Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele Glande (strana 3)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Web: neuveden Mail: neuveden
No, v SR konkrétně armáda ne. To jo, ale není tak dávno doba, kdy tajné služby a policie SR potlačovaly opozici nebo fungovaly hodně nestandardně za Ficovy demokratický zvolené vlády. A to už vůbec nemluvím o Mečiarově demokraticky zvolené vládě.

A k těm pozitivním právům - samozřejmě, že když si člověk zvykne zadarmo užívat statky na ukor cizích lidí, tak se mu pak špatně odvyká a vypovídá to o charakteru daného člověka.
Web: neuveden Mail: neuveden
Tu volbu má člověk v hlavě.
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak armáda je jen součást státu( většinou) a slouží buď k obraně režimu před vnějším ohrožením a když jsou vydané správně zákony, tak není problém ji nasadit například při potlačování protestů proti vládě, pokud dosáhnou určitě intenzity. Primární nástroj útlaku je samozřejmě policie, tajné služby a daňové úřady.
Nevím, jaby té utlačovali ANCAPisti - tím že tě nechají na pokoji, pokud je nebudeš okrádat či unášet? Nebo , kdyby jejich počet vzrostl, tak by tě ohrožovali tím, že by neplatili výpalný, abys z nich mohl cerpat
Web: neuveden Mail: neuveden
Asi jak který. Ale násilí je jedna z mála věcí která mu jde. Byť, když se podíváme na korupci v různých armádách, tak ani tam to nebude žádná sláva. Ale utiskovat bezbranné obyvatelstvo jde snad všem státům dobře.
Web: neuveden Mail: neuveden
Zločinnost, války milionových armád, státní genocidy, zotročování celých národů,náboženský utlak, korupce, mnoho dekád trvajíci kampaně masových únosu do věznic za nesmysly ( válka proti drogám),hladomory, masové olupování a podvádění lidí, manipulace s měnou, ekologické katastrofy gigantických rozměrů bez potrestání...dalo by se pokračovat ve výčtu toho, před čím nás ty státy vlastně chrání.....neuniká mi tu nějaký "elpehant in the room"? Když tu bude vládnout N'Drangheta po tisíc let, tak to je argument pro její podporu?
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak rozhodně státy nedání zdaleka jen zisk. Co třeba nepřímé daně typu spotřebka a DPH? Zdravotní a sociální daně? Daně z nemovitostí, poplatky za dávno zaplacené služby typu ( za úřední úkony všeho druhu),parkovné ve městech, dálniční známky, celní poplatky a cla. Zase si vymýšlíte As usual. Firma na hranici rentability zdaleka neplatí daně blízké nule.
Autor: Glande Čas: 2022-06-30 08:40:07 Titulek: Veřejný zájem
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to tedy ne! Rád tu čtu a a jistě mnoho dalších lidí, proto je standartni provoz Stok ve veřejném zájmu. STÁT BY MĚL zachovat jejich provoz z peněz daňových poplatníků, abych si tu mohl každý den přečíst článek!!
Autor: Glande Čas: 2022-06-25 09:17:24 Titulek: Nemít děti [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
A jaké jsou ty další důvody?
Mě(!) to například nepřipadá jako šťastné řešení, protože děti jsou jeden z důvodů, které nás můžou učinit šťastnými I v hodně špatných dobách. A je to také způsob, jak a proč měnit právě ten systém, ktery vás utiskuje nebo motivace z něj utéct právě kvůli dětem. Dále máte možnost ty děti směrovat (narozdíl od státního školství) směrem ke svobodě. Není to jednoduchá(i bez státu) ani jistá cesta, ale dává možnost naplnění určitého smyslu života.
Neberu vám vaše rozhodnutí, ale nabízím jiný úhel pohledu.
Web: neuveden Mail: neuveden
Stát zakládá školy bez ohledu na poptávku. A máte pravdu. Soukromé školy vznikají, i když je neefektivních a nekvalitních státních škol dostatek. A nebozí rodiče jsou nuceni za těžké prachy upíchnout svý haranty na předražených soukromých lyceích ( jako svého času česká šéfka Školmini Buzková, jejíž dcera trpěla na francouzském soukr.lyceu.).
A určitě by v případě finančních potíží stát zachraňoval soukromé školy - asi too big to fail :-D
Web: neuveden Mail: neuveden
:-DDD
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím, že tady je to podobné jako v Horních Uhrách ;-) Ano, stát přispívá na provoz i soukromých škol. Základní problém je v tom, že proces zakládání je fundamentálně jiný. Stát/kraj/obec se prostě rozhodne založit školu a vezme peníze, které nejsou jejich a prostě založí. Soukromá škola si musí vzít úvěr nebo to platí někdo ze svých peněz, které musel víceméně tvrdě vydělat. Dále, aby mohla soukr škola brát peníze "na hlavu", tak musí nejdříve projít kontrolou školní inspekce a pak bere jen nějakou část ˇ(nevím teď jakou) a po teprv druhé návštěvě bere plno. Navíc stát inherentně přistupuje k soukromým školám s nedůvěrou (liší se to stát od státu), protože principielně zpochybňují autoritu státu - minimálně za ministrů Chládka a Valachový Školmini zamítlo registraci drtivé většiny nových soukr. škol - prý, že je dostatek míst na státních školách.
A zásadní rozdíl je, že státní/krajské/obecní školy, i když jsou na hovno, tak o peníze nepřijdou. Jsou prostě dotované dál i z obce. Kdežto soukromé, aby mohly rozumně fungovat, mají většinou školné, což odradí mnoho rodičů a dají svoje děti na "školu zdarma". Jedná se klasicky o nekalou konkurenci.
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne každá změna může znamenat pokrok, ale může to být dokonce i Velký skok (viz. Čína ;-) ) Ono všechny ty alternativní školy možná někde existují v prostředí státu, ale většinou jsou tak dušené přísnými pravidly a nekalou,státem financovanou konkurencí, že nemají možnost se moc prosadit. A navíc mnoho rodičů chce klasickou kadetku, protože "My jsme tím prošli, tak ti to taky neublíží!" A co se týče střdověku, tak ten vládne spíš ve státních školách (čest vyjímkám).
Web: neuveden Mail: neuveden
1. odstavec viz. má odpověď Vítovi.

