Babišův fňuk – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2016-10-27 00:00:02

Babišův fňuk

Zatímco za nemalé peníze programuji do různých informačních systémů připojení k serverům EET (to rozhraní je mimochodem po technické stránce též… jak bych to jen… státní kvality), Babiš projíždí ČR a vysvětluje lidem, jak EET nebude podnikatele skoro nic stát; propagační turné se vyvíjí skvěle, ostatně dle jeho vlastních slov: „V Mikulově mě chtěli dokonce zmlátit, jinde na mě pokřikují. Já se jim to vše snažím vysvětlit; někde si to vysvětlit dají, jinde nechtějí vůbec mluvit.“ Rád bych navzdory tomu „vysvětlování“ uvedl realitu na pravou míru: Stát funguje tak, že lidem pod hrozbou násilí bere většinu plodů jejich práce, ze kterých mimo jiné část shrábne Babiš; a ten nejen drze nazývá zloději ty, kdo se nenechají státem okrádat, ale ještě navíc přichází s EET, jež jednak není zadarmo a jednak ty státní loupeže (zvané daně) ještě ulehčuje… není divu, že tohle se těžko „vysvětluje“.
Přečtení: 28195

Reagujete na tento komentář:
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 13:57:17 Titulek: Re: EET sw
Co se hroucení software MF týče, na to nejsou potřeba anonymous. Stačí počkat na vlnu placení za obědové menu v poledne, nebo na vlnu placení při zavíračce v hospodách v 11 večer. Vzpomeňme fungování registru vozidel ostudné paměti.

Jinak myslím, že koncentrace tolika citlivých dat na jednom místě způsobí, že po té databázi půjdou snad úplně všichni. Od získání záznamů konkurence k získání záznamů podnikajících politiků, existuje tolik důvodů zajímavých pro tolik zájmových skupin tu databázi hacknout, že si dovoluji tvrdit, že je to jen otázka času.

A vsaďte se, že až se to stane, tak stát se z toho bude chtít vyvléct, a bude se tvářit strašně překvapeně...
Autor: Adraynnith Čas: 2016-10-27 08:24:02 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Jiste ze ma. Asi jako dojne kravy :)
Autor: pz100000 Čas: 2016-10-27 08:53:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Touche! Me puvodne napadlo jako dojne voly, ale porad se mi na tom cosi nezdalo. :)
Autor: pz100000 Čas: 2016-10-27 08:47:54
Web: neuveden Mail: schován
Dekuji za pouhou jedinou loupez, zkusim ji tentokrat ustat bez dalsich komentaru. :)

Hlavne ale jeden OT technicky dotaz/info, i kdyz spis jen tak ze zajmu:
Netrpel vcera Vas server nejakou vetsi migrenou? Na par hodin pred pulnoci byl u me byl zcela nedosazitelny, coz me malem privedlo az neprijemne blizko k nebezpecne myslence zase chvili normalne pracovat. :)
Autor: Urza Čas: 2016-10-27 09:29:56 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Máte pravdu, skutečně trpěl; mám dostupnost 99,8, což znamená asi sedmnáct a půl hodiny ročně výpadku.
Autor: pz100000 Čas: 2016-10-27 11:01:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Dik.
(Jen pro sichr - to nebylo remcani, natoz nejaka reklamace. Naopak, bzuci Vam to skvele - ostatne prave proto ten nepatrny podiv a opatrny dotaz.)
Autor: PeTaX Čas: 2016-10-27 09:01:56
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Já se vlastně divím, že si to podnikatelé nechávají líbit. Vždyť je to docela slušná masa lidí a nebyl by tak velký problém projevit občanskou neposlušnost a celý zákon o EET ignorovat. Vždyť jsou to obrovské prostředky, které stát vynutí jako vlastní náklady firem. Těch peněz je přece škoda i když primárně neskončí ve chřtánu státu ale u subdodavatelů. Jen budou alokovány proti zájmu firmy.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-10-27 09:06:47 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Z mých zkušeností je cca půlka podnikatelů blbých (takže se spolu na ničem nedomluví) a další části Babišovo počínání vyhovuje. Prostě to není jednolitá skupina.
Autor: Lojza Čas: 2016-10-27 09:59:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Naprosto potvrzuji. Nejhorsi je, ze blbi nejsou jen ti "podnikatele", mysleno OSVC, ale uplne stejne je to I ve vedeni velkych firem. Kolikrat jednam s lidma, co vedou firmy o stovkach milionu rocniho obratu a jsou to nesvepravni debilove.
Dlouhodobe tvrdim, ze v CR funguje cca polovina firem navzdory svemu vedeni, ktere se snazi ji potopit a ne a ne se to podarit...

