Autor: HynekRk
Čas: 2016-04-21 00:00:02
Veřejná podpora sportu?
Libí se vám fotbal anebo hokej? Některým se líbí a jiným se jistě nelíbí. Pro někoho jde o prvotřídní zábavu a pro jiného jde o nudné hry. Někomu vadí vysoké výdělky vrcholných hvězd těchto sportů, jiný by jim ještě přidal a další by dal jen na sport dětem nebo amatérům. Co člověk to názor. Neexistuje zde nějaká společenská shoda ohledně toho, zda tyto sporty podporovat anebo je nepodporovat či jak moc je podporovat a jakým způsobem. A co jiné sporty? Lyže, volejbal, tenis, golf, kola atd. Arrowův teorém nemožnosti převádět preference jednotlivců na společenské preference je zde výborně demonstrován. Co z toho plyne? Chce-li někdo nějaký sport, ať si ho sám zaplatí anebo ať na jeho zaplacení uspořádá sbírku či ho platí z reklamy apod. Tak to přece fungovalo ještě za první republiky. Co se pak stane? Nějací kritici různých sportů budou stále existovat, ale rozdíl bude v tom, že tito kritici neobětují - na z jejich pohledu pochybné aktivity - ani korunu ze svého formou daní, které dnes běžně do sportu míří. To jejich kritiku může otupit. Zároveň nebudou mít tito a ani jejich zástupci právo přímo mluvit do těchto aktivit lidem, kteří tyto sporty podporují. Kritici však mohou provozovat svoji kritiku v novinách, na internetu, na plakátech atd. Peníze jim na to ostatně zbydou, protože nebudou muset platit různé sporty formou daní. Čili už žádná podpora sportu z veřejných prostředků. Ušetřené peníze vrátit lidem.
Problematika sportu také jasně ukazuje, že dělení na pravici a levici nemá dnes mnoho smyslu. Hodně jinak tzv. pravicově orientovaných lidí se stane velmi etatistickými, pokud dojde na zrušení dotací vrcholovému sportu (a podobně pokud přijde na automobilismus). Šáhne-li se jim na zábavu (anebo silnice) je zle a svoboda je ihned obětována.
Problematika sportu také jasně ukazuje, že dělení na pravici a levici nemá dnes mnoho smyslu. Hodně jinak tzv. pravicově orientovaných lidí se stane velmi etatistickými, pokud dojde na zrušení dotací vrcholovému sportu (a podobně pokud přijde na automobilismus). Šáhne-li se jim na zábavu (anebo silnice) je zle a svoboda je ihned obětována.
Přečtení: 30266
Komentáře
Komentář 5795
Komentář 5798
„Poskytování tří druhů jídel na výběr zhoršuje plnění výživových dávek", stojí v protokolu o kontrole. Jinými slovy strávníci si ze tří jídel vyberou na co mají chuť, ale podle inspekce to není přesně to, co by měli jíst. Chutě dětí se zkrátka nedrží nutričních doporučení, která pro školní jídelny vydalo ministerstvo zdravotnictví."
Komentář 5799
Komentář 5804
Komentář 5808
Komentář 5796
Komentář 5801
Komentář 5802
Komentář 5805
Komentář 5800
B) (Problémem však je, že nikdy, a opravdu nikdy, si politická moc nenechá vzít možnost přerozdělovat — ostatně proto tvrdím, že všechny relevantní politické síly v tomto státě jsou levicové — a nikdy nepřipustí kombinaci: přestaneme dotovat segment → snížíme o tu částku daně.)
C) A jen na okraj moje poznámka k levo-pravému dělení: myslím, že to dělení má nadále smysl, jen je třeba je hlasitě a jednoznačně rekodifikovat. Historicky je ten termín totiž zatemněn tím, co bývalo (a dnes je) vnímáno jako levice. Nejčastěji po zrušení tohoto konceptu dnes volá právě levice s poukazem na to, že jsou na stole nějaké konkrétní úlohy k řešení a ty je třeba řešit prakticky a ne ideologicky (a to je právě ta past, o kterou jde!
D) Navrhuji (a už dlouho) definovat:
1) levici jako etatistický politický směr, tedy posilování role státu, vysoké daně, vysoké přerozdělování, silná centralizace moci, nedůvěra k trhu a administrativní/ekonomické zásahy do něj, regulace, dotace, diferencované daně, atd. paletu si jistě doplníte sami.
2) pravici jako negaci výše zmíněného.
E) Pokud přistoupíme na odstranění dělení na antagonistické cíle, přistoupíme na to, že existuje jediný cíl a jediný prostředek, tj. stát a jeho neomezená moc (zaměřená tu více, tu méně, proti nějaké občanské skupině — abych se vyhnul slovu třída).
Komentář 5806
Ostatně vždyť anarchie je dnes považována za extrémně levicový směr a nacismus za extrémní pravici.
Komentář 5807
Komentář 5809
A to, že ty termíny jsou dnes jaksi volně dostupnými samolepkami, které se přilepují podle potřeby (i médii) je věc jiná. A nepochybě můžeme vidět zneužívání těchto nálepek už v minulém režimu, kdy jedni marxisté vylučovali (a zavírali a popravovali) za „pravicové“ úchylky jiné marxisty. Stejně tak lze velmi dobře pochopit, že z hlediska KSČ je pravicová Sociální demokracie, z jejího hlediska je pravicová TOP09, či ODS, ale z mnou definovaného paradigmatu je jasné, že jsou to všechno levicové strany; strany založené na principu ovládání, státismu a socialismu. Je jedno, jak se jmenují.
