Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele v6ak (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Autor: v6ak Čas: 2023-05-27 16:07:06 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
> kdyby ty organizace se rohodly nebrat peníze od státu, tak by byly na státu víc nezávislé a stát by jim do tvorby těch pravidel nemohl až tak kecat

Možná do nějaké míry ano. Nicméně ten článek jsem nepsal proto, že bych viděl nějaké konkrétní zásahy státu v tomto směru. Spíše jde o to, že často slýchám něco ve smyslu „OK, ať si je někdo klidně trans, ale je problém s trans sportovci“. Určitě to je v některých případech problém, ale snažím se ukázat, že to není celospolečenský problém vyžadující státní řešení.

> Trochu podobně je to i u dotovaných vs nedotovaných škol či vzdělávacích skupin i jiných projektů

To ano.

> říct těm organizacím (byť utopicky), ať teda nechtějí ty státní peníze?

Ty organizace pak mají na výběr dvě možnosti:

a. Peníze nevzít a být (v rámci možností) na státu nezávislé. Problém ale je, že stát bude nejspíš takové organizaci z daní financovat konkurenci, která si ty peníze vzala. A jestli stát něco stanoví skrze zákon, tak si taky moc nepomohou.
b. Peníze vzít a asi se více podřídit pravidlům stanoveným státem. Pro některé organizace to může být celkem dobrý deal, protože stát jim bude přikazovat něco, co by tak jako tak dělaly.
Autor: v6ak Čas: 2023-05-26 17:19:35 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Není, pokud to nechce násilím vnutit. Je OK, když si ta pravidla stanoví pro hry, které organizuje, nebo když třeba nějaké sdružení vydá nějaká pravidla, kterých se může někdo dobrovolně držet.
Autor: v6ak Čas: 2023-05-26 14:26:52 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To bych neřekl. Názorů může být celá řada, přístupů používaných v různých soutěžích též. Podstatné je, že si nic nemusíme nutit.
Ale se začátkem souhlasím – je to takový klasický ankap přístup.
Autor: v6ak Čas: 2023-05-25 20:59:07 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
> Pochybuju o tom, že nějaký blokátory způsobí to, že se ti zakrsneš, zkrátí se svalstvo nebo zmnění kostra.

To asi ne (možná to svalstvo), ale v různých sportech hrají roli různé věci. Třeba ve střelbě asi nic zmíněného.

> Ať maj trans kategorii

Myslím, že to často může být dobré řešení, zejména na vrcholové úrovni. Někde může být trans kategorie sloučena s některou z cis kategorií, třeba kvůli malému počtu trans účastníků. A v nějakých komorních závodech se k tomu mohou postavit líně, a řešit to, až to bude aktuální.
Autor: v6ak Čas: 2023-05-25 09:55:16 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Já popravdě nevím, jak to nějak dobře rozkategorizovat, a co je vlastně cílem. Nějak ohodnotit sportovce? Nebo udělat show pro diváky?

V neposlední řadě se liší i jednotlivé sporty, někde výhoda může být velká, jinde je prý nulová. A údajně ta výhoda mizí nějaký čas po tranzici, ale i to se může lišit u různých sportů.
Autor: v6ak Čas: 2023-05-24 09:23:22 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Souhlas. Zrušil bych veškeré dotace na sport. (A nejen ty.)
Autor: v6ak Čas: 2023-05-20 16:03:49
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Investocky Svobodného přístavu…
Autor: v6ak Čas: 2023-04-10 16:03:12
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Já bych asi celkem souhlasil se závěrem, ne už tolik s argumentací.

