Povinná vojna – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2017-11-10 00:00:02

Povinná vojna

Pro názor, že by měla být znovu zavedena povinná vojenská služba, netřeba chodit daleko; nejsem si však zcela jist, zda všichni, kdo tohle žádají, skutečně plně chápou, co požadují, neboť státní propaganda zašla tak daleko, že mnoho lidí už se ani nezamýšlí nad tím, co se za jednotlivými vládou užívanými eufemismy skrývá. Takže co je povinná vojenská služba? Tak především jde o otroctví; pravda, typicky časově omezené, ale podstatou je, že branci jsou násilím (!) přinuceni podřizovat se rozmaru jiných lidí, jež armáda určí jako jejich nadřízené. Je irelevantní, zda je tito šikanují, nebo se k nim chovají celkem „dobře“; otrokář, jenž své otroky netýrá a je k nim v rámci možností „dobrý“, nepřestává býti otrokářem. Jste tedy vy, přívrženci povinné vojny, skutečně zastánci otrokářství? Myslím, že většinou ne, jen máte za to, že je přehnané vojenskou službu tak nazývat; ale vážně tomu tak je?

Řeknete-li někomu v africké zemi, kde je ženská obřízka běžnou praxí, že se jedná o nechutné barbarské zvěrstvo, nejspíše mu to též bude připadat přehnané, neboť v jeho realitě se jedná o celkem normální věc; dost možná odvětí něco ve smyslu: „Já jsem si tím jako malá taky prošla a alespoň se nekurvím.“ Mrazivá analogie k notoricky známému: „Já na vojně byl, sice mě šikanovali, ale prospělo mi to, alespoň nejsem taková bábovka jako ti dnešní mladí.“ Co tím chci říci? Že to, jak něco vnímáme pocitově, je v extrémně silné míře ovlivněno tím, jak je ona věc běžná v prostředí, kde žijeme – zvykneme-li si, už nás nešokují ani věci naprosto příšerné; v takovém případě tedy na emoce zapomeňme a řiďme se logikou: I když vojnu jako otrokářství třeba nemusíme vnímat, reálně jím je (člověk je násilím donucen podřídit se něčím rozkazům); a čím lze takové zvěrstvo ospravedlnit?
Přečtení: 35656

Reagujete na tento komentář:
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, starý známý argument buznou (resp. šamponem/slečinkou). Absolutně to nechápu, nedává mi to smysl, a už se to ani chápat nesnažím. Rozum nehledejme; dnes by byl voják základní služby snadný terč pro každou trochu vyspělejší zbraň, takže to postrádá jakoukoliv účelnost. Navíc si nedokážu představit, jak ti gaučoví generálové (většinou v důchodu, co to tak sleduju ve svém okolí) snesou představu, že jejich zadky chrání právě ti buzíci/šampóni/slečinky. Je, silné chlapy a rázné ženy z obýváků a hospod. :)

Ale i kdyby to smysl mělo, má vlastní čest mi brání křivě přísahat. Takže s radostí tenhle stát přenechám těm, kteří o něj mají opravdu starost. A než padnout v nějaké nesmyslné válce (jako že to jsou asi všechny), tak volím normální život někde, kde lidi nejsou kreténi zblblí zabíjením. Já úplně chápu ty muže-uprchlíky, že se jim válčit nechce (i když úplně nechápu, proč po tom všem zůstávají většinou muslimy, ale to je na jinou diskusi, nelze házet všechny do jedné piksly). A nechápu ty, co si myslí, že je válčení povinností zmíněných.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-10 00:49:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Troufám si říct, že většina těchto lidí nebere vojnu jako přípravu na válku, ale spíš jako pokračování údajně nepovedené výchovy. Mladí jsou prý špatně vychovaní. Zajímají se o módu, nechodí na čundry a vysedávají u počítačů, místo aby vyznávali ty správné hodnoty jako vysedávání ve čtvrté cenové a kouření krabičky cigaret denně. Jim je úplně jedno, že branci by byly ve válce v podstatě k ničemu (ti, kdo tomu alespoň trošičku rozumí, zpravidla vojnu hodnotí jako zbytečně vyhozené peníze). Jde jim prostě o to, aby mohli přes politiky drsně vychovávat mladší generaci, které už nerozumí a mají k ní odpor.

