Autor: v6ak
Čas: 2021-09-29 00:00:02
Spor o pojem „manželství“
Máme tu spor o pojem „manželství“. Pozoruhodné je, že mnohým odpůrcům homomanželství nevadí samotný homosvazek podobný heteromanželství, ale pouze pojmenování tohoto svazku. Jedni odkazují na etymologii slova, druzí poukazují na vývoj jazyka – v kalendáři už dávno nepoužíváme kalendy. Osobně mi to je celkem jedno, ale chápu, že různí lidé mají různé jazykové ideály. Principiální problém vidím už v tom, že manželství vůbec nějak definuje stát. Kdyby každý mohl vstoupit do svazku jakého chce a nepotřeboval k tomu uznání od státu, mohli bychom to nechat přirozenému vývoji jazyka. Nemuselo by to být jedno z témat voleb.
Jestliže ale toto řešení není v dohlednu, jako nejméně špatné řešení vidím zrovnoprávnění homosvazku s heterosvazkem. Z praktického hlediska mi přijde lepší v legislativě používat pro obě varianty jednotný termín, ať už je jakýkoliv. Klidně i zcela nový termín, který se bude používat jen v právničině.
Jestliže ale toto řešení není v dohlednu, jako nejméně špatné řešení vidím zrovnoprávnění homosvazku s heterosvazkem. Z praktického hlediska mi přijde lepší v legislativě používat pro obě varianty jednotný termín, ať už je jakýkoliv. Klidně i zcela nový termín, který se bude používat jen v právničině.
Přečtení: 39030
Komentáře
Komentář 72455
Komentář 72456
Komentář 72464
Potom by to ale nejspíš znamenalo, že bychom měli dvě varianty registrovaného partnerství. V situaci, kdy význam tohoto pojmu definuje zákon, to zavání zmatkem, protože by zákon potřeboval odlišit staré a nové registrované partnerství.
Komentář 72485
Komentář 72487
Dva různé druhy svazků jsou tu historické dědictví. Ty dva druhy máme už dnes, a nepřijde mi jako dobrý nápad bez souhlasu těchto lidí jim do toho nějak zásadě šťourat. Když už tedy máme tyto svazky definované státem a když některé právní záležitosti (např. dědictví) nelze vždy upravit podle svých představ, beru otevření těchto institucí (klidně obou) pro všechny jako takový mírný pokrok v mezích zákona. Neprosazuju vytváření dalších X druhů svazků.
Komentář 72491
Komentář 72509
Komentář 72515
Komentář 72523
Komentář 72505
Komentář 72525
Ono nejde až tak o odstranění instituce manželství, ale o to, aby manželství v rámci možností nebyl jediný způsob, jak udělat některé právní úkony. A dokud to je jediný způsob, neměl by stát diskriminovat homosexuály…
Komentář 72527
Komentář 72531
Já tu totiž nic takového nevidím.
Komentář 72585
Komentář 72774
Komentář 72506
Komentář 72459
On koukám ten spor není jen o ten termín (kde praktické řešení nabízíte ve sjednocení termínu), ale jak odkazuje poslední odkaz v článku, tak spor je i o další věcné rozdíly, které jsou mezi současným manželstvím a registrovaným partnerstvím.
Takže to sjednocení termínu by některé homosexuální páry co chtějí manželství dost možná neuspokojilo, protože by část z nich patrně chtěla i ta stejná práva jako mají lidé v manželství.
Největší spor by se asi vedl ohledně osvojování si dětí, které je v odkazu zmíněno.
Něříkám, že to má snadné praktické řešení přijatelné pro všechny (ani kdybych to mohl rozhodovat jenom já sám vůči svým vlastním protinámitkám) - jen jsem to chtěl doplnit jako nezmíněnou součást toho tématu.
Komentář 72460
Na druhou stranu mi přijde, že tato diskuze o pojmu má potenciál zablokovat to, co mi přijde jako důležitější – tedy reálné právní dopady, nejen to, jak tomu říkáme. Proto jsem se věnoval pojmu a navrhl smírné řešení, ale zároveň odkázal na to, že jde nejen o pojem.
Kdyby šlo jen o pojem, asi bych k tomu nic nesepisoval.
