Diskuse – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu

Komentáře uživatele Zdenál (strana 1)

Nezobrazí-li se komentář po prokliku do odpovídající diskuse, znamená to, že se jedná o reakci ve vlákně, které se uživatelé rozhodli skrýt (tyto může každý zobrazit po přihlášení).

Autor: Zdenál Čas: 2023-02-15 00:54:02 Titulek: Zdenál [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Co že nám může uškodit...? Že nám přijde absurdní, že může být mladistvý stíhán za vlastní nahatou fotku?
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jako je, ale pořád soft. Existuje i libertariánskej (své doby) absolutistickej kníže, který tam kde mluví plebejci o osvobození člověka od státu, on mluví o osvobození státu a svého majestátu od povinností. :-D
Autor: Zdenál Čas: 2023-01-17 21:47:04
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Nechceš být konkrétní, kde se tahle pohádka odehrála?
Autor: Zdenál Čas: 2022-10-18 01:55:11 Titulek: Zdenál
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jev "když je v módě bílá, to mám černou rád" u sebe taky pozoruju a je fakt že určitou část dětství, puberty a brzké dospělosti jsem programově odmítal autoritativní, oficielní či většinové interpretace.
A pořád v sobě mám to, že mi u takových věcí vyskakuje "warning".

Problém trochu je, že to je ale přesně přístup, kterej člověka žene k totálnímu bizáru a pošuctví. Všem těm flatearthistům, quanonům, chemtrails, ještírkům apod. I tím, že na půl oka sleduju altright scénu vidim k jak šilenému bizáru programové odmítání většinově konformních názorů vede.

Časem se mi - snad - podařilo najít aspoň trochu vyvážený přístup, kdy ať už většinovým/modním názorům podléhám nebo mě naopak triggerujou, snažím si z toho vzít aspoň vnitřní náhled na to proč mě oslovují nebo dráždí.
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
S brain-drainem rozumím. Ale ono nakonec, Ruskou porážku přiblíží i pokud uteče "dělník ze šroubárny". Kromě toho, Rusové jsou v průměru přeci jen vzdělanější a kvalifikovanější než jiné typicky migrující národy - namátkou Syřané, Afghánci, občané Afrických zemí...

Samozřejmě by místo silných výrazů šlo používat různé eufemismy. Ale na podstatě sdělení to nic nemění. Je to pro všechny zainteresované strany i jednotlivce - s vyjímkou jednoho diktátora - v mnoha ohledech lepší. Což je hlavní důvod proč to hodnotím tak ostře.
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Je to uplně jedno.
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
40W žárovka do lampičky u postele namísto 2W LEDky je např. znakem stupidity?
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Třeba 40w do lampičky u postele?
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jednak žárovky se dají stále sehnat, druhak, jejich "zákaz" vedl především k boomu neekologických a jedovatých zářivek a spomalení nástupu LED. S odstupem času je tohle právě jasný příklad stupidity zakazovačů.
Autor: Zdenál Čas: 2022-09-21 08:16:02
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Lidi minulosti bych nepodceňoval. Narozdíl od nás ještě neprošli autodomestikací a byli pod výrazně silnějším evolučním tlakem. V průměru byli ve výrazně lepši kondici, měli vyšší inteligenci, pravděpodobně byli agresivnější a průbojnější. Dost možná by se pračlověk v naší společnosti adaptoval výrazně lépe než třeba jen přistěhovalec z jiné kultury dneška.

Vůbec nepochybuji o schopnosti adaptace takového člověka na dnešní technologie a stupeň poznání.
Autor: Zdenál Čas: 2022-09-20 16:20:59 Titulek: kamarád učitel
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Nedávno jsem byl na pivu s kamarádem, který projevil zájem o libertariánství a anarchii, tak jsme pokecali o různých věcech a i o práci. Je učitel na soukromé základní škole. Poměrně dost oceňovanej jak zaměstnavatelem, tak ho mají rádi děti. Ale má dilema. Je unavenej, vyfluslej. Čím dál unavenější. Domů se vrací totálně vyšťavenej - protože práci dělá naplno podle svýho nejlepšího svědomí a s nasazením. A doma čeká žena a tři děti, kteří čekají že se jim bude věnovat. Po tom, co je 8+ hodin skoro bez přestávky zapřaženej v práci s dětma. A to prostě nejde.