Ale připadá mi zajímavé, že v poslední době po vojně vidím volat hlavně různé ženské okolo čtyřicítky, čemuž moc nerozumím.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 09:17:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to jsou ty "rázné ženy". Ani já nerozumím; možná nedokážou najít chlapa podle svých představ, pro sebe nebo pro své dcery, nebo já nevím.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-10 09:38:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já se jich vždycky zeptám, jestli by byly ochotny v tom případě samy nastoupit nějaký roční výcvik, kde by z nich nějaká stará agresivní fuchtle dělala "ty správné ženy" - učili by se vařit, prát, šít, uklízet a tak dále, protože to jsou přece atributy správných žen a měla by to umět každá. Obvykle trochu vychladnou. :)
Autor: Urza Čas: 2017-11-10 21:15:01 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Argument buznou xDDDD
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 21:35:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Není můj vynález. Bezostyšně jsem jej ukradl z http://dfens-cz.com/vojna/
Autor: Urza Čas: 2017-11-10 21:58:05 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já vím; četl jsem to a smál se tomu již tehdy xD
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 22:11:50 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
I já. A od té doby to slovní spojení používám.
Autor: Herlitz (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 06:07:31 Titulek: za koho vlastně
tak nějak nemohu přijít na to, za KOHO to vlastně bojovat, koho bránit? protentokrát vynechám ohranou písničku o politicích. ale každodenní život mě učí, že není za koho. vůbec mám pocit, že kolem žijí jen: vyžírky (většinou voliči levice), vychcánci, burani a ignoranti. ne za takové nemá smysl riskovat život. pouze za rodinu.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-10 09:41:57 Titulek: Re: za koho vlastně [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Bojovat za stát a za rodinu je kolikrát totéž, protože sám rodinu před armádou cizí mocnosti neubráníte. Bok po boku dalších stovek tisíc lidí, kteří chtějí chránit zase své rodiny a celé to organizuje stát, se na druhou vaše šance rapidně zvýší. Záleží ale, o jakou válku jde. Takový boj má smysl proti nepříteli, který slibuje mnohem horší časy a temnou budoucnost (např. nacisté). Na druhou stranu kdyby si Poláci usmysleli, že chtějí zpátky Těšínsko, moc bych v boji smysl neviděl - i Češi v těch místech by prostě jen dostali novou vládu, nový stát a hotovo, to zas tak velké ohrožení není.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 09:52:18 Titulek: Re: za koho vlastně [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Hlavně na tom Těšínsku by to bylo úplně jedno, tam se stejně mówi po naszymu.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-10 10:05:30 Titulek: Re: za koho vlastně [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No vždyť právě. S takovým bojem bych je poslal do hajzlu. Na druhou stranu klidně bych bojoval, pokud by na nás útočil někdo, kdo by po vítězství rapidně zhoršil zdejší podmínky (/genocida třeba). Ale nebojoval bych za stát, stát bych jen racionálně využil.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 09:58:09 Titulek: Re: za koho vlastně [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Viz můj článek z minulého týdne o Hlavatým. To jsou ti lidé, za které bychom měli údajně bojovat.
Web: neuveden Mail: schován
Mě vždycky dostává argument "Však proč nezavést vojnu. Však ona by dnešním mladým klukům neublížila."

Cooooooooooooooooooooool argument.

Přemýšlím, že si koupím čepici s obrázkem Pandy, růžovou bundu, metalový pyramidový pásek a nechám si obarvit vlasy na zeleno... proč? No, protože mi to přece neuškodí
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 11:24:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Počkat. Ty takhle nevypadáš? 8-O
Autor: Adraynnith Čas: 2017-11-10 13:03:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: adraynnith v doméně gmail.com
Jdi do toho :D Pak pošli fotky na Fejsbůček :D
Autor: JM (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 16:55:55
Byl jsem na vojně ještě za komančů. Rok v háji, nelíbilo se mi to a nerad bych si to zopakoval, jenže nemohu neuznat, že mi to v určitých směrech prospělo. Naučil jsem se spoléhat sám na sebe. A také lépe vycházet s lidmi. Před vojnou jsem se choval jako blbec, kdo nedělal aspoň matfyz, na toho jsem pohlížel jako na trochu lepší opici a odmítal se s ním bavit. Na vojně jsem ale objevil, že hovno takových lidí nesmdí hůř, než moje a i ne-Einstein může být fajn člověk.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 18:23:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Co myslíte tím "naučil jsem se spoléhat sám na sebe". Vím, co to znamená v běžné řeči, není mi ale jasné, jak jste se to mohl naučit zrovna na vojně, kde jste v pozici děcka poslouchajícího taťku/rozkazy.

