Autor: Urza
Čas: 2020-02-12 00:00:02
Kdo mluví o selhání trhu?
Všimli jste si, jaké příklady lidé typicky uvádějí jako takzvané „selhání trhu“? No přece ty, kde se jejich preference liší od toho, co chtějí ostatní, takže trh rozhodne jinak, než jak by oni chtěli. Klasickým „selháním trhu“ je pak kupříkladu zboření krásné budovy ve jménu toho, aby na daném místě mohl stát supermarket; co to ale znamená? Pouze tolik, že užitek lidí z toho supermarketu je vyšší než z oné budovy; kdyby tomu tak nebylo, mohli by ti, kdo chtějí zachovat současný stav, pozemek koupit za tolik peněz, kolik nejsou ochotni utratit nakupující (jinak mají z pozemku více užitku zjevně právě oni). Takzvaným „selháním trhu“ to pak nazývají etatisté, kteří chtějí budovu a nejsou spokojeni s výsledkem mírumilovných dobrovolných směn, přičemž údajné „napravení“ situace pak má spočívat v donucení svobodných lidí k tomu, aby místo toho, co sami chtějí, udělali to, k čemu je etatisté donutí.
Přečtení: 88127
Komentáře
Komentář 50096
Komentář 50097
Komentář 50105
Komentář 50108
Trh tedy selže, pokud se nesetká nabídka s poptávkou, čemuž se říká převis nabídky nebo poptávky. Toto selhání se typicky řeší změnou ceny, a je tedy dočasné, případně různými substituty, úsporami nebo naopak rozvojem daného segmentu.
Dále může selhat, pokud nedojde ke směně zboží. To se může stát, pokud je chod trhu narušován entitami, jež tomu brání, obvykle násilím. Toto se typicky řeší odstraněním zmíněných entit, nebo ukrytím trhu před zraky těch entit.
To, co obvykle socialista nazývá selháním trhu, není porušením výše uvedené definice trhu, proto já a jiní anarchokapitalisté takové jevy nechápeme jako selhání. Typicky pokud socialista řekne, že trh selhal, protože velice zdražila nějaká důležitá komodita, pak pro něj selhal, protože je pro něj moc drahá. Pro nás by naopak selhal, kdyby trh nijak nereagoval na převis poptávky; zvýšením ceny si trh udržel svou funkci. Vyšší cena potom dává signál: hledej úspory, hledej nové zdroje, hledej alternativy.
Komentář 50111
Takže když mi trh nedá to, co chci, tak to znamená, že trh selhal?
Komentář 50115
Komentář 50119
A to určil nějaký úřad nebo jak jsi na tu cenu přišel? Pokud mi to nechce nikdo za tu cenu prodat, neznamená to náhodou spíše to, že jeho cena je evidentně vyšší?
Komentář 50121
Komentář 50124
Komentář 50148
Pokud nechce, tak IMHO neselhal. "Nechce" je tržní rozhodnutí. Pokud chce ale nesmí, tak selhal. Vlastně neselhal, protože není způsobeno trhem, že někdo vydal netržní zákaz a vymáhá ho silou.
V prvním případě, pokud nedostanu to, co chci, může to znamenat nedostatečnou konkurenci. Nebo extrémní vzácnost. Třeba poptávám unikát, existující v jediném exempláři. A majitel se rozhodl zdánlivě netržně ale když to rozebereme detailněji, tak tržně. Příklad: Chci koupit zámek, jsem ruský mafián a chci s ním podnikat po rusku, je velká pravděpodobnost, že z něj udělám hampejz. Majitel ho však prodá potomkům předchozích vlastníků, protože je pravděpodobné, že s ním budou nakládat jako se zámkem podle původních tradic. Přestože za tuto transakci dostane méně. Trh neselhal, majitel do ceny započítal i své preference, jak si představuje nakládání se zámkem i poté, co se ho vzdá. Protože má k němu dobrý vztah a chce ho dát do dobrých rukou. Rozdíl v cenách je v podstatě cena, kterou on zaplatil za své preference. Mimochodem, toto přesně se stalo, je to konkrétní zámek ve středních Čechách. Současný soukromý majitel ho zvelebuje za obrovské prostředky, dokud byl v 90. let v rukou státu, byly to v podstatě ruiny s malou nadějí, že se jeho stav zlepší.
