Autor: Urza
Čas: 2016-11-23 00:00:02
Vraždící uniformované opice
Dvě plzeňská benga, a budu ty svině jmenovat – Jan Pergl a Lukáš Zahradník, byla v říjnu 2012 vyslána řešit závažnou situaci: Bezdomovec ťukal na okno ubytovny. Když dojeli, sice už neťukal, ale strážci zákona si ho našli a ubili jej k smrti; a co na to soudy? Městský soud je osvobodil, krajský jim napařil osm let, vrchní soud pak čtyři a nejvyšší soud nakonec šest a půl roku. Z mnoha důvodů považuji trestání uvězněním za nesmyslné, kontraproduktivní, nespravedlivé (hlavně vůči těm, kdo to platí) a hloupé; když to však pomineme, podíváme se na výši trestu a porovnáme ji s ostatními vrahy… ale co vrahy, i Smetka dostal za H-System dvojnásobek! Inu, buď je bezdomovec v očích soudů podčlověk, nebo uniformovaná opice nadčlověk, případně obojí. Mimochodem, kdyby soukromý arbitr soudil vraždu spáchanou jeho zaměstnancem, každý by to označil za frašku; proč je to tedy tak v pohodě ze strany státu?
Přečtení: 16189
Komentáře
Komentář 9402
:)
:(
Komentář 9405
Z toho vašeho přirovnání "kdyby soukromý arbitr soudil vraždu spáchanou jeho zaměstnancem" tedy říkáte že soudy pracují pro policii? To je nesmysl.
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Blba_moci
Moc zákonodárná (volená občany) vytváří pravidla platná pro všechny. Moc výkonná (policie) tyto pravidla vynucuje (má monopol ná násilí) a moc legislativní (soudy) podle těchto pravidel rozhoduje.
Policie tedy rozhodně není zaměstnavatel soudů, jsou to nezávislé instituce státu, bránící koncentraci moci. To že soudy soudí policisty podle platných zákonu je tedy "vpohodě ze strany státu" protože tak to má fungovat by design.
To s tou výškou trestu a zbytkem příspěvku - naprostý souhlas, nic nerozporuji. I s hlubším sdělením o nedokonalosti státu souhlasím. Jen upozorňuji, že dáváte neplatnou analogii a to ubírá na serióznosti v očích lidí, kteří nejsou skalní anarchisti.
Komentář 9406
V praxi je to velmi casto tak, ze statni zastupci jdou na ruku policajtum a soudci jdou na ruku statnim zastupcum.
Osobne jsem zazil par veci...Az po to, kdy jsem dosel k soudu a soudce uz mel predem vyhotoveny rozsudek...
Komentář 9407
O něco přesnější přirovnání by mohlo být, kdyby byla soukromá firma s oddělením, které dělá arbitráže, a oddělením, které funguje jako bezpečnostní agentura, jejíž pracovník by někoho zabil a to soudní oddělení ten případ pak posuzovalo; jen je to dlouhé a vyžaduje to hafo vysvětlování, Stoky jsou tu na krátké texty.
Komentář 9412
Čili to "jeden stát vládne všem, jeden jim všem káže" je podružně; konečnou kontrolu má občan/zákazník.
Komentář 9414
Komentář 9421
Ale tak to mělo fungovat teoreticky, v praxi už to tak moc nefunguje, ale to nic nemění na nepřesnosti těch analogií..
Komentář 9427
Podstatou bylo jen upozornit na to, že je nesmyslné, aby nějaká organizace soudila spor mezi ní samou a někým dalším.
Komentář 9408
Komentář 9409
Komentář 9410
I stěžovali jsme si.
Hádejte, kdo rozhodoval o platnosti a smysluplnosti oné stížnosti: ano, správně — onen soud, na nějž jsme si stěžovali.
Tehdy mi to ještě přišlo divné; inu, jak píši, byl jsem tenkrát opravdu mladý a blbý.
