Autor: Urza
Čas: 2016-05-16 00:00:02
Putovní Hampl
O Petru Hamplovi jste se ve Stokách mohli dočíst již několikrát; považuji jej za asi nejodpornějšího totalitáře na naší skoropolitické scéně; a to nejen proto, že bych dle jeho vlastních slov měl být loven jako štvaná zvěř a bez soudu popraven. Původně začal svou zatím neslibnou politickou kariéru ve Svobodných, odkud odešel poté, co se mu nepovedlo změnit tuto veskrze pravicovou stranu na subjekt prosazující totalitní zákony; odtud odtáhl za lepším do Bloku proti islámu, který uzavřel koalici s Úsvitem, o němž se však později ukázalo, že byl (opět) vytunelován. Když zjistil, že ani zde mu pšenka nepokvete, jal se založit novou stranu s poněkud komickým názvem Alternativa pro Česko.
Ačkoliv se Hampl osobně i jménem svých politických uskupení prezentuje jako pravičák a zastánce individuálních svobod, nic nemůže být dále od pravdy; vždyť který svobodomyslný člověk touží posilovat pravomoci státu, zavírat hranice, zavádět myšlenkové zločiny (zákaz náboženství), vystupovat proti nerovnosti bohatství a zcela vážně navrhovat zrušení jízdného ve státních autobusech a vlacích, což by v podstatě znamenalo likvidaci soukromých přepravců v zájmu jakéhosi sociálně inženýrského cíle – dostat lidi z měst na vesnice vlastně jen proto, že to Hamplovi připadá jako dobrý nápad. Kdo by náhodou pochyboval, nechť si na Internetu najde pořad Hamplovo tempo, kde všechny tyto a mnohé další návrhy zcela vážně prezentuje. Ti, kdo snad uvažují o volbě Alternativy pro Česko coby pravicové strany, nechť si na tyto Hamplovy ideje vzpomenou.
Ačkoliv se Hampl osobně i jménem svých politických uskupení prezentuje jako pravičák a zastánce individuálních svobod, nic nemůže být dále od pravdy; vždyť který svobodomyslný člověk touží posilovat pravomoci státu, zavírat hranice, zavádět myšlenkové zločiny (zákaz náboženství), vystupovat proti nerovnosti bohatství a zcela vážně navrhovat zrušení jízdného ve státních autobusech a vlacích, což by v podstatě znamenalo likvidaci soukromých přepravců v zájmu jakéhosi sociálně inženýrského cíle – dostat lidi z měst na vesnice vlastně jen proto, že to Hamplovi připadá jako dobrý nápad. Kdo by náhodou pochyboval, nechť si na Internetu najde pořad Hamplovo tempo, kde všechny tyto a mnohé další návrhy zcela vážně prezentuje. Ti, kdo snad uvažují o volbě Alternativy pro Česko coby pravicové strany, nechť si na tyto Hamplovy ideje vzpomenou.
Přečtení: 35453
Komentáře
Komentář 6342
- Myslet je zločinem pro hodně lidí. Byť jsem přesvědčen, že zrovna zrovna islám je nebezpečná a škodlivá ideologie velebící vraždění a násilí a slibující spokojený život až po smrti (ktežto svět před smrtí je jakási forma pekla; proč asi), jeho zákaz a vytěsňování informací akorát navede puberťáky k tomu, aby se stali muslimy, a ze současných muslimů nikdo kvůli zákazu islám neopustí, jen půjdou do utajení jako kdysi za rekatolizace evangelíci. A pokud bude přísná cenzura informací o islámu, budou popotahováni vydavatelé Koránu stejně jako Mein Kampfu či Hitlerových projevů. A to není dobře, informacím by se nemělo bránit, tím spíše informacím o zlu a nebezpečných věcech.
- Nerovnost bohatství je přirozený stav věcí. Nikdo neprotestuje proti Stvořiteli, že ve vesmíru je 90 % hmoty vodík, 9 % helium, a my jsme nějaký ucaprtěný prach, mizerné procento z těch pár procent, které jsou baryonová hmota. Nikdo neprotestuje proti tomu, že drtivé procento prostoru je zcela prázdné, a to i na subatomární úrovni. A ta nespravedlnost, že hvězdy jsou mnohem větší než planety, a že Slunce zdaleka není mezi hvězdami obr, jéjej.
- Lidé nemizí z vesnic kvůli dopravě, to je v dnešní době spíše zástupný důvod. Tím hlavním je nedostatek pracovních příležitostí a ostatní infrastruktury. S rozmachem internetu a decentralizované výroby však tato nevýhoda pomalu mizí. Dirigovat dopravu je tedy i v kontextu těchto trendů nesmysl.
Komentář 6345
O zrušení takového kategorizace se usilovně snaží Nová levice (nebo fabiánští socialisté, nebo neomarxisté), kteří právě stojí o převedení politického diskursu z roviny zda má stát cosi zařizovat či nikoliv do roviny jak mnoho to má dělat. Tedy od kvalifikace k pouhé kvantifikaci.
