Archiv – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hubiáno
Čas: 2023-08-30 00:00:02

O nálepkování

Poslouchal jsem podcast, kde hovořili o politické situaci v Polsku. Komentovali tam stranu Konfederace, o které řekli, že zastává homofobní, antižidovské a proruské názory. Nezapomněli také dodat, že strana má ve svých řadách mnoho libertariánů. Občas se stává, že se někdo vysloví například pro progresivní zdanění pro lidi s většími příjmy. Tito lidé jsou pak častování jako komunisté. Je jim vyčítáno, že chtějí zavádět gulagy a podobně. Jindy zas někdo vysloví názor, že manželství by měli uzavírat pouze muž a žena. Tito lidé jsou pak zase ostrakizováni, že jsou homofobní, a že chtějí diskriminovat členy LGBT komunity.

Myslím si však, že tyto nálepky nám znemožňují jakoukoliv debatu. Drťme názory proti svobodě svými liberálními myšlenkami, vysvětlujme principy svých myšlenek, avšak nesnižujme názory ostatních nálepkami, jelikož ani my to od svých názorových odpůrců nechceme. Buďme liberály.
Přečtení: 1916

Autor: Urza
Čas: 2023-08-27 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza v Timově osmihodinovém livestreamu (o všem možném)

Přečtení: 3124

Čas: 2023-08-23 00:00:02

Reklama na trhu

Reklama je mocným nástrojem pro ty, kdo jdou s kůží na trh, a proto je masivně využívána. To vytváří prostředí, ve kterém se lidé mohou cítit zahlceni reklamou. Každý si ale přece může vybrat, v jakém se bude pohybovat prostředí. Pokud si vybere, že se bude často dívat na broadcastovanou televizi nebo si k online komunikaci vybere platformu, která je zároveň nejúspěšnější reklamní agenturou na světě, pak musí počítat s tím, že bude reklamě vystaven.

Problém s reklamou spočívá v tom, že může být až moc dobrá, tedy dobře vymyšlená, cílená – a fantazii se meze nekladou. Reklama je třeba i phishingový mail, respektivě jeho textová či vizuální část. Obsah a forma takového mailu – adresa odesílatele, předmět zprávy, pozdrav na úvod, omáčka, URL, omáčka, pozdrav na rozloučenou – to všechno je jen reklamou na kliknutí na URL. Řešení? Zakažme phishing! Ne, to byla jen reklama na politiku zákazů. K rozpoznání reklamy v jakékoliv formě potřebujeme především kritické myšlení. Poté, co člověk reklamu identifikuje, přesouvá z podvědomí do vědomí rozhodnutí, zda o prezentovaný produkt má či nemá zájem.
Přečtení: 1752

Autor: Urza
Čas: 2023-08-20 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Gabriela a Urza s láskou ke svobodě a učení (se) v Polné (zvuk s ozvěnou)

Přečtení: 1198

Čas: 2023-08-16 00:00:02

Rothbard píše do online diskuzí

Nakonfigurovat jazykový model, aby reagoval libertiánskými argumenty na zadaný textový vstup, je poměrně jednoduché. Vypadá třeba takto. Využitelnost vidím tam, kde nejsou libertariáni nebo je nebaví se stále opakovat. Našel by se nějaký vhodný online prostor, který má pravidelné přispěvatele (co zasluhují reakci), který má nezanedbatelný počet čtenářů, a který má přívětivé API pro automatizaci? Bot může být anonymní a nemusí být vždy spolehlivý, pokud by ve většině případů byl generátorem kvalitnějšího textu než autoři, na které by reagoval. Co si o tom myslíte?
Přečtení: 3896

Autor: Urza
Čas: 2023-08-13 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza v interview pro Creative Society

Přečtení: 1172

Čas: 2023-08-09 00:00:02

Prospera

Zaujímavý projekt súkromného libertariánskeho štátu v Hondurase: https://www.youtube.com/watch?v=TwiE1dxGYNY.
Přečtení: 2277

Autor: Urza
Čas: 2023-08-06 12:00:00

Kanál Svobodného přístavu: Urza na UTXO.23

Přečtení: 3599

Autor: Blackie
Čas: 2023-08-02 00:00:02

Ne až tak svobodná „svoboda“

Dost často se v debatách (a přemýšlení) o svobodě zaměňují významy dvou sloves. „Moci“ – mít možnost – a „moci“ – mít možnost, ale zároveň muset (být nucen). (a) „Máš svobodu, protože se můžeš sebrat a odejít,“ znamená, že na to abys mohl být svobodný, musíš odejít a nesmíš zůstat. To mi svobodné nepřipadá. (b) „Je to svobodné, protože si můžeš vybrat.“ Mám dvě možnosti a můžu si vybrat, ale musím si vybrat jen z těchto možností. Ani to mi svobodné nepřipadá.
Přečtení: 2311

logo Urza.cz
kapky