Komentář 50113
Komentář 50118
Komentář 50123
Tak vidíš, u programu chápeš, že jeho selhání se vyhodnocuje vzhledem k zadání a ne vzhledem k jeho kódu. Ale v případě trhu vám to jaksi nedochází.
Trh selhává, když se nějaké zboží/služba či jiný statek nedaří směnit.
Takže když budu vyrábět něco, co ode mne nikdo nebude chtít koupit, tak to bude znamenat, že selhal trh? Zajímavé.
Komentář 50125
Komentář 50127
2) Ano, selhal. To je, co? Svolejte novináře, trh selhal, když jste neudal Váš neprodejný šunt! A teď Vám prozradím sladké tajemství: trh takto selhává neustále. Něco se nedaří prodat, nebo naopak něco není k mání. Tato selhání však bývají krátkodobá. Upraví se cena, zvýší se / sníží se výroba. Trh není za svá selhání zodpovědný, není to osoba a nesnaží se vystupovat jako osoba; nemá žádné vedení, nic. Je to jen volné uskupení jednotlivců a statků, jež mezi sebou směňují. Za to, že si nikdo nekoupí Váš produkt, jste zodpovědný Vy.
Komentář 50130
Komentář 50147
Komentář 50155
Komentář 50154
V podstatě máte pravdu. Protože to, co popsal Velkej Ká je týž situace, kterou popsal Urza, že trh se zachoval jinak, než někdo očekával vzhledem k jeho vlastním preferencím. V tomto případě očekávání podnikatele, který vyrobil produkt a zamýšlel ho prodat za cenu, za kterou nenašel kupce.
Ale já stále čekám od zastánců smysluplnosti tohoto pojmu (tedy také od Vás, použil jste ho v otázce na Urzu) na jeho nenormativní definici. Já ji neznám. Normativně jste se neptal. To byste zdělil buď ty preference, co od trhu očekáváte, nebo uvedl příklad.
Otázka není, kdy a jak trh selže. Otázka je, jak tento pojem definujete nenormativně. Není to otázka na Urzu. Je to teď na Vás.
Komentář 50156
Použil jsem pojem, který použil Urza v článku, je tedy i on zastáncem toho pojmu? Proč bych ti měl psát nějakou nenormativní definici, když jsem nikdy netvrdil, že je to nenormativní pojem? Stále jen dokazuješ, že jsi debil, a bavit se s tebou je ztráta času.
Komentář 50169
Komentář 50136
Komentář 50144
Pláčete sice dobře ale na špatném hrobě. Musíte chtít odpověď od těch, co tento pojem používají. Urza pouze popsal, jak ho používají a že ho nepoužívají analyticky ale subjektivně, vzhledem k vlastním hodnotám. Pro Vás si to můžete přeříkat jako normativně.
Komentář 50146
Komentář 50149
Komentář 50153
Komentář 50167
Pracuju s hypotézou, že takovou definice neznáte. Pak dokonce matete záměrně.
A v každém případě se dopouštíte blbosti když použijete týž pojem (i kdybyste definici dodatečně sesmolil) v jiném významu a ptáte se na něj Urzy, přestože on ho použil jinak. Takže ani kdybyste s takovou definicí přišel, bude stále blbost, jak jste ji použil, viz druhá věta tohoto příspěvku. Pomůcka, nahraďte si přesnějšími pojmy "normativní selhání trhu" a "analytické selhání trhu". Pak Vám ta záměna, a tedy příčina, proč se dopouštíte blbosti, dojde.
Jestli to dobře víte a je to od Vás záměr, tak tomu se v antické filosofii říkalo sofismus. A používalo se v pejorativním významu, jako matení jazykem.
A je i možnost, že jste si to neuvědomil. To se může stát. Blbostí (s velkým "B") se to stává v okamžiku, kdy chybu neopravíte a na upozornění na ní i nadále trváte. Vám "b" nestačí a chcete zkrátka "B". Vaše volba.
Hezký den.
Komentář 50172
Komentář 50177
Komentář 50185
Komentář 50179
Komentář 50181
Komentář 50186
Komentář 50189
Vy totalni tupce, jediny, kdo tady pacha jakousi infantilni sofistiku, jste prave Vy, ovsem i to je zrejme nad Vase chapani.
