Autor: Urza
Čas: 2021-01-21 00:00:02
Reformy
Často slýcháme, že potřebujeme naprosto zásadní reformu školství, zdravotnictví, soudnictví, policie a spousty dalších věci; co mají společného? Všechny tyto obory spravuje stát. Už jste někdy slyšeli o naléhavé potřebě zásadní reformy hoteliérství, potravinářství, stavebnictví či třeba IT? Já tedy ne. Tam, kde funguje volný trh alespoň do nějaké míry, netřeba velkých reforem, protože se tato odvětví reformují po malých krůčcích sama, jak zákazníci potřebují; ti, kdo to dělají správně, vydělávají, zatímco ti, kdo reformují špatně, krachují. Naopak skoro vše, co dělá stát, vyžaduje reformy, protože to funguje špatně; a není divu, ono to z principu fungovat správně ani nemůže. A při plném uvědomění těchto souvislostí nechápu, jak se někdo vůbec může státu zastávat; cokoliv spravuje stát, nefunguje dobře, cokoliv bylo ponecháno trhu, začalo fungovat lépe – tak proč nepředávat trhu i další odvětví?
Přečtení: 30698
Komentáře
Komentář 63013
Komentář 63052
Komentář 63015
Ono také se zde srovnávají dvě různé věci. Pokud se díváme na trh, chaotickou změť různých subjektů, o jejichž vnitřním fungování nic nevíme, tak můžeme napsat, že se odvětví vylepšuje samo. Ale pokud si z toho vytáhneme jednu konkrétní firmu, tak co dělá. V podstatě tam neustále probíhají reformy, jako u státu. Kdy si tam někde sednou, dají si kafe a řeknou, uděláme tohle, aby to fungovalo lépe.
Komentář 63044
Komentář 63045
No to je přímo velezrádné!
Komentář 63046
Komentář 63047
jenže kdyby jste ho zavřel, tak by to taky mohlo dopadnout jako s Hitlerem, kterej taky sepsal své vrcholné dílo v base,
takže nic takvýho,
já bych ho za trest jmenoval premierem, jen at ukáže co v něm je, když se mu ten stát nelíbí...
Komentář 63049
Výborný nápad, ale za jedno období se mu nepodaří stát zrušit!
Komentář 63054
To je reforma jak svine. Vylozene klasicky priklad reforem, ktere jsou tlacene trhem :-D
To same regulace...o regulacich typicky nemluvi nikdo z trhu, ale mluvi o tom nekdo od statu, ze…
Clovece, alespon se to nauc rozlisovat…
Btw, ted nam poslanci predvedli jednu skvelou reformu. Ale zase diky tomu budeme (muset) mit vlastni sampansky, vlastni lanyze I kaviar. Skvela prace, rekl bych. Porucime vetru desti…
Sice to ve finale bude znamenat, ze potraviny podrazi jak prase (zvlaste ty prasata, ty podrazej mozna az jako svine), ale je to dobre pro lidi!!! Proste je dobre, kdyz budou vyrazne drazsi potraviny, protoze zvlaste nizkoprijmove skupiny obyvatel, kteri potrebuji nejvice chranit pred zlymi korporacemi, to vylozene oceni a uz dnes se na to extremne tesi.
Komentář 63055
Já říkám, ano, slyšel. Viz uvedené příklady. A určitě jste o nich slyšel také.
Připomněl bych, že stát ani trh neexistují jako myslící entity. Takže stát ani trh nic nevymyslí a ničeho se nedožadují. To dělají jen lidé. Jsou poskytované určité služby (ať už státem nebo trhem) a jsou lidé, kteří volají po nějaké jejich zásadní změně (reformě). Např. v případě těch sociálních sítí je to část jejich zákazníků, u Airbnb jsou to lidé, na které dopadají negativní externality toho podnikání atd.
Proč se podle Vás počítají tyhle hlasy v případě státem poskytovaných služeb, ale nepočítají se u trhu?
Komentář 63057
Pokud jsem o nich slysel od lidi, kteri nedelaji pro stat, bylo to proto, ze to stat uz dokurvil tak, ze to bylo neunosny.
Jeste jsem neslysel v necem, co stat nereguluje/prilis nereguluje,ze by nekdo, kdo neni napojeny na stat, chtel tu vec nejak zasadne reformovat.
Komentář 63058
Komentář 63062
Komentář 63071
Komentář 63086
Facebook je tu s nami a bude tu s nami navzdy.
A kdo tvrdi, ze jsou trebas i jine socialni site a ze Facebook je uz dneska v podstate mrtvej, ci ve stadiu pred smrti, je heretik a patri ho upalit.
A je jasne, ze nikdo nic nezmuze - vzdyt kazdy je tam registrovany povinne a nikdo nemuze nikam jinam odejit.
