Autor: Urza
Čas: 2020-12-21 00:00:02
Společenská smlouva
Společenská smlouva je umělý konstrukt, podle kterého všichni implicitně souhlasí s tím, že stát si bere naše zdroje pod hrozbou násilí a poskytuje nám za ně služby; háček je v tom, že někteří z nás explicitně nesouhlasí – a mají smůlu, protože stát je silnější. Představme si analogickou situaci s mafií, která začne na nějakém území vybírat výpalné a prohlásí to za společenskou smlouvu; všichni implicitně souhlasí – a kdo ne, má se odstěhovat pryč, protože zůstat znamená souhlasit. Čím se to liší? Že mafie neposkytuje lidem tolik služeb jako stát? Jednak jim nebere tolik peněz, ale především – kdyby služby poskytovala, je to pak celé v pořádku? Není! A podobně jako nemohu někomu dojít zamést sníh (aniž si to vyžádal) a požadovat za to peníze, neměl by to dělat ani stát; ten to dělá z pozice silnějšího a společenská smlouva jsou jen vznešené kecy pro obhajobu toho, že kdo má větší klacek, jím mlátí ostatní.
Přečtení: 53704
Komentáře
Komentář 61935
- Narodím se do ankapu. Všechno kolem mě je v soukromém vlastnictví jiných lidí. Jsem tím brutálně omezen. Proč bych to měl respektovat? Nikdy jsem nesouhlasil, že je to jejich. Explicitně s tím nesouhlasím! Jenže mám smůlu, protože soukromá bezpečnostní agentura je silnější. Omezuje mě z pozice silnějšího a soukromé vlastnictví jsou jen vznešené kecy pro obhajobu toho, že kdo má větší klacek, jím mlátí ostatní.
V ankapu i v ČR existuje povinnost respektovat soukromé vlastnictví všech ostatních lidí. Co jiného tato povinnost je než společenská smlouva? Jak jinak to koncipovat než jako společenskou smlouvu? Že společnost mi ukládá povinnosti (neporušovat soukromé vlastnictví všech ostatních), a za to mi garantuje práva (chrání mé vlastnictví). Jak jinak tomu říkat než společenská smlouva? Jaký je pro to v anarchokapitalismu termín?
Komentář 61936
Komentář 61940
Komentář 61945
Pokud tvoji (pra)rodice byli napriklad lemplove a alkoholici, tak mas zkratka smulu (stejne jako ma smulu holka, ktera se narodi oskliva, atd...). Co je na tom divneho a nepochopitelneho? Kde z toho plyne, ze bys jako mel mit pravo jit sebrat cast dedictvi tem, kteri meli rodice pilne a pracovite? Nebo podle tebe by holka, ktera se narodila oskliva, mela mit pravo jit zohyzdit tu, ktera mela to stesti, ze se narodila hezka?
Navic nic preci neni ztraceno, ne? Preci se muzes zacit snazit sam. V AnCapu (na rozdil od statu!) JSI VLASTNIKEM SVEHO TELA a tedy logicky i plodu jeho prace. Pokud svou praci budes prodavat dejme tomu za 2 miliony rocne (protoze jsi na rozdil od svych rodicu pilny a pracovity), tak si brzo budes moci nejaky majetek poridit (smenit svou praci treba za pozemek). A tvoje deti to pak zdedi a budou ti vdecne.
Kde je tedy nejaky argument proti AnCapu?
Ja vidim jen argument proti statu, ktery ti z tech vydelanych 2 milionu ukradne tak 60%, takze nebudes mit sanci se vypracovat, vykompenzovat neschopnost svych predku.
Komentář 61950
Komentář 61954
On napíše, že stát tím, že vám většinu výdělku ukradne, znemožňuje lidem se zvednout a vy to nazvete arogancí?
Kde jste studoval logiku a etiku? Na VUMLu?
Komentář 61964
Komentář 61965
Já jsem arogancí neoznačil komentáře o tom, že stát bere lidem peníze. Já jsem arogancí označil ty obraty jako "vykompenzovat neschopnost svých předků" a celkový tón komentáře, který naznačuje, že méně schopní ať si klidně pochcípají - s takovým postojem se u ankapů běžně setkávám.
Možná máte jen problém s pochopením psaného textu, možná jste troll.
