Autor: Urza
Čas: 2020-05-12 00:00:02
Kdo „vládne“ v kapitalismu?
První povrchní odpověď by mohla znít, že jsou to obrovské nadnárodní korporace; k hlubšímu poznání je však třeba se ptát, co činí ty obrovské korporace tak obrovskými, kde vlastně svůj vliv berou. Pravdou je, že jim tuto velikost, moc a peníze dávají jejich vlastní zákazníci, tedy „obyčejní lidé“; to jsou ti, od koho na svobodném trhu vychází moc, oni jsou ti, kdo ve volnotržní společnosti vládnou! Kdyby ekonomika byla loď, korporace jsou kormidelníky či důstojníky komandujícími mužstvo, ale kapitánem, jenž určuje směr plavby, je právě zákazník; nebude-li korporace sloužit těm, kdo od ní dobrovolně nakupují, nebude mít přístup k jejich penězům a svou moc ztratí. Někdo může namítnout, že dost velká a mocná korporace dobrovolné zákazníky nepotřebuje, neboť se může na jejich vůli vykašlat a k placení je donutit násilím; to riziko samozřejmě existuje… a taková korporace se pak nazývá jedním slovem: stát.
Přečtení: 58652
Komentáře
Komentář 54414
- Jen do doby, než vzniknou soukromé státy. Pak budou korporace lidem účtovat to, že žijí na území, které ony vlastní.
2) Někdo může namítnout, že dost velká a mocná korporace dobrovolné zákazníky nepotřebuje, neboť se může na jejich vůli vykašlat a k placení je donutit násilím; to riziko samozřejmě existuje… a taková korporace se pak nazývá jedním slovem: stát.
- 1. Anebo dvěma slovy: soukromý stát. Ke kterým ankap inherentně směřuje.
P.S. 2. Stát se nemůže na vůli lidí vykašlat; státy jsou naopak VYJÁDŘENÍM většinové vůle. To platí vždy, i v KLDR, a obzvláště to platí v demokraciích. Kdyby lid skutečně chtěl ankap, demokracie by mu ho už dávno přinesla na stříbrném podnose.
3. Všimněte si, že Urza to vždy podává tak, že stát porušuje vlastnická práva, a ne tak, že společnost uznává jiné pojetí vlastnictví, méně exkluzivní, Gardelkovsky řečeno, a stát je vyjádřením toho.
Je paradoxní, že člověk, který neustále opakuje, že každý si může nadefinovat co chce, jak chce, a který si tímto nesmyslem zasral většinu svých videí, to ohledně vlastnictví, nejdůležitějšího pojmu jeho učení, vůbec neuznává. Ať už diskutuje s kýmkoliv, vždy to podává tak, že jeho správné pojetí vlastnictví je porušováno, a ne tak, že protistrana má své (špatné) pojetí vlastnictví.
Komentář 54415
Že rozhodující není, zda se dodržuje nap, ale zda je možné "jít jinam", věděl už Voltaire, před 250 lety. Z Filosofického slovníku:
Kdyby člověk všude našel snadnou a zajištěnou obživu i vhodné podnebí, je jasno, že by si žádný člověk nemohl zotročiti jiného člověka. (…) Kdyby nějakému jednotlivci despotické mysli a svalnatých paží napadlo zotročiti si svého méně silného souseda, bylo by to nemožné: dříve než by se utiskovatel připravil, byl by utiskovaný na sto mil daleko.
Všichni lidé by si tedy byli nutně rovni, kdyby neměli žádných potřeb. Bída podřizuje člověka jinému člověku; skutečným neštěstím není nerovnost, nýbrž závislost. Velmi málo záleží na tom, říká-li se jednomu člověku Jeho Výsost a jinému Jeho Svatost, ale krušné je sloužit tomu nebo onomu.
- Jeho Výsost = veřejný stát, Jeho Svatost = soukromý stát.