Přiznal se že reálně uvažuje o návratu do státního. Říkal, že tam byl dřív a učiteli stačí jedny přípravy, který pak klidně točí 30 let. Rodičům dětí je to taky všechno tak nějak jedno. Dělat tam je prostě míň náročný. Ne že by se na to chtěl až tak vysrat, ale tam kde je teď by mu bylo blbé nedělat naplno. Nějak jsme o tom pokecali, nebudu to tu uplně rozebírat co jsme si o tom řekli.

Píšu to jen jako další střípek problemu.
Autor: Zdenál Čas: 2022-08-15 18:02:39
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Zobecnění (abstrakce) a empatie.
Člověk všechny další známá inteligentní stvoření převyšuje právě tím, že obě tyto schopnosti má na výrazně vyšší úrovni. Jsou základem bohatého jazyka a schopnosti předávat si myšlenky, kooperovat.
Tyto dvě schopnosti lidského mozku dávají celkem jednoznačnou odpověď na většinu Filipových problémů s jazykem. Já si to nevymyslel teď, jde o poměrně starý postřeh a čekal bych že se s tím setkal každý, kdo se třeba jen amatérsky zajímá o jazyky a to jak s nimi člověk pracuje na nějaké teoretické úrovni. Přijde mi bizardní, že hodinu vaší debaty se dá odbýt tímto odstavečkem.

Určitý problém, který Filip poměrně nemotorně naznačuje je v tom, že některé pojmy mají různorodé definice - ať přesné nebo vágnější - široce používané v různých subkulturách - nejen jednotlivci - kteří mají natolik odlišné myšlení, pracují s odlišnými koncepty a některé pojmy používají natolik jinak, že pak schopnosti zobecnění a empatie, jaké většina lidí má nestačí. A pokud si mají porozumět, tak musí vyvíjet poměrně velkou snahu. Takže ano, zatímco koncept židle dovede zobecnit a používat i úplný blbec, nebo třeba gorila, kterou naučíte znakovou řeč a nedorozumění je téměř vyloučeno, s abstraktnějším pojmem jako kapitalismus je to ve vzájemném pochopení mnohem složitejší i u intelektuálně nadprůměrných lidí. Stojí na mnohem složitějších a komplexnějších myšlenkových modelech, než židle.
Občas to hapruje i u mnohem prostších a používanějších pojmů, jako je třeba ovoce (rajče? meloun?) nebo drůbež (králík?).

To je postřeh který není nijak originální, ale který si v ancapové komunitě uvědomujeme roky, napindalo se na to téma kdysi už i v diskusích na misesu, já sám už tohle někam píšu v nějaké variaci asi tak posté.

K otázce toho, že kapitalismus v různých společnostech se liší a jsou různě daleko od nějakého různorodě definovaného ideálu - nebo dokonce jen nedefinovaného pocitu toho co je kapitalismus. Ano, samozřejmě. Liší se od sebe tak, jako se od sebe liší různé židle.
Autor: Zdenál Čas: 2022-06-19 21:00:05
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
V pohodě, problém je, pokud člověk používá tato slova, měl by pochopit, jak je vnímají a co znamenají pro mainstream a hlavně - pro lidi z oboru.

My libertariáni používáme slovo "dekriminalizace" jako stav, kdy stát absolutně nijak legislativně neupravuje danou látku, nebo kdy nikoho v souvislosti s tím nestíhá.

Mainstream a lidi z oboru ale narozdíl od libertariánů pod "dekriminalizací" rozumí pouze to, že nebývají kriminalizováni uživatelé, ale stále jsou (třeba i tvrdě) stíháni lidé z distribučního řetězce.

Bacha na to.
Autor: Zdenál Čas: 2022-04-27 00:05:44
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Domnívám se, že rasistu z člověka nedělá ani to, že vnímá rozdíly mezi rasami, dokonce ani to, že případné předsudky a špatné zkušenosti promítá do prvního dojmu, jaký má z lidí jiné rasy.
Rasistu z člověka dělá až to, že tyto věci přehnaně a neadekvátně promítá i do pohledu na osobu, o níž má na základě interakce s ní či jinak i další a personalizovanější informace.

