Závislosť od štátu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: pathy
Čas: 2017-12-04 00:00:02

Závislosť od štátu

V rodinách sa odjakživa deti vychovávajú k čo najväčšej nezávislosti na rodičoch, k samostatnosti a sebestačnosti. Rodičia, pokiaľ môžu, radi priplatia za lepšie školy, pomáhajú potomkovi postaviť sa na vlastné nohy čo najlepšie. Štát deklaruje rodinu ako svoju základnú bunku. Spoločnosť je v prenesenom zmysle veľká rodina. Je logické a správne myslieť si, že v nej platia rovnaké pravidlá a sledujú sa rovnaké ciele ako v rodine. Malo by platiť, že znakom vyspelosti spoločnosti je, keď čím viac ľudí je sebestačných, nezávislých od úradov a schopných postarať sa o seba. Deti predsa nevychovávame k závislosti od rodičov. Prečo očakávame, že vo vyspelej spoločnosti štát zabezpečuje viac a viac služieb a prečo akceptujeme, že sa jednotlivec stáva na štátnom systéme stále viac závislý? Je to neprirodzené, nelogické a v konečnom dôsledku aj veľmi nebezpečné.
Přečtení: 26640

Reagujete na tento komentář:
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-04 19:27:21 Titulek: Re: re:pathy
Nebojte se, on to postupné znehodnocování peněz Keynes popsal ve svých peněžních teoriích dost dokonale. Na to nemá vliv můj/Váš názor. Fiat už je dnes inflací totálně znehodnocený. To, že to není vidět, protože je ho spousta vázána v burzovních kafemlejncích, na tom nic nemění. To bude rachot, až se na světlo bóží vyvalí třeba triliony bezcenných doláčů, které FED desítky let tiskne. :-))) A že by nikde nefungovala alternativní ekonomika s kryptoměnama? Ve Venezuele funguje celkem spolehlivě a stát proti tomu nic nezmůže. Dokonce i jeho žoldáci začínají vypovídat poslušnost.

Jistě, že zatím státy bankrotují a dokázaly se zatím restartovat. To totiž záleží na tom, že doposud lidi nemají (neměli?) možnost fungovat jinak, než na státem kontrolovaném trhu prostřednictvím centralizovaného směnidla, které vždycky ovládne stát. P2P se pomalu ale jistě rozbíhá a necentralizovatelná platidla taky. Může být, že jednou budeme Venezuelanům závidět jejich náskok. Vaše naivita mi vůbec nevadí, naopak mi vyhovuje. Mohu si zatím za půlzdarma pořídit jakékoli prostředky (investiční mince, kryptoměny...), které budu potřebovat ve stáří, až se fiat "bezproblémově" zhroutí a přestanou fungovat bolševicko-fašistické etatistické blboviny typu důchodový "průběžný" letadlo-systém.

Současná verejná mienka kydá sice etatismus, ale ve skutečnosti neprahne většinově po ničem jiným, než po tom, jak z toho státu utéct. Třeba prostřednictvím práce na "bezfakturu". Že to mafie jménem stát kriminalizuje? No a? Jak dlouho bude mít prostředky na saturaci nákladů potřebných s tou kriminalizací? Ale co je mi po Vás. Spřádejte si dál své etatistické plány. Jen dobře pro mě. Mě teď lidi jako Vy snižují náklady na zabezpečení sebe sama.