Jinak bych jeste doplnil ZNACNE procento lidi (podnikatelu, ale I majitelu velkych firem), kterym se to EET (a dalsi a dalsi podobne buzerace) LIBI a PODPORUJI to a ZAMERNE voli Babise. Jedna se predevsim o lidi typu "kdo nic spatneho nedela, tomu to nemusi vadit" , soucasne s "my jsme poctivi, platime vsechny dane a vime o tom, ze tamhle konkurence dane ojebava, takze je super, ze si na ne nekdo posviti". A samozrejme obrovske mnozstvi lidi "zakony se musi dodrzovat, platit dane je spravne, kdo to nedela, patri zavrit".
Autor: PeTaX Čas: 2016-10-27 11:14:39 Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Ano. To je ta dokonaná indoktrinace státismem. Dokonce jeden podnikající mudrlant napsal, že „neplatit daně je hloupé“.
Autor: velkej Ká Čas: 2016-10-27 11:40:03 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No ono to hloupé je - z toho pohledu, že pak tě stát zničí; je tam značné riziko sebevraždy (ne nutně fyzické, ale společenské, ekonomické... vyber si). Vlastně je to strach, který tomu názoru "neplatit daně je hloupé" dodává "logiku". Že je to celé hloupé a totálně nesmyslné, že je to neuvěřitelný balast zatěžující potenciál lidstva... koho to zajímá?
Autor: Antos Bulba (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 10:13:52 Titulek: Re: [↑]
Protože vězňovo dilema. Když bude neposlušný jeden podnikatel, zlikvidují ho. Nikdo si nemůže být jist, že v tom nebude sám, či jen s pár podobnými. A koordinace je těžká (přičemž opět nebudete mít jistotu, že to nakonec většina ze strachu neporuší). Etablovaná politická strana se takové koordinace neujme, protože by tím porušila důvěru ve stát (tj. sebe, až budou u moci).
Autor: marek28 Čas: 2016-10-27 20:21:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dva z podnikatelů, které znám, nejen podporují EET, ale dokonce i Babiše volí.
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 10:17:00 Titulek: EET sw
Mám takovou lehce (ale jen lehce) off-topic otázku.
Donedávna jsem měl zato, že EET je technicky vlastně nějaká serverová část s veřejným rozhraním, pro kterou si může napsat klienta v zásadě kdo chce. Na jakési diskusi jsem se ale dočet', že napsat klienta si sice můžu, ale ten do produkční části nebude mít přístup, že tam bude mít přístup jen klient se státní bumážkou, která samozřejmě něco stojí. V té části techspec, kterou jsem četl, se nic takového nevyskytuje, a číst dokument celý se mi nechce, mohl bych skončit s poblinkanou klávesnicí. Nevíte, jak je to doopravdy?

Dovedu si totiž představit, že bych jako živnostník mohl chtít open source pokladnu, která mi a) pojede na všem, na co si ji dokážu zkompilovat, a b) si můžu udělat audit, jestli ta pokladna neposílá Burešovi víc informací, než má (o tom, že už to, co posílat má, je svinstvo intergalaktických rozměrů, není sporu), nebo jestli nemá backdoor atd.
Autor: PeTaX Čas: 2016-10-27 11:19:04 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: http://www.svobodny-svet.cz/ Mail: redakce v doméně svobodny-svet.cz
Pokud jsem slyšel, tak backdoory už existují. Nehledě k tomu, že Anonymous se chystají hned po spuštění přetížit mezním způsobem servery.
(Kdyby byly zdrojáky minfin open source, aby si každý mohl zkontrolovat, jak je to doopravdy, patrně by EET nikdy nespustili.)
Autor: velkej Ká Čas: 2016-10-27 11:40:55 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To jakože o půlnoci z listopadu na prosinec? To jsou vážně tak hloupí?
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 13:47:01 Titulek: Re: EET sw [↑]
Tak backdoory na minfin jsou v první řadě problémem minfin, měl jsem na mysli backdoory v pokladnim software pro přístup do pokladny, příp. sítě, v níž se pokladna nachází. Jde o to, když si někdo naivně "nainstaluje pokladní software na smartphone s připojením k internetu", jak doporučoval jeden nejmenovaný blb, že aplikace může na tom koncovém zařízení řádit jak myš v hokynářství, odesílat data nesouvisející s předmětem své činnosti, zmocnit se hardware v míře, v níž jí to OS dovolí (odesílat fotky z palubní kamery smartphonu?) a konec konců třeba podvrhnout falešné záznamy, je-li to třeba. (Ne, že bych komukoli doporučoval na zařízení používaném k eet dělat cokoli jiného, než eet.)