Urza napise "tohle neni selhani" a G se opta "a co tedy JE selhani", cimz vzniklo tak dabelsky zamotane antre, ze vsichni napjate cekaji na obecniho imbecila, az prikvaci se svymi presnymi pojmy "normativní selhání trhu" a "analytické selhání trhu".
A prej pracuju s hypotézou... Jdete se uz kurva nekam lecit, jestli to jeste jde.
Komentář 50194
Komentář 50209
Komentář 50214
Holt dnes mate dobrej den, vetsinou nepoberete ani dve. Ale klid, nechci po Vas nic a setrvam u toho hodlat. To leceni melo byt pro Vase dobro, ale je to Vas boj.
Komentář 50217
Komentář 50218
Komentář 50170
Komentář 50174
O selhání trhu hovoří i ekonomické učebnice. A je to časté a rozšířené, v podstatě v každé základní učebnici, kde se hovoří o trhu, je kapitola o selhání trhu. Tudíž lze předpokládat, že to používají v analytickém významu. Ale učebnice nejsou vědecké publikace, recyklují se v nich často pojmy překonané a nikdy jsem v nich také neviděl obecně použitelnou definici, vysvětlují to vždy na příkladech. Jiní ekonomové toto totiž zas kritizují a poukazují na to, že na popsané příklady nejsou data, že by to bylo reálně pozorováno.
Kdybyste měl zájem, dodám Vám zdroje. Kdysi jsem se tématem zabýval a shromáždil jsem o tom dost literatury. Sám jsem si chtěl svého času na otázku zodpovědět, jestli trh opravdu selhává, v nějakém objektivním významu, nebo neselhává. V podstatě všechno, co se prezentovalo jako selhání trhu, byla vždycky jen záminka pro ochranářské opatření nebo posílení státní moci, v horším případě možná přiživit se (ze strany politiků) na tržním úspěchu velkých firem. Ono se dá často těžko říct, jaká je motivace politiků. Někdy je to Marxismus (korporace jsou škodlivé a každé jejich omezení je vítáno), jindy pragmatismus (potřebujeme posílit rozpočet a střední třídu je už i nám samotným trapné více zdaňovat), jindy omezení konkurence (Babiš) a jindy něco jiného. Nedokážu vyloučit, že ve výjimečném případě uvažují jako ekonomové a vzpomenou si na svá studia, že to v tak učebnicích bylo. Ale to se mi zdá nejméně pravděpodobná varianta.
Mimochodem, do těch učebnic se to také dostává tak trochu na politickou objednávku, spíše nepřímo, v rámci autocenzury jejich autorů. Protože je to oficiální státní doktrina, stojící za udržitelností UHOZ například.
Komentář 50184
Komentář 50190
Komentář 50210
Komentář 50224
Komentář 50098
Komentář 50106
Komentář 50099
než že by to znamenalo že lidé chtějí supermarket páč jim přinese užitek...
Lidem se prostě nelíbí fakt, že silnější pes jebe,
což se nelíbí ani ancapákům jinak by nevymýšleli náký to právo na vlastnictví, které jim může uzmout opět jen ten silnější pes,
a to na podkladě svého svobodného rozhodnutí...
Přece si nechcete myslet, že si sednu na prdel před vašimi "mírumilovnými dobrovolnými směnami" které neberou ohled na ostatní (milovníky starých budov) když mohu použít mnohem lepší věc - totiž svobodné rozhodnutí, při kterém neberu ohled už vůbec na nikoho...
Prostě jsem svobodný člověk (navíc ještě silnější pes) a nikterak mě nedonutíte abych se řídil vaším přáním
Komentář 50102
Inspiraci jsem samozřejmě získal jak u demokratů tak i u kapitalistů,
ovšem na rozdíl od nich nepotřebuji své konání balit do nějakého planého moralizování "přání většiny" či "svobodné směny"
Komentář 50157
což se nelíbí ani ancapákům jinak by nevymýšleli náký to právo na vlastnictví, které jim může uzmout opět jen ten silnější pes,
Mě (a nevím, jestli jsem ankapák) vůbec nevadí, že silnější pes jebe. Ale vadí mi, když s tím fena před tím nemohla vyjádřit souhlas.