Já si nemyslím, že se dožiju bankrotu států. To je jistota, že se toho dožiju. Nevím jestli pak nastane ancap. To je Vaše tvrzení.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2017-12-04 09:12:16 Titulek: re:pathy
Nemyslím si že by väčšina očakávala od štátu viac a viac služieb, aj ja by som niektoré služby poskytované štátom rád oželel, ale za omnoho rozumnejší spôsob ako to dosiahnuť považujem zmeny v rámci pravidiel demokracie, teda voľbami, petíciami prípadne tlakom verejnej mienky. Presadiť ankap je v súčasnej dobe beznádejné a snaha zničiť systém neplatením daní, bitcoinami alebo čiernou ekonomikou dosiahne akurát tak sprísnenie zákonov na ktoré potom doplatia aj poctiví podnikatelia.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-04 09:57:02 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
:-)))
Pokusím se vstoupit do KSČ a změním to stranickými pravidly to zevnitř...
:-)))
Autor: TaxationISTheft Čas: 2017-12-04 10:22:51 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: schován
TO je fakt, než se objevila komunita libertariánů a ancapů, tak nevznikaly žádné zákony, na které doplatili i poctiví podnikatelé... wait
Autor: pathy Čas: 2017-12-04 11:18:41 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To, že vy by ste rád oželel niektoré služby štátu, je pekné, ale vacsina to má momentálne ináč. Keby tlak verejnej mienky bol na znižovanie veľkosti štátu, tak by sa to asi dialo. Nedeje sa, lebo väčšina je, vďaka demokracii, "vychovávaná" (korumpovaná politikmi za vlastné peniaze) k stále väčšej závislosti od štátu.
Autor: pathy Čas: 2017-12-04 11:28:02 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vaša úvaha má jednu závažnú logickú chybu. Buď budete konzistente požadovať od štátu žiadne služby a jeho zrušenie, alebo sa zmierite s tým, že štát Vás postupne zotročí úplne vo všetkých oblastiach a totálne. Keď totiž požadujete od štátu iba niečo, čo vyhovuje Vám, tak ďalších pár milionov ľudí tiež každý žiadajú iba niečo (iné) a vo výsledku máme štátnu totalitu.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2017-12-04 12:16:26 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Tomáš Fiala: nebyť zásahu zvonka, tak sa to v 68´ skoro aj podarilo. A to ani nehovorím o tom že napr. v socialistickom Maďarsku bolo povolené aj drobné podnikanie, teda ani ten socializmus nebol všade presne rovnaký.
Taxation: nie každý anarchista sa vyhýba plateniu daní a nie každý neplatič je anarchista.
Pathy: nemyslím si že štát musí skončiť buď krachom, alebo totalitou. To že na Slovensku štát nefunguje práve optimálne pre mňa nie je argument na zrušenie štátu, lebo sú aj štáty ktoré fungujú lepšie.
Autor: Ugo (neregistrovaný) Čas: 2017-12-04 12:56:17 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Píšete: ...snaha zničiť systém neplatením daní, bitcoinami alebo čiernou ekonomikou dosiahne akurát tak sprísnenie zákonov na ktoré potom doplatia aj poctiví podnikatelia. ...

To si vážně myslíte, že na toto má nějaký ten tisíc dva libertariánů v ČR vliv? To je prostě vývoj, který se děj? Za to my jaksi nemůžeme.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2017-12-04 13:45:26 Titulek: Re: re:Ugo [↑]
Nie nemyslím si že je to dnes aktuálne, ale niektorí tunajší diskutéri si myslia že sa takto podarí nastoliť ankap.
Autor: pathy Čas: 2017-12-04 14:53:43 Titulek: Re: re:Ugo [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Žiaden z nich si nemyslí, že sa to podarí. To nikto nevie, či sa to podarí. Ale ak sa to má podariť, tak jedine takto. Jedine ak každý začne od seba a presvedčí pár ľudí okolo seba, aby sa vzdali svojej závislosti na štáte.
Ja napríklad som začal tým, že som dal deti na homeschooling, za ktorý platím toľko, ako leasing na auto, ktoré musím oželieť. Dúfam, že "škola" postavená na kompletnej dobrovolnosti z nich vychová slobodných ľudí nezávislých od štátu.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-04 13:54:01 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
68??? Komouši se hádali s komoušema kdo z nich je komouš nejkomoušovatější. Leda prd by se podařilo.