Koupím-li si (pronajmu, etc.) pokladní aplikaci od libovolné třetí strany bez zdrojáků, bude téměř nebo zcela neauditovatelá a výše zmíněné chování nelze nijak vyloučit. Napíši-li si ji sám, vím, co jsem naimplementoval; obdobně, mám-li k dispozici zdrojáky, záleží jenom na tom, kolik úsilí jsem ochoten věnovat jejich kontrole před kompilací a použitím. Bude-li ovšem možné použít pouze binární bloby s bumážkou od státu, lze naopak nějaké to svinstvo z prvního odstavce za docela pravděpodobné.

Kromě toho mi nutnost používat ke komunikaci se státem jenom komerční software orazítkovaný státem připadá -- a to bez ohledu na jeho případné špatné chování, čistě z titulu něco muset -- taková... hmm, fašistická.
Autor: Lachim (neregistrovaný) Čas: 2016-10-28 23:36:01 Titulek: Re: EET sw [↑]
Backdoory na minfin samozřejmě nejsou vůbec jejich problém :) To je to, co mi na tom celém přijde nejděsivější - obchodník pošle daňové přiznání a ejhle, v databázi EET jsou úplně jiná čísla. A co jako teď? Někdo loupl z klienta EET na mobilním telefonu jeho privátní klíč a naposílal X falešných hlášení? Nebo někdo od konkurence podplatil admina na MF a ten něco udělal s daty? Nebo je prostě server EET napsaný stejně prasácky jako třeba registr vozidel? Kdyby šlo všechno jóó dobře, tak soud možná za deset let najde viníka. Možná. Živnost a kus života v hajzlu, politováníhodná událost, tříska co halt letěla když se kácel les, děkujeme, že jste podnikali v ČR.
Autor: Vostál Petr Čas: 2016-10-29 10:51:42 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
To já to tak černě nevidím,
ne tedy že by to nemohlo bejt zrovna takto černý jak to líčíte,
ale myslím, že se nic neděje jaksi samo o sobě,
že prostě ke každému průseru, třeba těm výše jmenovaným, musíte zadat jakýsi důvod svým jednáním, jinak by ona situace u vás nenastala...

Je sice pravdou, že kus života sice v hajzlu,
ale třeba z toho vyplyne pro vás nějaké poučení,
taková škola života...

Tedy to je jen taková duchovní teorie, že se nic neděje jaksi náhodně,
že si prostě různé situace přitahujete svým jednáním a vnímáním života...

Autor: Lachim (neregistrovaný) Čas: 2016-10-29 11:40:13 Titulek: Re: EET sw [↑]
Tak samo o sobě asi ne, třeba jsem holt zrovna prodával potraviny a dařilo se mi tak, že to začalo někomu vadit... To jsem tomu dal, no. Poučení pro příště bude "nepodnikej ve zkurvystánu" :)
Autor: Vostál Petr Čas: 2016-10-29 19:08:01 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Poučení pro příště bude "nepodnikej ve zkurvystánu" :)
......................................................
Poučení mohou být přece různá,
třeba takový Deskartes prý říkal - mám to z druhý ruky - ale snad je to pravda
že
dobře žil kdo se dobře skryl,
zřejmě taky žil ve zkurvystánu....

Detailky si lze nastudovat ve známém českém filmu Vrchní prchni...


PS.
Vono to tak jednoduchý není poznat, kde jsme se dopustili chyby,
většinou se ta chyba hodí na ty druhý,
ale ta chyba je nejspíše někde v nás, jen si ji neuvědomujeme...
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-10-29 20:46:21 Titulek: Re: EET sw [↑]
tak samozrejme, hlidat si klice a veskerou komunikaci zalohovat. Pokud podlehne admin a zmeni data tak, aby poskodil zivnostnika, bude potreba vest veci tak, aby byl admin obesen v nedeli dopoledne na namesti pro vystrahu ostatnim.

Nicmene neco mi rika, ze driv nekdo vyvrhne obsah cele databaze a nekde ji zverejni...