1. Rodiče asi nebudou souhlasit, ale nepředpokládám, že by se jich někdo na jejich souhlas ptal.
2. Internetovému poskytovateli se to líbit nemusí, ale i ten má celkem omezené možnosti to řešit. Běžně nevidí do samotného obsahu, může spíše mít nějaký blacklist, který to může trochu komplikovat.
3. Asi ano, otázkou ovšem je, jak by se to přesně projevilo. Je ovšem určitá šance, že by společnost reagovala racionálněji. Drakonické trestu totiž někdy incentivizují horší varianty činů. Dnes například hrozí vězení jak za konsensuální prodej, tak za nekonsenzuální způsoby tvorby, které mohou napáchat více škody. Těžko říct, co se kterým aktérům dnes vyplatí více, nedivil bych se ale, kdyby vlivem trestních sazeb mnozí radši zvolili nekonsenzuální variantu.

Druhá věc je, že toto možná brzy nějak vhodně vyřeší AI mnohem dříve, než kdy bychom mohli očekávat ankap. Děti na obrázcích budou virtuální, nebudou existovat reálné oběti, a i v případě snahy o trest bude těžší autora vypátrat. Pokud ale nebudou existovat skutečné oběti, je to IMHO to hlavní.
Autor: v6ak Čas: 2023-02-21 08:52:36 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
IIRC lze podle SPZ veřejně dohledat pojišťovnu, která k autu dělá povinné ručení. Ta by se k tomu mohla stavět lépe než policie…
Autor: v6ak Čas: 2023-02-16 01:25:41
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Může. Na druhou stranu, už samotný fakt, že pomoc není nároková, tento problém IMHO omezuje.
Autor: v6ak Čas: 2023-02-06 16:22:27 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To je IMHO málo. Ve stejném čase může být hodnota stejného statku pro různé lidi různá, to ovšem pohádka moc neukazuje. (Tentokrát to Norbert vlastně popsal celkem dobře.)
Autor: v6ak Čas: 2023-02-03 12:12:57
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Nad tím jsem přemýšlel, ale možná to není až tak dobrý (nebo aspoň ne přímočarý) příklad. Ukazuje to proměnlivost hodnoty podle situace, ale moc to neukazuje, že ta hodnota může být pro každého jiná. Maximálně to naznačuje ta neposlušná žena, která se odmítla zbavit soli…

BTW, komunisti s tím IIUC nemají až tolik společného, kromě toho, že to umožnilo vydat.
Autor: v6ak Čas: 2022-11-30 11:44:33 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
IMHO v podstatě ano, s možností zformovat nějaké podskupiny lidí, které mezi sebou budou aplikovat jiná pravidla.
Autor: v6ak Čas: 2022-11-30 11:41:06 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To by musela vyrůst extrémně (mít výrazně víc než polovinu trhu s bezpečností), a nejspíš by vzbuzovala obavy (a vyvolávala reakce) dávno před tímto momentem. Neříkám, že je to absolutně vyloučeno, ale nic není 100% stabilní.
Autor: v6ak Čas: 2022-11-28 16:44:58 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1. Možná někde ano. Což nemusí být špatně.
2. Tak pro agenturu je řádově levnější se domluvit (těžko kvůli sporu dvou lidí bude chtít vést válku).
3. Záleží, jak moc se budou respektovat, nicméně pokud mezi nimi budou zásadní odlišnosti a nízká tolerance, tak to pravděpodobně bude problém. Ale to bude problém v každém případě.
4. No ano.
5. Vzato do důsledků asi ano. Já to chápal tak jako otázku, jestli by v některých situacích měl soudce volnost situaci rozhodnout podle nějakého morálního kompasu. To na jednu stranu může být fajn, na druhou stranu to snižuje předvídatelnost.
6. Možná jsem špatně pochopil tu otázku. IIUC se ptáte, jak by se řešily problémy mezi agenturou a jejím zákazníkem, je to tak?
Autor: v6ak Čas: 2022-11-28 10:23:23 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Princip neagrese a polycentrické právo jsou dvě různé věci. Jsou dobré důvody se domnívat, že by se polycentrické právo blížilo NAPu.