Protože když stát vyjme budovu z trhu a uvalí na ní násilím jiná pravidla, než na jiné budovy, bez ohledu na to, co si myslí majitel či poptávající, tak silnější pes jebe ale fena nesouhlasila.
Pokud ale má někdo podnikatelský plán, budovu koupí za tržní cenu a něco s ní udělá (nebo neudělá), silnější pes jebe ale bere ohled na to, co si myslí fena. Ostatní psi či feny si o tom mohou myslet, co chtějí ale v podstatě se jich to netýká. Ani nejebají a ani nejsou jebáni(y).
Komentář 50178
Meh, to i tak proste rceni presahuje Vase rozumove schopnosti?
Uz jste snad nekdy videl barak, jemuz by byla dana moznost vyjadrit se ke svemu budoucimu osudu? Blahoslaveni chudi duchem...
Komentář 50107
Komentář 50112
Komentář 50128
Komentář 50222
To asi úplně netvrdí. Například pochybuju, že by ankap řekl, že tržní objednávka vraždy je automaticky správně a žádoucí.
Komentář 50226
Komentář 50227
Komentář 50161
Viz co jsem napsal do toho prvního podvlákna. Diskusi jsem našel až odpoledne.
Stručně: Domnívám se, že Velkej Ká se v tomhle mýlí, že i případ, když se nesejde nabídka s poptávkou, je v souladu s trhem, protože to znamená, že kdyby k transakci došlo, někomu by klesl užitek. Což by byl důsledek, který by u příčetných lidí neměl nikdy u dobrovolné transakce nastat. A myslím si, že objektivní definici selhání trhu nemáme, nebo já ji aspoň neznám. Jakubovi G jsem místo "subjektivní" napsal "nenormativní", aby tomu lépe rozuměl.
Komentář 50223
Komentář 50234
To neděláš dobře, Jaromíre, s tim vycucem.
Vasi nechut cist cele vlakno chapu, spolehnuti se na vycuc od zeleneho mimoida, ktery i ve svych lepsich dnech pobere nejvejs tri pozemska slova, chapu uz mene az vubec. Vicemene absolutni shrnuti vsech minulych, stavajicih i (!) libovolnych budoucich selhavacich debat tentokrat prekvapive vystrihl bratr Norbert hned ve druhem postu.
K citaci (snad krom interpunkce) neni moc co dodat:
Nemôže, lebo jeho definícia trhu je taká že zlyhanie trhu apriori neexistuje. Aj napriek tomu že vidíme opak :-D.
Komentář 50109
Komentář 50110
Komentář 50114
Komentář 50120
Komentář 50122
Komentář 50116
Komentář 50126
Komentář 50129
Komentář 50132
Jaká je tedy lepší teorie?
A k čemu má ta teorie sloužit?
Komentář 50135
Komentář 50141
je krátká a snadno zapamatovatelná :
"Může to být tak, naopak nebo ještě jinak"
Tato teorie pak slouží k tomu, aby měl člověk nějakou "vědeckou" teorii o kterou se může v těžkých časech opřít a najít v ní věčnou a neměnnou jistotu že není úplnej blbec...
Komentář 50164
Komentář 50117
Komentář 50133
1) subjektivní a interpersonálně neporovnatelný
2) užitek lidí z toho supermarketu je vyšší než z oné budovy
Tak už se, koumáci, nějak dohodněte. ;-)
Komentář 50137
Nevíte, kudy každý jeden foton letí, ale ve velkém množství vidíte jejich rozptyl v určitém vzoru.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Youngův_experiment
Komentář 50140
Komentář 50138
.....................................................................
Proč myslíte že to nemá nic společnýho se svobodou ?
Nebo snad svoboda je pro vás to, že všichni ostatní musí nahlížet svět stejně jako vy ?
No i to je dozajista určitá modifikace svobody...
Komentář 50139
Komentář 50142
takže bych vás asi odkázal na pro mě oblíbeného G.K.Chestertona,
nic lepšího jsem nenašel, než jen tuto diplomovou práci,ale snad tam bude k pochopení oč běží,
prostě to má hodně společného s paradoxem, uvolněním a pozorností
https://theses.cz/id/a7mws0/DP_Detektivka_v_pojet_G._K._Chestertona_a_K._apka_Lenka_V.pdf
Komentář 50150
Komentář 50166
Komentář 50180
Komentář 50131
Ve Vyškově na náměstí, což je svým způsobem docela atraktivní lokalita byl dlouho dům, v jehož přízemí byla odjakživa hospoda. Původní majitel byl hospodský tělem i duší. V přízemí měl hospodu v patře bydlel. Za komunismu to provozovaly RaJ. Na svou dobu si to jakž takž udrželo úroveň, ale po revoluci to restituovala dcera nebo vnučka, nejsem si jistý.