Dobrá, tvrdíte, že máme spoustu krásných slov, kterými lze pravici/levici substituovat. Dospějete k buď nesrozumitelným novotvarům, nebo jen dalšímu zamlžení.
Komentář 5810
KDU-ČSL můžeme nazvat nábožensky konzervativními socialisty
ANO můžeme nazvat etatistickými populisty (progresivisté?), případně korporátními fašisty
ČSSD jsou neomarxisté
KSČM jsou komunisté
TOP09 jsou populističtí liberální neomarxisté
ODS jsou populisté
Úsvit a Okamurovci jsou populističtí demokraté-utopisté
Zelení jsou aktivističtí neomarxisté
Piráti jsou aktivističtí liberální neomarxisté
Svobodní jsou populističtí libertariáni
Někde se to blbě odhaduje. Spousta těch stran jsou především různé kariéristické a mocenské skořápky. U ODS absolutně netuším její zaměření, ti jsou čistě kam vítr, tam plášť a přejímají politiku těch, kdo jsou s nimi v koalici. Svoboným jsem dal populismus pro ne zcela libertariánské myšlenky, co se týče třeba podpory rodin. Demokrat je automaticky také etatista.
Z toho přehledu je i jasné, jak by se tvořily koalice. Před předčasnými volbami jsem např. prorokoval koalici ČSSD+TOP09. Pokud by se do Sněmovny dostali Svobodní, asi by měli koalici s ODS s případnou volnou tichou podporou Úsvitu, ale ten je i tak dost sporný. KSČM spojence ve spektru nemá, i když to se teď má údajně změnit, protože Sobotka se začne orientovat podle vzoru Bernieho Sanderse. TOP09 také kromě ČSSD může vytvořit koalici se Zelenými a Piráty, nebo s ODS. Jasné je ANO, u etatistů/fašistů jde o vládu přes mrtvoly, takže se spojí s kdekým, když budou schopni jej ovládat/vydírat.
Samozřejmě můj odhad může být mylný.
Komentář 5811
Komentář 5812
Komentář 5814
Komentář 5815
Komentář 5816
Komentář 5817
Korporátní fašismus = veškeré ekonomické aktivity provozují velké korporace s podporou státu (ne však nutně v jeho vlastnictví či pod jeho kontrolou, může jít dokonce i o zahraniční firmy), občané jsou de facto otroci.
Ano, rozdíl je malý. Státní kapitalismus tu byl svým způsobem před rokem 1989, a má to co dělat s centrálním plánováním při zachování existence směny. Korporátní fašismus je v podstatě rozkradená země se zotročeným obyvatelstvem, které korporace vysávají. Dá se říct, že přecházíme z toho prvého k tomu druhému, s určitou světlejší pauzou někde kolem roku 2000.
Komentář 5818
Socialismus = veškeré ekonomické aktivity provozuje stát (a jeho složky), občané jsou de facto otroci.
Státní kapitalismus = korporátní fašismus = veškeré ekonomické aktivity provozují velké korporace s podporou státu (ne však nutně v jeho vlastnictví či pod jeho kontrolou, může jít dokonce i o zahraniční firmy), občané jsou de facto otroci.
Komentář 5820
Komentář 5827
Komentář 5828
Sám sebe levičákem či pravičákem nenazývám, vůbec ty termíny nepoužívám.
Když mě někdo nazve pravičákem (to se mi stává často) či levičákem (občas), proti tomu pojmu samotnému neprotestuji, jen případně proti kontextu, což vždy záleží na dané situaci.
Myslím, že aktivně se označovat za něco z toho jen vytváří zmatek a nepřináší to benefity; podobně jako protestovat proti těm pojmům bez dalších důvodů.
Komentář 5813
Nemám nic proti ani jednomu, ale nejhorší je, když se tyto přístupy mixují v rámci jednoho sdělení (což není výtka Vám, jen to pořád u někoho vídám).
Komentář 5819
Pravicak je ten,ktery smeruje k normalnosti-tj kazdy za sve.A levicak je slepa ulicka:Jara da Cimrman byl take(mimo jine)prukopnikem slepych ulicek.
Komentář 5821
Komentář 5825
1) Obyčejný člověk pochopí princip redefinice. (Dle zkušenosti dokáže s redefinicí pracovat tak 10 % lidí max, zavedení nového pojmu je jednodušší, není třeba v hlavě nic předělávat.)
2) Vaše redefinice bude jakkoliv existovat mimo vaši diskusi - pokud ten člověk bude hledat nějaké informace, nebo diskutovat s někým dalším, opět jej pohltí ten samozvaný Babylon.
A v neposlední řadě, vaše vyjadřovací schopnosti se smrsknou na stejně bipolární svět jako je svět toho dotyčného, a navíc posunutý. Ergo, nebudete si rozumět. Není zrovna sympatické začít něčím jako: No jo, TOPka, to není pravice, to jsou levičáci stejně jako socani. Akorát narazíte do zažité představy, že to je pravice, protože to přece křičí ze všech koutů. Spíše otevřete diskusi tím, když řeknete, že levice nebo pravice, vsjo róvno, kradou všichni. A můžete se odrazit dál, protože to, že kradou všichni, samozvaná levice i pravice, nepředstavuje v hlavě žádný zásadní rozpor, a je šance, že druhá strana bude lépe chápat. Nové pojmy nevyžadují vysoké IQ, redefinice stávajících bohužel ano, nebo obrovskou tunu manipulace. To nestojí za tu námahu.
Komentář 5822
Komentář 5823
Komentář 5824
Komentář 5826