Komentář 61971
A zaroven je logicke, ze kazdy ma sanci se z toho vyhrabat, pokud mu stat nebude hazet klacky pod nohy a brat vetsinu vydelku. Take logicke, nebo ne?
Ja jsem nic nezdedil, presto vydelavam dost na to, abych si poridil 2 nemovitosti, abych jezdil ve V6BiTurbo, 4x do roka lital na dovolenou a jeste vytvarel uspory, ktere po me zdedi moje deti (a vy byste jim to ukradl?).
Takze vas argument, ze lide, kteri nic nezdedi, jsou v loji a meli by mit jakysi narok neco ukrast tem, kteri zdedili, ne uplne mimo. Cisty bolsevismus. Maj svoje telo, maj svoji hlavu a mohou si vydelat a koupit si i nemovitosti - prestoze uz zadne nejsou "volne" a za kazdou se musi platit.
Komentář 61974
Zkoušel jste si někdy zjistit, co to vlastně je ten bolševismus? :) Asi ne, protože pak byste zjistil, že to je něco úplně jiného.
Komentář 61985
Komentář 61975
Vidíte tu absurditu - daně jsou podle Vás zlodějina, ale znečišťovat druhým vzduch auty a letadly je v pohodě ?
Komentář 61991
Komentář 61992
Komentář 61977
Komentář 61961
Komentář 61968
Komentář 61966
Mluvíte o smůle - ošklivá holka má smůlu, bezzemek má smůlu atd. Proč vlastně uznáváte princip neagrese ? Proč by ten, kdo se narodí silnější nebo se naučí lépe střílet, toho nemohl využít ? Vždyť případná oběť se také mohla naučit střílet. Neuměla střílet, měla smůlu. Takže princip neagrese je nějaký arbitrárně zvolený princip, jak by řekl pan Urza.
Jinak na Islandu se ve středověku žádný princip neagrese nedodržoval a agrese nebyla z principu považována za špatnou, nevím, proč pan Urza středověký Island uvádí jako příklad anarchokapitalistické společnosti, když tam tento podle něj základní stavební prvek anarchokapitalismu chybí.
Komentář 62009
Pojmenovat něco takového "společenská smlouva" je zcela v pořádku, protože smlouva je to, čemu se to nejvíc podobá. Jak byste to nazval jinak a výstižněji?
Komentář 62014
Komentář 62015
To bude zase nejaká bohom zoslaná pravda. Bez ohľadu na súhlas/nesúhlas platí len princíp väčšieho psa, lebo ten sa menšieho psa na súhlas/nesúhlas pýtať nebude.
A späť k tej zmluve, aj spoločenskú "zmluvu" môžeš odmietnuť. Je to ako keby zmluva, ktorá sa prijíma nejakým konaním (konkludentne), asi ako zmluva o preprave sa uzatvára nástupom do autobusu či električky (tramvaje) a odmieta sa na základe princípu vyjadreného írečito slovensky "ak sa ti nepáči, vezmi si svojich päť slivák a páľ do psej matere!".
Analogicky by sa mohol na prepravnú zmluvu sťažovať človek, ktorý sa narodil v autobuse - prečo od neho vymáhajú platbu za lístok a dodržiavanie prepravného poriadku, keď on s ničím takým nesúhlasil (a ani do autobusu nenastúpil). Pri autobuse to samozrejme porovnaním jazdnej doby a doby, kým dieťa začne byť schopné chápať svet prejavovať vôľu, vyzerá trochu absurdne, ale na nejakej Coste Concordii (ak tam trebárs majú čo ja viem upratovačky zamestnané na dobu neurčitú, ktore tam trvale bývajú) by to už tak absurdné nemuselo byť.
Komentář 62022
A pokud jde o ten myšlenkový postup, tak mohu napsat pouze to, jakým myšlenkovým postupem k tomu došel Rothbard ve své knize Etika svobody. Nebudu ho přesně citovat, protože si to docela dobře pamatuji.
A je pravda, že Rothbard princip sebevlastnictví skutečně chápe jako axiom (já ale ne).