Komentář 72462
Komentář 72468
Komentář 72473
Komentář 72476
Komentář 72486
Komentář 72488
Adopci dětí jsem se věnoval ve vlákně s li, nebudu se tu opakovat.
Komentář 72492
Komentář 72512
Komentář 72516
Komentář 72529
2. Různí lidé na to mají různé názory a je to pro ně evidentně dost emocionální téme…
To je ten zdroj konfliktu.
Komentář 72590
Komentář 72494
Ptám se abych si to ujasnil, potože si teoreticky dokážu představit i jeden pojem s dvěma věcnými obsahy: manželství muže a ženy a jeho balíček práv/ manželství homosexuální (či jiné) a jeho jiný balíček práv.
Komentář 72503
Komentář 72553
Mě znejistilo to že většina článku se motala kolem názvu.
Sám jsem zaznamenal častěji ty situace, kdy lidem vic než sjednocení názvu vadí ty praktické body zrovnoprávnění v oblasti dětí, a mají výhrady asi v tom stylu jak jste to probírali ve vlákně s li, a formální sbližování názvu vnímají jen jako jakousi salámovou metodu vedoucí k těm adopcím detí homo páry. Ale ty věci kolem adopcí už jste s li vcelku probrali.
Komentář 72463
Ze zvědavosti jsem nakoukla do programu Prague Pride:
https://festival.praguepride.com/cs/program
03.08.2021 14:30 Dětské odpoledne
a bezprostředně následuje:
03.08.2021 15:00 Bezplatné anonymní testování na HIV – Pride House
Mám pocit, že na tyhle věci se záměrně nepoukazuje... Vždycky čtu titulky: "Proč by neměli stejné právo na lásku jako my?" O to samozřejmě nejde, to právo samozřejmě už mají - a je to tak správně...
Jak je na to nahlíženo v ankapu????
Komentář 72467
Momentálně zákon považuje za OK adopci nejen heteropárem, ale i jedincem. Asi to sníží šance na adopci, ale možné to je. Podobná situace vzniká běžně i rozvodem, případně úmrtím jednoho z rodičů. Nemyslím si, že by výchova homoapárem byla v tomto směru horší. Rozhodně bych to nepovažoval za apokalypsu.
V principu nejsem proti zvýhodnění heteropáru před homopárem, pokud v tom jsou zájmy dítěte. Rozhodně to ale neznamená, že kterýkoli heteropár by byl lepší než kterýkoliv homopár. Navíc údajně to podle výzkumů ani opodstatnění nemá, ale detaily nevím. Takže za mě bych to hodnotil dětský domov << adopce jedincem < adopce homopárem ≤ adopce heteropárem, ale je to statistické hodnocení; neznamená to, že jakýkoliv heteropár je lepší než jakýkoliv jedinec.
Je tu pak otázka, jestli a jak moc má být heteropár upřednostněn ze zákona. Pokud dobře chápu proces adopce (s čímž si ale nejsem jistý), funguje to dost individuálně a je tu asi prostor pro subjektivní posouzení. Zákonné opatření bych do toho netahal, to by IMHO přineslo jen byrokracii.
Jak by to fungovalo v ankapu? Tam by asi jedna dobročinná organizace neměla územní monopol na tuto činnost, a každá by se mohla rozhodovat podle jiných pravidel. Rodič by asi mohl mít v některých případech vliv na to, komu svoje dítě svěří, zároveň by asi byl tlak nenechávat děti v dětských domovech moc dlouho, protože to stojí peníze. Podobně by to mohlo fungovat i v dostatečně minimálním státu.
Komentář 72469
Já si to nemyslím, pokud se pár rozvede, tak je běžné, že si k sobě hledají novou partnerku nebo partnera... a je tam prostě znát určitá interakce s opačným pohlavím :) ... děti si tyto věci intuitivně "ukládají"... Není to rozhodně banalita, nad kterou bychom se mohli jen blahosklonně pousmát... I reakce spolužáků mohou být nemilosrdné... :(
Komentář 72471
Může a nemusí. Narážel jsem tím především na otázku absece mužského/ženského vzoru; pokud by to byl opravdu problém, mohli bychom to pozorovat u některých rozvedených s dětmi. Těch je bohužel dost, část z nich nehledá nebo nenajde nového partnera.