Zkusím odpovědět pro polycentrické právo (ne nutně pro NAP):

1. Polycentrické právo by zřejmě vykládali soudci, vybraní bezpečnostními agenturami, které by platili zákazníci.
2. Přímo hlasovat, tak jak známe volby a referenda, asi ne. Je tu několik jiných mechanismů. Každý si volí svoji agenturu, která si volí soudce. Na jednu stranu agentury musí být spolu kompatibilní (ekonomická motivace: nekompatibilita je velmi drahá), ale to nevylučuje určitou flexibilitu. Například se můžeme rozhodnout pro agenturu, která se snaží o modernější způsob řešení sporů. (Anebo třeba naopak právo šaría…) Zpočátku o to bude nejspíš malý zájem, takže to modernější řešení sporů bude omezeno na případy, kdy jsou obě strany u podobné agentury, případně na nějakou diplomacii („máte sice právo obžalovanému nechat useknout ruku, ale z odškodného budete mít víc“). V tomto bodě sice budou dopady modernějšího řešení sporů omezené, ale to i v demokracii, kde se taková strana nejspíš zpočátku ani nedostane do parlamentu. Postupem času se tento způsob řešení sporů (přesvědčí-li ostatní, že je lepší), může stát dominantním. Ve vývoji může figurovat i nějaký průzkum trhu. Nebo prostě to, se lidi nebudou ochotni platit za postihování věcí, které je netrápí, jako kdo co pěstuje…
3. Buď můžeme mít někoho, kdo může rozhodnout všechno, pak teoreticky můžeme rozhodnout každý spor (nicméně prakticky to dnes u některých sporů stejně trvá věčně), ale dostává do ruky hodně moci, kterou může zneužít. Nebo se musíme prostě smířit s tím, že některé spory zůstanou nerozhodnuty. Nerozhodnuté spory ale nejsou dobrou vizitkou soudců.
4. Asi by hlavně o něj měl být zájem, nezávisle na formálním vzdělání.
5. Princip neagrese ne. Polycentrické právo? Možná.
6. Kdo jiný? Resp. teoreticky to není nutné, ale nenapadá mě teď lepší možnost.
7. Pokud bude zájem na predikovatelnosti (hádám, že ano), tak to k něčemu takovému bude spět. Asi se to z toho nedozvíme naprosto přesně, ale to není rozdíl oproti dnešní situaci.
8. Možností je několik. Zahrnutí do ceny služeb bezpečnostních agentur (analogie pojištění) by bylo IMHO nejčastější. Jiné varianty (přímé platby, crowdfunding, …) jsou teoreticky také možné. Nečekám, že by byly populární, ale pokud někdo vymyslí lepší model, proč ne…
Autor: v6ak Čas: 2022-11-28 01:49:07
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
IMHO tíhnutí ke statu quo má evoluční důvod. Důsledně porovnat dvě varianty něčeho je obtížné a časově náročné. Někdy to dává smysl a někdy zkusíme něco nového, drtivou většinu času se ale držíme spíše vyzkoušených věcí a nepřemýšlíme nad tím.
Autor: v6ak Čas: 2022-11-19 09:46:06 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Samozřejmě ano (až na výjimky), nicméně šlo mi o motivaci. Když Vás k něčemu chci motivovat tisícovkou a Vy víte, že Vám z toho někdo půlku sebere, najednou ta motivace je menší…
Autor: v6ak Čas: 2022-11-17 22:23:56
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Pro progresivní daň to platí dvojnásob. Mj. majitelé firem budou obzvlášť potrestáni za to, že poskytují lidem pracovní místa.
Autor: v6ak Čas: 2022-10-17 19:38:47 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
A. OK, původně jsem čekal spíše tu první situaci, která mi více dává smysl v kontextu článku. Pokud někomu vlezu na pozemek v ČR, může mě tam za určitých okolností „uvítat“ pes, v USA snad i kulka. Resp. stát se může cokoliv, ale toto může být pro majitele pozemku beztrestné. V ankapu by se též mohlo stát cokoliv, a následně by pak případně reagovaly bezpečnostní agentury. Vlastně tu nemusí být nějaký zásadní rozdíl oproti současné situaci.
B. Pokud bych chtěl odmítnout pravidla majitele pozemku, musel bych být přepraven jinam (zřejmě na pozemek někoho jiného, s jehož pravidly bych též nemusel souhlasit). Podobná situace nastává i dnes ve státu. Já si myslím, že to nemá žádné absolutní řešení. Ale člověk se na tom pozemku neocitne jen tak z ničeho nic, musí ho tam porodit matka. Buď můžeme předpokládat, že matka bude chtít pro dítě to nejlepší (IMHO drtivá většina případů), a tím prakticky nemáme problém, nebo můžeme řešit případy typu Fritzl, ke kterým asi bohužel bude vzácně občas docházet – stejně jako teď.
Autor: v6ak Čas: 2022-10-17 14:19:53 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
A. Bavíme se o situaci, kdy někdo nabízí vstup na svůj pozemek, nebo o situaci, kdy někdo někomu vleze na pozemek bez dovolení.
B. To je v principu problém, reálně to asi nemá moc uspokojivé řešení.
Autor: v6ak Čas: 2022-10-17 09:49:38 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
To ano, pokud s tím vstupujícího dostatečně seznámí.
Autor: v6ak Čas: 2022-10-11 07:52:38
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Každý problém je potřeba nějak rychle řešit, nehledě na to, jestli to není kontraproduktivní. A šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí!
Autor: v6ak Čas: 2022-09-28 12:16:31 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Já se snažím důsledně odlišit kulturu apod. a stát. Ostatně té vlajce se říká „státní vlajka“, nikoli „národní vlajka“.
Autor: v6ak Čas: 2022-09-12 21:21:43 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Samozřejmě abych to mohl koupit, musím něco vyprodukovat. (Případně něco prodat.) To ale platí nejen v případě půjčky, ale i v případě koupě za hotové. Principiální rozdíl tu nevidím, i když samozřejmě v případě půjčky platím ještě úrok. Ale nevim, jestli tento rozdíl považujete za zásadní.