• Je třeba přesně a správně definovat levici a pravici podle současných kritérií (ne, jak historicky byla/nebyla progresivní). Velmi zjednodušeně je tedy současná levice státistická, kolektivistická, intervencionistická, přerozdělovací, autoritářská a centristická. Pravice přesně naopak.
• A pokud jde o Hampla, jeho jediným kritériem je osobní mocichtivost. Pokusí se k ní dostat jakýmkoliv způsobem a s jakýmkoliv konjunkturálním tématem na zádech jakékoliv strany, která bude mít prostředky a vliv. Pokud bych jej měl zařadit podle svých měřítek, použil bych slovo diktátor. Na cílech a prostředcích nezáleží. Jsou zcela variabilní.
Komentář 6346
Zkrátka jsem dalek toho, abych připustil, že existují jen varianty "trvat na schématu, které záměrně mate lidi snažící se zorientovat v politice" a "bavit se o tom, jak moc je třeba lidi mást". Co třeba varianta: "používat přiléhavější názvy" - ty sám píšeš, že Hampl je diktátor. Přiléhavý název, není potřeba škatulka levičák/pravičák - ta by v tomhle případě ani nebyla výstižná. Takže, proč lavírovat na matení lidí? Proč podporovat mediální balast zmatených a nicneříkajících pojmů?
Komentář 6350
• Celým jejich nástrojovým fundusem je relativizace. Počínaje právě ukradenými slovy až po soudobý newspeak a politickou korektnost. Smyslem je právě, aby lidé nevěděli, o čem je vlastně ve skutečnosti řeč. (Před chvílí jsem v rádiu zrovna slyšel termín investiční pobídka, kterou prý Úřady práce stimulují pracovní trh — sám odhalíte, kolik lži a ukradených termínů © je jen v tom krátkém sdělení.)
Komentář 6351
V tom se prostě neshodneme. Chápu, že považuješ můj návrh za jakýsi ústup, a proti zlu by se přeci mělo bojovat. Já to ale vidím tak, že termíny pravice/levice jsou past položená od našeho nepřítele, který čeká, až se chytíme, aby nás mohl vláčet se slovy: Hele, to jsou pravičáci stejně jako Hampl! Libertariáni nejsou ani omylem silní na to, aby mohli překřičet média, aby si mohli vzít zpět nějaké slovo jeho redefinicí. Aby změnili z historie vyškrtali všechny dle nich chybné výskyty slova. Aby změnili myšlení zdejších lidí, pro které jsou pravičáci synonymem zlodějů a zmetků (protože Klaus, protože Kalousek, protože Schwarzenberg atd. - je úplně šumák, co jsou zač, lidi je mají za pravičáky a uplatňují kolektivní vinu). Nehledě na to, že ty pojmy prostě jsou dementní, jsou to jen arbitrární označení rukou, stran, na kterých seděli politici ve francouzském parlamentu, a to ještě navíc by ta tvoje (re)definice příliš neodpovídala původním historickým skutečnostem. Ne, prostě nemožné, stejně jako snažit se vyrobit osu např. sever/jih a mít severníky a jižníky. Zkušený stratég prohlédne past a útočí jinudy. Tobě nezbývá než popřát, ať si nabiješ držku (v dobrém slova smyslu, chybami se člověk učí).
Komentář 6354
Komentář 6355
Komentář 6358
Komentář 6360
Komentář 6365
Komentář 6370
Komentář 6379
Smer doleva je jako smer od zivota ke smrti-neco zcela nelogickeho,nemoralniho,neprirozeneho.Jak muze proboha v pohode fungovat system,krery me nuti pomahat lidem,ktere neznam nebo jim dokonce nechci pomoct?!Jak muze fungovat system(spolecny majetek s uplne neznamymi lidmi) zalozeny tim padem na spehovani?A tech silenosti,nad kterymi by si Maly princ ukroutil hlavu,jsou desitky
Komentář 6359
(PS: k tématu poslední: KSČ(M) obvinila ČSSD z pravicových úchylek. Je proto ČSSD pravicová? To jen k té nezbytné definici.)
Komentář 6363
Komentář 6368
• Levice v tomto konceptu je mnoho silného státu, pravice je málo státu (a zde se nám pak dělí ta pravice na konzervativní a liberální). Lze souhlasit s vícerozměrným Nolanovým grafem a hledat podobné dělení i na levici.
• Souhlas s tím, že jsou dvě základní měřítka svobod — ekonomická a osobní. Ale obě jsou v kontradikci se státem. Silný stát omezí jednu, druhou, nebo obě.
Komentář 6371
Komentář 6372
......................................................................................
S tím souhlasím,
pro mě je to jako vybírat si mezi mafií, která mě slibuje ochranu mého podnikání
a mafií která mně slibuje ochranu mého života,
přičemž v obou případech je mně obojí vnuceno násilím
a vždy jsem přinucen platit nevyžádané "služby"
Takže ted si vyber co preferuješ, v obou případech ovšem musíš poslouchat a platit,
jinak ti nakopou zadek...