Nevím o tom, že by v historii lidstva (alespoň psané) bylo zaznamenáno vyhynutí většiny fauny a flóry na zemi. Nepodsunujte mi něco, co jsem neřekl.
Ovšem lidstvo má určitě devastující vliv na životní prostředí a i samo na sebe. Jen to dle mě není CO2, ale různé jedy, plasty, průmyslové zemědělství, odlesňování apod, které způsobují masivní vymírání např. hmyzu. S tím je třeba něco dělat a mnohdy za to může právě stát, který podobné devastace umožňuje systémově (otrava Bečvy, příliš benevolenstní limity na vypouštění jedů do ovzduší ...)
Web: neuveden Mail: neuveden
Chápu, ale nesouhlasím. Nejsem vědec, ale nedává mi smysl, že když je vliv CO2 na oteplování plnety vlastně marginální, ale zároveň rozhodující v tom, že spustí překotné odpařování daleko účinnější H2O, tak mi vychází, že spíš by měl být kritický jakýkoliv teplý den, kdy se odpaří víc vody -> více se oteplí -> odpaří se víc vody atd... vlastně začarovaný kruh, ze kterého bychom se neměli dostat. Samozřejmě jsem to doved ad absurdum, ale právě proto mi vadí, že se mnoho klimatologů nejdříve spoléhalo jen na CO2, pak to byl navíc i metan a celkem nedávno je to vlastně hlavně (a to si myslím taky) vodní pára která má zdaleka největší vliv, ale vlastně závisí na 1-2 promile CO2. Přitom čím více životadárného CO2 a tepla, tím více rostliny rostou a "baští CO2".
Přijde mi, že zastánci antropogenního g. oteplování mají za sebou desítky let nesplněných předpovědí a upravují své modely a předpoklady neustále. To mi nepřijde moc věrohodné (byt i můžou mít i pravdu. A když nastaví jasný deadline 12 let a pak jsme to prohráli, tak mi to velmi připomíná nátlakové a manipulativní metody prodejců hrnců.

A vadí mi umlčování a ostrakizace vědců, kteří vyjadřují byť jen zdrženlivost.
Web: neuveden Mail: neuveden
Hlavně jde o ekonomickou a tím vlastně i mocenskou sebevraždu EU a se současnými vládami USA, Austrálie a NZ. A nějaké dohody typu Paříž nebo Glasgow jsou jen přehlídky nadutých politiků, co se slétávají soukromými tyskáči na konference,aby kázali o omezení běžných lidí. A státy typu Rusko, Čína apod si jen mnou ruce. Sice něco slíbí, ale určitě to nehodlají dodržovat, aby se nepoškodili. A ostatní Indické a Africké státy na to zvysoka kašlou taky, protože průměrného Nigerijce či Pakistánce zajímá jen jak dosáhnout západního blahobytu a o ochraně přírody obecně tam nepřemýšlí skoro nikdo.