Komentář 54424
Komentář 54451
- Kdyby se slabší mohl prostě sebrat a odejít, silnější by ho nemohl utiskovat. Proč to neudělá? Protože nemá kam odejít. Čili jak si Voltaire správně povšiml, nedostatek zdrojů (bída) je nezbytnou podmínkou útisku. Tato důležitá myšlenka anarchokapitalisty zcela míjí.
Komentář 54421
Komentář 54447
- A ještě zajímavější je, že Urza (a zřejmě i Rothbard) o soukromých státech nenapsali ani slovo. Ačkoliv se ta myšlenka objevuje už u Voltaira, před 250 lety.
2) by začali hromadně prodávat své nemovitosi pár kupcům, aby si za ztržené peníze mohli užívat pod jhem svých nových pánů.
- 1. Ne nutně hromadně, a ne pár kupcům. Jde o to, že by začal nevyhnutelný jednosměrný přesun nemovitostí od chudších k bohatším. V chudších nebo hédonističtějších oblastech by postupoval rychleji, v bohatších nebo konzervativnějších pomaleji, ale probíhal by všude. Ankap inherentně směřuje k soukromým státům.
2. Užít si život je jen jeden z důvodů proč prodat pozemek korporaci. Uvedl jsem ho proto, že on sám by ke vzniku soukromých států stačil. Častějším důvodem by byla jistě chudoba. Co nedávno psal Urza? Ani ten, kdo tady žije „z ruky do pusy“, netrpí hlady (na rozdíl od mas lidí po celém světě) Takže masy lidí po celém světě trpí hladem, ale pozemek by korporaci nikdy neprodali…
3) Sice lze argumentovat, že ANCAP (či blízká forma bezstátní společnosti) se v historii vyskytl jen párkrát,protože ho okolní státy zadusily, ale tohle se v historii, co vím, nikde nevyskytlo.
- 1. Žádný historický ankap nikdy nebyl; Urzovy příklady jsou směšné. A kdyby někdy byl, byl by to argument proti němu, protože se evidentně neudržel. 2. Soukromé státy nikdy nevznikly, protože státy tomu zabraňují – což je jejich raison d'etre.
Komentář 54422
Komentář 54449
- Proč tedy neexistují anarchistické politické strany? A proč když chtěl Urza doložit, že "anarchismus vznikl zároveň s vládci", musel citovat starověkého Číňana? Anarchismus je starý jako lidstvo, a nezanechal žádné stopy v kultuře?
touhu po vašich soukromých státech nevidím nikde.
- Touhu po bohatství a moci nevidíte nikde?
Komentář 54453
Komentář 54455
Komentář 54459
§ 4
Vznikat a vyvíjet činnost nemohou strany a hnutí, a) které porušují ústavu a zákony nebo jejichž cílem je odstranění demokratických základů státu,
http://obcan.ecn.cz/index.shtml?apc=uz--1--&s=z&x=-&f=133757#1
Komentář 54465
Komentář 54466
Nehlede na to, ze by nesplnovala dalsi podminky, ktere jsou tam vyjmenovane.
Nehlede na to, ze takova strana by nedavala prilis smysl, protoze by byla v pripade zvoleni soucasti system, ktery nechce. Ale ok, mohla by mit ve stanovach jedinou vec, totiz ze bude pouze a jedine usilovat o zruseni statu. Pak ale plati, co bylo psano drive
Komentář 54471
Komentář 54473
A predevsim….Predpokladam, ze kdyz by takova strana jasne deklarovala, ze chce ZRUSIT stat (tedy ho zcela a naprosto zrusit), potom by stat uplatnil zakaz. Jsem si tim v podstate jisty. Ale jestli chces, muzeme udelat nejakou sazku, at to stoji za to, a ja to zkusim zaregistrovat.
Komentář 54673
Hele, a jak se takovy nazor prihodi? Zajimaly by me ty vstupni parametry, ktere te k tomu vedou (klidne jen obecne, konkretnich hodnot netreba). Pokud to teda neni, ze ti devadesatiprocentni se zbytkem zatoci asik fpohode, zatimco u skorostejnoprocentnich je to dost vosajstlich. Dik.
Komentář 54656
Komentář 54659
Komentář 54675
Ano, to smysl dava: ctete-li argumenty nedospsane, smysl davat nemusi. Nesmite byt tak hr.
Nicmene tady s Vami vcelku souhlasim, takove obyvatele si predstavuji tezko. Ale vemte si priklad z Lojzy a pochlapte se, o moc horsi uz to stejne byt nemuze: tak jaci by tedy meli byt?
Komentář 54678
2. Vznikne anarchokapitalistická strana (AS). Drtivě zvítězí ve volbách, bude mít vládu a většinu v parlamentu. Pak buď vládními kroky nebo novými zákony postupně zruší veškerou státní agendu. Pak jsou dvě možnosti: Buď budou každé čtyři roky volby (které už ale budou placeny ze soukromých peněz), které AS vždy drtivě vyhraje a poté ve vládě nebude nic dělat. Anebo se to ošetří na ústavní úrovni: cyklus voleb bude pozastaven a k jeho obnovení bude třeba petice s podpisem většiny občanů, která nikdy nebude podána.
Pak budete mít demokracii i ankap.
Komentář 54681
Btw u tebe uz nejakou chvili sleduju, ze kdyz uz jses v uzkych, tak nemas problem napsat vylozenou lez, a nebo alespon naprosty nesmysl odporujici realite a nekomu to vlozit do ust, pripadne to proste prohlasit za pravdu, jak se ti hodi.
Komentář 54927
Už jsem to chtěl nechat být, ale pak jsem si vzpomněl, že Urza tohle používá jako argument proti demokracii, dokonce v psaném projevu: Demokratičtí politici si mohou dělat, cokoliv je napadne, nezodpovídají se nikomu; v nejhorším případě prostě nebudou příště zvoleni, ale to je tak vše. A když někoho napadne politiky vinit, vždy existuje univerzální odpověď, že lid si je přece zvolil, tak teď vládnou; pochopitelně je to argument naprosto absurdní, neboť lid neměl možnost zvolit „nikoho“, leč dokud jej bude většina populace uznávat, politici jednoduše žádnou zodpovědnost nenesou.
- Jak to, že lid neměl možnost zvolit nikoho? Mohl přece zvolit AS…
zde: https://www.mises.cz/clanky/demokracie-vlk-v-rouse-berancim-1903.aspx
Komentář 54470
Komentář 54460
Komentář 54467
Komentář 54469
Jinak ty citaty, ktere jsi napsal, jsou vcelku pravdive, v cem je problem? Akorat neznam kontext toho s tim zviretem, tam nemuzu soudit, takto receno mi to moc smysl nedava, ale predpokladam, ze tam nejaky kontext byl.
Zbytek je pravda, kde ti prijde, ze neni?
Komentář 54482
A toho se bude bát každý Anarchysta a proto vznikne poptávka po ochraně proti tomu. To že vi nevíte jak byste se bránil neznamená že ostatní už to nenapadlo. Můžete si zaplatit ochranu proti tomu.
2)Anebo dvěma slovy: soukromý stát. Ke kterým ankap inherentně směřuje.
Nesměřuje. Vyvrací to Behaviorální ekonomové. A pro lidé de většina chce svobodu tak má největší hodnotu svoboda => to nepřeplatíš.
PS: Stát dává moc jednotlivcům a ti se možná snaží plnit to co lidé chtějí, ale nikdy se jím to nepovede. Protože neví co chtějí v daný moment a všichni nechtějí to samí a státní zákony a nařízení jsou plošné.
3) ... že společnost uznává jiné pojetí vlastnictví ...
Že to tak neni, taky Urza vysvětluje ve videu (jedno z novějších). Ale klidně udělejte průzkum kde se budete ptát jak chápou lidi vlastnické právo? :-)
Komentář 54512
radsi bych zil v soukromym statu na trhu kde si konkuruji, nez ve vymrdanym bolsevismu a ojrohujerismu jako dnes.