On tam vlastně dva takové bezprostřední předpoklady:
1. Etický univerzalismus, který znamená, že všichni lidé musí mít stejná práva.
2. Z toho vyvozuje, že je možné buď, aby byl každý vlastníkem sebe sama, anebo, aby byli všichni vlastníci všech lidí. Potom píše, že kdyby byli všichni vlastníky všech lidí, potom by nebylo možné žádné jednání, protože by každý potřeboval souhlas všech lidí, aby mohl něco vykonat. A píše, že tohle by vedlo k regresu do nekonečna (zde si přesně tou jeho formulací nejsem jistý, takže, pokud budete chtít, tak Vám tuto část té jeho argumentace mohu ocitovat přímo z té jeho knihy). Proto považuje tu možnost, že by všichni byli vlastníky všech, za nežádoucí, a proto tvrdí, že žádoucí je, že každý člověk vlastní sám sebe.
Samozřejmě, je možné zpochybnit zvlášť ten první předpoklad toho etického univerzalismu (nebo jej alespoň částečně zpochybnit), Rothbard, pokud vím, v té své knize tento předpoklad ani nijak nezdůvodňuje.
Ovšem všimněte si, že Rothbard netvrdí, že princip sebevlastnictví platí proto, že se na něm lidé dohodli, nebo že se na něm v budoucnosti dohodnou. A v té své knize Etika svobody se explicitně hlásí k... když si to pozorně přečtěte, tak on se tam hlásí k Aristotelově a Akvinského pojetí přirozeného práva, ačkoli jej velmi modifikuje (dává mu právě individualistickou podobu).
Komentář 62024
Komentář 62021
Komentář 62023
Komentář 62034
1. Diskutujeme o tom, zda ankap má stejný rys jako státy, totiž že osoby v něm narozené mají povinnosti a práva, ačkoliv nic nepodepsaly. Já říkám, že má. Jde o to, zda se v tomto ankap od státu liší, nebo ne. Jak tomu říkat, zda "společenská smlouva" nebo "H 120", je už jen terminologická otázka. (Terminologická otázka je to, čemu Urza bůhvíproč říká "sémantická otázka".)
2. Nazývá se to "společenská smlouva", protože smlouvě se to nejvíc podobá. Jak byste to nazval jinak a výstižněji?
Mnohem méně důležité (protože – za předpokladu, že se shodneme v bodě 1 – se jedná o vyvrácení argumentů, proč něco nějak nenazývat, čili o vyvrácení argumentů v rámci jen terminologického sporu). Vezmu to od konce:
3. "Vlastnická práva podle ankapu platí sama sebou" je nesmysl. Nelze si pod tím představit nic existujícího. Všechna práva jsou jen dohody lidí. Lze myslet nanejvýš, že by tato práva měla platit, tj. měla by být dodržována. Nic víc.
4. Z principu sebevlastnictví nelze odvodit anarchokapitalistická vlastnická práva.
5. Souhlasem s anarchokapitalistickou společenskou smlouvou nesouhlasíte jen s principem sebevlastnictví a s vlastnickými právy, ale i s jejich aplikací. Ta začíná houmstedingem, a ten je arbitrární. Takže souhlasíte s tím, jak si nějací lidé před iks lety arbitrárně mezi sebou rozdělili přírodní zdroje. A to už určitě samo sobou platit nemůže.
6. I společenskou smlouvu můžete přijmout nebo odmítnout. Odmítnout ji ovšem znamená odejít z území, na kterém platí.
Komentář 61937
a tak at už si kdo souhlasí nebo nesouhlasí, dneska je prostě slunovrat,
jedině snad že by se našel dostatečně velký dobroser který by si vytvořil pevný bod,
a pohnul by zeměkoulí...
Zaplatpánbů to ty pitomce prozatím nenapadlo, taky by mohli chtít aby byl slunovrat 24. prosince a tak by vexlovali se zeměkoulí tak dlouho až by se trefili do těch Ježíškových narozenin...
Komentář 61938
Chcete-li analogii ke stat vs obcane, pak je to mafie vs MAFIANI, kurva uz furt porad. Stejne jako lupic nema zadnou "smlouvu" s mnozinou oloupavanych, ale jen a pouze se SVOU PARTOU. Dokud v ni je, ofkoz, ale pak zase zcela bez ohledu na to, zda chce, nebo nechce, a potazmo take zcela bez ohledu na veskery jeho plac a blbe zgryndy po internetech. Presne to je vyznam one implicitniho smlouvy, z niz Vam soustavne praskaji zilky.