> děti si tyto věci intuitivně "ukládají"
Co si intuitivně ukládají? Jde-li o homosexualitu/heterosexualitu, ta je vrozená. Nebo jsem možná nepochopil, na co narážíte.
> I reakce spolužáků mohou být nemilosrdné... :(
Mohou, pokud o tom vědí. (Přemýšlím, nakolik moji spolužáci znali moje rodiče, asi moc ne.) Nechtěl bych ale centrálně plánovat, jestli je lepší riskovat reakci spolužáků, nebo život v dětském domově.
Komentář 72475
Děti většinou velmi dobře znají rodiče svých kamarádu!!! :) Bývají narozeninové oslavy atp :) , ve školce i ve škole bývá zvykem, že si děti povídají o tom - co dělají jejich rodiče - povolání (nejen mezi sebou, ale bývá to i součást výuky).... jedna máma dělá to a druhá máma to...
Komentář 72477
Tak zrovna něco takového může mít i dítě vychovávané homopárem. Možná i ten druhý rodič bude stálejší.
> Děti většinou velmi dobře znají rodiče svých kamarádu!!! :) Bývají narozeninové oslavy atp :)
Ano, v těchto případech ano, otázka je, jak moc to bude problém u kamarádů…
> ve školce i ve škole bývá zvykem, že si děti povídají o tom - co dělají jejich rodiče - povolání (nejen mezi sebou, ale bývá to i součást výuky)
No, pokud je to součást výuky (kde to poví i lidem, které si dítě nevybrali), to může být problematické. Ale možná bych hledal jiná řešení než zákaz homoadopcí… (Ty mimochodem dnes jsou možné, jen komplikovanější – formálně adoptuje jedinec.)
Komentář 72481
Spíš mně vadí to, že když se mluví o manželství homosexuálních párů, tak se argumentuje tímto stylem: "Proč by neměli stejné právo na lásku jako my?"
Mělo by se otevřeně mluvit zejména o právu na adopci dítěte a diskuzi o právech dítěte... třeba by se ve společnosti prolomily mýty... třeba ne... ale bylo by to fér.
To je pohled mámy 2 dětí, žijící ve spokojeném manželství... každý se dívá svou optikou... soudit to rozhodně nechci, jen mi to nepřijde úplně růžové.
Komentář 72489
Komentář 72520
Komentář 72521
Komentář 72496
U obou variant vidím oproti současnému stavu jak větších možnosti výhod, tak i možnosti většího zneužití.
Urza na to téma dětí před svým zraněním sliboval nějakou samostatnou přednášku, ale to téma dětí jsem zatím u ankapu zaznamenal jen okrajově.
Komentář 72499
Komentář 72507
Ano, v rozhovoru se mnou zmiňoval, že se domlouval s Karolínou Kvaš. Stihnout to mohl i ještě před úrazem, ale měl na to (odhadují podle dostupných informací) tak dva týdny. Pokud je v Austrálii, moc bych nesázel, že se to stihlo.
Komentář 72519
Komentář 72530
Komentář 72483
Když se Vám nelíbí to, jak to stát upravuje, tak si přece jakýkoliv pár může uzavřít smlouvu o tom, jak bude jejich soužití vypadat, jaká práva a povinnosti budou mít. Jen se ta práva nemohou dotýkat třetích osob a jejich práv, jako jsou děti, nebo jejich biologičtí rodiče, dědická práva neopominutelných dědiců apod.
Komentář 72490
Komentář 72504
Problémem jsou především ty děti... Mám dojem, že když se prosazovalo registrované partnerství, tak se odlišně sexuálně orientovaní lidé, pro něž byl tento institut zřízen, dušovali, že rozhodně nebudou chtít stejná práva právě v oblasti výchovy dětí, adopcí apod. ... Podáte jim prst a oni Vám pak budou chtít utrhnout celou ruku, varovali tehdy někteří. :-) A vypadá to, že se nepletli...
Komentář 72524
Komentář 72526
Komentář 72533
Komentář 72584
Komentář 72616
Nicméně čím méně bude potřeba zákon obcházet a čím méně bude potřeba si najímat právníků, aby poradili, jak zákon obejít a nezadělat si na problém, tím lépe.