Komentář 54516
Komentář 54526
Komentář 54531
Komentář 54561
Navíc jestli jste si všiml, tak když se v EU něco děje, tak to řeší politici z Německa a Francie. Orgány EU jsou dost v pozadí...
Komentář 54570
Komentář 54608
Komentář 54532
Komentář 54534
Ovšem máte pravdu, že kokurence mezi státy existuje. Na mnoha úrovních. A i válka je formou konkurenčního boje.
Komentář 54541
2. daňový raj nie je konkurencia ale parazit. Konkurencia by to bola vtedy ak by sa do daňového raja reálne odsťahovala celá továreň a nie iba poštová schránka.
Komentář 54609
2) Opravdu? Tak proč to ty kritizující státy povolují ve své legislativě? Nebude to tím, že spousta státních prominentů a jejich kamarádů taky anarchokapitalisticky ulejvá svý "černý" zdroje v těchto destinacích..? Panama papers by mohly vyprávět :-)))
Komentář 54618
Komentář 54648
A stejně se divím, že Lukačevič daní v tuzemsku.
Komentář 54676
Aha. A mely by se tedy bit vice, nebo mene? Nebo snad vicemene?
Komentář 54619
Komentář 54434
Takže uznáváte, že vládne většina? Většina, která svým jednáním rozhoduje, co bude prosperovat a co ne?
Není to jen maličko jiná forma demokracie, tedy toho, co tak nemáte rádi?
Komentář 54442
Komentář 54444
Pak taky existuje i přímá demokracie, kde je účast té samotné většiny vyšší i bez zástupců.
> vnucená těm, kteří ji nechtějí
Na volném trhu zase většina menšině určí, co bude rentabilní a co se bude vyrábět, nebo jaké služby poskytovat. Pokud jsi se svými preferencemi ve výrazné menšině, tak výrobky, o které ty máš zájem, nikdo vyrábět nebude, nebo jen za naprosto nehoráznou cenu. To už vám nevadí?
Komentář 54448
1) Ta rozhodující "většina" riskuje svoje zdroje, rozhoduje tedy zodpovědněji.
2) I minoritní potřeby je možno uspokojit, a to bez hrozby nějakého pronásledování "většinou". Ano, třeba dráž, ale jde to. Demokracie toto neumožňuje; zvolí se jedno řešení, a to musí všichni dodržovat, minoritní potřeby/názor se nepřipouští.
Komentář 54458
V demokracii když většina volí, tak taky riskuje, že zvolí idiota, který nebude jednat v jejich zájmu.
> I minoritní potřeby je možno uspokojit, a to bez hrozby nějakého pronásledování "většinou". Ano, třeba dráž, ale jde to. Demokracie toto neumožňuje; zvolí se jedno řešení, a to musí všichni dodržovat, minoritní potřeby/názor se nepřipouští.
Ve státě a demokracii to právě naopak jde velmi dobře, stát může totiž rozhodnout, že výrobu toho výrobku bude nějakým způsobem podporovat, pokud bude zjevné, že o to nějaký opodstatněný zájem existuje. Na volném trhu pokud máš takovou potřebu a nemáš haldy peněz, tak máš prostě smůlu.
Komentář 54461
Opodstatněný zájem? Třeba řepka do biopaliv, jejichž škodlivost už byla dávno prokázána na mnoha frontách, ale pořád se to musí používat?
Haldy peněz? Co třeba crowdfunding?
https://libinst.cz/produkt/pokrok-bez-povolenia/
Proč si pořád tolik lidí nedokáže představit svobodnou společnost, ale stále bazírují na řízení politiky?
Komentář 54463
A co jako? Jako že si představuješ, že by se na jedné konkrétní osobě mělo shodnout více, než 50 % lidí, nebo co? To se asi nestane, proto taky existuje pluralitní systém, pokud jsi o tom už slyšel.
> Opodstatněný zájem? Třeba řepka do biopaliv, jejichž škodlivost už byla dávno prokázána na mnoha frontách, ale pořád se to musí používat?
Zrovna s přimícháváním řepky osobně ostře nesouhlasím. Bohužel to tu máme nastavené tak, že se to Babišovi podařilo protlačit.
> Haldy peněz? Co třeba crowdfunding?
Mám tušení, že moc nevíš, co to crowdfunding je. Ten je o tom, že investoři investují do nějaké firmy, aby z toho sami pak měli zisk. To není o tom, že se investoři složí někomu na něco, co on zrovna chce, ale nedá se to na trhu vůbec nebo dostatečně levně sehnat.
Komentář 54468
Ostře nesouhlasíte. V ancapu byste to nemusel používat. Teď to musíte používat a ještě to platit v daních.
Mám tušení, že moc nevíš, co to crowdfunding je ;-)
Crowdfunding má různé využití. Nemusí to být zisk investorů. Třeba lidi dostanou něco, co chtějí, ale na trhu to není. Třeba Exploding kitten, trail na Rychlebských stezkách atd.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Crowdfunding
https://www.kickstarter.com/projects/elanlee/exploding-kittens
https://www.hithit.com/cs/project/7463/novy-trail-rychlebskych-stezek
Komentář 54472
A s tím já souhlasím. Však to není o tom, že jeden konkrétní politik musí mít většinu hlasů, aby měl nějakou moc. Může jich být více tak, aby dohromady reprezentovali většinu. Ale to už je pak technický detail toho, jak tu demokracii přesně implementovat, to není předmětem této diskuse.
> Ostře nesouhlasíte. V ancapu byste to nemusel používat. Teď to musíte používat a ještě to platit v daních.
To je sice pravda, a vadí mi to, ale v ankapu by mi věcí vadilo násobně víc ;)
> Třeba lidi dostanou něco, co chtějí, ale na trhu to není.
To je ale o tom, že se hodně lidí rozhodlo, že něco chtějí, a tak to společně zafinancovali, a každý z nich něco z výsledku má. Když ne finanční zisk, tak prostě nějaký užitek. Z toho, že někomu zafinancuju něco, co on konkrétně chce, ale nejde to sehnat, nemám moc velký užitek.
Komentář 54474
Ano, to je přesně ono. Lidé se rozhodují pro věci, které jsou pro ně osobně nějakým způsobem užitečné a jsou ochotní za to riskovat svoje zdroje. Což čirou náhodou jsou tytéž zdroje, za které se ten užitek realizuje. Tohle v demokracii nemáte, tam jedni platí a jiní rozhodují, navíc bez zodpovědnosti (která mnohdy chybí na obou stranách).
Z toho, že někomu zafinancuju něco, co on konkrétně chce, ale nejde to sehnat, nemám moc velký užitek.
Přesně tak. Z toho, že v demokracii na daních zafinancujete někomu něco, co by jinak nesehnal, opravdu nemáte velký užitek.
Komentář 54476
Takže by to ten člověk radši dostat vůbec neměl, protože trh se tak rozhodl, a souhlasíte tedy s tím, že na volném trhu jsou minoritní potřeby mohutně ignorovány?
Komentář 54477
Komentář 54479
"Takže by to ten člověk radši dostat vůbec neměl, protože se trh rozhodl..." Jeden klenot za druhým. Člověk nemá žádné speciální právo dostat něco co chce. To jen státisti si to vymýšlejí. Takže mu to mají ostatní zaplatit, když on to chce a není to k sehnání?
A trh se nerozhoduje. Trh není nějaká entita mimo lidi. My všichni tady i okolo jsme trh.
Co je podle vás taková mohutně ignotovaná minoritní potřeba, která stojí za to, aby to všichni povinně zacálovali?