Tahle Vase snad nejomilanejsi analogie je totalni sracka (resp. mnohem spis cista svinska geblsovina, ale kdo vi) a muze se smele radit po boku danovych loupezi a podobnych paskvilu. Jestli je primo nevede...
Hlavne, ze je z toho celej clanek, Vy obhajobo vetsiho klacku. Vetsinou sice jenom tise trpim a sedim si na rukouch, ale tadyk opet bleju, fuckt. Tak dik.
Komentář 61941
Komentář 61944
Komentář 61956
Dobra, pro Vas a ostatni pomalejsi si to tedy upresneme: cemu presne nerozumite na obcan ku statu ma se jako mafian ku mafii, advokat ku komore, dite ke tride, esembak k policii? Nebo mozkove bunky... eh, pardon, chci rici svaly ke cloveku?
Obcan je i v mafii, meh... To teda musela bejt hrozna drzka.
Komentář 61946
Komentář 61958
Komentář 61960
Komentář 61967
Komentář 61972
Pokud tedy je nasili OK (protoze stat ho pouziva bezne), pak tedy je cas, aby prisli novi Masinove!
A fanousky nasilnickeho statu (tebou pocinaje) si dali k obedu.
Ti, co na to nemaji koule, mohou zatim zvolit pasivni rezistenci, danovou "optimalizaci", atd... Ona ta hydra stejne casem zbankrotuje, pracuje na tom dost pilne.
Komentář 61939
Komentář 61942
Komentář 61943
Komentář 61951
AnCap vznikne díky působení ekonomické reality. Až stát zbankrotuje, až nebude mít na penze z zdravotní péči "zdarma". Až jeho papírová měna podlehne hyperinflaci.
Lidé si za nefunkční státní služby budou MUSET hledat náhradu na trhu. Přestože to třeba jsou voliči ČSSD.
Lidé si za hyperinflační papírky budou muset najít náhradu - pevnou měnu. Přestože to třeba byli zastánci (neo)keynesianismu, MMT, státního monopolu na peníze, atd...
Není potřeba číst a chápat Rothbarda, aby se člověk choval tržně.
Nebo si představte, že "zvítězí" bitcoin. Je to daleko představitelnější, než před pár lety (co tedy teprve za pár dalších let). Přišla podpora BTC ze strany PayPalu, bitcoin proniká do mainstreamu, investují do něj seriózní fondy, rezervy v něm drží firmy kotované na burze, začínají ho podporovat banky (včetně JPMorgan), některé státy lákají bitcoinové, fintech a DeFi firmy na své území (protože v tom vidí budoucnost), jiné státy se snaží vyvinout vlastní "státní kryptoměny", protože tuší, kterým směrem jde vývoj, ale netuší, že státní kryptoměny nemají šanci uspět a že jen umetají cestu bitcoinu (učí lidi, že krypto je OK).
K čemu by "vítězství bitcoinu" vedlo?
- Stát přijde o monopol na peníze, nebude moci dělat monetární politiku, tedy ani monetizovat státní dluh (naopak existující státní dluh se stane nesplatitelným, protože nyní je udržitelný pouze za podmínek, že centrální banka dluh vykupuje za nově natištěné peníze a manipuluje úroky do záporu)
- Stát nebude moci dělat ani fiskální politiku, protože výběr daní rapidně poklesne. Ten nejlukrativnější byznys s nejvyšší přidanou hodnotou se přesouvá do kyberprostoru, který nezná hranic. Státní hranice (a tím i stát samotný) se stává přežitkem minulosti (z dob, kdy vrcholem bylo zemědělství a půda byla hlavním výrobním prostředkem). Stále více byznysu se bude přesouvat na anonymní decentralizované platformy, stále více lidí (resp. ti nejkvalifikovanější) bude pracovat za nevystopovatelné (a tedy nezdanitelné) kryptoměny. Člověk bude např. z Česka, pracovat ale bude pro firmu z Ameriky či Číny a žít bude někde v teple u moře (a ta místa u moře nastaví pro takové lidi nulové či minimální daně, aby je nalákala).