Naprosto s vámi souhlasím.
Web: neuveden Mail: neuveden
Nu což, podívám se. Potíž je ovsem v tom, že i vědci jsou jen lidé se svými zájmy, chybami, chorobami po moci apod. A stejně jako když politická strana přesáhne určitou mez, kdy už může sáhnout na moc a peníze, tak se začnou provozovat vnitřní boje a navržen se tam spousta vykuku a jiní, do té doby klidní se začnou ohánět ostrými lokty, tak to samé se děje i s ideologiemi a koncepcemi, přes které si můžete sáhnout na moc a peníze.

Jinak největší vliv má zdaleka vodní pára, která zároveň provozuje i vyrovnávání skleníkového efektu změnou albeda tvorbou mraků.

A ty různé modely, co vědci provozují jsou jen tak dobře, jak dobří jsou vědci, IT a hlavně data, která nejen do toho cpete, ale i taková která z toho naopak chcete dostat ;-) A kdyby se měla katastrofický planeta oteplit diky CO2, tak už jsme dávno na úrovni Venuše, protože CO2 tu bylo už mnohokrát víc.
Autor: Glande Čas: 2021-12-08 21:41:23 Titulek: Jaká klimatická krize?
Web: neuveden Mail: neuveden
Ona je otázka, zda vůbec existuje nějaká klimatická krize. Nejen Urza tvrdí, že vliv lidstva na celkové klima není prokázán, ale když se člověk podívá na vznik hypotézy o antropogením g.oteplovani, tak vyplavou spousty podvodů, podvrhů, boje o moc v různých státních institucích,střety zájmů (Al Gore aj.), desítky let nesplněných katastrofických scénářů, boje o dotace, neznalost základních vaedeckych postupu a fyziky a využívání strachu k vlastní cestě k moci.

Víte, kdy například začala V.Britanie tlačit g.oteplovani? Za M.Thatcherové(sic!), kdy potřebovala omezit pól.moc uhelných odborů, tak se začalo mluvit o špatném vlivu f.paliv.

Nebo se ponořte do uniklých mailu předních vědeckých oteplovacich kapacit v ramci tzv. Climategate - jen pro silné žaludky.

Taky ta dlouhodobá měření se provádí hlavně ve městech, ktere jsou tzv. tepelné ostrovy a od doby průmyslové revoluce dochází velkému zastavování, dláždění a betonování okolí těchto stanic, což způsobuje - vyšší teploty v okolí stanic. Dalo by se pokračovat do nekonečna.

Neříkám, že by se třeba neoteplovalo či že na to nemůže člověk mít vliv, ale myslím, že se to hrubě přeceňuje za účelem získání politického a jiného kapitálu. Už tu bylo mnohem tepleji a mnohem víc zivotadarneho CO².
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak například současný premiér ČR má motivaci absolutně minimální něco měnit a zpetnou vazbu může mít klidně i milion lidí na Letný a stejně " já nikdy neoudstúpim, nikdy". Takže tak ohledně vašeho argumentu. Jinde možná lepší, ale když se politik opravdu šprajcne, tak je mnohem těžší se ho zbavit.

A koncentrace moci je ve státě řešena? Absolutně není. Nějaké kidy o protiváhách a brzdách jsou například v Čechách úplně k smíchu. Stačí trochu drzosti. A navíc v tržním prostředí máte možnost nerovnováhu moci řešit mnohem svobodněji.
Ne jako v demokratickém Mexiku, demokratickém Slovensku za Mečiara nebo Fica, abychom nechodili daleko apod. Ne. Stát je monopol na moc a jako takový se chová přesně tak, jak se obávají odpůrci těch zlých korporací, že by se chovaly bez státu.
Web: neuveden Mail: neuveden
Tímto systémeme máte na mysli stát?
Web: neuveden Mail: neuveden
doplnění 1. odstavce : .. ze svého!) nasypali stamiliony během pár dní a příjemce darů nejspíš nikdy neuvidí.
Web: neuveden Mail: neuveden
Mylně předpokládáte, že se lidi budou chovat jen recipročně, například nebudou pomáhat dětem. To je naprosto v rozporu například se situací po moravském tornádu. Stát tam žalostně zaspal, situace byla samozřejmě okamžitě zneužita k vládnímu PR a dobrovolní dárci tam (pripomínám ze svého !)