Akademický zájem o problematiku rozdílů mezi rasami na označení rasista tak jak je obecně vnímán, zdaleka nestačí. Možná tak nějakým "woke" lidem, kterým vadí leccos. Ale to není relevantní měřítko.
Autor: Zdenál Čas: 2022-04-26 09:57:12
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Libertariánských prvků je v Harry Potterovi víc. Mě třeba fascinuje ozbrojenost populace - každý kouzelník má svou osobní a smrtící zbraň neustále u sebe, připraven k boji.
A i ultračernokněžník může udělat téměř libovolné přípravy... a pak stejně failne, pokud se pokusí zabít dítě, které jeho matka miluje.
Autor: Zdenál Čas: 2022-04-15 08:10:48 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Stejně. To slovo se používalo stejně a má stejný původ - osoba která nemá právo rokovat - podílet se na rozhodování.
Nevíme ale, jestli bylo původně pro nedospělé a pak se přeneslo na otroky nebo naopak. Ani co bylo původní použití. Nevíme ani jestli v době vzniku toho slova slované praktikovali otrokářství nebo ne.
Autor: Zdenál Čas: 2022-03-29 09:13:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Tak jedna věc je etymologie slova, druhá přenášení významu a chronologie.
Jestli se slovo otrok používalo nejdříve pro děti a pak se přeneslo na otroky, nebo vzniklo a existovalo paralelně nevíme.
Od starých slovanů bohužel nemáme psané zdroje. Tím pádem netušíme jak přesně jazyk původně vypadal ani jak se přesně používal.
Tohle by se dalo usuzovat z toho, jestli (a do jaké míry) původní slovanské kmeny praktikovaly otroctví. Tak jako tak, ale nepůjde o jistou znalost, ale domněnku.

K tématice otroctví - třeba vznik a konsolidace našeho státu s otroctvím souvisí velice úzce - přemyslovci na otroctví vybudovali svou moc a postavení. Na druhou stranu, tohle je pomněrně čerstvá historie, nějací protoslované pravděpodobně existovali v zárubnické kultuře už počátkem letopočtu. Nicméně informaci o těchto kmenech máme jen z archeologických vykopávek a jsou velmi kusé. I informace o slovanech z byzance jsou mnohem novější.

Dokážeme tedy odvodit etymologický původ slova a víme že v prvních zaznamenaných výskytech se slovo používá v obou významech - pro dítě/mladíka i otroka. Problém je, že vznik slova bude o stovky let starší než první doložené použití, tzn. pracujeme s obrovskou mírou dohadů a nejistoty.
Autor: Zdenál Čas: 2022-03-21 14:04:26 Titulek: Otroctví
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jenom drobná poznámka - zajímavé jak se zde v novém tisíciletí vracíme k původnímu -stovky let nepoužívanému - významu slova otroctví ve slovanských jazycích. Osoba vykázaná "ot roku". Dítě - osoba která nemá právo rokovat, účastnit se rozhodování. Ani o sobě.
Autor: Zdenál Čas: 2022-03-07 11:51:10 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
"Ať už skutečných, tak domnělých."
Autor: Zdenál Čas: 2017-10-11 17:32:29 Titulek: Re: A ještě něco [↑]
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Já si taky myslim, že nějaké moderování by neuškodilo. Ono i třeba já sám se upíšu, blbě vyžvejknu, vyjádřím nepřesně, ustřelim pod emocí nebo tak, o tom že jsem navíc LMD nemluvě... možnost si to zeditovat, stáhnout reakci na opravenej post, možnost moderátora sem tam něco smazat...

Takhle, chápu Urzův záměr. Jste anarchisti, tak si udělejte spontánní řád. Pokud chcete mít slušný fórum, pište uvážlivě, když nebudete uvážliví, budete mít mrdník. A chce to mít autentický. Ale ta úroveň fóra je taková prostě předpotopní.

Jako zase aby to nebyla jen kritika, jsou to náklady pro Urzu. I kdyby, musel by to naprogramovat, někdo (on, tereza) by museli moderování/adminování věnovat víc času a krom toho že to ani nechce by to bylo nákladnější. Na pár telegrafickejch reakcí na myšlenku je to asi dostatečný.

Jako na misesu se mi strašně ulevilo když jsem si dal do ignorelistu centrala a libertariana :-D Nic proti jejich názorum, mám vlastně skoro stejný, ale ta autistická forma a arogance s jakou se vyjadřovali... svým způsobem škoda že pak urza přesunul aktivitu sem, tady chtě nechtě něco co mě sere od lidí co mě serou přečíst musim.

Ale vést tady nějakou hlubokomyslnou debatu ani snad nejde, já jako částečnej dis-něco bez různejch možností opravovat po sobě co napíšu jsem tady jak kdybych šel pokecat do hospody a šišlal a měl 5 dalších řečovejch vad.

A teď schválně, kolik lidí mě nazve etatistou, když jsem prostě jen vznesl přání, aby soukromej vlastník moderoval svoje fórum :-D
logo Urza.cz
kapky