Komentář 9411
Komentář 9413
Ty důležité otázky jsou jiné: Měla by existovat vazba? Měl by soudce mít možnost rozhodovat dle svého uvážení? V jakém rozsahu?
Komentář 9417
Jasne, ja jsem blazen, jenom ty jses letadlo.
Vis, ty tve otazky jsou dulezite, a ja na ne mam odpoved.
Ale vis, kdyz stojis pred tim soudcem, tak ti ty spravne otazky jsou jaksi uplne k hovnu, protoze on proste udela, co udela...A muzes se ho zkouset ptat na ty tve uzasne otazky...
Komentář 9418
Vždyť už jsem to napsal: Ten druhý soudce by přece mohl mít stejný názor jako ten první.
Komentář 9419
Ale v praxi ti ta myslenka je jaxi vhodna tak mozna na premysleni o dlouhych vecerech na vazbe...
V realnem svete, pokud by se neco alespon malicko dalo zmenit, primlouval bych se za to, aby STIZNOST neresila osoba, NA KTEROU SI STEZUJU.
Chapes ten princip? Me je jedno, co by na to rekl jiny soudce. V podstate jsem si ani tak nestezoval na to, ze jsem sel do vazby - to uz se stejne zmenit nedalo... Ale tak nejak me stval ten pricip, ze ti nejaky soudce nasere do obliceje, ty si na to stezujes a tu stiznost resi ten clovek, co ti predtim nasral do toho obliceje.
Komentář 9420
- Ne, ta myšlenka je důležitá, protože ve společnosti je až překvapivě rozšířena představa, že když už o něčem rozhodne soud, tak je to ipso facto v pořádku.
2. Ale tak nejak me stval ten pricip, ze ti nejaky soudce nasere do obliceje, ty si na to stezujes a tu stiznost resi ten clovek, co ti predtim nasral do toho obliceje.
- Mě ten princip neštve; koneckonců trestní soud je interakce mezi soudcem a obžalovaným. Opakuju: Jde o MOC, kterou soudce má. Ta může být buď legitimní nebo nelegitimní. KOLIK OSOB tou mocí vládne je přece vedlejší.
Ještě jednou opakuju: Buď se AB dostal do vazby legitimně, a potom je to v pořádku; nebo se tam dostal nelegitimně, a potom ho tam mohlo nelegitimně poslat třeba 100 soudců.
Kde dělám chybu?
Komentář 9423
Tedy jsem si stezoval ne primo na to, ze jsem byl zavreny do vazby, ale na postup, ktery k tomu vedl. Napadal jsem ten postup, kdy obvinenemu ani nebyl dan prostor se jakkoliv vyjadrit, napriklad. Pripadne skutecnost, jak arogantne se ten clovek choval.
Tedy skutecne "chovani" toho soudce. Samozejme, ze bych byl byval rad, kdyby odvolani vedlo k propusteni z vazby, samozrejme. Ale znovu opakuji - moje argumentace znela "ten clovek me ani nenechal promluvit, choval se ke me jak ke kusu hadru a to by se nemelo dit"
Mimochodem, cele to melo dohru, kdy jsem si stezoval na to, ze moji stiznost resi ten, na koho si stezuju a ze logicky je v tu chvili "podjaty", nebot se ho to osobne tyka a odkudsi z krajskeho soudu mi prisla odpoved, ze to, ze to resil clovek, na ktereho si stezuju, je naprosto normalni a podjaty nebyl.
Komentář 9441
Asi záleží na tom, jak chápete pojem legitimnost, ale přijde mi (je to laický názor), že způsob jakým s Lojzou jednali nebo nejednali je relevantní pro ne/legitimitu jeho zadržení.
Also - pokud někdo dělá dobré věci (posílání zlodějů za mříže) ze špatných důvodů (protože třeba obžalovanými apriori opovrhuje), koná skutečně dobro?