Ta byla uplně blbá a neschopná. Pronajala to. Teda pronajala tu hospodu. Prostory v patře pronajmout neuměla, nechtěla nevím.
Stačily jí drobné z nájmu za hospodu, z které se stala ta nejodporněší špeluňka, jakou si lze představit. A nemovitost chátrala.
Jako s nějakým odstupem, lepší řešení pro ni i všechny zainteresované je skoro cokoli. Prodat to, trochu zainvestovat a pronajímat to celé trochu na úrovni, zapálit to, ...
Na tom je smutné to, že je evidentní, že se u majitelky mísí nějaké nostalgické vzpomínky na to jak to bylo dřív, nechce do toho hrabat, neví co s tim, zároveň jí ale i těch pár drobnejch co z toho má umožňuje situaci neřešit a odkládat.
Podobnou situaci jsme řešili i u vlastního domu v ostravě, kde jsme měli jako široká rodina různé šestiny a čtvrtiny a byl problém se toho zbavit a nějak rozumě to vyřešit. Podařilo se to asi až po 20ti letech, kdy nám dal konečně výpověď hlavní nájemce, který toho že se na péči o nemovitost neumíme domluvit taky plné zuby.
Já nezpochybňuji, že to je legitimní, nikdy bych to nechtěl vyvlastňovat, regulovat, řešit zákonem. Beru to tak že tyhle věci se prostě občas dějí a k trhu patří. Ale jestli slovní spojení "selhání trhu" na něco sedí, jsou to IMO tyto situace.
Komentář 50134
Komentář 50196
Komentář 50143
Závěrem stručně: Preference je z ekonomického hlediska skutečná, vyjádřující za co lidi dávají na volném trhu své prostředky a virtuální, daná tím, co řeknou, když za to ale nemusí zároveň platit. Na volném trhu se realizují věci pouze podle tržních preferencí, v případě státu, díky daním a násilnému vymáhání prostřednictvím policie, i preference netržní.
Komentář 50151
Ďalší problém je že ja sa o zámere ani nemusím včas dozvedieť, ak za vlastníkom nehnuteľnosti príde kupec a ponúkne mu takú sumu ktorá bude pre predávajúceho výhodná tak predávajúci nemá dôvod o kúpe kohokoľvek ďalšieho informovať. Takže ja to zistím až keď budovu začnú búrať a to už je neskoro. A aj keby som ten budúci supermarket ostrakizoval, pôvodnú budovu mi to už aj tak nevráti, takže budem škodiť akurát tak sebe.
Nehovoriac o ďalšej veci, že tú budovu možno chodia obdivovať aj turisti a tí sa o zámere zbúrať ju nedozvedia vôbec a teda nemajú možnosť zapojiť sa do jej záchrany.
Komentář 50158
Co se nečekaných událostí týče, je to stejné, jako když nějaká památka vyhoří, nebo když ji neodborně zrestauruje nějaká bába (mimochodem, nakonec ta nepovedená oprava fresky Ježíše vydělává velký majlant na cestovním ruchu). Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.
Komentář 50162
Komentář 50163
Komentář 50175
jen je zbytečný vlastníka vyzdobit na nějakého lidumila
blábolením vo tom, že to má pro lidi vyšší užitek,
nebot jde o záměr vlastníka, nikoliv lidí...
Přece když Lídl koupí budovu,
tak tam nebude votvírat divadlo, ale supermarket...
A když nějaká divadelní společnost koupí nákej supermarket,
tak jej prostě přestaví na divadlo a nebude prodávat rohlíky
Komentář 50183
jen je zbytečný vlastníka vyzdobit na nějakého lidumila
blábolením vo tom, že to má pro lidi vyšší užitek,
Vždyť tohle tvrdím taky. Navíc jsem upozornil, jak lehce ankapáci vysvětlují různé výsledky trhu porovnáváním užitků, o kterých sami tvrdí, že jsou neporovnatelné. Nějak se nikomu nechce mi vysvětlit, v čem se pletu.
