Proč nepadnout za vlast – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-06-16 00:00:02

Proč nepadnout za vlast

Tak nějak mi přijde, že součástí naší kultury je i jistá adorace militarismu. Spousta konzervativců, a zejména nacionalistů, vzhlíží k „našim“ „hrdinům“, kteří se nebojí položit život za obranu své vlasti. Často se v této pozici vidí i oni sami – skoro jako by se těšili, až přijde nějaká válka, a oni budou naverbováni. Já s tímhle řemeslem mám už dlouho jeden fundamentální problém. Uvědomil jsem si, že ti lidé, proti kterým bych v bitvě stál, jsou úplně ti samí lidé jako já, jen z jiné kultury. Možná byli k boji přinuceni. Oškliví se mi představa jít a ublížit těmto lidským bytostem: Tím bych vlastně i existenci takového absurdního konfliktu podporoval.

Aktivně bych se bránil, pokud by na mě někdo útočil a já neměl solidní vyhlídky utéct nebo vyjednávat. Ale jít někam na rozkaz bojovat „za vlast“ mi přijde jako zvláštní forma sebevražedného chování. Nechci obětovat svůj čas na tomto světě určený lidem, které miluji, a činnostem, jež mě baví, úplně neznámým lidem, kteří by si to přáli a s nimiž sdílím snad jen podobné území a stejný jazyk. Nejbizarnější mi na tom přijde, že obvykle bojujete na příkaz lidí, kteří sami nebojují. Z těchto důvodů jsem proti návrhům takových věcí, jako je povinná vojenská služba. Každý nechť se sebepoškozuje, jak chce, ale mne ať do toho nenutí.
Přečtení: 7225

Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Hrdiny mého dětství byli (a stále ještě jsou) Rychlé šípy,
proto se taky řídím Rychlonožkovým heslem :
"Něumrem v boji, umrem na hnoji"
Autor: Dalid Čas: 2021-06-16 08:52:33
Web: neuveden Mail: schován
Pri písaní môjho článku o športovcoch ma napadlo, že keď sa chce človek živiť športom, ktorý nie je populárny, najlahšia cesta je vstúpiť do armády. Možno veria, že do boja nikdy nepôjdu alebo si to ospravedlnia bojom za mier.
Web: neuveden Mail: vit.herman v doméně gmail.com
Článek předpokládá útočný boj z donucení. Ale pokud jde o obranu vlasti, tak bychom měli předpokládat skutečnou obranu. Někdo se skutečně může být a být k takovému obrannému boji donucen, ale ten, kdo má dostatek odvahy skutečně může jít bojovat dobrovolně.

Váš článek podle mne ve skutečnosti říká jen to, že Vy asi nevěříte na to, že některé boje byly nutnou obranou, a že se k tomu mnoho vojáků postavilo statečně, tedy třeba i se srdcem na správném místě. Případný důsledek vašeho jednání, kterému by byl dán volný průchod je to, že vás vojáci cizí armády buď zmasakrují (i když sami také třeba bojovat nechtějí) nebo Vám cizí mocnost odebere všechny svobody. A zajímalo by mne, zda by Vás v takové chvíli uspokojil nápad vysvětlovat nepříteli, o kolik by byl užitečnější Váš vzájemný svobodný vztah v duchu ankapu...
Autor: Didi (neregistrovaný) Čas: 2021-06-16 11:34:33 [↑]
Ohledně "obrany vlasti": Můžete prosím uvést příklad z posledních řekněme dvouset let, kdy se bojovalo opravdu za vlast a ne za stranu a vládu?
Napadají mě tak leda lstiví Afgánci.
Autor: wenkovan (neregistrovaný) Čas: 2021-06-16 13:16:33
Pacifismus je nejnebezpečnější ze všech dostupných ideologií, a že jsou některé z nich pěkně husté. V historii lidstva přežili jen ti, kteří si s klackem/puškou v ruce dokázali hájit svoje území, samičky, majetek, svobodu. Jenom ještě nepřesný citát z klasiky: "I ti bez mečů mohou mečem zhynout" (Pán prstenů).
Autor: aaa Čas: 2021-06-16 14:21:22 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Dá se na to koukat i z té druhé strany.
Autor: Blackie Čas: 2021-06-16 20:55:20
Web: neuveden Mail: neuveden
To je to co s tebou udělá státní propaganda... Já se hrdě hlásil k odkazům "našich" otců. Do AČR jsem se hlásil sám a dobrovolně... Nevzali mě 2x, kvůli alergiím a jsem za to hrozně rád.
Pak jsem měl to štěstí, vyrazil za hranice a přestal se "bát", poslouchat a začal přemýšlet. Nejlepší věc jaká se mi v životě stala - začal jsem vidět a přišel jsem o "slepotu".
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky