Autor: Urza
Čas: 2017-12-08 00:00:02
Konkurence v kryptoměnách
Síť Bitcoin funguje od roku 2009; v roce 2010 proběhla první transakce, když uživatel „laszlo“ koupil dvě pizzy za deset tisíc BTC (v dnešních cenách miliardy korun). Dnes se Bitcoin rozmáhá, popularizuje a nabírá na hodnotě; a protože se jedná o volnotržní měnu (bez státních zásahů a donucení), přirozeně vzniká to nejdůležitější, co trh přináší – totiž konkurence. V současnosti existují tisíce kryptoměn a neustále vznikají další; kdo dá svým zákazníkům ze sebe to nejlepší, nejvíce zbohatne. Uživatelé jsou rozmazlováni, hýčkáni a neustále zahrnováni novými nápady tvůrců, takže si mohou jako Alenka v říši divů vychutnávat každou novinku a vydělat na snaze vývojových týmů; není to hra s nulovým součtem, lze zbohatnout i bez toho, aby jiný ztratil, tvůrci měn i jejich držitelé si mohou být vzájemně prospěšní. Svoboda, anarchie, volný trh, mír, prosperita… žádná agrese, žádný stát.
Přečtení: 51864
Komentáře
Komentář 18576
Komentář 18580
Komentář 18581
Komentář 18582
A pak si zase říkají, kéž by měli stroj času v době, kdy si naposledy říkali, že chtějí stroj času xD
Komentář 18595
Komentář 18597
Komentář 18599
Komentář 18600
Komentář 18601
Komentář 18602
Děje se to pořád.
Nicméně spadne vždycky mnohem výš, než kde byl předtím.
On sice střídavě roste a padá, nicméně vždycky vyroste extrémně a spadne méně.
Komentář 18603
Komentář 18604
Komentář 18606
Komentář 18607
Hodnota je subjektivní.
Komentář 18608
Bitcoin 356,000 transakcí za den, tržní kapitalizace $260B.
Visa 150,000,000 transakcí za den, tržní kapitalizace $246B.
MasterCard 200,000,000 transakcí za den, tržní kapitalizace $156B.
Tzn. podnik s milionem transakcí za den si trh cení na ~ $1.14B, což v případě Bitcoinu znamená tržní kapitalizaci $406M a cenu za 1 Bitcoin rovnající se $19.
Hodnota je jistě subjektivní, ale minimálně lze její výši fundamentální analýzou aproximovat vzhledem ke střední hodnotě srovnatelných aktiv na trhu. Což jsem ve velmi zjednodušené podobě předvedl.
Komentář 18609
Komentář 18610
Za pár let bez identifikace nepůjde platit žádnou kryptoměnou, tím odpadají veškeré daňové a anarchokapitalistické benefity, kryptoměny budou od nerozeznání s národními měnami, jen s tím rozdílem, že zpětné konverze do národních měn budou trvat dlouho, budou nespolehlivé a nikdo nebude chtít dlouhodobě směňovat majetek v kryptoměně, protože bude vznikat díky volatilitě i deflačnímu nebezpečí obrovské měnové rizko, které bude obtížné a finančně velmi nákladné jednoduše krýt měnovými swapy, futrures nebo opcemi. Seriózní měnové zajištění bude vyžadovat velmi nákladnou strukturu, kterou musí jít outsourcovat, jinak bude pro většinu podníků nesmyslné držet kryptoměny ve svém majetku.
Lidi mají rádi svou dvouprocentní inflaci, současný bankovní systém dává smysl. Bohužel kryptoměny zůstávají u anarchie a k anarchokapitalismu se nikdy nepřiblíží. Je to něco jako New Harmony pro socialisty - nikdy to nebude globálně fungovat lépe, než současný systém.
Komentář 18616
Přijde mi, že v každém tom příspěvku je tolik nelogičností či ekonomických nesrovnalostí, že nějak vůbec nevím, kde bych začal s jejich vyvracením.
V podstatě v každém tom příspěvku je tolik nesmyslů, že jen ta představa, kolik času by stálo jejich vyvracení, je hrozná (bez urážky).
Třeba tady.... jak že bez identifikace nepůjde platit žádnou kryptoměnou, čímž všechny benefity mizí? Tohle půjde zajistit maximálně v nějakém oficiálním obchodě, ale lidé mezi sebou mohou stále přesouvat krypto bez omezení.... a pak tu jsou darkmarkety. Navíc je tu jedna obrovská výhoda, která také nezmizí: Státy krypto nemůže sebrat; nemůže ani vědět, že je máte.
Nezlobte se, ale fakt mám pocit, že o tom tématu vůbec nic nevíte, netušíte nic o té technologii, o všech těch výhodách, v každém příspěvku píšete šíleně moc nedomyšleností či přímo nesmyslů.
Já chápu, že jste se tím třeba tolik nezabýval, ale nerozumím, proč pak máte tak vyhraněný a pevný názor a snažíte se mě o tom poučovat.
Ano, asi to se mnou myslíte dobře a nechcete, abych prodělal, za což jsem v podstatě rád.
Jen prostě.... nedává smysl, abyste mě poučoval o tématu, o kterém jsem načetl, naposlouchal a namluvil řádově více času než Vy (to je zjevné z toho, co píšete; ty argumenty jsou takové to úplně první, co má někdo, kdo o tom moc neví, nejdou vůbec do hloubky.... ne že by kryptoměnám něco nehrožilo, ale ta reálná rizika jsou úplně jinde).
Já se hrozně omlouvám, jestli tento post působí neuctivě, zejména proto, že výše vidím, že mi chcete pomoci a bojíte se o Stoky, knihu a podobně.
Jen prostě poučujete mě o něčem, o čem – a fakt se nezlobte, že to tak říkám, je to vidět z toho, co píšete – mnoho nevíte; podobné věci píší novináři z iDnesu, Novinek a podobně.
Fakt Vám děkuji za zájem i snahu mi pomoci, jen prostě mě to akorát stojí čas.
Já ani z těch postů nevybírám všechny nesrovnalosti, jen v každém je minimálně několik obrovských logických/ekonomických/technologických chyb.
A teď zas na druhé straně mám na mailu člověka, který mě už několik dnů stejně urputně přesvědčuje, že dělám zbytečnou práci se Stokami a tím, že vykládám o svobodě učení a vzdělávání, protože dle něj jsou zas jedinou cestou kryptoměny a šíleně mě přesvědčuje, že plýtvám časem, měl bych se vysrat na téma vzdělávání a měl bych všechnu energii věnovat kryptoměnám.
Já vím, že to se mnou myslíte dobře, jen prostě.... kdybych měl nekonečně času, rád bych to s Vámi všemi probral, ale tohle.... so wrong on so many levels.
Komentář 18617
Kryptoměny jsou přímo ukázkovým případem toho, jak okrádat nezkušené spekulanty, vytvořit fungující MLM s minimálními náklady, ideu nové technologické revoluce a způsobit masovou hysterii a dál vytvářet podmínky pro přiživení se na růstu, jak na straně burzy, tak na straně fiat směny.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že se nemůžu přihlásit víc než pár hodin na účet. U Coinbase jsem se k němu nedostal téměř tři dny. U Bitfinexu se mě naštěstí nepodařilo ani zaregistrovat. Je pro mě až neuvěřitelné, jak může někdo přistupovat k takovému prostředí bez ohledu na riziko.
Chápu, že z pohledu kryptoměn jsem konzerva - dinosaurus. Ale snažím se pouze upozornit na obrovská rizika. Je to až příliš hezké na to, aby to mohlo fungovat. V tuto chvíli je většina kryptospekulantů vystavena silným emocím, nejsou schopni uvažovat "out of the box". Nemají zkušenosti s jiným - konzervativnějším a vyzrálejším prostředím, které systém po desetiletí regulovalo a vylepšovalo pro předcházení krizových situací.
Stát může vědět, že krypto máte, pokud je budete používat, metod má několik, může je zakázat a může začít vyžadovat potvrzení o platbě o každé provedené transakci v případě podnikatelských subjektů. Potom se musíte identifikovat.
Ale jinak se tím už dál nezabývejte, chtěl jsem pouze upozornit na obrovské riziko, znám osobně několik lidí, kteří díky spekulacím na finančních trzích skončili velmi špatně, byl bych nerad kdyby to tak skončilo i tady, stačí, že svobodně uvažující lidí drtí mainstream ve volbách, ještě aby přišli o majetek, tolik nás v populaci zase není. Kryptoměny splňují veškeré varované signály, což se vidí málokdy, ale nikdy to nedopadlo dobře.
Komentář 18619
Pak je celkem jasné, že Vám všechny tyhle věci vadí.
Já sice nemám Vaše zkušenosti s burzami, ale mám zkušenosti s kryptoměnami; a troufám si tvrdit, že ty jsou v tomto ohledu daleko více směrodatné.
Vaše zkušenosti vůbec nemám už proto, že s vědomím, jak celý ten systém funguje, považuji za dost šílené držet své coiny na burze (vím, že spousta lidí to dělá). I pro mě je neuvěřitelné, jak někdo může přistupovat k takovému prostředí; proto k němu nepřistupuji, používám krypto coby uchovatele hodnoty a prostředek směny.
Komentář 18626
Komentář 18631
Komentář 18643
Komentář 18660
Komentář 18587
Komentář 18596
Komentář 18583
Komentář 18584
Komentář 18586
Komentář 18585
...................................................................................................................
No jo,
jenže vono je furt něco novýho,
nový katáčky na zuby, novej Jar, nová Škodovka, nová vonavka atd. atd.
Za chvíli bude dokonce i Novej rok což na mě působí značně depresivně,
sotva jsem si na ten starej zvyknul, už je tady zase nákej novej a bůh ví, jstli vůbec bude lepší než ten starej...
My starší máme prostě radši ty starší věci,
jednak je už nemusíme kupovat když už je máme, navíc pak také stoupaj na ceně,
takže kupovat nový věci je značně nevýhodný,
nebot pak musíte čekat, než zestárnou, a získaj tak na ceně...
Komentář 18589
Osobně jsem včera na $16,500 uzavřel všechny zbývající Bitcoinové pozice zpět do USD. Tohle šílenství už dlouho trvat nebude. Dnes a zítra se chci vypořádat se zbývající částí IOTA, zbavit se Litecoinu i Monera a ponechám si pouze část BTC cash. Flash crash, který příjde možná za pár hodin, nebo taky za pár týdnů, neumožní rychlou konverzi, většina burz je nestabilních posledních 14 dní (Coinbase, Bitfinex i Kraken - zcela nepoužitelné) a lokální směna trvá čím dál déle, většina lidí nebude schopna prodat své pozice za fiat včas, limitní prodejní příkazy nebudou fungovat.
Proč to skončí totálním fiaskem pro všechny spekulanty, co stále ve své naivitě HODLají držet kryptoměny za každou cenu:
1) 3% adres vlastní 96% Bitcoinů, podobná vlastnická struktura je i u ostatních kryptoměn. Prostě klasciké MLM a Ponziho schéma v jednom, které vždy nakonec skončilo krachem.
2) Anonymita u nově příchozích investorů, ale i u těch starých, kteří chtějí směnit větší částky zpět do národních měn, je vyloučena.
3) Volatilita zcela neguje jakékoliv výhody kryptoměn pro kažodenní směnu.
4) Kryptoměny jsou nevhodné pro uchování hodnoty.
5) Zpětné konverze do národních měn trvají často hodiny i déle. Žádná komerční banka ani jiná finanční instituce není a nebude schopna zajistit promptní vypořádání u takto rizikových aktiv.
6) Veškerá vypořádání u futures kontraktů budou probíhat v národních měnách, BTC futures nesplňují a nebudou splňovat regulační rámce kladené na ostatní typy aktiv. CME, ani CBOE nemůže garantovat maximální limitní pohyby bez obrovského finančního rizika na své straně.
7) Ostatní kryptoměnové produkty obchodující se za premium (například GBTC) si budou žít svým životem a nebudou korelovat s aktuálním cenovým vývojem podkladu.
8) S ohledem na sezónní faktory současný cenový vývoj Bitcoinu koreluje se situaci z přelomu roku 2013 a dokonce se i sezónně kryje s cenovým průběhem Tulipánové horečky, doporučuji podívat se na graf. 12. prosince měla jedna cibulka cenu téměř pěti hektarů zemědělské půdy, 1. května se prodávala za méně než 1 % původní ceny.
9) Růst 1900+ % p.a. není dlouhodobě udržitelný. U žádného aktiva, ani sebelepšího podniku, není dlouhodobě udržitelný ani růst 20 % p.a.
10) Růst tržní kapitalizace kryptoměn je tažen přílivem spekulativního kapitálu, implementace technologie blockchain ani její ekonomický přínos tak obrovskou valuaci neospravedlňuje. Podívejte se na Visu nebo Mastercard, počet transakcí, které denně realizují, jejich tržní kapitalizaci a porovnejte čísla s kryptoshity.
Komentář 18590
bude prča
Komentář 18593
Komentář 18605
Komentář 18592
Obecne by podobne odvazne tvrzeni bylo jiste na dlouhou a vyzivnou semifilosofickou debatu; ze mate koule pouzit je i v tomto kontestu, to jen zavistive sviram rty.
Komentář 18613
Prostě klasický příklad iracionálního chování.
Prostě potvrzuje se, co řekl Standa: Lidi jsou lidi.
A proto anarchokapitalismus není možný. Proto, a kvůli pozemkovému uvěznění.
Komentář 18634
Anarchokapitalismus je nejen možný, on už de facto funguje. Jednotlivé státy jsou vlastně mezi sebou přesně dokonale v anarchokapitalistických vztazích. Bez jakékoli legrace.
Komentář 18654
A prave - jednak ty vysledky nejsou nijak zarive, jednak se imrvere snazi nacpat do nejruznejsich nadstatu. Vesmes pote, co (aspon ty civilizovanejsi) zjisti, ze to ankapove trvale rozbijeni si hlav neni uplne to prave orechove.
Komentář 18664
Komentář 18669
Ad neexistujici autorita nad statniky, vizte napr. verzalky vyse.
Komentář 18620
Určitě v nějakým horizontu jako celek vyrostou nesmyslně, pak přijde korekce která je srovná s realitou a zase jako celek padnou.
Určitě se najdou měny, který padnou hluboko pod svůj vrchol a budou stagnovat, nebo zaniknou (co se týče jejich obchodovatelné hodnoty). A ano, jedna z těch měn může být BTC a i tomu věřím, že zrovna on to bude. Kdy? Kdo ví.
Nicméně i po prasknutí .com bubliny je tu plno firem, který jsou bohatý a cený. Google, facebook, Yahoo, nejen v americe. U nás Seznam, v rusku Yandex. A vznikají stále další. Kterým se tak jako v jiných oborech daří více či méně.
Stejně tak po prasknutí kryptobubliny zůstanou etablované a dále rostoucí měny. Celej ekosystém firem kolem nich, třeba současné firmy s nimi prováží svou existenci. To je oč tu běží. Ta šílená kapitalizace přinejmenším dramaticky zvyšuje zájem o vstup do odvětví, dělá ho ziskovým a vývoj kryptoměn a celého navazujícího ekosystému služeb urychluje. Splasklá bublina, která přijde někdy v horizontu pár let je prostě cena za to, že tu jednou budeme mít dobré a široce etablované kryptoměny.
Tak jako splasknutí cibulkové burzy byla cena za to že Holandsko proslavily tulipány, tak jako .com bublina byla cena za to, že se urychlil vývoj internetovejch služeb.
Není to špatně a kryptoměny to neohrožuje. Naopak.
Komentář 18622
Jasně, kdo bude tupě sypat do BTC nejspíš prodělá kalhoty. A dobře mu tak. I z toho portfolia pravděpodobně pravděpodobně některý zhasnou. No a co. Vám jde o to chytit těch pár co se chytnou(resp zainvestovat jejich autorum start). Ty vám to mnohonásobně vykompenzujou.
Komentář 18625
Steam skoncil s platbami btc. Alza zatim ne
Komentář 18635
Komentář 18636
Komentář 18637
Komentář 18640
Dalším důvodem je složitost účetní evidence kryptoměnových transakcí v souladu se zákonem, která ve většině zemí není vůbec možná bez značné složitých postupů a přeceňování, což u mnoha malých transakcí nedává smysl.
Komentář 18641
Komentář 18667
Jenže s nárůstem popularity používání BTC rostl prudce i počet transakcí a to rychleji než rostl celkový výpočetní výkon potvrzovatelů. Takže potvrzovatelé si přednostně do potvrzovaných balíků vybírají ty transakce s vyšším poplatkem a odměna ve formě "nově vytěžených BTC" (ve skutečnosti systémová odměna za potvrzení balíku transakcí) není až tak lákavá jako tyto poplatky. Časem samozřejmě tyto vyšší zisky za potvrzování vedou k navýšení celkového výpočetního výkonu (stávající potvrzovatelé přikoupí další hardware, budou se angažovat další zájemci) a jejich konkurence povede k snížení cen za transakci. Nicméně nulové už nebudou, od začátku se v konstrukci systému počítalo, že potvrzovatelé budou živi z poplatků za transakci a "těžba" byla jen pobídkou pro snadnější rozjezd systému.
Schválně si pro porovnání zkuste představit, jak by to asi vypadalo s bankovními poplatky za bezhovovostní platby, kdyby jsme jimi platili naprosto vše. Mám tím na mysli hlavně drobné platby. Koupit si v pekařství dva rohlíky ke svačině a zaplatit o 5 Kč víc kvůli platbě kartou. Vedle u řezníka deset deka salámu a zase plus 5 Kč za platbu kartou. Respektive jak by to vypadalo s cenami, kdyby tyto poplatky důsledně účtovaly samostatně a nebyly schovány v celkové ceně zboží.
Komentář 18655
Komentář 18659
Co je potom přínosem kryptoměn?
Komentář 18661
Zpochybnil bych ale tu volatilitu. Ta je obrovská dnes. Zlepší se to tím jak bude častěji akceptován jako platební prostředek. A neupínejte se nutně k BTC.
Pokud má dnes kryptomněna vlastnost která se ukazuje jako špatná, nepraktická apod. oproti dřívějším předpokladům, jde upravit, forknout, jde přijít s měnou novou. Já sám považuju BTC taky za dinosaura a myslím si že neuspěje. Podobně jako v případě toho automobilismu. Tehdejší modely se už nepoužívají, firmy které tehdy auta vyráběli neexistují. Nicméně automobily v osobní přepravě mají velmi významné místo.
Komentář 18662
Námitka volatilitou je u něčeho zcela nového, na trhu ještě neusazeného a zejména něčeho, co je předmětem zatím slabé, ale zároveň měnící se a různě kolísavě rostoucí poptávky, naprosto směšná. Zkuste se podívat na graf vývoje cen např. ropy v době počátků její těžby a prvopočátků pokusů o to, k čemu všemu se ta surovina vůbec může hodit. A to ropě nehrozily žádné etatistické restrikce. Kdyby měl tehdy někdo odvozovat přínos ropy pro průmysl od tehdejší volatility její ceny, nevím, jak by to dopadlo. Vůbec nechápu, že se k něčemu takovému snižuje člověk, který se účastní burzovních aktivit.
Komentář 18663
Ale ani ten, kdo si dneska koupí "de dion bouton" nemusí (pokud ho nepostaví "do garáže", aby mu tam na něj padal prach) nakonec prodělat kalhoty. Nabídka přeprav automobily v Praze taky nezanikla proto, že původně úspěšný pražský automobilový výrobce Velox zkrachoval a provozovatel pražské taxislužny kvůli tomu kalhoty taky neprodělal.
Komentář 18666
Abyste rozumněli, já jsem pro inovace, v technologickém sektoru mám alokovanou poměrně značnou část portfolia, ale pokud nevidím dostatečnou přidanou hodnotu vzhledem k tržní ceně, neinvestuji. Netvrdím, že kryptoměny jsou zbytečné, určitou přidanou hodnotu mají a s lepší infrastrukturou se možná stanou i použitelnější. Pouze tvrdím - dejte si pozor, současná valuace je obrovská a neodpovídá vnitřní hodnotě, převeďte prostředky zpět do fiatu, do akcií, nemovitostí, podílů ve firmách, které generují zisk, a už vůbec si nehrajte na tradera s předpovídáním toho, který altcoin je lepší než jiný.
Ad inflační × deflační: Inflační kryptoměna nemá význam, na to máme nesmírně efektivní systém národních měn. Osobně řeším držbu hotovosti měnovou diverzifikcí mezi USD, CHF, GBP, CZK a EUR, až na vyjímky nepoužívám ani forwardy.
Ad volatilita: Pokud bude kryptoměna akceptována přes platební bránu častěji, tak to neznemená vyšší stabilitu na spotovém trhu s kryptoměnou, protože k vypořádávání nebude docházet na spotovém trhu, pouze dojde k blokaci finančních prostředků fiatu na účet obchodníka (který žádné kryptoměny nedrží kvůli měnovému riziku) za aktuální kurz kryptoměny přes zprostředkovatele, tak jako je to i dnes u plateb debetní/kreditní kartou při mezinárodních měnových transakcích.
Jediné s v čem spatřuji výhodu při rostoucím přijímání kryptoměnových plateb je, že při rosoucím počtu transakcí stejné kryptoměny, se bude snižovat měnový spread fiatu a kryptoměny. Jestli máte zkušenosti FOREXem, víte o čem je řeč, tedy, že stabilitu kurzu neovlivňuje v první řadě ani počet transakcí, ani počet subjektů, kteří měnu používájí. FOREX, stejně jako kryptoměnový trh, nepodléhá přímé centrální regulaci, nemá kvalitní bezpečnostní infrastrukturu, neexistují na něm ochranné mechanismy srovnatelné s futures trhy a je rájem spekulantů a automatizovaných obchodních systémů využívajících páky.
Prohlášní: Aktuálně už držím pouze Bitcoin CASH.
Komentář 18668
Inflační kryptoměna může mít smysl. Proč by neměla mít smysl kryptoměna s přesně nastavenou "inflací", čímž budou pokryty případné ztráty jednotek ...coinů, aby se zabránilo zániku existence té měny? Např. při úmrtí, kdy zemřelý nikomu nepředal heslo apod.
Pro jakékoli peníze, které jsou etablované na VOLNÉM TRHU, a jejich volatilitu, není burzovní kejklení rozhodující. Na skutečně volném trhu je to zcela marginální záležitost. Jaký proboha mělo význam burzovní kejklení na nejrůznějšími bankami vydávané dolary v USA v době relativního free bankovnictví v 19. století? V současnosti to přenechám právě burzovním kejklířům, ať se vyblbnou, dokud je s kryptoměnama možnost. Kryptoměny budou zatím lítat nahoru dolu a tradeři hopsat z jedné na druhou s tím, jak jednak různé státy a soustátí budou honit nejrůznějšíma restrikcema tyhle "krávy za ocas" a jednak s tím, jak právě této situace budou využívat burzovní kejklíři - zejména různí státní kmotříčci. Pro mě je to naprosto nepodstatná skutečnost. To o čem píšete se netýká volného trhu, ale toho současného socialisticko-fašistického prasečince, který dle mého názoru sice pomalu, ale jistě končí. Co bude následovat, neví nikdo.
Fiat mám u (_!_). Vyloženě takhle, jak jsem to napsal. Ten mi je dobrý proto, že ho (ZATÍM) přijme pan domácí, pan krámskej a pan hostinskej. Až fiat dospěje do "venezuelského" stadia (jako že nezvratně dospěje), bude vlastně k ničemu. V tu chvíli se začne ukazovat, jakou co má na trhu cenu a současné spekulace odvozené od burzovních kejklů provozovaných na etatisticky zpraseném trhu s kryptoměnama počínaje a sojovýma bobama konče mě nechávají klidným.
Komentář 18670
to čemu říkáte "burzovní kejkle", je jediný efektivní způsob jak zajistit dostatečnou likviditu na globální úrovni.
To, co popisujete jako "socialisticko-fašistický prasečinec", je ve skutečnosti vysoce optimalizovaný systém zvyšující tržní efektivitu.
Hodnota není "ryze subjektivní", ale lze ji v čase exaktně určit, nebo alespoň aproximovat ke střední hodnotě s využitím matematicko-statistických metod finanční analýzy.
Pokud je vám u (_!_) fiat a předpokládáte, že v budoucnu přejde lidstvo na kryptoměny a národní měny i bankovní systém, tak jak ho teď známe, zanikne. Pořád se vám vyplatí investovat do aktiv s přidanou hodnotou, tedy stále zůstávají ve hře akcie, nemovitosti, komodity, podniky, jejichž hodnota v dlouhém období vzroste o tolik, o kolik se případně propadne hodnota národních měn vůči kryptoměnám.
Inflační kryptoměna může mít smysl, otázkou je jestli není zbytečná, když inflačních měn máme mnoho. Pokud by inflační kyptoměna pravidelně ve známém objemu a intervalech kvantitativní uvolňování, není o nic lepší nebo horší, než národní měna, potom podle mého názoru postrádá smysl a je na stejné úrovni jako fiat.
Teorie rakouské ekonomické školy je mi známá, ale byť se mně i Vám líbí, nemá nic společného se současným systémem (je vám znám rozdíl mezi idealistou a realistou, skutečností a utopií?), ve kterém je určující přístup a metody kvantitativní ekonomie postavené na matematicko-statistických metodách a hybridních modelech keynesiánské a monetaristické ekonomické doktríny. "S ankapem za každou cenou a na věčné časy" prostě jdete hlavou proti zdi, jestli mi rozumíte.
Kdybych nerozumněl ekonomii, nevolím Svobodné, nejsem podnikatel, nejsem investor, nejsem finančně nezávislý a pravděpodobně bych ani nevěděl, že existují Stoky.
Akorát z této diskuze pomalu začínám chápat, proč členové Svobodných, případně anarchokapitalisté, nemohou najít ve spoustě otázek společnou řeč s mainstreamem, spolupracovat s Institutem Václava Klause, Mont Pelerin Society a podobně, byť by si měli teoreticky umět podat ve spoustě věcí ruku, vzájemná nevraživost a odtrženost od reality je úplně zbytečná a brání dalšímu rozvoji.
Komentář 18674
Komentář 18683
Vybavuju si to dobře, že ta Télefasská unie je z Města šelem?