Komentář 50188
nejspíše asi proto, protože chtějí etatistům vysvětlit jak to bude skvěle fungovat i bez zásahu státu nebo že to bude fungovat mnohem lépe...
Ale je to naprosto zbytečný,
je to jako kdyby mně moje stará tvrdila, že když budeme v TV koukat na romantiku a ne na hokej, tak mně to zvýší užitek protože moje stará takto rozhodla že romantika je lepší než hokej...
Komentář 50173
nelze přece blábolit v tom smyslu že užitek lidí ze supermarketu bude pro lidi lepší než z oné budouvy,
ten užitek jde především do kapsy majitele,
proto taky majitel taky sere na názory lidí, a hledí především na to aby to jemu neslo...
Nic proti tomu nemám,
ale proč to přizdobovat blábolama o tom, že to lidem zvýší užitek ?
Prostě jen mají supermarket a nemají divadlo...
Naštěstí jsou pak zase jiní kapitalisté, kteří mají rádi divadlo,
koupěj nějakej supermarket a předělaj jej na divadlo,
lidi mají divadlo a nemaj supermarket...
Každej dělá co uzná za vhodný a dělá to především pro sebe,
čímž to pak samozřejmě dělá i pro lidi (at už to chtějí či nechtějí)
Komentář 50159
Komentář 50145
Komentář 50152
Komentář 50168
Kapitalismus mozna, ovsem mistni trhla jednovelicinova ankap teorie stavi vyhradne na sobectvi nebeskych andelu, jiz sve zvrhle altruisticke choutky budou sobecky ukajet vyhradne charitou, globalnim chlazenim a kultivaci mas volne pristupnymi koncerty stredovekych klasiku na nadvorich kulturnich pamatek v posledni chvili trzne vyrvanych z paratu ruskych pedofobnich mafii.
Velky kulovy.
Komentář 50182
Ne stát. Dobrovolný spolek lidí.
To dneska přijde EU a za naše peníze nechá postavit rozhlednu. V údolí.
Takže malý kulový.
Komentář 50187
Komentář 50195
Komentář 50197
S DEMOKRATICKÝM STÁTEM TO NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO.
Teda až na to, že teď je pro to zákonný rámec. Takže jako obvykle - lidé něco dělají, pak přijde stát, dá tomu mantinely a tváří se, jak by to bez něj nešlo.
Třeba KČT byl založen za Rakousko-Uherska.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_českých_turistů
Komentář 50200
Komentář 50204
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousko-Uhersko
A že Lidl bere dotace jsem nevěděl, pardon.
Každopádně pointa je, že lidi se spolu dokáží domluvit a něco vyřešit i bez státu, leckdy spíš státu navzdory.
A ne, nenastane ráj na zemi, to tu nikdo netvrdí. Jen ta pomoc bude v mnoha ohledech efektivnější, když nebude třeba platit politiky, dotační programy a další přerozdělovací mechanismy.
Já tu taky čekám, kdy stát vyřeší všechny problémy, když už tu je tak dlouho a pořád slibuje, že to zařídí...
Komentář 50206
Komentář 50208
Komentář 50199
https://www.lidl-rakosnickova-hriste.cz
Přijde mi, že podle většinového mínění lidstvo muselo vyhynout dřív, než lidi založili stát, aby za ně řešil problémy...
Komentář 50201
Komentář 50203
Komentář 50205
Komentář 50211
..................................................................
Ale kdepak,
copak nevíte že člověk věří právě proto, protože to je nesmyslné !
Credo quia absurdum est
Etatistu proto nic správného a logického nemůže ohrozit,
jediné co jej může ohrozit je pouze jiná víra jenž by se mu zdále lépe nesmyslná...
Komentář 50215
Etatista je na tom dobře, když je hodně etatistů (ve skutečnosti není, protože ne ke všem etatistům se výhody z přerozdělování dostanou ale má ten pocit). Etatisty tudíž ohrožuje ztráta víry ostatních etatistů.
