Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele Honza (strana 2)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Zajímavé, že uvádíte agresi prezidenta státu využívajícího státní složky na agresi vůči jinému státnímu území.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
No vidíte. A kdo studovali historii, nebo aspoň slyšel nějaké Urzovo vyprávění o Ancapu, tak ví, že anarchokapitalismus je čistá anarchie...
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
To neplatí, pokud by stát vyřešil problém vytváření nových problémů :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Ale já to chápu.
Jen se vám snažím vysvětlit, že vy jste na začátku tvrdila, že každá lež je špatná. Až pak jste se posunula k etice a tomu, že někdy je to v pořádku.
Sama u sebe jste si předefinovala, že etická lež není lež a kolem toho se tu celou dobu točíme.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
"Zohledňuje se egoistický zájem a morálka či etika se neřeší."
Slamák. Vzala jste si jeden výrok bez ohledu na ostatní tvrzení z tohoto webu...
Ale aspoň už jsme se dostali k tomu, že lhát se občas smí, jen když vám se to nelíbí (když to považujete za nemorální), tak nesmí :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Ano, souhlas.
Takže je tedy v pořádku někdy lhát, nebo ne?
A pokud je v pořádku někdy lhát, proč děti tlačit k tomu, že lhát nesmí???
Pořád se bavíme každý o něčem jiném. Vy se bavíte o etice, já o logice.
A vy si představujete, že ta svoboda učení hlásá lhaní škodlivé, zatímco sama schvalujete lhaní užitečné. Takže bojujete proti slaměnému panákovi a proti tomu, že si vnitřně představujete něco jiného.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Já se s vámi nehádám o etiku, tam s vámi souhlasím.
Snažím se vám vysvětlit logiku. Když jednou je nepravda lež, tak i když je etická, stále je to lež.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Vy tomu říkáte zdvořilost, ale pokud řeknete něco, co není pravda, tak to prostě JE lež. I když to myslíte dobře. A zdvořile. Ale řeknete něco, co není pravda.
Tam, kde se vám to hodí, tak to považujete za zdvořilost a kde se vám to nehodí, tam tomu říkáte průšvih.
Takže buďto je v pořádku občas zalhat (zdvořile), nebo ne. A zeptejte se sama sebe, jestli z lidí, kteří ze zdvořilosti lžou, vyrostli šmejdi :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Jakmile lidi nenecháte lhát, upíráte jim možnost volby a jsme v totalitě. Sice v totalitě pravdy, ale v totalitě.
Co když se vám třeba někam nechce jít a řeknete, že nemůžete, protože by protistranu ranila informace, že se vám prostě nechce?
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
* byste
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Mrkněte se na dfensův blog a propátrejte si, jak se lidem osvědčilo, když říkali pravdu, respektive si mysleli, že říkají pravdu, policajtům. (Respektive tady je to spíš o tom nemluvit než lhát, ale když řeknete, že si nepamatujete, tak už to může být lež, která vám pak zachrání nevinný krk).
Např. zde: https://dfens-cz.com/nebavte-se-s-policajty-1-the-viliz-kcharmageddon/

Ono je to celé takové složitější a že jste si z toho odnesla to, že tam není morálka mi přijde trošku smutné.

Považujete se za morální osobu? A lžete někdy? A co když se spletete a později vlastně zjistíte, že jste lhala? :-) Vyrostl z vás "šmejd"?

A váš výrok: "Znáte "Strážnou věž"? Je to moc krásný časopis..., že? :)" - to zní, jako byste si myslela, že vím, že je časopis krásný. Vím, že existuje, ale nikdy jsem ho nečetl a nedokážu posoudit, zda je krásný. Z vaší věty ale vyplývá, že si myslíte, že jsem Svědek Jehovův. Možná zkuste to kritické myšlení místo škatulkování ;-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Když člověk zjistí, že je Země kulatá, tak je proti placatozemním názorům trošku předpojatý. (Aspoň já to tak mám.)
Pročetla jste si web svobodauceni.cz?
Četla jste knihu Summerhill? :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Lepší než ten s Belgií se těžko najde :-D
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Děkuji :-)