- Získat peníze na obživu tak již nepůjde jejich paděláním (stát natiskne a rozdá svým neproduktivním zaměstnancům), ani jejich krádeží (stát sebere peníze produktivním a rozdá je neproduktivním). Získat je půjde POUZE tak, že nabídnete spoluobčanům tak skvělé a užitečné výrobky či služby, že si je dotyční rádi dobrovolně koupí, protože pro ně budou mít tu hodnotu. Státní zaměstnanci si také budou muset najít nějakou užitečnou práci, za kterou jim někdo bude ochoten dobrovolně a ze svého zaplatit - a ne, rozdávání botiček to nebude, vybírání cla od lidí, kteří si z výletu do Thajska přivezli foťák také ne - tedy alespoň myslím, že po takových službách velká poptávka nebude.
Komentář 61973
Nebo ne a po zhroucení státu tu vznikne postapo realita, kde se budou lidi střílet o masové konzervy.
Že se státy mohou zhroutit, třeba i v důsledku jejich měnové politiky/banrkotu je možné. Nicméně nevidím do budoucnosti tak jako vy, takže si radši nakoupím pušku a náboje než BTC :-).
Komentář 61980
Komentář 61982
Komentář 61990
Komentář 61994
Komentář 61995
Komentář 61996
At premyslim, jak premyslim, nemuzu na nic prijit.
Komentář 61997
Komentář 61998
Btw, cilem Bitcoinu je nekomu prinaset zisk?:-O
Komentář 62000
Komentář 62001
Komentář 62004
Komentář 62006
a jak se to pozna teda, ktere obchodovani je pyramida?
Komentář 62011
Komentář 62016
Ze ja si vubec opotrebovaval klavesnici...
Komentář 62018
Komentář 62030
Komentář 62035
Presne ako pri bitcoine, ktorého hodnota tiež stúpa v závislosti na množstve "investorov". Veď preto ho aj fanúšikovia BTC všade chvália, aby nalákali ďalších ľudí do systému.
Komentář 62039
V pyramidove hre predevsim musi pribyvat novych ucastniku kazde "kolo" nasobne vice, nez jich tam uz nyni je. Typicky jeden ucastnik musi privest nekolik dalsich ucastniku, aby vubec byl v zisku.
Bitcoin NIC takoveho nedela. Hodnota Bitcoinu neni zavisla na tom, aby bylo do system privadeno stale nasobne a nasobne vice ucastniku. Prakticky by to v podstate uz v tuto chvili neslo.
Pokud vim, tvrdi se, ze velke mnozstvi Bitcoinu vlastni jednotlivci, kteri je nijak dal neprodavaji, ani s nimi neobchoduji.
A kdyz se na to tvrzeni podivame z opacne stranky - je ropa pyramida? Nejprve ropa mela zanedbatelnou cenu,potom z ni nekdo zacal postupne neco vyrabet. Aby ropa stoupla na cene, bylo potreba, aby s ni zacalo obchodovat vice a vice subjektu, ktere z ni neco vyrabely. Je proto trh s ropou pyramida? Neprijde mi...
A predevsim znovu opakuji - tvrzeni, ze hodnota Bitcoinu stoupa v zavislosti na mnozstvi uzivatelu neni pravdive. A take motivace "fanousku" je zcela jina.
Komentář 62048
s tými hodlermi tiež nemáš pravdu, ich existencia práve tomu pyramídovému rastu hodnoty pomáha. Lebo potom to vlastne vyzerá ako keby tých BTC bolo na trhu menej než v skutočnosti a aj malé zmeny v obchodovaní spôsobia veľké zmeny ceny BTC.
Medzi ropou a BTC je taký rozdiel ako medzi investovaním do ropy a "investovaním" do pyramídy. Ropa je skutočná, BTC a pyramída je iba ilúzia.
Tak ako ty tvrdíš že nie je pravda že hodnota BTC stúpa podľa počtu užívateľov rovnako aj ja môžem tvrdiť že nie je pravda že na fungovanie pyramídy potrebuješ zvyšovať počet účastníkov. A oboje je pravdivé, na fungovanie pyramídy potrebuješ aby rástlo množstvo vložených peňazí a je jedno či to dosiahneš zvyšovaním počtu účastníkpov alebo zvyšovaním výšky vkladu pri konštantnom počte účastníkov. A pri BTC jeho hodnota závisí na pomere medzi kúpou a predajom, či sa viac BTC kupuje alebo predáva. Nie podľa počtu, veď niektorí vlastníci BTC vlastnia iba zlomky BTC a iní o niekoľko rádov väčšie množstvá.