Komentář 63095
A konkurencia? Ani ja ani ty nevieme predpovedať budúcnosť, takže nemôžem s istotou tvrdiť že Facebook nikdy žiadnou konkurenciou prekonaný nebude, ale potenciálna konkurencia to bude mať ťažké. A terajšie siete sú skôr doplnok než priama konkurencia, keďže mnohí ľudia majú účty na viacerých sociálnych sieťach.
Komentář 63099
Uz ted je Facebook prekonany konkurenci….Takze nemusime ani umet predpovidat budoucnost...
Komentář 63117
Komentář 63130
Ostatne, ted roste docela slusne Tiktok, pravda, tam to ruzne staty zakazuji,takze mozna z duvodu zakazu ze strany statu nevyroste tolik.
Komentář 63140
Komentář 63131
Komentář 63089
Komentář 63097
Komentář 63128
Komentář 63132
Komentář 63202
Komentář 63063
Nejsem odborník na historii FB, ale pamatuju si, jak byl FB dost svobodné médium. Jenže, pokud existuje státní politika, tak ji tam lidé řešili (typicky demokrati vs. republikáni) a postupně začal sílit vliv sociálníchítí na výsledek voleb, tedy politiku. Tudíž to politici začali chápat a využívat pro politický boj a tím pádem se zvýšil tlak politiků na umlčování oponentů na soc. sítích. Zároveň mnoho pohlavárů sídlí v Kalifornii, což je známé ložisko socialistického hnisu ;-) Tudíž mnoho vysokých činitelů FB je "demokratického" smýšlení a v některých undercover viedích se Cukříkovi zaměstnanci otevřeně přiznávají k mazání republikánského obsahu. Takže vznik tzv cenzury na FB je dán hlavně existencí státu a politických stran. To, že po tom volají i běžní lidé je právě důsledkem toho, že jsou příznivci některé z pol. stran.
A ohledně regulace AirBnB je to to samé. Politici typicky vycítili nějakou možnost, jak nasbírat hlasy lidí nespokojených s vysokými cenemai nemovitostí a nájmů. Je to ovšem často dané také neochotou státu zefektivnit povolování výstavby bytů. A pak to svádějí na krátkodobé AirBnB (Praha). Tak vlastně zabijí více much jednou ranou (nebo se o to snaží) - Odvedou pozornost od vlastní neschopnostiči viny za problém ,získají možné hlasy ve volbách a ještě pumpnou pronajímatele bytů. No není to krásný výsledek? :-) Už je jim jedno, že spousta lidí přijde o práci a výdělek a stát tak zprostředkovaně o vyšší výnos daní....co není vidět.
Je to stejné, jako když by si lidi stěžovali, že zdražila vajíčka, jen jsou to vyšší částky.
Komentář 63072
Komentář 63091
To, že by na Fb ohledně obsahu tlačili velcí inzerenti nevím. Vyloučeno to není, kdyžtak sem hoďte nějaké odkazy, ať víme. Ale určitě na FB tlačí i státy a EU ( klima, multikulti, tzv. fakenews postoje k EU...) Takže velcí inzerenti jsou jen částí vlivu.
Komentář 63096
Komentář 63094
Komentář 63016
Navrhuji, aby se vytvořily zvláštní úřady na regulování sloves, podstatných i přídavných jmen, případně i dalších slovních typů. Kolik lidí by pak mohlo vykonávat skutečně záslužnou a smysluplnou práci! ;-)
Komentář 63017
Nedal ke svému výblitku titulek, tak vzniká zmatek, co patří k čemu.
Komentář 63023
(Bude to zrejme jednodussi i rychlejsi nez pokouset se osvetlit Vam funkci tajemneho klikatka "Odpovedet".)
Komentář 63027
ale měl by si to vzít na starost někdo odpovědný,
jako třeba vy,
když už vás to napadlo !!!
Když už nic, tak aspon ty nadpisy budou humorný...
Komentář 63026
Mně to tedy přišlo jako vcelku správně umístěná reakce,
vážně jste se nespletl s tím, že jste se spletl ???
Komentář 63037
Komentář 63040
Je třeba vzít na vědomí, že kulišáci zaměstnávaní v obětech regulace mají většinou daleko větší příjmy než regulující úředníci.
Státní úředníci jsou jen lidi, takže když za nimi přijde kulišák z nějaké silné firmy a "poradí" jim, jak šikovně nastavit další regulaci, tak si poradit nechají. Za nějaký ten bakšiš - samozřejmě směrovaný od rádce k úředníkovi. ;-)
Komentář 63123
Komentář 63060
Komentář 63065
Každopádně s myšlenkou souhlasím.
Jen ještě jeden detail: Porovnávání špatně x lépe mi přijde zavádějící, protože špatně je absolutní hodnota, zatímco lépe je relativní hodnota. Lépe může být stále špatně. Vhodnější by tedy bylo hůře x lépe.
Komentář 63144
Komentář 63172
Pravděpodobně jsem si ze školy odnesl těžce rozházenou psychiku, to je taky velmi uspokojivé.
Komentář 63190