A k vašemu prvnímu odstavci - někdo jako rozhodčí je sice dobrá fíčura systému, ale zcela zapomínáte, že rozhodčí je jen jeden, tudíž nemá motivaci zlepšovat svou službu a naví sám agresivně olupuje hráče a tudíž má naopak motivaci nastavovat rozhodování ve svůj prospěch (tj. konkrétních lidí ve vedení a na ně napojené kamarády). Takový systém má naopak zakódováno selhávání v úkolech, které mu vy stanovujete (a systém jimi sám sebe propaguje).
Web: neuveden Mail: neuveden
A co jsou dnesak různé charity a dobročinné fondy, které firmy financují dokonce i dnes, kdy jsou obírány. Nějaké firmy budou, jiné nebudou.A co. Stát "zajišťuje" například těžce ztrátové dotace pro zemědělce - to je taky služba, která ničí trh i krajinu.
A smyslem existence státu není zajišťovat ztrátové služby skrze obírání ostatních. Proč myslíte, že ČD, Česká pošta aj. státní instituce ruší spoje, pobočky a zdražují služby .. aby je zajistily tam, kde to zrušily? :-D Smyslem státu je uplatňovat násilně moc nad určitým územím a obyvatelstvem, vydávat zákony a vybírat daně. Nic jiného. Vše ostatní je jen balast, který si do něj lidé projektují.
A ztráty, které jsou financovány státním dluhem, nikoliv daněmi... a státní dluh je tzv "obsluhován" jako z čeho? Z Bitcoinu?
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokazit se může lecos, ale asi podceňujete touhu lidí po svobodě, byť jsou vyjímky. A pokud vím, tak podobné pokusy už v historii byly a neosvědčily se dlohodobě ekonomicky. A vy byste podepsal smlouvu o bydlení, kde vám ji majitel může libovolně měnit bez vašeho souhlasu?
A představa developera, který by utahoval šrouby s vidinou, že jeho vnoučata budou mít své feudum... :-)
Web: neuveden Mail: neuveden
A nebude to náhodou spíš tak, že sice poskytuje nějaké služby, ale mnohem dráž a nekvalitněji než soukromé firmy, protože se zadlužil tak, že by už každá firma dávno krachla.A navíc mnoho těch služeb (např. výběr daní) je přímo namířených proti klientům.
Web: neuveden Mail: neuveden
A zase ty bludy o ohromných soukromých státech. Už vidím, jak lidé hromadně prodávají pozemky a domy Googlu, aby je tam mohla firma šikanovat, přesně jak v Severní Koreji, protože tak si to přece odsouhlasili ve smlouvě, kterou dobrovolně podepsali. A ty davy dychtivých nájemníků, které se tam pohrnou ... Jestli státitsti označujou ANCAP za utopii, tak tohle je ale totální úlet :-DDD
Web: neuveden Mail: neuveden
A není sobectví posílat na možnou smrt někoho jiného pro uskutečnění svých cílů?
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslíte třeba středostavovskou rodinu co vlastní 3ha luk a kus lesa? Nebo důchodkyni, co má v Praze 2 byty a pronajímá je?
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale? Ono je těžké založit stát?
A vy nechcete financocat kapitalisty? Tak to nedělejte a "když se vám to nelíbí se odstěhujte" :-DD Anebo si založte stát, kde nebudete muset financovat kapitalisty ;-)
Web: neuveden Mail: neuveden
Mám rozhodně smlouvu o koupi od původního pmajitele a nevymyslel jsem si papír, že jsem jeho majetkový a právní nástupce.A stt nemá smlouvu o koupi toho mého pozemku. A propos... ona je ČR předpřemyslovký stát?
Web: neuveden Mail: neuveden
Stát má něco svého? Možná, že mu někdo něco odkázal, prodal, ale nevím, kde vzal nárok například na můj pozemek, když jsem mu neposkytl. Je někde obostranná, dobrovolná smlouva?
Web: neuveden Mail: neuveden
Šestidenní válka a Yom Kippurská válka - ty byly o přežití nebo zániku vlasti, případně národa. Případná válka po nesplnění Mnichovské dohody. Zimní a Pokračovací válka atd.
Web: neuveden Mail: neuveden
Zákaz opustit republiku byl i za komunistů nezákonný a stejně se všichni tvářili, že zákonný je.
logo Urza.cz
kapky