Komentář 62050
Pokud mas nejake dukazy, ze tomu tak je, tak je dodej. Dodej napriklad ten pomer, nejaky vzorec, jak to teda zavisi.
Nezavisi.
Muze to byt jedna soucast, a jeste nebude prilis vyznamna
Komentář 62054
Komentář 62060
No nic...ze me to "prekvapuje"
Komentář 62062
Komentář 62076
Komentář 62077
Komentář 62103
Ale hovno, milej zlatej.
Nevis nic, vymlouvas se a jses jen obycejnej srac
Komentář 62106
Komentář 62002
Komentář 62005
Komentář 62007
A daňový únik není nic jiného, než snaha lidí (často politiků - viz Panama papers) se vyhnout státní loupeži.
Komentář 62012
Komentář 61986
Zatím zbroják ani střelnou zbraň nemám, ale vážně nad tím začínám uvažovat.
Jakože na současném státu mi spousta věcí vadí, ale dokážu si představit, že to může být horší. Přečtěte si román Tma od Ondřeje Neffa, tam je to vylíčeno moc pěkně (spíš teda nepěkně).
Komentář 61978
Komentář 61947
Tak to jo, pane logiku.
Komentář 61976
Takže Váš pseudoargument je strawman, pane logiku.
Komentář 61948
Takže to je podle ankapských myslitelů vlastně v pořádku, protože kde jinde než v ankapu by mělo platit, že silnější pes mrdá? Na tomhle principu je celý ankap postavený.
Ponaučení: buďte silnější než stát. Good luck with that.
Komentář 61952
Komentář 61970
V tom případě máte pravdu, ankap jsem asi nepochopil :(
Komentář 61981
Komentář 61983
Komentář 61984
Komentář 61963
Komentář 61987
Komentář 61988
Komentář 61969
Komentář 62008
Takže si sice můžete vymyslet něco sám (jako třeba Marx s Engelsem) , ale budete to muset prosadit násilím a pak se to časem stejně zhroutí na ekonomické nelogičnosti a přirozeném chování lidí.
Komentář 62010
To je viac argument proti ankapu než zaň, lebo urzistické teórie podprahovo nazančujú, že ľudia budú viacmenej dobrovoľne skoro vždy dodržiavať NAP. Ale v realite by to vyzeralo, že to budú deklarovať, vyžadovať od ostatných, ale inak to budú skúšať tu a tam porušovať, ak im z toho nič vážne nehrozí.
Komentář 62017
Komentář 62020
Zbytek nestojí za koment.
Komentář 62026
To vy tu dáváte bláznivé příměry o lupičích a mafiánech, na vás stojí důkazní břemeno. Udělejte si reality check a běžte ven na ulici ptát se náhodných lidí, zda je stát lupičem a neměli bychom ho zrušit. Nejen, že vás pošlou někam, když se jich takto budete ptát; ti samí lidé pak dále svým chováním dokazují (nezakládání a nevolení anarchistických stran), že to opravdu mysleli vážně.
Proč by zbytek nestál za koment? Není to právě jádro problému? Že si předefinujete slova jako "vlastnictví" na něco úplně jiného, než ten pojem označuje a pak vám vychází stát jako lupič?
Komentář 62013
- To je jako dokazovat, že ankap je nemorální, protože… "Představme si analogickou situaci s mafií, která zabere nikým nevlastněné území a prohlásí je za své soukromé vlastnictví; všichni implicitně souhlasí – a kdo ne, má se odstěhovat pryč, protože zůstat znamená souhlasit."
Tímhle argumentem uděláte z jakékoliv dobré věci špatnou. Prostě řeknete: "Vždyť by to mohla dělat i mafie!" Zřídit útulek pro bezdomovce? Špatně! To by mohla udělat i mafie! Založit firmu? Ale to mohla udělat i mafie, nebo ne? Špatně! Nasypat psovi granule? To by mohla udělat i mafie. Špatně!