Jen malá poznámka - asi by stálo za to uvádět takové zdroje rovnou k původnímu textu :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
To by mě zajímalo, jak to tedy je.
Jaké jsou zdroje Thevara?
Nejde jen o nějaké ztráty v překladu?
Autor: Honza Čas: 2022-04-29 13:55:32
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Tady se dneska chci trošku zastat Szasziána.
Je to takové kvantové solidarita.
Stát rozdává peníze, takže je solidární, ale zároveň bere peníze pod hrozbou násilí, takže je loupeživý.
A tak záleží na úhlu pohledu pozorovatele, co vidí a jestli loupežník může být solidární:-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Ono je těžké vysvětlovat lidem, jak by mohla vypadat svobodná společnost, když si nedokážou představit ani jednotlivosti. A to i v případě, že jinde fungují, viz Summerhill, zákaz a povolení jiných drog atd...
Kdo by stavěl silnice, žejo???
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Tak teď už stačí jen jeden malinký krůček - představte si, že by to šlo i bez těch zákonodárců a úředníků :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Kvalitní argument. Teď je otázka, kolik učitelů a úředníků oplývá logickým myšlením (a nakolik je používají) a jaká logika stojí za tím, že mohou své představy nutit všem ostatním.
Jediná logika, kterou v tom vidím já, je, že stát je nejsilnější mafie...
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Jen velice komplikované...
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
A z toho, co píšete, mi vyplývá nesmyslnost povinné školní docházky...

Navíc nepovinnost povinné školní docházky automaticky neznamená, že jediná další volba je na každé dítě jeden soukromý učitel (jak uvádíte). Těch možností jsou spousty.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
3. Pokud nebudu umět dobře číst, psát, počítat a logicky myslet, tak budu velmi handicapovaná.

A kde je záruka, že se to ve škole naučí? A co není vidět - co ty handicapy ze školy (šikana, sebevraždy, náklady ušlé příležitosti - já se toho užitečného naučil víc mimo školu než v ní), ty porovnáváte s tím handicapem (zidealizované) školní výuky? :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Berte to takhle - kdo měl víc prostoru na seberozvoj. Rolník ve středověku, který musel makat na poli, aby neumřel hlady, nebo člověk dneška, který sedí u počítače a cestou domů se staví do obchodu?
Bez toho materiálního bohatství to bylo bídný v mnoha ohledech...
Autor: Honza Čas: 2022-04-11 13:15:24
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Užitek je subjektivní.
Ať si politiky platí, kdo chce :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Létání vrtulníkem je také skvélé. Rychlé, minimální zácpy...
Proč tu nelítají všichni vrtulníkem?
Nebo aspoň rychlejšími, pohodlnějšími a tiššími autobusy?
Že by to mělo něco s celkovým bohatstvím společnosti a omezenými zdroji?
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Vítěz voleb píše zákony a ty násilně vynucuje policie.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Pořád stavíte slaměného panáka, nebo máte jinak definovanou instituce.
Třeba škola je instituce a může být plně soukromá (Viz Summerhill). (Myslím v ancapu, v ČR dnes je MŠMT).
Ancap instituce nevylučuje, ale jejich zřízení je dobrovolné.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Uber není dotován a jezdí tam auta ve skvělém stavu.
Nebo srovnejte ČD a Regiojet a Leo. (Ač tam jsou dotace stále ve hře).
Mluvím tu o dobrovolnosti a vy pořád hlásáte oběd zdarma...
Četl jste ten Pokrok bez povolení?
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Když to berete takhle, tak jo.
Stejně, jako je demokracie dobro pro pana Fulda :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Uber je chaos? Používal jste ho někdy?
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Já jsem snad psal, že mi to imponuje?
Co to tu podsouváte za zkreslení? Navíc takové urážky práce lidí v podobně "směšné parodie"? Máte to zapotřebí?
Uváděl jsem příklady nestátní veřejné dopravy. Samozřejmě splňuje ekonomické možnosti dané země a obyvatel. To jen vy a vám podobní chcete oběd zdarma v podobě dokonalých státních služeb :-)
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
To je panečku úvaha, když jedinou variantu vidíte v násilí... Nu, vaše škoda, že si nedokážete představit jiné žití než buď pod násilím demokracie, nebo pod jiným, násilím vnuceným systémem...
logo Urza.cz
kapky