Na cenu bude tlačit nejen tisk peněz, ale i pokud budu mít ve slamníku uložené miliony, které se najednou rozhodnu utratit. Podobně bude na cenu tlačit i půjčka nepoužívaných peněz sousedovi, ačkoli to půjde úplně mimo bankovní systém. Rozdíl mezi současným systémem a freebankingem není v tom, jestli půjčky tlačí na ceny. Rozdíl je například v mechanismech, které omezují objem půjček, a v tom, kdo nese rizika za špatné půjčky.
Autor: v6ak Čas: 2022-09-10 00:05:11 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Jak prosím vznikne ta další produkční aktivita? Když si vezmu hypotéku, začnu pracovat dvakrát tolik?

Modelový scénář:

1. Pracuju, mám milion, Franta má nemovitost
2. Vezmu si hypotéku na 4M, zaplatím 5M (hypo+úspory) Frantovi, aby na mě převedl nemovitost.
3. Pracuju, jsem bez úspor, mám nemovitost. Franta má 5M.

Mezi 1 a 3 došlo k navýšení objemu peněz v ekonomice o 4M. Žádné navýšení produkce tu nevidím.
Autor: v6ak Čas: 2022-09-08 22:03:04 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1.1. Budeme-li nazývat státem stav, kdy na nějakém území existuje ± shoda na něčem, co se vynucuje, nezávisle na tom, jak k té shodě dojde, pak ano, šlo by o stát. Urza používá trochu jinou definici a státem to nenazývá, ale to je spíš věcí terminologie.

BTW, konsenzus v Bitcoinu mi přijde celkem analogický – v podstatě je to široká shoda (v tomto případě mezi uživateli jedné měny), ale nevzniká působením žádné centrální autority.