nemyslím si že štát musí skončiť buď krachom
Myslet si to nemusíte, ale krachem stát skončí vždycky. Jen to trvá různě podle toho, jestli ho k tomu nezvratnému krachu vede někdo opatrně (i Thatcherová by nakonec dovedla UK ke krachu, měla-li by dostatek času) nebo zbrkle (jako třeba venezuelský autobusák). K řízení státu může politik použít buď politickou ekonomii postavenou na peněžní bázi (keynesiánská makroekonomie). Tou především znehodnocuje monopolní státní měnu tak dlouho, až ji znehodnotí úplně, nastane její rozvrat a následuje bankrot státu. Případně může těsně před tímto rozvratem vyvolat vojenský konflikt, ve kterém utopí makroekonomickou hospodářskou bublinu (viz např. Hitler). Nebo může použít politickou ekonomii postavenou na produktové bázi (marxismus-leninismus). Tou především zničí systém cen, nikdo nebude schopen provádět reálné ekonomické kalkulace a dojde k rozpadu ekonomiky (viz např. RVHP). Nebo může použít eufemismus - merkantilismus, což jsou v podstatě bezhlavé zásahy do ekonomiky podle toho, jak se politik vyspí (sám nebo s manželkou/milenkou), jakou má náladu po ránu, co mu kdo navěšel na nos za bulíky nebo podle toho, jak moc je ve vleku různých lobbystických skupin. Kam to vede je možno pozorovat např. ve Venezuele - totální bordel komplet v celé ofiko ekonomice. Jiné, než tyhle 3 varianty k dispozici nejsou a být nemůžou...

To je právě ta smůla, že stát nelze udržet v chodu trvale. Stát z podstaty těch 3 možností jeho řízení bohužel pro etatisty spěje k bankrotu. Nelze se mu vyhnout, bez ohledu, jak moudrý/hloupý politik a jak dlouho/krátce ho k tomu bankrotu povede. Ani kdyby všichni občani státu bez výjimky do jednoho byli superuvědomělí, superpoctivě platili daně a dodržovali všechny regulace, ať už je politik nazve jakkoli, bankrotu státu se dřív nebo později nevyhnou. Teď jde jen o to, zda/kdy/jestli budou moci lidi kooperovat i nějakým jiným způsobem, než je ofiko státem kontrolovaný trh se státem ovládaným směnidlem. Bez ohledu na to, jak moc ideologické kydy lidi povedou díky propracované etatistické propagandě, začnou v případě postupujícího rozkladu státu tyto mimostátní formy kooperací postupně využívat, protože díky nim budou moci lépe uspokojovat své potřeby. Budou samozřejmě chtít, aby ten stát začal zase fungovat. Budou se zúčastňovat nějakých "folklorních šaškáren" (demonstrací, voleb apod.), kterými budou mít upřímnou snahu ten stát restartovat, ale obávám se, že drtivá většina z těch lidí nebude ochotna pro restart státu otevřít právě tu svou peněženku. Budou mít plno socializujících kydů na téma, že to musí ti bohatí, nějací "ONI" nebo marxví kdo, ale nedají na to zlámanou grešli a sami pojedou v alternativní ekonomice "bez faktur" s nestátním směnidlem.

Před tím, než dojde k zániku státu, ten se pokusí nějakou "čínizací", "kuboizací" nebo dokonce "kldrizací" zahránit svou existenci, ale to budou jen poslední předsmrtné záchvěvy chcípající kobyly. Nevím, kdy to nastane, nevím, jak dlouho ta kobyla bude chcípat a neodvažuju se domýšlet, jaké důsledky a pro koho ty předsmrtné křeče mohou/budou mít. Ale je mi nad slunce jasné, že až to "rupne" nebo "rupat" začne, tak kolem sebe uslyším lidi s těma samýma etatisticko-bolševicko-fašistickýma kecama, jaké slyším dneska. Ale pokud budou moci realizovat své potřeby, přání a touhy jiným, než etatistickým způsobem, tak to prostě budou bezděky dělat, o státu povedou silácké řeči, ale náklady s jeho restartem neponesou ani náhodou.

Představa, že se podaří změnit situaci nějakým "sametovým" způsobem změnou zevnitř s použitím státních mechanismů je úsměvná. A že se ji podaří změnit osvětou mezi lidmi je dle mého názoru úsměvná úplně stejně.
Autor: norbertsnv (neregistrovaný) Čas: 2017-12-04 18:23:15 Titulek: Re: re:pathy [↑]
RE:Fiala- taká Argentína už skrachovala niekoľkorát a žiaden ankap tam nepanuje, dokonca ani žiadna iná katastrofa nenastala. Takže nezdieľam Váš optimizmus žeby som sa mal dožiť krachu eurozóny kvôli inflácii. A ani Vy sa nedožijete krachu koruny, prinajhoršom ČR vstúpi do eurozóny. Takže je zatiaľ pre mňa zbytočné špekulovať či štáty dokážu udržať šedú resp. čiernu ekonomiku v znesiteľných medziach a ak nie tak ako ten bankrot bude prebiehať. Takže ja sa budem snažiť zmeniť systém zvnútra a Vy snívajte ďalej.
RE:velkej Ká-naopak, snaha o paralelnú spoločnosť je v dnešnej dobe, kedy je verejná mienka veľmi nepriaznivo naklonená podobným praktikám akurát tak cestou do kriminálu a nie návodom na lepšiu spoločnosť. A výsledky českých volieb nemá zmysel komentovať teraz kým ešte nová vláda ani nevládne.
RE:pathy - asi nečítate poriadne, pár riadkov nad Vašim príspevkom si p.Fiala dokonca myslí že sa rozpadu štátu a vzniku ankapu dožije.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-04 19:27:21 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nebojte se, on to postupné znehodnocování peněz Keynes popsal ve svých peněžních teoriích dost dokonale. Na to nemá vliv můj/Váš názor. Fiat už je dnes inflací totálně znehodnocený. To, že to není vidět, protože je ho spousta vázána v burzovních kafemlejncích, na tom nic nemění. To bude rachot, až se na světlo bóží vyvalí třeba triliony bezcenných doláčů, které FED desítky let tiskne. :-))) A že by nikde nefungovala alternativní ekonomika s kryptoměnama? Ve Venezuele funguje celkem spolehlivě a stát proti tomu nic nezmůže. Dokonce i jeho žoldáci začínají vypovídat poslušnost.

Jistě, že zatím státy bankrotují a dokázaly se zatím restartovat. To totiž záleží na tom, že doposud lidi nemají (neměli?) možnost fungovat jinak, než na státem kontrolovaném trhu prostřednictvím centralizovaného směnidla, které vždycky ovládne stát. P2P se pomalu ale jistě rozbíhá a necentralizovatelná platidla taky. Může být, že jednou budeme Venezuelanům závidět jejich náskok. Vaše naivita mi vůbec nevadí, naopak mi vyhovuje. Mohu si zatím za půlzdarma pořídit jakékoli prostředky (investiční mince, kryptoměny...), které budu potřebovat ve stáří, až se fiat "bezproblémově" zhroutí a přestanou fungovat bolševicko-fašistické etatistické blboviny typu důchodový "průběžný" letadlo-systém.

Současná verejná mienka kydá sice etatismus, ale ve skutečnosti neprahne většinově po ničem jiným, než po tom, jak z toho státu utéct. Třeba prostřednictvím práce na "bezfakturu". Že to mafie jménem stát kriminalizuje? No a? Jak dlouho bude mít prostředky na saturaci nákladů potřebných s tou kriminalizací? Ale co je mi po Vás. Spřádejte si dál své etatistické plány. Jen dobře pro mě. Mě teď lidi jako Vy snižují náklady na zabezpečení sebe sama.

Já si nemyslím, že se dožiju bankrotu států. To je jistota, že se toho dožiju. Nevím jestli pak nastane ancap. To je Vaše tvrzení.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-12-04 20:09:36 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No nevím jak u Vás, ale různé vzájemně pomocné kšeftíky jsou tu naprosto běžné. A když vidím, jak má natřískáno Urza na přednáškách... to asi nebude placený komparz. Že ve společnosti není nějaké širší uvědomění toho, že to nemusí být jen něco pokoutného, ale zcela funkční model běžné lidské spolupráce, to je otázka šíření těch myšlenek.