Komentář 54483
Takže já tady argumentuju o tom, že stát může být efektivnější v uspokojování potřeb lidí, a vy přijdete v podstatě s protiargumentem, že žádné uspokojování není potřeba, protože na to nikdo nemá žádné speciální právo. Bravo, dobře jste to zabil.
Komentář 54484
Komentář 54487
Potrava, voda, spánek... Tolik bych tu ankap propagandu nežral.
Komentář 54488
Potrava - v jakém složení? Množství? Jak často? ...
Voda - perlivá, neperlivá, studená, teplá, kolik?
Spánek - kdy, kde, s kým...?
Komentář 54499
Komentář 54503
Komentář 54508
Komentář 54511
Komentář 54517
Komentář 54521
Komentář 54525
Komentář 54527
Komentář 54533
Komentář 54545
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/serial-tricet-let-praha-bezdomovec-socialismus-bezdomovectvi-nadeje.A190131_454661_praha-zpravy_nuc
Komentář 54555
Komentář 54489
... wait for it...
FRONTY NA BANÁNY, KDYŽ TO ŘÍDIL STÁT!
Otrávené spodní vody a sírove deště z elektráren (i když uznávám, že teď tu čistotu vymáhá zase stát).
Nástup do fabriky pro všechny v 6 ráno nebovkoliktobylo a školní režim (dodnes) od 8...
https://www.youtube.com/watch?v=T1bUFkqqqrM
Komentář 54486
A jinak překrucujete, co jsem řekl. Neříkám, že uskokojování není potřeba. Jen říkám, že na to nemá nikdo speciální právo. Nevkládejte oponentům do úst/klávesnice, co neřekli/nenapsali !
Komentář 54475
Když vás v demokracii nutí platit něco, co nechcete, tak vám to brání pořídit si to, co chcete ;-)
A to platí pro všechny, jen každý má jiné oblasti, ve kterých chce nutit ostatní k tomu, co mu vyhovuje, nebo je naopak nucen k něčemu, co mu nevyhovuje...
Není tedy lepší nechat všechny na pokoji?
Komentář 54454
Kdy si uvědomíte, že kapitalismus není forma vlády, ale pouze popis svobodného nakládání se svými zdroji? Vlády naopak a bez vyjímky svobodné nakládání se zdroji omezují, většinou ve prospěch svůj a provázaných kamarádů.
A je sakra rozdíl, že nemůžu sehnat nějaké zboží, které se holt nerentuje vyrábět NEBO nezaplatit daně na něco, co nechci platit a jít za to sedět. To o kapitalismu vůbec není.
Komentář 54462
No, pokud je kapitalismus jediným určujícím principem toho, jak má společnost fungovat, a zasahuje tak prakticky do všech sfér lidského života, tak jen těžko to můžeš zcela odseparovat od pojmu forma vlády. Neexistuje opravdová anarchie, z principu. Vždy bude vláda, a když ne "de iure", tak bude "de facto". V ankapu tou de facto vládou bude volný trh, který bude rozhodovat, co mají lidé dělat, a co ne.
Komentář 54540
Komentář 54549
Komentář 54556
Komentář 54576
Komentář 54580
Komentář 54584
Komentář 54647
Komentář 54683
Wow, kulate zavorky znamenaji osobni celodenni rano? Clovek se stale uci. S jistym studem priznavam, ze neznam ani denni vyznam zavorek hranatych, natozpak ruznych slozenych a jinak lomenych.
Jak byste napr. oznacil Faunovo celodenni velmi pozdni odpoledne?
Komentář 54552
Pokud nikdo nevyrábí auto za desetikorunu, jsme všichni ovládáni a kdo chce auto, musí si koupit dražší?
Nebo pokud si můžete koupit auto jakékoli barvy (je-li černá), je to vládnutí?
Nebo je vládnutí to, že když si chcete koupit starší (levné) auto, musíte zaplatit 10 000 Kč ekologickou (pokutu) daň a ještě na to mít od státu licenci?