Dále jste se na vojně ani nikde jinde nenaučil neodporovat si: pokud nakonec vojnu hodnotíte pozitivně, tak to přece nebyl "rok v háji".
Autor: JM (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 19:19:54 Titulek: Re: [↑]
Spoléhat sám na sebe = když něco chci, musím se o to sám snažit. Voják se stará, voják má aneb kto chce mac, muší znac. Předtím jsem všechno dostával až pod nos, po vojně už jsem to nepotřeboval.

Pokud jde o to schvalování vojny, rád bych věděl, jak jste na to přišel. Napsal jsem už předtím, že se mi tam nelíbilo a že bych si to nerad zopakoval. Pro jistotu zde výslovně uvádím, že vojnu hodnotím negativně.

Doufám, že z toho zase nevydedukujete nějakou další logickou úvahu o neodporování si.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 19:24:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Spoléhat sám na sebe = když něco chci, musím se o to sám snažit. Voják se stará, voják má aneb kto chce mac, muší znac. Předtím jsem všechno dostával až pod nos, po vojně už jsem to nepotřeboval.

- Tyhle kecy samozřejmě znám, jenom podle mě jsou to právě jenom kecy, tj. že to říkáte, ale nic si pod tím nepředstavujete. Čili: O jaké konkrétní situaci – zřejmě úplně běžné – z vojny mluvíte? Vždyť vojna je přece o tom, že děláte to, co všichni, co musíte – kde je tam nějaká samostatnost?
Autor: JM (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 20:15:15 Titulek: Re: [↑]
Když jsem například chtěl neošoupané košile odpovídající velikosti, ty lepší z vyfasovaných jsem nedával v sobotu do prádla, ale pral a žehlil je sám. A také mi chyběla stavba plastikových modelů letadel. Znamenalo to přesvědčit velitele, že z nepoužívané boudy se má stát dílna pro modelaření ve volném čase (na vojně také nějaký je), flaškou podplatit spolubojovníky elektrikáře a zedníka, nosit cihly atd atd. Nakonec z toho byla i dobrá zašívárna.

Prostě jsem se na vojně naučil, že pro uspokojení svých potřeb musím sám vyvinout nějaké úsilí, což mne předtím ani nenapadlo, protože do té doby když jsem něco chtěl, stačilo si o to říci.

Nicméně znovu podotýkám, že na vojně se mi nelíbilo :)
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 20:58:32 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To ovšem není nic z vojenského výcviku.
Taky pro takové životní lekce není třeba zřizovat vojnu; řekl bych, že každý, kdo si vaří, pere a uklízí tohle ví. Vlastně – ty Vaše příběhy: padnoucí košile, něco jako klubovna – úplně každý, kdo není rodiči naprosto absurdně opečováván, tohle ví.
Jinými slovy: O tom, že se na vojně naučíte spoléhat se na sebe, jste mě nepřesvědčil. Navíc není jasné, proč by to mělo přetrvat po zbytek života, protože tyhle návyky vznikají v řádech týdnů/měsíců a zanikají ještě rychleji.
Nepřesvědčil jste mě, že "vojna vás naučí samostatnosti" apod. je něco jiného než kecy: že se to tak prostě říká, ale nikdo si pod tím nic nepředstavuje, stejně jako se říká "šťastné dětství" a taky si pod tím nikdo nic nepředstavuje.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 22:33:12 Titulek: Re: [↑]
Na vojně jsem strávil měsíc a myslím, že to byl dobře investovaný měsíc. Myslím, že samostatný jsem byl po stránce, kterou jak je třeba být samostatný na vojně už před tím. Ale potkal jsme tam lidi a způsoby myšlení, které jsem předtím nepotkal. Rozhodně mě to někam posunulo, stejně jako např. úraz páteře, přesto bych nikoho nenutil ani jedno z toho absolvovat povinně.