2. Tím Nirvana fallacy jsem hlavně chtěl říct, že jakkoli může být právní nejistota nepříjemná a jde o určitou nevýhodu, rozhodně by nešlo o ultimátní argument proti. Nicméně nevím, jestli by to skutečně prakticky znamenalo vyšší právní nejistotu oproti dnešku. Dnes teoreticky máte právní jistotu, pokud znáte všechny zákony* (a například v případě sexu pokud ověříte občanský průkaz – pokud se spolehnete na vzhled a tvrzení druhé osoby, budete na tom ± jako v situaci, kdy soudci posuzují jednotlivé případy).

BTW, pro tento článek IMHO není až tak podstatná existence státu. Z hlediska článku je IMHO celkem jedno, jestli stát neexistuje, nebo jestli máme minimální stát, který nechá adopci na lidech, a neříká jim, jak to mají dělat.

*) OK, teoreticky můžete znát jen ty podstatné zákony, ale už jen zodpovědný výběr těch podstatných zákonů je dnes náročný.
Autor: v6ak Čas: 2022-09-06 11:32:27 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1. Nemyslím si, že by něco jako obecně uznávaný systém adopce bylo potřeba. Dítě se nějak dostane k organizaci, která se stará o děti bez rodičů. Ať už ho tam někdo přivede (nálezce, rodič ve špatné situaci, …), nebo dítě tam dojde samo. Ta organizace se nějak rozhodne, komu je dobré to dítě svěřit. Není potřeba mít celospolečenskou shodu na tom, jestli má být OK svěřit dítě homoparům, polypárům, atd. Dokud dítěti není ubližováno, je to OK.
2. Nirvana fallacy. Nejistota v tom, jak rozhodne soud, tu byla už mnohem dřív.
Autor: v6ak Čas: 2022-08-04 14:49:54
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
1. Jsem schopen pochopit, ač nerad.
2. Jsem schopen pochopit. Teoreticky by mohlo jít o ideálního policistu, prakticky asi velká část z nich bude více hledět na formální znění zákona než na reálnou škodlivost, tak s dobrým úmyslem se budou snažit například potírat třeba drogy apod.
3. Stále jsem schopen je pochopit. A jsem za ně rozhodně radši než za #1. V některých případech i než za #2, protože v některých případech mohou dělat totéž, ale budou v tom méně úspěšní.
Autor: v6ak Čas: 2022-08-03 09:17:42 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Trh se bude snažit vyhovět poptávce, kterou zde navíc i částečně formuje stát (mnozí zákazníci si prošli státní školou). Podstatnou výhodou trhu není, že je vše dokonalé, ale že si lze vybrat, a že k rozvážné volbě je tu větší motivace než třeba u voleb…
Autor: v6ak Čas: 2022-07-27 08:59:43
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Připomíná mi to, jak jsem (asi ve fyzice, možná v matematice) si nevzpomněl na vzoreček, tak jsem se pustil do odvození. Samozřejmě i to zabere nějaký čas, takže jsem sice vzoreček odvodil, ale část jsem potom nestihl. Naučit se vzoreček nazpaměť by tak znamenalo lepší hodnocení, umět vzoreček odvodit ale znamená, že si z toho odnesu víc dlouhodobě. (Ostatně když nějaký vzoreček zapomenu, poradí Google. Když nevím obecné principy, nastudovat to trvá poněkud déle…)
Autor: v6ak Čas: 2022-07-20 13:37:13 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
> „Hlavním účelem manželství je založení rodiny a řádná výchova dětí.“ (občanský zákoník)

Nezávisle na postoji ke státu mi přijde nevhodné v diskuzi o tom, jak mají zákony vypadat, se odkazovat na to, jak v současnosti vypadají. Zejména Vaši oponenti v diskuzi nemusejí souhlasit s touto částí OZ. A u lidí, kteří by manželství nejradši odstátnili, bych nesouhlas s touto částí OZ celkem čekal.
logo Urza.cz
kapky