Jinak mám ještě jednu představu, jak se stát zhroutí. Dojdou lidi. Ne ve smyslu poplatníků, ale ve smyslu úředníků. Průměrný věk úředníka je okolo 45 let, a pokud je mi známo, roste to. Teď přidej malý počet nezaměstnaných, kteří by mohli tu úředničinu potenciálně dělat... no a stát má za nějakých 10 let problém, pokud drasticky nezvedne platy. A je otázka, kolik mladých považuje úředničinu za prestižní zaměstnání. Doufám, že moc ne, že jejich rozhled je trochu větší než těch předchozích generací. A zrovna ti by ten stát mohli svou nespoluprací položit. Ne dnes, ne za deset let, ale tak nějak postupně a pomalu.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-05 05:59:08 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Možná už za 10 let pomalu začnou problémy s fungováním průběžného systému důchodů. Nejen v ČR, ale v celé EU. To, když uvidí lidi ještě v tu dobu v aktivním věku, bude to pro postupný rozklad státu důležitější katralyzátor, než cokoli jiného.
Autor: Glande Čas: 2017-12-05 08:45:18 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No, já bych si troufl přidat ještě jeden vliv na rozpad států. Nekompatibilní migrace a muslimské komunity. Už teď je vidět, jak "moderní" státy v EU mají problémy udržet svou existenci na určitých územích. Ale myslím, že se bude tak za 10-20 let rozhodovat ne nekrvavě o osudu států na starém kontinentě. Budou vznikat oddělené komunity, některé budou spolu soupeřit, jiné kooperovat, ale rozhodně státy jako takové ztratí kontrolu nad velkými populačními centry už jen čistě demograficky. Také organizovaný zložin se bude snažit etablovat jako veřejná síla, protože co asi budou dělat ty gangy které mají třeba v Kolíně nad Rýnem několik tisíc členů (na jeden gang), navíc často příbuzensky provázaných? Budou se snažit chovat jako státy - vybírat výpalný a nutit ke konformitě.Atd.

Tam to sice není ANCAP a rozhodně se jich nechci zastávat, ale tam zcela uvědoměle bojují proti státu. Ovšem většinou si neuvědomují, že pak dojdou sociální dávky.
Náboženství záměrně nechávám stranou.
Autor: Tomáš Fiala Čas: 2017-12-06 20:28:50 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
S gangama/mafiema to bude zajímací. Ony v současné době celkem v poho fungují, když jim lidi zaplatí jejich nejsilnější složky = policii a soudy. A když jsou lidi státem odzbrojení a bránit se mohou pouze přiměřeně. V okamžiku, kdy přestane fungovat státní policie (= kolegové mafií a gangů) a státní justice (= ochrana mafií a gangů) a člověk bude moct bez okolků zastřelit každého, kdo by ho chtěl v jeho krámě vydírat... Co a jak konkrétně bude, to samozřejmě nevím. Nejsem věštec. Jsem prostě zvědav, jak to bude pokračovat.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-12-04 14:48:43 Titulek: Re: re:pathy [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Viděl jste výsledky letošních voleb v ČR? Viděl jste je? Ta Vaše představa, že volbami (a politikou obecně) se dá něco změnit lepšímu... kde má oporu v realitě? Značně zevšeobecňující poznámka: Průměrný člověk v ČR má něco málo přes 40 let, což odpovídá té skupině šílených mamin, co by chtěla vojnu na ty mladý buzny, zatímco jejich partneři hrdinně vyhrožují děckám v teplické škole. Nadějí jsou spíše ti mladší, mileniálové atd., kteří mají ostřejší lokty, větší sebevědomí a jejich mezilidské vztahy často sahají dál než jen do české kotliny.