Samozřejmě tak učiní pro tvé dobro i pro dobro všech,
kteří platí a ty je svým neposloucháním a neplacením okrádáš
Komentář 6373
• Jistě, mohli bychom se snažit vytvořit dělení na etatisty/neetatisty. Jenže jsou to cizí slova, která téměř nikdo nezná. A ani počeštění na státisty nepomůže.
• „Řešme činy“ je přesně důsledek fabiánského přístupu. Tak si to vymysleli a naprogramovali. Aby se diskutovalo o konkrétních věcech a neříkalo se, že je to levicový koncept (ne)řešení. Tedy přesun jen k té kvantifikaci, jak už jsem uvedl.
• Přesně toto udělala ODS, kdy se nechala ideově zrelativizovat, až pak uvažovala ve stejném levicovém konceptu státismu jako socialisté (byť mírně vpravo). Už jen kvantifikovala místo jednoznačného ne.
Komentář 6374
Celé je to jako s autem - když řeknu, že jede 80 km/h, tak prostě nevíme, jestli jede rychle, pomalu, ani kam to vlastně jede a co veze. Spor pravice/levice je potom hádání se o tom, zda má to auto jet 50 km/h nebo 130 km/h, jedno je pomalejší, jedno je rychlejší, ale ani jedno nemusí být správné - jen se znalostí situace můžeme vědět, co udělat. Proto ještě jednou - vraťme se k základům, řešme činy a myšlenky, a to zcela konkrétně, odpovídejme na proč, proč, proč atd. Vysvětleme lidem situaci; pak ať se sami rozhodnou, jak s tím autíčkem pojedou dál. Nedělme, neškatulkujme, klaďme otázky, provokujme, vysvětlujme.
ODS se nenechala zrelativizovat. ODS rezignovala na jakoukoliv důslednost ve své ideologii (v podstatě kdykoliv vládla, tak to bylo podle programu jiných stran) a hlavně zafungovala jako výtah k moci a penězům různým šmejdům. Jedna věci je tedy relativizace a druhá nedůslednost; toto prosím nezaměňovat - mohu zcela konkrétně a absolutně vymezit nějaký postup či termín, ale pokud nebudu důsledný, je mi to k ničemu.
Komentář 6375
a již značně profláklé pojmy "zákoníci a farizeové" ???
To již samo o sobě zní mnohým lidem díky Ježíšově kritice těchto dvou skupin dobroserů, značně negativně...
Farizeové by mohli být ti, co se považují za mesiáše a přinášejí ráj na zemi, tedy spíše levičáci spolu se Stalinem a Hitlerem,
a zákoníci by byli pak pravičáci, nebot ti nám vykládají ekonomické zákony
Komentář 6376
Komentář 6377
Komentář 6378
Komentář 6362
Komentář 6366
..............................................
Problém je v tom, že anarchisté nabízejí jen svobodné podnikání a příležitost schopným,
a nenabízejí žádné sociální jistoty...
To ten Urza se alespon snaží ve svých pojednáních o anarchii říci,
že ty sociální jistoty ač nebudou nijako uzákoněné jako nějaké právo,
zde prostě budou,
a že budou fungovat lépe a jinak a individualisticky...
To je to, co především zajímá levičáky,
na co chytají své rybky a z čeho samozřejmě oni sami velmi dobře prosperují,
nebot nabízejí žádané zboží
Pravičáci a levičáci jsou stejná banda která nevěří v člověka,
ale věří ve stát...
Přičemž jedni lákají podnikavce na to, že mohou více podnikat (a oni jim to pak zdaní)
a druzí lákají lenochy na to, že stát se o ně postará,
takže nakonec to vypadá, že bez státu by nebylo svobody k podnikání a ani žádných životních sociálních jistot
Jak říkal moralizující blemcal Havel : Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí,
ale je třeba říci, že pravda zvítězí teprve tehdy, až dokáže to, co dokáže lež,
nebo to dokáže vo chlup lépe...
Nestačí tedy jen zdůraznovat fakt, že svobodný člověk je mnohem efektivnější ve výrobě, ale také že je mnohem efektivnější v sociálním cítění,
tedy jak říkával Havel, že socialismus pokřivoval vztahy mezi lidmi,
takže to samé dělá i stát, a pokřivuje přirozené vztahy mezi lidmi
Pokud anarchisté nebudou mít lepší nabídku nežli ostatní,
k čemuž pak patří i lepší reklama,
nikdo si jejich zboží nekoupí,
to je zákon svobodné ruky trhu
To ten Hampl je mnohem chytřejší nežli všichni anarchisti dohromady
udělá si průzkum žádaného zboží a hnedka to začne prodávat...
Komentář 6367
Komentář 6352
Komentář 6356
Komentář 6348
Komentář 6349
Komentář 6344
Komentář 6347
Komentář 6357
Sice je to dobrá komedie, ale na druhou stranu mě dost štve, že Hampl a ta jeho banda diskreditují dobré myšlenky jako debyrokratizace etc. :(
Komentář 6361
Komentář 6364
Komentář 6369
Komentář 6405