Jinak si myslím, že velmi podobné účinky má delší chůze hlubokým sněhem s batohem na zádech, tu bych opravdu doporučil. Ten pocit boje s dřinou a marností, ta neschopnost situaci pojmout nějak jinak a docílit trochu snesitelnějšího stavu, hodiny a hodiny zmařené v úsilí dát té cestě nějaký smysl a při tom tak minimální posun...
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 22:46:42 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Přesně tak: Chůze sněhem, ale nejen chůze: spaní na sněhu, vlhký spacák, probouzení se zimou, ráno do zmrzlých bot, špinavé vlhké ponožky, špinavé propocené oblečení, vařit na ohni, jíst jen to, co si na něm uvaříte, každý den celý den jít samozřejmě s báglem… Už po týdnu vám připadá běžný život a jeho nároky jako taková legrace…
A když to budete dělat rok, stane se z vás něco jako superman.

Samozřejmě lze člověka zocelit a může to nastat i na vojně. Když budete dělat rok kliky v bahně, něco to s váma udělá, a nejspíš budete míň zhýčkaný. To je jasné. Na druhou stranu nevěřím na nějaký hlubší dopad vojny typu samostatnost, pracovitost atd.
Kdyby nic jiného taky proto, že po absolvování výcviku z 1. odstavce si stačí lehnout do měkkých peřin dát si jogurt s marmeládou a za týden je z vás úplně stejná bábovka jako předtím.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 22:38:03 Titulek: Re: [↑]
Re: Sazasián

Vojna prohloubí schopnost jednat s blbci a žít na dolním stupni pyramidy (alespoň přijímač). A vyrovnávat se s nepřijatelným. Není to špatná zkušenost, je to jen špatný zážitek.
Autor: JM (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 23:11:43 Titulek: Re: [↑]
--- To ovšem není nic z vojenského výcviku.
Vojna není jen výcvik, ale i pobyt v určitém prostředí s určitými vztahy mezi lidmi.

--- Taky pro takové životní lekce není třeba zřizovat vojnu
Jistěže ne. Není psáno, že by se člověk jinde nenaučil totéž.

Tak moment. Zdá se mi, že jsem ve Vás i v jiných vzbudil dojem, že podle mě by vojna měla být povinná.
Neměla by být. Snad jsem to mohl výslovně napsat hned ze začátku, ale domníval jsem se, že je to samozřejmé.

--- O tom, že se na vojně naučíte spoléhat se na sebe, jste mě nepřesvědčil
Já se naučil. Je to tedy možné. Netvrdil jsem nikde, že vojna (a jen vojna) naučí každého, nebo snad ano?

--- úplně každý, kdo není rodiči naprosto absurdně opečováván
No a to já jsem právě byl. A kdybych nešel na vojnu, vzhledem k podmínkám v rodině bych dost možná tím mazánkem zůstal a ve čtyřiceti (kdy se podmínky zhoršily) bych se divil. Takže pro mne vojna nebyla až tak čistá 100,0000 % ztráta.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 23:47:54 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vy tu vojnu líčíte jako takový internát. Nerozporuju, že přechod na internát z domácího prostředí, a obzvláště z velmi protektivního/opečovávetelského prostředí, člověku prospěje. Ale vezměte si takového Káju Maříka nebo jakéhokoliv kluka z vesnice před 100 lety. Tam si lze tento vliv internátu/vojny těžko představit.
Ale bavili jsme se o samostatnosti. A já říkám, že na vojně se samostatnosti nemůžete naučit, protože to je velmi paternalistické prostředí: autorita vám řekne, co máte dělat, a vy to musíte dělat, nebo budete potrestán – čili nerozhodujete o sobě. Vojna vás může zocelit, protože nepohodlí vás samozřejmě zocelí. To je jasné. Ale samostatnosti se nemůžete naučit v takovém paternalistickém prostředí, kde máte celý den autoritou nalajnovaný: v 10:00 se dělá tohle v 16:30 tohle… Zvyknout si na to není samostatnost, ale institucionalizace.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 20:11:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tyhle věty typu: "A, ale ono ne A" mě serou, protože si odporují, a hlavně ukazují zmatek v hlavě toho, kdo je vyřkl. Nicméně, jak to obvykle bývá, první, co řekneme, je to, co nám slina na jazyk přinese, pak se zarazíme a hledáme výmluvy, abychom nezněli jako blbci a že si to fakt myslíme, takže nakonec vypadáme jako ještě větší blbci. A to je právě to: jen ten první nápad, ta první reakce, je opravdu upřímný a jde z nás. Ty další... ty jsou výmluvy.