Kdežto anarchokapitalistu neohrožují etatisti. Ideologicky s nimi ve sporu není. Když ho nechají na pokoji, nevadí mu. Anarchokapitalistu ohrožuje policie a daňový exekutor. Tedy ti, co jen dělají poctivě svou práci. Podle manuálu. Bez osobní zodpovědnosti.
A vpomeňte na Norimberský proces. Jedni nechápali, za co mají být souzeni, když přímo nezabíjeli. Druzí zas když jen dělali svou práci. Jen etatisti nechtějí přijmout, že princip je týž, i když nejde o zabíjení ale poškození je mírnější. A že se na tom shodla společnost demokraticky (mnohdy neshodla ale to už je jedno).
Komentář 50225
Komentář 50212
Má se zato, že si lidstvo v minulosti prošlo úzkým hrdlem a že málem vyhynulo. A prý proto jsme si dnes geneticky velice podobní. Připadá mi ale dost pravděpodobné, že kdyby to tehdy řešilo založením státu, který by garantoval nevyhynutí, tak že tady dnes nejsme.
Komentář 50216
Fakt: lidstvo BEZ statu temer vyhynulo.
Logicky zaver: se staem BY vyhynulo tutove.
Gratuluji.
Komentář 50219
Komentář 50220
Tak to moje berte jako vtip taky. Gratulovat se ve skutecnosti dalo jedine snad k rozsahu.
Za nepresnost omlouvam, oprava:
Fakt: lidstvo BEZ statu temer vyhynulo.
Naprosto neopodstatnene demagogicke pindy, zcela v duchu Vasi bezne argumentace: se statem BY pravdepodobne vyhynulo zcela.
Napocuni. :)
Komentář 50191
A v emerice zase bijou cernochy. Pochopil jsem to spravne?
Komentář 50193
či snad lépe svůj sobecký altruismus,
je to prostě součást reklamy a propagace vaší firmy,
že investujete do sportu, přírody, kultury, dětí, bezdomovců a opuštěných psů a koček...
Komentář 50171
navic sobecctvi jsem zminil navazane na dalsi vlastnosti.
Komentář 50176
Komentář 50160
Komentář 50165
Komentář 50202
.........................................................................
Sice je pravdou že si ty kapitalisty nějako přizdobuje,
ale nemyslím si že by věřil v nějakého ušlechtilého člověka,
spíše věří v samoregulaci trhu...
Pravda je vcelku jednoduchá,
dokud se to nevyzkouší, tak nevíte jak to bude fungovat a vše je pouhopouhá teorie počínající např. vaším názorem že lidé mají právo zasahovat do jednání druhých až po můj názor že existuje pouze právo silnějšího
Tvrdit že by to nešlo je podobné, jako když někdo před třemi stoletími tvrdil, že nemůže existovat ateistický stát, páč by si lidé navzájem povraždili, ba i Voltaire dával přednost tomu aby jeho krejčík věřil v boha a tak se k němu choval poctivě ze strachu z pekla...
Komentář 50213
Ale pozitivní, že jste nedávno narazil na toto fórum a o téma se začal zajímat. Je nenulová pravděpodobnost, když nějakou dobu setrváte, že k Vám správé informace nějakým kanálem dojdou.
Komentář 50228
Považuji za vcelku skutečný metodologický problém říkat, že není lepší možnost než ta, jakou si hráči vybrali. To si říkáme jen proto, abychom byli klidnější, ve světě, o jehož možnostech zas tak moc nevíme.
Komentář 50231
Komentář 50253
Komentář 50256
Komentář 50261
Protože první, co mě napadlo, byl Mao Ce Tung. Škoda, že svou snahu o změnu vedl politicky a ne na volném trhu...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velký_skok_vpřed
Komentář 50271
Komentář 50273
Komentář 50274
Komentář 50297
Těch příkladů, kdy jednotlivec či malá skupina ovládne státní složky a nedopadne to dobře, je vícero.
Na druhou stranu třeba Bill Gates má velkou moc, kterou získal tím, že udělal něco, co lidi kupovali dobrovolně.
Komentář 50278
Komentář 50265
vždyt i sami etatisté mají ve svých politických programech snižování administrativy, boj proti korupci, kontrolu předražených zakázek, povinnost výběrovývh řízení
a furt se dějí průsery, zrovna nedávno vodstoupil ministr dopravy kvůli něčemu podobnému...
Ty sračky se dějí furt dokola...