- Existují lidé, kteří nevědí, co je totalita.
- Všichni tito výše zmínění lidé chtějí vést stát a tvořit zákony. Ničemu nerozumí, nic nevědí, nechápou důsledky svého jednání, a my jim máme svěřit... cokoliv si řeknou, že jim máme svěřit.

Když se pořád mluví o potřebě státu, je třeba neustále připomínat, kdo konkrétně ten stát tvoří. Že ten stát není jen idea, ale také konkrétní lidé typu pan Hlavatý. A že to není ojedinělý jev, ale naopak pravidlo. Jako ten pán z SPD, co nezná program své strany v kultuře, a je stínovým ministrem kultury; myslím, že je to i ten samý pán, co by nerad do něčeho zabrušoval, aby z toho pak nemusel vybrušovat. Nebo ten pán, co neumí počítat a z 500 měsíčně udělá 2000 ročně (i když tam je to pochopitelné, buď mu to počítala nezkušená účetní, nebo je to účelovka). Nebo ten týpek, co místo odpovědi na prostou otázku hrozí zestátněním státního podniku. Ti všichni tady vládnou nebo chtějí vládnout a má se mít za to, že to jsou nejlepší z nás. Věřím, že tak zle na tom ještě nejsme.

Král je nahý. Ať žije král.
Přečtení: 20765

Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
No vidíte to jakej ten lidskej svět je,
proto já jsem si lidi rozdělil do dvou kategorií,
ovšem nikoliv na nějaké ty oblíbené protiklady na lidi dobrý a zlý,
ale dle přísných duchovních měřítek na menší pitomce a větší pitomce...

Menší pitomci jsou lidi co se světa bojí

Větší pitomci jsou ti, co se světa tak bojí, že ho chtějí měnit k lepšímu,
případně chtějí měnit sebe k lepšímu, zřejmě to pak spadá do kategorie novoročních předsevzetí...

Ne - pitomci neexistují,
pokud ano, nejsou vidět, nebot nechtějí měnit svět k lepšímu, páč se ho nebojí a nevadí jim, že je plnej pitomců....
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
A stejní lide by v anarchokapitalismu měli ve všech svých činech znát a používat Přirozený Zákon tak, aby nikoho neutiskovali a v pravý čas měli poznat, že je třeba se dobrovolně podvolit vůli soukromých soudů :D :D.
Autor: Urza Čas: 2017-11-02 10:20:59 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Tomuto typu argumentace se říká Strawman.
A mimochodem, vážně Vám přijde, že jsou-li politici nesvéprávní, je lepší, když rozhodují o nás všech, než kdyby rozhodovali jen o sobě?
Autor: Rýže 58 Čas: 2017-11-02 14:07:29 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
Jistě u fiktivního anarchokapitalismu se fiktivnímu strašáku do zelí nevyhneme. Stejného strašáka do zelí používate, když uvádíte, že ti konrétní lidé rozhodují o nás všech. Rozhodují ve sboru, což znamená, že nerozhoduje jenom hloupý Hlavatý, ale i ti ostatní třebas chytří apod.

Anarchokapitalismus je extremě zavislý na tom, že všichni tj. nejenom chytří, ale i ti debilní se budou za každých okolností řídit Přirozeným Zákonem, což je ve variabilitě reality takřka nemožné nejenom pro ty extrémě chytré.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-02 16:20:00 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Když nebudou, dost možná na to nehezky doplatí. Problém demokracie je, že tenhle kripl dostane tu moc v podstatě zadarmo - dá mu ji systém. On a jemu podobní pak násilím vládnou tolika lidem prostě jen proto, že ti lidé respektují a chtějí ten systém. Kdyby ten systém neexistoval a nahradil by ho ankap (nqa přání většiny lidí pochopitelně, jinak by zavést nejspíš ani nešel), tak obdobní kreténi jako Hlavatý, Pilný atp. prostě tu moc nezískají.
Autor: Urza Čas: 2017-11-02 17:38:06 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Samozřejmě, že ti konkrétní lidé rozhodují o nás všech; nikde jsem nenapsal, že rozhoduje každý z nich sám, společně ale určitě rozhodují o nás všech.
A ten druhý argument nedává smysl; vlastně tvrdíte, že jedinec v decentralizovaném systému je náchylnější na to, že bude někdo debil, než v centralizovaném systému, kde ten debil může vládnout.
Autor: Rýže 58 Čas: 2017-11-03 11:22:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
Podsouváte mi něco, co netvrdím. O centralizaci či decentralizaci nebyla řeč. Tvrdím jen, že pro uplně každého bez ohledu na jeho intelektuální kapacitu bude extremě obtížné dodržovat Přírozený Zákona, za situace, že každý bude sám sobě autoritou.
Autor: TaxationISTheft Čas: 2017-11-03 13:05:59 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Takže bude lepší, když nějaký náhodní lidi budou jiným lidem autoritou
Autor: Rýže 58 Čas: 2017-11-03 14:59:11 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: ryzeto v doméně gmail.com
Otázkou je, co si pod tím "zlepšením" každý představuje. Systém postavený na náhodě tady v historii do jisté míry byl, a problémy, které produkoval, nahradila demokracie jedinou pozitivní věci, kterou má a sice ať vládne jakkoliv složený sbor (kdokoliv), můžete ho, pokud se Vám zdá, že vládně podle Vás "nedobře", pomocí jasného mechanismu vyměnit.
Autor: TaxationISTheft Čas: 2017-11-03 15:20:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nemůžu
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-04 00:52:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jediný v praxi funkční způsob provedení takové výměny je fyzická likvidace původního kusu. Bohužel riziko, že nový kus bude vykazovat podobné závady, je vysoké, a je dáno právě celým tím systémem, kde se lidé ujímají funkcí nikoliv podle schopností, ale podle toho, jak dobře je umí předstírat (a navíc v této zemi ani moc vysoké nároky nejsou; není divu, politici nejsou vybíráni tržně).
Autor: Ondrej (neregistrovaný) Čas: 2017-11-02 11:15:40
velkej Ká: Trefa do černého!