"Takže: Rok v háji, nelíbilo se mi to a nerad bych si to zopakoval" - toto jde z tebe, je to první, co napíšeš o vojně. Zkus popsat, proč si to myslíš; a buď si to myslet přestaneš, nebo si svůj názor potvrdíš a přestaneš hledat výmluvy. V obou případech se vyhneš té sebepopírající debilní větě "A, ale ono ne A".
Autor: TaxationISTheft Čas: 2017-11-10 20:42:06 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
z toho, co píšete vyplývá, že vojna může být pro NĚKOHO dobrá, ale ne, že by měla být povinná
Autor: Major zeman (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 21:29:36
Jak chcete bránit zemi, národ, rodiny, když už ne stát, bez armády?
Jsou tu příspěvky od sedmi lidí. Kolik z vás bylo na vojně. Počítám, že jen jeden.
Všichni ostatní melou o něčem, o čem nic neví.
Autor: Szaszián Čas: 2017-11-10 21:31:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Může být dobrovolná vojna, proti tomu tady nikdo nic nemá.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-11-10 22:12:41 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Třeba tak, že je lepší válkám přecházet.
Autor: PVS (neregistrovaný) Čas: 2017-11-11 17:15:04 Titulek: Re: [↑]
Válkám můžeš předcházet výhradně pokud máš sám velkou armádu.
Autor: marek28 Čas: 2017-11-11 05:24:05 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Sám jsem tu psal, že kdybych chtěl*, tak bych stát a jeho armádu k obraně využil. Je to to nejrozumnější a nejefektivnější, co by člověk mohl udělat. A ne, na vojně jsem nebyl ani se nechystám.

*To je důležité - pokud bych chtěl. Zdaleka ne každou válku bych viděl jako ohrožení sebe a těch, na kterých mi záleží.
Autor: LWG (neregistrovaný) Čas: 2017-11-10 22:45:59
Mimochodem můj otec - armádu nesnáší - přesto vyjadřoval obdiv nad tím, jak se za dva roky podařilo armádě vycvičit člověka k úplně nové odbornosti (třeba z něj udělala radistu, z člověka z kanclu vojáka v polní dílně, který opravdu v nějakém hnusu zeleném zprovozňoval techniku, spousta lidí, kteří nikoho nevedli dohnali k tomu, že veleli, atd. a celý ten stroj z lidí, kteří tam nechtěli být a většinou nebyli zařazeni v návaznosti na civilní profesi, fungoval a často byl zkoušen velmi ostře (šedesátá léta, západní okruh).
Autor: marek28 Čas: 2017-11-12 21:44:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To se vůbec nevylučuje, mně se taky jakákoliv taková buzerace a povinnost hnusí, nemluvě o válkách vůbec, ale když o tom člověk čte a tak, tak nelze neobdivovat ty výkony, které jsou s armádou spjaty. Ať už se zaměříme na technologie, techniku, logistiku nebo osobní odvahu v boji.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Tak především jde o otroctví; pravda, typicky časově omezené, ale podstatou je, že branci jsou násilím (!) přinuceni podřizovat se rozmaru jiných lidí, jež armáda určí jako jejich nadřízené. Je irelevantní, zda je tito šikanují, nebo se k nim chovají celkem „dobře“; otrokář, jenž své otroky netýrá a je k nim v rámci možností „dobrý“, nepřestává býti otrokářem. Jste tedy vy, přívrženci povinné vojny, skutečně zastánci otrokářství?
.................................................................................................................

Vždyt je to přece to samé o čem je školství,
učíte se zde koncentraci, ovšem za poněkud obtížnějších podmínek nežli v tý škole...

Proto také někteří říkají, že jim to prospělo a že nejsou bábovky...

I v bojových uměních se začíná s tím nejnižšším, disciplínou a koncentrací,
když to zvládnete může objevit meditaci...

Na hovno je to ze stejného důvodu jako to školství,
jste nucen se koncentrovat na něco, co vás nebaví,
přesto to mnohokráte zafunguje tak, že už nejste bábovka co se posere z každýho pšouku...
logo Urza.cz
kapky