O tom, ze je databaze (resp. aplikace nad databazi, databaze sama bude asi nejaky mirakl nebo DeeBee Too) napsana prasacky, o tom vubec nelze pochybovat. Dneska uz korektne zas tolik lidi nepise; a ti, kteri pisi, nemaji motivaci delat neco pro MF (obzvlaste kdyz MF je nedokaze zaplatit ani omylem).
Autor: Vostál Petr Čas: 2016-10-30 01:19:45 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Pokud podlehne admin a zmeni data tak, aby poskodil zivnostnika, bude potreba vest veci tak, aby byl admin obesen v nedeli dopoledne na namesti pro vystrahu ostatnim.
...................................................................................

Dle mé duchovnácké teorie se vám toto nemůže stát,
pokud vy sám pro to nevytvoříte svým jednáním a myšlením podmínky,
pak se vám toto může stát aniž by jste měl cokoliv společného s adminem,
jinými slovy když vytvoříte podmínky tak Vesmír vám to skrze neznámého admina splní...


Nicmene neco mi rika, ze driv nekdo vyvrhne obsah cele databaze a nekde ji zverejni..
....................................................................................
To mně zase přichází na mysl jiný filozof, jehož jméno si nepamatuji,
jenž říkal,
že člověk by měl žít tak, jako by žil ve skleněném domě,
tedy že by o něm mělo být vše známo a nic by neměl zatajovat před jinými,
což taky není špatná rada,
možná lepší nežli ta Descartova,
jak říkali v tom filmu o knihovníkovi,
chceš-li něco dobře schovat, schovej to tak, aby to měli všichni na očích...

Hahahaha...
Autor: cerno (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 13:57:17 Titulek: Re: EET sw [↑]
Co se hroucení software MF týče, na to nejsou potřeba anonymous. Stačí počkat na vlnu placení za obědové menu v poledne, nebo na vlnu placení při zavíračce v hospodách v 11 večer. Vzpomeňme fungování registru vozidel ostudné paměti.

Jinak myslím, že koncentrace tolika citlivých dat na jednom místě způsobí, že po té databázi půjdou snad úplně všichni. Od získání záznamů konkurence k získání záznamů podnikajících politiků, existuje tolik důvodů zajímavých pro tolik zájmových skupin tu databázi hacknout, že si dovoluji tvrdit, že je to jen otázka času.

A vsaďte se, že až se to stane, tak stát se z toho bude chtít vyvléct, a bude se tvářit strašně překvapeně...
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2016-10-27 14:29:18 Titulek: Re: EET sw [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přesně o tomhle jsem přemýšlel a někdy v minulosti i do diskuse něco napsal. Nejen třeba v 11 večer se to zhroutí. Druhý den v 9-10 dopoledne tam opět začnou "nešťastní" hostinští zobat a hromadně odesílat účtenky, které to minulé poledne/minulý večer nepobralo + účtenky nových zákazníků v tom dni - noví obědáři a tak pořád dokola. Jsem na to zvědav. Nakonec možná ani nebude muset dojít k nějaké (neuskutečnitelné) kartelové dohodě o ignorování EET. Docela možná postačí striktní a důkladné užívání toho systému. :-)))
Autor: lanfelanf (neregistrovaný) Čas: 2016-10-27 14:05:29
Nevyznám se moc v informatice a o technickém provedení EET skoro nic nevím. Je proto možné, že to, co napíšu, bude hodně velká blbost. Slyšel jsem názor (fámu? urban myth?), že firmy, které dodávají software do pokladen EET, jsou snad dvě, licence jim dává ministerstvo financí, tedy Bureš, a že údajně tyto dvě firmy mají tajně patřit Burešovi. A licenční poplatky těm firmám jsou prý ohromné: 800 Kč za měsíc je prý nejnižší poplatek pro ty úplně nejmenší podnikatele, pro ty větší je to třeba 5x víc. A podnikatelů jsou stovky tisíc, že... Mělo by tedy jít o ohromný obrat mnoha mnoha mld ročně. Všechno do Burešovy kapsy. Můžete prosím někdo okomentovat, co jsem napsal? Může to být pravda, anebo je to, co jsem napsal, úlná blbost? Trochu jsem googlil a mám pocit, že firmy, které dodávají registrační pokladny s příslušným programem, jsou právě majitelé autorských práv těch programů případně si za úlatu seženou programy od ostatních. Jde o něco jiného, anebo je to jenom fáma/ urban myth?
Autor: marek28 Čas: 2016-10-27 20:18:53
Web: neuveden Mail: neuveden
"Jsou to peníze nás všech" říká usměvavá slečna v tv reklamě na EET a mě se zvedá žaludek. Jako bych se vracel do 40. let.
logo Urza.cz
kapky