Komentář 72622
No a dnes mě napadla jiná myšlenka - pokud je v rozporu zákon dodržet a současně porušit, je také v rozporu nějaký zákon nedodržovat a současně neporušovat? A to kupodivu možné je. A dokonce je takových situací denně velmi mnoho.
Jeden příklad - zákon nařizuje použití bezpečnostních pásů v autě během jízdy. Takže když jedu autem a mám pás, tak zákon dodržuji a když ho nemám, tak ho porušuji. (pro zjednodušení neuvažuji nějaké zravotní výjmky apod.) Jenže právě teď, kdy sedím doma u PC a nejsem v autě se mě ten zákon nijak netýká. A já ho tedy logicky ani nedodržuji, ani neporušuji. Ten zákon jde momentálně kolem mě - tedy mohu prohlásit, že právě nyní ho obcházím. Prostě - když ráno pojedu do práce autem, budu řešit, zda dodržím, nebo poruším zákon tím, zda si vezmu pás, nebo ne. Když si řeknu, že se tentokrát na auto vykašlu a půjdu pěšky, tak nějaký pás vůbec nemusím řešit. Ani ten zákon. Prostě ten zíkon obejdu. Když jdu pěšky, tak doslova :-)))
Komentář 72707
Jinak někdy platí, že méně je více. Myslím, že myšlenku Vašeho komentáře šlo vyjádřit podstatně kratším způsobem a přečetlo by si to více lidí.
Komentář 72689
Komentář 72493
Komentář 72500
Komentář 72518
Komentář 72551
Jinak, chtěl jsem tím předchozím komentem naznačit i to, že formální sjednocení názvu, o kterém jsi mluvil, nemusí být faktorem, který v lidském pohledu postaví ty tůzné typy a kvality svazků do stejné roviny.
Komentář 72598
Já zase třeba subjektivně vyzdvihuji polyamorní vztahy, ať už queer nebo heterosexuální. Přijde mi, že ekonomicky může dávat větší smysl žít ve více lidech a že člověk tak nějak od každého dostane něco a nevzniká takový tlak na jednoho partnera. Ale někdo to prostě může cítit úplně jinak, zejména pokud má problém se žárlením nebo pocitem nestability.
Rozumím, asi nutně nemusí, ale umím si představit, že určitou roli to může mít třeba na nevědomé úrovni, protože lidem to nepůjde tolik proti srsti jako něco cizího a neznámého.
Komentář 72601
Vlastně mi není jasný ten rozdíl mezy polyamorii a polygamií (?) - mám ten dojem, že jde jen o hezčí jméno pro totéž, protože polygamie má pro většinu lidí pejorativní nádech.
Mi ta polygamie dává nejvíc smysl ve tradičnějších společenstvech, kde jsou na to lidi kulturně nastavení, a kde např. i historicky sloužila k celkovému posílení rodiny nebo usnadňovala péči o děti. Ale pokud by to nějak fungovalo i pro lidi žijící u nás tak proč ne. Kor před cca 1000 let byla ještě ta otevřená rodinná polygamie běžná a před posílením katolictví přijatelná i u nás.
Komentář 72614
To s tím rozdílem je vlastně docela častá otázka. Jde o to, že tyhle dva termíny spolu souvisí, ale nejsou totéž. Polygamie je označení pro manželství s více lidmi. Polyamorie je žití ve vztahu s více lidmi, kdy s tím všechny strany souhlasí. Pokud jsem v poly vztahu a vezmu si své partnerky, teprve v ten moment se jedná o polygamii. Ne každá polygamie navíc musí být založena na polyamorním vztahu, zejména pokud k němu byla jedna ze stran dotlačena, což je praxí zejména v chudších zemích.
Ono je právě zajímavé, že polygamie je přijímaná, nepletu-li se, v 80 % současných kultur, ale u nás na ni koukáme jako na něco úplně nemyslitelného, zatímco historicky byla dost rozšířená. Je možné, že i tohle je jedním z důvodů, proč na polyamorní vztahy v naší společnosti subjektivně jako na něco lepšího: Vyžaduje to jistou psychickou vyspělost, aby člověk dokázal ve všech vztazích dobře komunikovat, co potřebuje, a hlavně aby nešel úplně s tím kulturním proudem a měl tu odvahu tak žít.
Komentář 72502
Komentář 72517
Komentář 72567
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.