Jestli si někdo myslí, že demokracie je funkční, právo spavedlivé a zákonodárci rozhodují o věcech, kterým rozumí alespoň v základní rovině. Je buď naivní, nebo úplně blbý.
Autor: Jakub P (neregistrovaný) Čas: 2017-11-02 11:51:31
Autor je pokrytec. Stěžuje si na diletanství, a přitom tvrdí nesmysly - ten "pán z SPD" není a nikdy nebyl stínovým ministrem kultury.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-02 13:51:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Rozner je stranickým expertem na kulturu, jaký je rozdíl mezi tím a stínovým ministrem kultury? Být u moci SPD, tak právě tento člověk by se třeba stal ministrem kultury.
Autor: Urza Čas: 2017-11-02 17:41:49 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já v tom nečtu, že autor si stěžuje na diletantství; spíše tam čtu, že si stěžuje na to, že nám diletanti vládnou.
Když diletantský autor napíše špatný článek (a je to hypotetický příklad, já tohoto autora považuji za skvělého a text za jeden z jeho nejlepších), nikdo Vás nenutí to číst; když poslanec schválí špatný zákon, jste nucen se jím řídit.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-04 00:47:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Omlouvám se, situaci v jednotlivých politických stranách příliš nesleduju; pán se však prezentuje jako stranický expert na kulturu; když je někdo stranický expert na něco, je obvyklé, že dotyčný by byl stranou navržen na ministra příslušného oboru, případně do odpovídajícího výboru v Parlamentu apod. Řídil jsem se tedy zvyklostmi; i když vím, že zvyklosti jsou pitomost. ;)
Web: neuveden Mail: neuveden
A Hlavatý pokračuje - ti voliči, kteří jej volili, jsou plně zodpovědní za to, že se budou konat doplňovací volby do Senátu:
https://zpravy.aktualne.cz/za-doplnovaci-volby-mohou-ti-kdo-me-vykrouzkovali-ptejte-se/r~47b58fa6c09611e79c7c002590604f2e

Jinak, jak jsem naprosto očekával, hlavatá hlava Hlavatýho se rozhodla, že bude kandidovat do Senátu na křeslo, které předtím uvolnil; vidím minimálně dva fóry v tomto směru (kromě toho, že to vypadá, že sám neví, co chce):

- Po znovuzvolení senátorem by mohl složit mandát. Když už prča, tak pořádná, třeba nějaké zdravotní důvody nebo tak něco. Kdo bude tentokrát zodpovědný za další doplňovací volby...
- Jeho návrat do Senátu se nemusí podařit; pokud myslí vážně, co říkal, měl by složit funkci poslance sám od sebe; a pak se může stát, že prostě zákonodárcem vůbec nebude.

A mám pro pana Hlavatého osobní motto, jen si jeho užití bude muset dohodnout se Svěrákem a s dědici Smoljaka (radši, protože postavit třeba zeď vyšlo jednu firmu docela draho, tak aby Hlavatej nemusel dávat na Paraple celou Jutu):

- Já jsem nikdy poslancovat nechtěl. Řekli, pojď mezi nás, tak jsem šel.
Autor: Roman Čas: 2017-11-04 09:37:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
:-) Mně to zas připomíná - kandidoval, obsadil, vystoupil, nastoupil, debil.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-04 11:22:22 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ok, takže máme pokryté Vyšetřování ztráty třídní knihy (můj komentář) a Švestku (tvůj komentář). Novináři zvládli ještě pokrýt Hospodu na mýtince: Zapsal se na kandidátní listinu; ale volili ho lidi.

Napadá mě ještě Dobytí severního pólu, podle toho by mohl Hlavatej strukturovat svůj životopis:

Kapitola 5. – Kandidatura do Senátu.
Kapitola 6. – V kampani mi omrzly obě nohy.
Kapitola 7. – Vzdáme se?
Kapitola 8. – Soupeři dostali na pamětnou.
Kapitola 9. – Kandiduji do Poslanecké sněmovny.
Kapitola 10. – ANO.
Kapitola 11. – Zvolili mne poslancem.
Kapitola 12. – Prohlídka Ústavy České republiky.
Kapitola 13. – Další kandidatura do Senátu.

Záskok:

Ty nejsi senátor, ty jsi senátor?

Blaník:

Druhá... svévolná... kandidatura do Senátu.
Měli v Senátu radost? - Jen mávátka.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-04 11:29:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ještě z toho Záskoku, ale ne na Hlavatého, jen se to samo nabízí:

Mach měl tak slabou podporu, že mě to po volbách až rozesmálo.
logo Urza.cz
kapky