Naopak, každý myslitelný způsob, jak stát porazit, musí začít tím, že odmítne hrát jeho hru, protože v ní platí jeho pravidla v jeho prospěch a porazit nelze. Z tohoto pohledu je jakákoliv snaha o paralelní společnost zcela správná; už jen protože jen takto lze lidem jasně ukázat, že to může fungovat. To je to, čeho se stát bojí nejvíc - že by lidi zjistili, že by to mohlo fungovat bez něj. Ne to, že někdo nedodržuje zákon, ale to, že by někdo mohl fungovat i přes nedodržování zákonů, je největší hrozba pro stát.
Autor: s (neregistrovaný) Čas: 2017-12-05 08:07:20 Titulek: Je logické a správne myslieť si
"Je logické a správne myslieť si" - pokud je to logické, uveďte prosím důkaz a jestli je to správné...? O tom co je správné si každý může rozhodnout sám. Přijde mi ta vytržená slova jakoby podsunutí. Působí to tak na mne. Můžete mne prosím vyvést z omylu? Děkuji.
Autor: pathy Čas: 2017-12-05 13:52:51 Titulek: Re: Je logické a správne myslieť [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Dôkaz sporom akceptujete tiež?
Pokiaľ áno, tak to skúsme. Chcem aby moje deti boli čo najviac samostatné, zodpovedné a vedeli sa o seba postarať bezomňa ale zároveň chcem, aby boli čo najviac závislé na štáte a rozhodnutiach úradníkov. Oops, spor!
Autor: s (neregistrovaný) Čas: 2017-12-05 14:19:42 Titulek: Re: Je logické a správne myslieť [↑]
Hodnej :), teď je to (alespoň pro mě) čitelnější. Děkuji.
Autor: velkej Ká Čas: 2017-12-06 10:13:43 Titulek: Re: Je logické a správne myslieť [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Za předpokladu, že stát a rodina mají stejné zásady a funkce. Píšeš, že rodina je buňkou státu (podle státu). Vaří mé krevní buňky oběd, uzavírají mé kožní buňky smlouvy? Ta linie argumentace s osamostatněním dětí versus samostatnost občanů je lépe uplatněna, pokud místo buněk budeme reagovat na přímé přirovnání rodiny ke státu - což se děje často v souvislosti s rozpočtem nebo s ochrannými či pomocnými funkcemi.
Autor: pz100000 Čas: 2017-12-06 12:05:22 Titulek: Re: Je logické a správne myslieť [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To od Vas vuci tem ubohym ditkum neni pekne. Vetsinou lide chteji, aby se jejich potomci meli lepe.
Autor: Szaszián Čas: 2017-12-06 00:34:26 Titulek: Co je špatně:
Web: neuveden Mail: neuveden
Abych nekritizoval jen Taxationa… Co je špatně:
1. Zvyšování státní agendy není jistě motivované tím, že by lidé chtěli, "aby bylo co nejvíc lidí závislých na státu". Jedná se především o tlak zájmových skupin – psychiatrů, lékařů, učitelů… Každý chce jen ten kousek socialismu pro svou společensky prospěšnou věc a pro ostatní pochopitelně tvrdý kapitalismus. Výsledkem čehož je… Myslím že Urza o tom mluvil naposledy v přednášce "Sociální systém".
2. Obecně, a možná spíš ve většině případů neplatí, že cílem rodičů je samostatnost a soběstačnost dítěte. Rodiče často mají o životě potomka svou představu, k jejímuž uskutečnění se ho snaží psychickým nátlakem a nebo bohužel v dnešní zkurvené době s využitím služeb ochotných psychiatrů často i násilím přimět.
3. Kdo říká, že společnost je velká rodina? Něco takového jsem nikdy neslyšel, a že jsem slyšel hovadin – např. často diskutuju s Pézetem.
4. Stát se určitě zvětšuje i proto, že společnost bohatne – už jsme si prostě na "superstátvšechnozařídí" vydělali. To je rozhodně lepší vysvětlení, než že "lidi se prostě rozhodli, že je dobře být závislý na státu".
5. Obecně neplatí korelace mezi samostatností a odmítáním státu. Samozřejmě v různých dobách a místech to bylo různé, ovšem podle toho, co jsem načetl, byl jakýsi "child-like" postoj prostého lidu vůči vrchnosti, světským a náboženským autoritám, naprosto běžný. Vezměme si "Babičku": hlavní hrdinka byla naprosto samostatná, stát vůbec nepotřebující osoba, jejích největší životní zážitek bylo, že potkala císaře, který jí dal tolar.
Autor: pz100000 Čas: 2017-12-06 11:58:34 Titulek: Re: Co je špatně: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Helejte, dyt Vy jste tentokrat uplne zapomnel zminit psych... ech, jak jsem to mohl prehlednout, mate je tam, dokonce pred esembakama a klotakama, dle vyznamu hned hezky fpredu. Tak to uz jiste je cajk i ten zbytek. :)
Autor: pathy Čas: 2017-12-06 12:48:02 Titulek: Re: Co je špatně: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Súhlas, keď pôjdeme hlboko do dôsledkov, detailne analyzovať príčiny atď... tak sa dá rozporovať každé jedno slovo, čo som napísal. Výsledkom by bolo, že namiesto jednoduchého a priamočiareho prirovnania, dostaneme dizertačnú prácu. Na to je tu Urza, aby sa rozpisoval do knihy. Tento môj textík je skôr jednoduché prehlásenie, ktoré keď si prečíta nezainteresovaný etatista, tak sa môže povrchne zamyslieť, či naozaj ten štát tak nevyhnutne potrebuje na všetko.
logo Urza.cz
kapky